Páter tramvaják

(TV film)
všechny plakáty
Krátkometrážní / Dokumentární
Česko, 2021, 26 min

Julián Veškrna patřil k jedněm z tajně vysvěcených kněží podzemní brněnské církve, kterého světil známý biskup Davídek. Svou víru – a specifický smysl pro humor – vozil Páter Veškrna především v tramvaji či trolejbuse, kde pracoval jako řidič. Po sametové revoluci se zasloužil o vznik jednoho z prvních církevních gymnázií v Československu, kde se věnoval vzdělání mládeže. Vladimír Julián Veškrna se narodil v Brně do katolické rodiny, o kněžství ale původně nepřemýšlel a vyučil se kuchařem. Když pak pocítil touhu věnovat se duchovnímu povolání, začal tajně studovat seminář. V roce 1967 složil věčné sliby v Kongregaci bratří Nejsvětější svátosti (petrini) a o rok později byl tajně vysvěcen na kněze. Po sametové revoluci působil společně s bratry petriny v kostele sv. Maří Magdalény v Brně. Konec života prožil v Českých Budějovicích a ani ve stáří ho neopouštěl humor. Svým životem ovlivnil mnoho lidí, včetně synovce, který se dnes ve farnosti nedaleko Brna věnuje mládeži. (Česká televize)

honajz2

Znám sice podmínky, za jakých to vzniklo a že nebyl čas ani možnost do toho vložit všechno, když je to jen cyklus z pořadu Cesty víry, ale i tak z toho nemám tak silné dojmy, abych ten plný počet dal. Vůbec celý tenhle námět by si zasloužil takových 10-20 minut navíc, ale to prostě nebylo možné. Třeba bych i uvítal, kdyby se tam režisér na začátku objevil a řek l i on něco o svém vztahu k pateru Veškrnovi - opět, kdyby byla možnost to tam dát a vůbec stihnout to natočit. Nicméně i tak se to podle mě hodně povedlo. Je to skvěle sestříhané, archivní záběry skvěle ladí s tím, o čem se zrovna mluví a to samé platí i o těch moderních, ze současnosti, které jsou navíc naprosto skvěle natočené a to ani nepřihlížím k tomu, že to je televizní film. Své poselství to předalo, závěr určitou sílu má a popravdě jsem se u toho vůbec nenudil, až jsem se divil, že těch 26 minut strašně rychle uteklo. Netuším teda, jak moc adekvátní je to, že to hodnotím, když to režíroval můj táta, nicméně já se na tomhle filmu podílel skutečně minimálně a i tak se snažím být co nejvíc objektivní. A ty silné čtyři si to podle mě prostě zaslouží. Btw, kněze, který vypadá jako Ježíš, který zarostl a stal se členem severské metalové kapely jsem snad v životě neviděl, ale kupodivu právě ze všech zúčastněných z něj šlo největší charisma. A ty krátké animované filmy patera Veškrny taky měly své kouzlo. Silné 4* ()