Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Princ Krasoň dostane vlastní film 8.7.2015

  Princ Krasoň dostane vlastní film

  Minulost i budoucnost patří disneyovským princeznám. Došlo na ně v Popelce i v Čarovném lese, v Krásce a zvířeti nebo v Mulan pak brzy uvidíme další. Mezi filmy o odvážných dívkách ale u Disneyho našli místo i pro Prince Krasoně, jenž se kupodivu dočká sólového filmu. Bude o tom, jak švihácký monarcha objíždí království a láme jedno srdce za druhým? Kdo ví. Hodně zajímavě s Krasoněm naložila comicsová série Mýty, v té je ale vyloženě postelovým přeborníkem. Což nezní jako ideální směr pro rodinný film. Scenárista Matt Fogel (Agenti v sukních: Jaký otec, takový syn) každopádně studio oslnil kupou nápadů. Tak uvidíme, kdy se jeho štos papírů přetaví v nákladnou celovečerní podívanou.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Ned Kelly dostane další šanci 7.7.2015

  Ned Kelly dostane další šanci

  Režisér Justin Kurzel se náramně předvedl letošním Macbethem a ještě letos začne s Michaelem Fassbenderem (X-Men: Budoucí minulost) a Marion Cotillard (Počátek) točit Assassin's Creed. Jeho dalším filmem tedy bude adaptace populární herní série, už nyní ale plánuje další projekty, mezi něž patří hlavně Haven a True History of the Ned Kelly Gang. To první bude psychologický thriller z mentální instituce. To druhé potom western o slavném desperátovi, jehož si v minulosti zahráli třeba Mick Jagger nebo Heath Ledger. Obsadí Kurzel i tentokrát svého oblíbeného Fassbendera? Zatím je to vyloženě zbožné přání. Kdyby se ale vyplnilo, zřejmě by jen málokdo něco namítal.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Jste připraveni na filmové Monopoly? 6.7.2015

  Jste připraveni na filmové Monopoly?

  Populární Monopoly hrála víc než 1 miliarda lidí ve 144 zemích a byly přeloženy do 47 jazyků. Nikdo se tudíž nemůže divit tomu, že se podívají na velké plátno. Kolem jejich celovečerní adaptace se dlouho motal Ridley Scott (Gladiátor), který by z nich zřejmě udělal vypjaté finanční drama. Scott je ale dávno pryč a projekt nabral jiný směr, jehož cílovou zastávkou je obří blockbuster pro celou rodinu. Scénář Monopolů píše Andrew Niccol (Truman Show, Obchodník se smrtí), jenž by je teoreticky mohl i režírovat. Ať se jich ale nakonec ujme nebo ne, firma Hasbro určitě počítá s tutovkou, která se zařadí po bok filmových Transformerů a G. I. Joe. Tak uvidíme, co z toho nakonec vyleze.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Hello Kitty na velkém plátně 5.7.2015

  Hello Kitty na velkém plátně

  Kočka s červenou mašlí, která ročně vydělá víc než většina z nás za celý život, bude dobývat světové kinosály. V roce 2019 jí tam vyšle tam japonská firma Sanrio, která věhlasnou značku spravuje, a rozhodně nepůjde o žádnou béčkovou produkci. Japonci hodlají za filmovou verzi Hello Kitty utratit 160 - 240 milionů dolarů, než se ale leknete, tahle cifra zahrnuje i kompletní propagaci a marketing. I tak půjde o veliké animované sousto, které bude pást po fanoušcích Mimoňů a podobných globálních značek. Doufejme tedy, že se dočkáme patřičně zábavného počinu. Hello Kitty si přeci ke 45. narozeninám zaslouží něco extra...

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Pýcha, předsudek… a zombíci 4.7.2015

  Pýcha, předsudek… a zombíci

  O adaptaci románu Pride and Prejudice and Zombies, ve kterém Seth Grahame-Smith krapet osladil literární klasiku Jane Austen, se mluví dlouhé roky. Předalo si ji několik režisérů a nikdo nevěřil tomu, že vznikne, nakonec se jí ale opravdu dočkáme. Film natočil Burr Steers (Znovu 17) a jeho propagační kampaň začne na červencovém Comic-Conu, kam dorazí mj. Lily James (Popelka), která si zahrála zbraňovou expertku Elizabeth, a Sam Riley (Control), jenž se ujal zombie lovce pana Darcyho. Ve filmu samozřejmě uvidíme rozsáhlou zombie apokalypsu, při které budou tihle dva muset táhnout za jeden provaz. A ačkoliv to zní jako totální úlet, 10. března 2016 možná zjistíme, že jsme něco takového nutně potřebovali vidět!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Jak drsný bude Deadpool? 3.7.2015

  Jak drsný bude Deadpool?

  11. února 2016 čeká filmový reparát Deadpoola, ukecaného žoldáka, jenž si v X-Men: Origins utrhnul slušnou ostudu. Ryan Reynolds sice do nahláškované role seděl, jinak ale filmová verze postavy s unikátním comicsovým hrdinou příliš nesouvisela. To se však brzy změní. Reynolds totiž konečně oblékne Deadpoolův ikonický kostým a bude přímo k divákům (stejně jako ke čtenářům) promlouvat ve vlastním celovečeráku. Tohle všechno samozřejmě nejsou nové zprávy. A nejspíš vás nepřekvapí ani to, že se rakovinou znetvořený žoldák (narozdíl od prakticky všech mainstreamových comicsovek) dočká drsného eRkového ratingu. Konečně ale víme, jak moc drsný únorový film opravdu bude. Producent Simon Kinberg (X-Men: Budoucí minulost) totiž potvrdil, že se Deadpool nehodlá v ničem držet zpátky. Čeká nás spousta krvavého násilí a hlavní hrdina bude stejně drzý jako v comicsech, navrch by ho pak měla obklopit vyloženě fincherovská atmosféra. Tu zmínil režisér Tim Miller, který chce Deadpoolův svět stylizovat do legendárního Klubu rváčů. Špinavé bary, zničené byty a lechtivé kluby by tak měly mít ten pravý říz a nezbývá než doufat, že se v nich odehraje patřičně zábavný film. Deadpool si ho rozhodně zaslouží!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Den matek dostane vlastní film 2.7.2015

  Den matek dostane vlastní film

  Garry Marshall (Pretty Woman) se na stará kolena zakoukal do ansámblových romantik. Na sv. Valentýna vydělalo 216 milionů dolarů, takže rychle přišlo pokračování Šťastný Nový rok. To ale sesbíralo "jen" 142 milionů, se třetím filmem v sérii si tak dal Marshall trochu na čas. Odhalil ho až nyní, a jak jste uhodli z titulku, tentokrát se bude slavit Den matek. Kdo se zúčastní? Zatím Marshall ukecal Julii Roberts, Kate Hudson, Jennifer Aniston a Jasona Sudeikise, brzy ale čekejte lavinu další jmen. Opět totiž půjde o mozaiku letmo propojených příběhů, takže bude rvačka o místo na plakátech. Dorazí i Richard Gere, aby byl tenhle comeback kompletní? Snad bude v Karlových Varech zvedat telefon. Marshall by si velkolepou filmovou rozlučku určitě zasloužil.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků 1.7.2015

  Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

  Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak dlouho hledal nový dohled, a nyní to vypadá, že ho konečně našel. Do hraniční zóny mezi Argentinou, Paraguayí a Brazílií, v níž se náramně daří organizovanému zločinu, se chce vydat čím dál tím známější režisér J. C. Chandor (Margin Call, Vše je ztraceno). Koho si pořídí na plac? Zatím nedošlo na žádné podpisy, první dva zájemci jsou ale velmi nadějní - jde totiž o Toma Hankse a Willa Smithe, tedy dvě velké hvězdy, které by se v "jihoamerickém Trafficu" určitě neztratily. Tak doufejme, že se ho po letech příprav konečně dočkáme.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Ladislav Chudík 1924 - 2015 29.6.2015

  Ladislav Chudík 1924 - 2015

  Po těžké nemoci ve věku 91 let zemřel v bratislavské nemocnici herec Ladislav Chudík. Syn hutnického mistra projevoval zálibu v recitaci a herectví již na gymnáziu a později v ochotnickém kroužku. Studium slovenské a francouzské literatury na Filozofické fakultě univerzity v Bratislavě zanechal po třech semestrech a nastoupil jako elév činohry Národního divadla. Po ukončení studia na dramatickém oddělení Státní konzervatoře trvale zakotvil v Národním divalde v Bratislavě, jehož šéfem činohry byl v letech 1963 - 1966. Zde se uplatnil především v dramatickém repertoáru (Bílá nemoc, Racek, Macbeth). V hojné míře se také věnoval uměleckému přednesu, kde se výrazně zformovala jeho znalost českého jazyka.

   

  Ve filmu se začal objevovat již v průkopnických začátcích, kdy tvář slovenské kinematografie začal formovat Paľo Bielik s pomocí Martina Friče (Varúj...!, Vlčie diery). Od té doby se pravidelně objevoval v českých i slovenských filmech. Výrazně se do povědomí diváků zapsal v roce 1959 rolí hrdinného kapitána Dabače ve stejnojmenném filmu. Z jeho různorodé ale i tendenční filmografie musíme zmínit svářeče Josefa Trojana (Můj přítel Fabián), příslušníka StB Jiřího Mareše (Expres z Norimberka), kapitána Richtera (Neporažení), velitele pevnosti (Černý prapor), Pal'a (Polnočná omša), profesora Branda (Luk královny Dorotky), generála Svobody (Sokolovo), solného krále (Soľ nad zlato), J. A. Komenského (Putování Jana Amose), nebo starého otce (Všichni moji blízcí). Posledními rolemi je bývalý spolupracovník StB Kafka v Hřebejkově dramatu Kawasakiho růže a role v nadcházejícím filmu Rudý kapitán. Mnohem výrazněji se Ladislav Chudík uplatnil v televizi (A.C. Dupin zasahuje, Parížski mohykáni, Doktor Jorge, Výlet do mladosti). Pro televizní diváky však navždy zůstane především legendárním primářem Sovou ze seriálu Nemocnice na kraji města. V roce 1976 mu byla role nabídnuta po náhlém úmrtí původního představitele Karla Högera.

   

  Herecké profesi se Ladislav Chudík věnoval i teoreticky v knižní studii O herectve a jako pedagog bratislavské konzervatoře a VŠMU. Z jeho korespondence s básníkem Jaroslavem Seifertem vyšla kniha Tichý dvojhlas. Krátce působil jako ministr kultury Slovenské republiky.

  (Bart)
 • Obrázek k novince Co bude po třetím Star Treku? 29.6.2015

  Co bude po třetím Star Treku?

  Třetí (nebo chcete-li třináctý) Star Trek se již natáčí a do kin půjde 28. července 2016, tedy pár týdnu před padesátým výročím celé značky. Film režíruje Justin Lin (Rychle a zběsile 5) a vrátí se v něm kompletní nové obsazení, které doplní Idris Elba (Thor) jako záporák a Sofia Boutella (Kingsman: Tajná služba) v zatím nespecifikované roli. Hodlá se studio Paramount spokojit s trilogií? Ani náhodou. Ačkoliv Star Treky po finanční stránce nepatří mezi blockbusterovou špičku (reboot z roku 2009 vydělal 385 milionů dolarů, jeho pokračování potom 467), třetímu filmu se hodně věří. A tak se už nyní plánuje čtyřka, jíž se právě upsali Chris "Kirk" Pine i Zachary "Spock" Quinto. Co zbytek posádky? Ten ještě nikdo se smlouvou neuhání. Tak uvidíme, jestli se náhodou nechystá výroční čistka mezi postavami...

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 88 176 263 350

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Kinokavárna na Rock for People 30.6.2015

  Kinokavárna na Rock for People

  Oscarové filmy, kultovní české seriály, přehlídku tvorby mladých nadějí českých filmových škol, originální Kinokavárnu s vybraným filmovým menu od Aerofilms a nádavkem diskuze s tvůrci. Festival Rock for People Europe přiváží do Plzně vedle hudebních lahůdek i ty filmové. Nejen na filmové nadšence čekají v areálu DEPO2015 hned dvě místa, kde si od pátku 3. července do neděle 5. července budou moci zdarma, v rámci festivalové vstupenky vybrat z nabídky čtyř desítek celovečerních i krátkometrážních snímků.

  Nova Cinema stage odstartuje hned v pátek 3. července přehlídkou krátkometrážních snímků od studentů českých filmových škol. Ty jsou součástí filmového ocenění Noc filmových nadějí 2015. Sobota nabídne vedle projekcí i očekávané diskuze s filmovými tvůrci. Filmu Jana Hřebejka Zakázané uvolnění bude předcházet povídání s vyhledávaným scenáristou Petrem Kolečkem a producentem Danielem Strejcem. Oscarový snímek Vlk z Wall Street pak doplní diskuze o filmové distribuci, filmovém marketingu a pirátství. Třetí festivalový den se návštěvníci mohou těšit na díly z kultovního Comebacku. Naplněný sál bude mít nesporně i projekce diváckého hitu vycházejícího z dalšího oblíbeného seriálu - Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka.

  Respekt Kinokavárna do srdce festivalového areálu DEPO2015 na několik dní vedle výběrových snímků přinese tu pravou atmosféru „pražské kavárny". Menu nabídne například hraný debut talentovaného indického tvůrce Riteshe Batra Cizí oběd, diváky i kritikou adorované Divoké historky anebo polskou Idu Pawela Pawlikowského či vizuálně uhrančivý film íránské režisérky Any Lily Amirpour Sama nocí tmou. Příznivci severské detektivky ocení snímek Zabijáci podle autora bestsellerů Jussiho Adler-Olsena. A ve filmech se samozřejmě objeví i hudba, Oscarem oceněný švédský dokument Pátrání po Sugar Manovi představí divákům neuvěřitelný, ale pravdivý příběh Rodrigueze: největší rockové hvězdy 70. let, která vlastně nebyla. Více informací na www.rockforpeople.cz.

 • Obrázek k novince Letní filmová škola Uherské Hradiště se blíží 27.6.2015

  Letní filmová škola Uherské Hradiště se blíží

  Více než 250 filmových projekcí, 6 kinosálů, dvě letní kina, diskuze s hosty, přednášky, koncerty, divadla, ale především FILM! Blíží se Letní filmová škola Uherské Hradiště, která potrvá od 24. července do 1. srpna. Největší nesoutěžní filmový festival v České republice je na vrcholu příprav 41. ročníku a také letos vám nabízí filmový program tradičně rozdělený do šesti základních bloků Fokus, Inventura, Spektrum, Visegrádský horizont, AČFK uvádí a Zvláštní uvedení.

   

  Letošní Fokus zacílí na Finsko, Filmovku tak svou návštěvou poctí Mika Kaurismäki, přičemž v rámci retrospektivy budou představeny především jeho tragikomické finské snímky. Visegrádský horizont představí exilové tvůrce v době války, filmové novinky sousedů i dílo Karla Zemana. Na Letní filmovou školu přijede dcera Karla Zemana Ludmila Zemanová. LFŠ v sekci Zvláštní uvedení tentokrát věnuje pozornost tvorbě Pavla Juráčka, který by v tomto roce slavil 80. narozeniny. Inventura vzpomene na Orsona Wellese, oslaví Technicolor, italské politické filmy 60. a 70., němého Alfreda Hitchcocka a nabídne delikatesní snímky Cannon Films. Blok Spektrum zasvětí diváka do Berlínské školy a představí novou sekci WTF. Blok AČFK uvádí připomene distribuční činnost Asociace českých filmových klubů za uplynulý rok a také představí v předpremiéře novinky, které se chystají pro podzimní měsíce.


  Letní filmovou školu navštíví také Mohsen Makhmalbaf, tvůrce řazený po bok největších íránských režisérů posledních dekád. Peter Strickland, mladý objev letošní LFŠ a esenciální tvůrce pro všechny současné cinefily. Helena Třeštíková, Boleslav Polívka a mnoho dalších českých i zahraničních hostů.
  Kromě kvalitního filmového výběru se můžete těšit také na bohatý doprovodný program, který nabídne kvalitní hudbu, divadla, výstavy, ale také dětský program. Na Filmovce si zahrají Michal Hrůza, Zrní, Kyklos Galaktikos, Midi Lidi, PSH, Kalle, Kieslowski, Please The Trees a další. V divadelním programu najdete Divadlo Na zábradlí, Divadlo Líšeň, Divadlo Na Hraně, Teatr Novogo Fronta a mnoho dalších kvalitních představení.


  Do 30. června můžete zakoupit cenově zvýhodněnou akreditaci na všech devět festivalových dnů za 1 250 Kč, ke které letos získáte jako bonus sešit papelote. Akreditaci zakoupíte přes akreditační systém, jež je dostupný na stránkách www.lfs.cz. Tak v červenci na Filmovce!

 • Obrázek k novince Opři žebřík o nebe vítězem Ceny P. Kouteckého 18.6.2015

  Opři žebřík o nebe vítězem Ceny P. Kouteckého

  Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Jana Ševčíková za film Opři žebřík o nebe o svérázném faráři Mariánu Kuffovi. Ten se na faře ve slovenské vesnici Žakovce pod Tatrami stará o bezdomovce, bývalé vězně, alkoholiky, drogově závislé, tělesně postižené, a další sociálně znevýhodněné osoby, které by jinak skončily na ulici, a snaží se jim dát novou šanci v životě. Snímek ukazuje život v této komunitě, kterou Marián Kuffa vytvořil. V letošní porotě zasedli spisovatelka a literární historička Radka Denemarková, fotograf Tono Stano, ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab, Ondřej Kamenický z Jednoho světa a Štěpánka Korytová z okruhu přátel Pavla Kouteckého. Členové poroty u filmu ocenili poctivost, s níž režisérka Jana Ševčíková zdokumentovala životní příběh faráře Kuffy, bývalého nadšeného horolezce. Toho k víře přivedla nehoda na Gerlachovském štítě, při níž málem přišel o život.


  Režisérka Jana Ševčíková převzala na slavnostním večeru vyhlášení devátého ročníku Ceny Pavla Kouteckého v Divadle Archa kromě sošky od sklářského výtvarníka René Roubíčka také odměnu sto tisíc korun od Nadačního fondu Avast. Film Opři žebřík o nebe podle poroty aktualizuje a nabourává známé situace, vstupuje do světa všech postav citlivě, ale neuhýbavě a je zároveň precizní studií i o tom, že žádný člověk není tak moudrý, aby věděl o každém zlu, které koná. Snímek vznikal celkem pět let, režisérka si tak z podtatranské fary přivezla celkem dvě stě čtyřicet hodin natočeného materiálu. K neobvyklému faráři se dostala díky článku v novinách a nepřestal ji fascinovat dodnes.

   

  Na faře v Žakovcích žije okolo dvě stě padesáti sociálně vyloučených lidí, kteří by jinak byli na ulici. „Farář Marián nekáže žádné teorie a nepředkládá intelektuální teze o občanskoprávní pomoci. Jeho síla pochází především z víry – i když ho denně potkáváte v zablácených pohorkách, montérkách a vaťáku od cementu. Říká: ,Chceš příležitost pro lepší život? Pomůžu ti, ale zapoj se. Chceš brát? Nauč se dávat,'" popisuje osobnost a především mnohdy sisyfovské úsilí Kuffy režisérka, která se štábem sledovala i jeho sugestivní kázání. Ta vesměs vycházejí z příběhů, které během dvaceti let svého působení na faře prožil. „Marián Kuffa víru nekáže, ale žije se vším, co k životu patří – včetně osobních tužeb, průšvihů a pochybností. A tento jeho postoj byl pro mě zkrátka výzvou pro film," vysvětluje režisérka své motivace. Snímek Opři žebřík o nebe nabízí divákovi mnohovrstevnatý pohled na Kuffovu činnost také skrze osudy několika farářových „svěřenců". Ty režisérka sleduje jak na faře, tak i v „normálním" životě mimo ni, pokud mají sílu odejít.

   

  Jubilejní desátý ročník Ceny Pavla Kouteckého vyhlásí organizátoři na počátku roku 2016. Více o Ceně Pavla Kouteckého na www.cenakoutecky.cz

 • Obrázek k novince Michal Hruška vítězem filmových cen Artur 17.6.2015

  Michal Hruška vítězem filmových cen Artur

  Ceny v prvním ročníku soutěže krátkých filmů Artur, kterou pořádá televize Óčko, byly předány. Reportážní video můžete zhlédnout zde. Filmoví nadšenci poslali přes 50 filmů, porota vybírala mezi 29, které byly vybrány do vysílání Óčka a jsou k dispozici k ohodnocení i uživatelům na ČSFD.cz. Nejvíce cen převzal režisér Michal Hruška za poetický vánoční film Zrcadlo, které zabodovalo celkem ve 4 kategoriích, včetně té za nejlepší film. Kromě sošky Artura získal Hruška také hlavní cenu, kameru Legria od Canonu za téměř 37 000 Kč. Michal Hruška, student Filmové školy v Písku, je známý též jako herec z filmu Panic je nanic. Hereckou cenu Artur mu ale vyfoukl sympaťák Václav Šindelář za roli v komedii o rozhovoru se smrtí Pohovor. Ta bodovala i v kategorii scénář. Artura za nejlepší zvuk získal Daniel Karas z týmu FKS production za horor Paranoia.

  Smysl soutěže vidí porotkyně Iva Hejlíčková, programová ředitelka Letní filmové školy, především ve výuce filmového řemesla a přemýšlení nad natáčením. „Když musí tvůrci trochu váhat, než něco natočí, tak si dají více záležet," dodala. „Na to, že to byly amatérské filmy, tak téměř každý měl nějakou kvalitu a ten co vyhrál, tak ten je fakt výborný," zhodnotil první ročník soutěže porotce Martin Pomothy, zakladatel ČSFD.cz. „Zkušenosti z filmových soutěží ukazují, že se úroveň snímků s každým ročníkem zvyšuje tím, jak na sebe celý projekt nabaluje další a další tvůrce a studenty," vidí perspektivu v dalším pokračování Artura šéfdramaturg Óčka Alexandr Guha. Kompletní archiv všech filmů z prvního ročníku najdete na stránkách soutěže artur.ocko.tv.

 • Obrázek k novince Filmová přehlídka zdarma na Dnech Jeruzaléma 17.6.2015

  Filmová přehlídka zdarma na Dnech Jeruzaléma

  DEPO2015 v Plzni a nový kulturní prostor na Stalinu na pražské Letné a další místa v metropoli se od 19.6. stanou dějištěm multižánrového festivalu Dny Jeruzaléma. Vstup na projekce je zdarma, nicméně je třeba potvrdit svou rezervaci na webu festivalu. Filmová sekce Dnů Jeruzaléma se může pochlubit evropskou premiérou filmu Režisérova úzkost, kterou přijede představit v Plzni na 24 hodin po premiéře v Jeruzalémě jeho autor Dan Wolman. Premiéra proběhne 20.6. od 19.00 v DEPO2015. Snímek pojednává o mladém filmaři Gadim, jehož prvotina "Operace" jde právě do kin. Jeho film je satirou o zemi zmítané nekonečnými válkami se sousedními státy. Životní podmínky se zhoršují a hudebníci odcházejí ze země, vyjma hráčů na violoncello. Vzniká undergroundová odbojová skupina, která si vytyčila jasný cíl – změnit osud národa.

   

  Dny Jeruzaléma nabídnou divákům hned několik dalších výtečných snímků: Film Tančící Arabové pojednává o palestinském mladíkovi Eyadovi, který vyrůstá ve výrazně židovském prostředí. Kolem sebe soustavně pozoruje aktivismus některých učitelů i vlastního otce, jenž je výrazně politicky činný. Identitu mladíka dále utváří silná přátelství i problematická láska k místní židovské dívce. Dalším filmem je Poznámka pod čarou, který získal nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film a Cenu za nejlepší scénář v Cannes 2011. Na programu je i Večírek na rozloučenou, který získal Cenu diváků na loňském festivalu v Benátkách. Láska Yezekhela a Levany neztratila nic na své intenzitě ani s pokročilým věkem. Pár sedmdesátníků však žije spokojený život pouze do chvíle, kdy je jejich soužití narušeno sledem událostí majícím zásadní vliv na vzájemnou důvěru a vnímání blížící se smrti. Nechat ujít by jste si neměli ani snímek Neklidný, který soutěžil o hlavní cenu na Festivalu Berlinale v roce 2008. Poté, co se mnoho let Moshe jen protloukal a sotva vycházel s penězi, se začíná prosazovat jako básník, vystupující se svými básněmi a texty v newyorském baru na Manhattanu. Dále se budou promítat filmy Můj otec, můj bůh o rabínovi malé ultra-ortodoxní komunity v Tel Avivu a Mít s kým běžet na motivy knihy Davida Grossmana.


  Dny Jeruzaléma je multikulturní a multižánrový festival. Letošní ročník se uskuteční v Plzni od 19. do 20. června a pak v rámci ozvěn v Praze na Stalinu od 21.6. Připraven je atraktivní program pro různorodá publika a věkové kategorie. Další informace: www.daysofjerusalem.com.

 • Obrázek k novince Zlín metropolí filmu pro děti a mládež 28.5.2015

  Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

  Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně letos slaví jubilejních 55 let. Na Kudlově, na kopci nad Zlínem, se filmy natáčí již od léta 1936, zatímco dole ve městě se už od roku 1961 koná přehlídka filmů pro malé a mladé diváky. Oslavy letošního půlkulatého výročí budou velkorysé, bohatě je koncipovaný filmový i doprovodný program.

   

  Filmový program nabídne divákům více než 350 snímků ze zhruba 50 zemí, většina filmů přitom bude v České republice uvedena vůbec poprvé. Zahajovacím filmem Zlín Film Festivalu pro dětské diváky bude distribuční předpremiéra příběhu vycházejícího z klasické pohádky Boženy Němcové Sedmero krkavců. Zahajovacím filmem pro dospělé bude premiéra českého celovečerního animovaného filmu Malá z rybárny režiséra a výtvarníka Jana Baleje. Festivalové výročí bude připomenuto animovanou a středometrážní tvorbou zlínského studia, které bylo a je s festivalem neodmyslitelně spjato. Dny evropské kinematografie, hlavní nesoutěžní sekce festivalu, je věnována Německu a nabídne 50 celovečerních filmů nejen pro děti a mládež.

   

  Další významnou součástí programu nadcházejícího ročníku bude sekce věnovaná tvorbě Adolfa Borna, který u příležitosti 85. narozenin ve Zlíně převezme Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež. Profesionálům určený Industry program se zaměří na největší výzvy české filmové scény, například na problematiku nelegálního stahování filmů. Otevřena bude filmová laboratoř FILM-LAB, interaktivní expozice nových digitálních technologií pro zpracování obrazu a zvuku, které jsou využívány při natáčení filmů, v reklamě a další audiovizuální produkci. Náplní expozice budou vedle soudobé techniky rovněž prezentace a workshopy pro laickou i odbornou veřejnost. Jak vypadají reklamní kampaně, které už pomohly vyprodat nejedno kino, předvede Duhová kulička – konference ze světa filmového marketingu, jež každoročně odtajňuje ty největší marketingové triky.

   

  Jen dílčí změny přinese tradičně pestrý a velmi oblíbený doprovodný program festivalu. Jeho neodmyslitelnou součástí je i SALON FILMOVÝCH KLAPEK. Výtvarná díla 110 autorů budou ve Zlíně vydražena v poslední květnový den, přičemž výtěžek dražby bude rozdělen studentům českých a slovenských filmových škol a jejich vítězným, veřejně prezentovaným projektům. 

   

  Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně se uskuteční od pátku 29. 5. do čtvrtku 4. 6. 2015. Další informace rovněž najdete na webových stránkách festivalu www.zlinfest.cz.

 • Obrázek k novince Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015 26.5.2015

  Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

  Chcete se zúčastnit natáčení filmu? Poznat osobnosti z oblasti filmového průmyslu ? Chcete strávit tři dny ve „filmovém městě"? Filmový workshop v Telči je tu právě pro vás. Už za pár dní! Máme zde lahůdku pro ty, kteří se na filmy nejen rádi dívají, ale mají touhu sami něco napsat, natočit a poslat do světa. Kdokoliv z řad začínajících filmařů, amatérů či pouhých fanoušků filmu se mohou zúčastnit třídenního filmového workshopu, kde spolu s profesionálními tvůrci zvučných jmen natočí společný film, který bude k vidění na festivalech a na internetu, samozřejmě se jmény účastníků workshopu v závěrečných titulcích.

   

  S námětem vám poradí úspěšný spisovatel Josef Formánek, autor takových románů jako Prsatý muž a zloděj příběhu, Mluviti pravdu nebo Úsměvy smutných mužů. Na scénáři zapracujete se scénáristou a zároveň investigativním novinářem Josefem Klímou. Své režijní nápady můžete konzultovat s legendou českého filmu Vojtěchem Jasným či s režisérem a scénáristou Danem Svátkem. Se střihem vám pomůže držitel pěti Českých lvů Alois Fišárek a s výběrem toho pravého soundtracku a komponované hudby pak skladatel a uznávaný kytarista Norbi Kovács. A to není všechno.

   

  Ve filmu, který budete spoluvytvářet, budou hrát profesionální herci. Filmového workshopu v Telči, který je součástí desátého ročníku festivalu filmů o umění Art&film, se totiž účastní takové známé tváře jako Miroslav Táborský, Markéta Hrubešová, Lukáš Pavlásek, Václav Jiráček, Jan Plouhar či Petr Vaněk. To vše během tří nezapomenutelných dní a na jednom místě - v prostředí krásného telčského zámku, kde budou probíhat přednášky, konzultace, projekce i část samotného natáčení. Mnoho dalších jiných lokací vám nabídne samotná Telč, kterou nejen filmaři milují. Točil se tady slavný film Až přijde kocour zmiňovaného a telčský festival a workshop navštěvujícího režiséra Jasného. Mezi další filmy, které se zde natáčely, zmiňme alespoň Pyšnou princeznu, Hudbu z Marsu či Z pekla štěstí.

   

  První den se účastníci dozví, jak vybrat správný námět, jak oslovit producenty, jak se píše filmový scénář... Dále pak také jak se dává dohromady filmový štáb a herecké obsazení, nebo se hledají filmové lokace. Den druhý natočí všichni společně film podle vybraného námětu a třetí den se mohou dozvědět, jak se takový film stříhá, ozvučuje, skládá se k němu hudba... Po třech dnech získají účastníci workshopu představu, jak funguje proces výroby celého filmu, od námětu až po distribuci. Milujete film? Tohle si prostě nemůžete nechat ujít. 11. - 13.června 2015. Více informací na fwt.art-illusion.cz.

 • Obrázek k novince Přehlídka Crème de la Crème II 12.5.2015

  Přehlídka Crème de la Crème II

  Druhý ročník přehlídky francouzských filmů Crème de la Crème se uskuteční od 13. do 17. 5. v pražských kinech Lucerna, Evald a Mat a poprvé vstoupí do regionů. Do kin za nevšedními zážitky mohou zamířit i diváci v Brně, Plzni, Ostravě, Děčíně, Litoměřicích, Mariánských Lázních, Hluboké nad Vltavou, Karlových Varech, Přerově, Chomutově, Zlíně, Litvínově a Boskovicích. Crème de la Crème II slavnostně zahájí 13. 5. v kině Lucerna soutěžní film z Cannes 2014 Sils Maria. Dosud byl Crème de la Crème, coby výraz pro skutečně výjimečný "krém krémů", pojmem především ve světě gurmánů, ovšem díky přehlídce pořádané distribuční společností Film Europe Media Company zdárně proniká i do slovníku milovníků kvalitní kinematografie. Už od loňského prvního ročníku dobře vědí, že přehlídka Crème de la Crème je jedinečnou příležitostí vidět během několika dnů ty nejlepší francouzské filmy. Vstupenky na zahájení i jednotlivé projekce jsou již v prodeji za cenu 100 Kč v Praze a 90 Kč v dalších městech.

   

  Přehlídka francouzského filmu Crème de la Crème II ve čtrnácti městech promítne celkem 22 pozoruhodných snímků. Tím prvním bude drama Sils Maria režiséra Oliviera Assayase s Juliette Binoche a Kristen Stewart, která za roli lehkovážné mladé hollywoodské hvězdičky získala sošku Cézara, nejvyšší francouzskou národní cenu. Další lahůdkou je hvězdně obsazený film Benoîta Jacquota Tři srdce s Charlotte Gainsbourg, Chiarou Mastroianni a Catherine Deneuve. Fanoušci Marion Cotillard by si neměli nechat ujít film Dva dny, jedna noc, který byl nominován na Oscara, či poslední počin ikony francouzského filmu Jeana-Luca Godarda Sbohem jazyku natočený technologií 3D. Příznivce životopisných snímků nadchne film Violette, přibližující život francouzské spisovatelky Violette Leduc, která již ve čtyřicátých letech minulého století psala velmi otevřeně o sexu.

   

  Za pozornost stojí také snímek Diplomacie od režiséra Volkera Schlöndorffa, který se zapsal divákům do povědomí snímkem Plechový bubínek. V předpremiéře Créme de la Créme II uvede romanci Láska na první boj. V programu nechybí ani filmy Renoir, Život Adéle, Paříž – Manhattan, Život té druhé, Láska je dokonalý zločin nebo Z prezidentské kuchyně, které už mají distribuční premiéru za sebou. Více informací o programu naleznete na www.facebook.com/cremedelacreme.cz a www.filmeurope.cz.

 • Obrázek k novince Duhová kulička 2015 29.4.2015

  Duhová kulička 2015

  Lidi dostanete do kina dvěma způsoby: buď natočíte skvělý film, nebo začnete dělat dobrý marketing. Na ZLÍN FILM FESTIVAL se už třináctým rokem valí Duhová kulička – dvoudenní konference ze světa filmového marketingu, díky které třeba jednou vyprodáte kino. Loňský ročník Duhové kuličky navštívilo osm reklamních expertů, mezi nimi například byl Otto Bohuš, nekorunovaný král českého copywritingu, filmovou reklamu první republiky přiblížila redaktorka serveru MediaGuru Kateřina Hlouhová, o hříších českého product placementu hovořil smícholog Petr Fridrich. I letošní ročník opět bude o velkých jménech, prvním z nich je Petr Pouchlý, jednatel společnosti Court of Moravia, zabývající marketingovým poradenstvím.

   

  Nabídku zajímavých přednášek vedle toho doplní soutěž o nejlepší filmovou marketingovou kampaň. Minulý rok zvítězil slovenský trhák Kandidát, který porazil filmy Příběh kmotra, Babovřesky a Můj pes Killer. Letos se do finálového kola probojovalo celkem šest favoritů. Mezi nimi najdeme i nejvýdělečnější český film loňského roku – Tři bratři režiséra Jana Svěráka. Organizátoři se rozhodli jednotlivé soutěžící odhalovat postupně, už teď ale víme, že proti Svěrákovi půjdou do boje kampaně k filmům Zejtra napořád nebo Prvý slovenský horor. Absolutního vítěze vybere pětičlenná porota složená ze zástupců studentů i odborné veřejnosti. Budou mezi nimi loňský vítěz Viliam Štrelinger, pedagog Ateliéru Audiovizuální tvorby Univerzity Tomáše Bati Libor Nemeškal a student Fakulty marketingových komunikací Univerzity Tomáše Bati Marek Hnatiak. Čtvrtou porotkyní bude Barbora Pospíšilová, marketingová manažerka ČSFD.cz, do pátého křesla usedne zástupce Asociace komunikačních agentur, která projekt zaštiťuje.

   

  Duhová kulička vám zkrátka dá skvělou představu o tom, jak se dělá filmový marketing, a kterými reklamními fígly zaručeně přilákáte diváka. Přestože zde získáte rady a kontakty k nezaplacení, vstup na přednášky vás nebude stát ani korunu. Know-how se tady zkrátka rozdává zdarma. Konferenci pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, a to v rámci odborného programu Film Industry, který je součástí 55. ZLÍN FILM FESTIVALU 2015. Duhová kulička startuje v úterý 2. 6. 2015 v Malém sále Kongresového centra ve Zlíně a skončí ve středu 3. 6. 2015 odpoledne. Další informace najdete na webových stránkách www.duhovakulicka.cz anebo www.zlinfest.cz.

 • Obrázek k novince AFO50 by doporučil i Tony Stark 28.4.2015

  AFO50 by doporučil i Tony Stark

  Starobylá Olomouc se díky Univerzitě Palackého opět proměnila v srdce tepající pro moderní popularizaci vědy. Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) zde v polovině dubna úspěšně završil svůj jubilejní 50. ročník. Do soutěžních sekcí největší evropské přehlídky pop-vědeckých snímků každoročně přihlašují své filmy prestižní zahraniční produkce jako BBC, Discovery či Genepool Productions. Nejinak tomu bylo i letos. Dramaturgové se museli probrat 530 přihlášenými snímky z celého světa. Do užšího výběru mezinárodní soutěže zvolila dramaturgická skupina festivalu 19 nejlepších počinů, do české soutěže 16, stejně jako do soutěže krátkých filmů. V samotném závěru pak AFO rozdalo 7 statutárních cen.

   

  Cenu RWE za nejlepší český populárně-vědecký film si odnesl příběh o kontroverzním sociálním experimentu k řešení romské otázky Zatajené dopisy režiséra Tomáše Kudrny, cenu za nejlepší mezinárodní film zase britský dokument o vzniku a vývoji logiky s názvem Potěšení z logiky. Cena diváků nakonec očekávaně patřila vtipnému i poučnému, v každém případě progresivnímu počinu Pidiobři 3D. Vizuálně strhující příběh ze života malých hlodavců byl natočen miniaturními 3D kamerami, které diváky naplno přibližují k ústředním hrdinům filmu. Speciálně pro AFO navíc film nadaboval herec Jiří Lábus.

   

  Jako hlavní host festivalu dominoval evoluční biolog a zakladatel tzv. nového ateismu Richard Dawkins, který si na slavnostním zakončení festivalu osobně převzal ocenění za osobní přínos popularizaci vědy. Krom něho na AFO nechyběl ani americký teoretický fyzik Lawrence M. Krauss, jenž návštěvníky strhl svou zapálenou přednáškou o fyzice v kultovním Star Treku. Vyrovnat se jeho nasazení mohl snad jedině profesor fyziky James Kakalios z Minnesoty. Ten zase propral (ne)funkčnost fyzikálních zákonů v superhrdinském komiksu, od Flashe přes Spider-Mana až po nejlepšího vědce v komiksovém vesmíru – Tonyho Starka alias Iron Mana. AFO oslavilo půlstoletí své existence v dynamickém stylu a znovu názorně předvedlo, jak aktuální vědecké poznatky a ožehavá témata elegantně přiblížit mladému, převážně vysokoškolskému publiku. AFO 51 se uskuteční ve dnech 19. – 24. dubna 2016, po bližších informacích pátrejte na www.afo.cz.

<< předchozí 1 2 3 4 10 18 27 35