Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Cumberbatch jako další ultimátní padouch 21.8.2014

  Cumberbatch jako další ultimátní padouch

  Představitel televizního Sherlocka Benedict Cumberbatch se loni objevil ve dvou výrazných záporáckých rolích. Nejdříve zatopil kapitánu Kirkovi ve sci-fi Star Trek: Do temnoty, následně jste jej mohli slyšet jako velice bohatého draka ve fantasy Hobit: Šmakova dračí poušť. A především druhá zmíněná role se Cumberbatchovi musela zalíbit, jelikož se nyní upsal nové adaptaci Knihy džunglí v režii Andyho Serkise. Ve snímku nazvaném The Jungle Book: Origins bude Cumberbatchovým hlasem vyhrožovat zákeřný tygr Šer Chán. Sám Serkis potom namluví medvěda Balúa a těšit se můžete i na pantera Baghíru v podání Christiana Balea nebo krajtu Ká se syčením od Cate Blanchett. Ostatní role si rozdělili Naomie Harris, Eddie Marsan nebo Tom Hollander. 21. října 2016 tedy v kinech uslyšíme spoustu zajímavých hlasů, které snad nebudou zastíněny konkurenční adaptací od Jona Favreaua. Ta se mimochodem chystá už na 9. října 2015 a za mikrofon se u ní postaví Bill Murray, Scarlett Johansson nebo Ben Kingsley. A je otázkou, jestli bude roční pauza u tak podobné látky pro diváky dostatečná...

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Johnny Depp jako kanadský superpolda 20.8.2014

  Johnny Depp jako kanadský superpolda

  Pokud znáte hrubozrnnou tvorbu Kevina Smithe (Clerks, Clerks 2), dobře víte, že je mimo Poldů s Brucem Willisem prostá velkých hvězd. V několika Smithových filmech se sice objevil jeho kamarád Ben Affleck (Argo) a došlo i na mladého Matta Damona (Dogma) nebo cameo Willa Smithe (Táta na plný úvazek). Velké jméno do velké role ale nezávislák z New Jersey ulovil až nyní, jelikož se jeho dalšímu filmu upsal sám Johnny Depp. I se svou dcerou Lily-Rose. Ta si v dobrodružném akčňáku Yoga Hosers, jež bude vyprávět o dvou patnáctiletých dívkách bojujících se zlem, dokonce zahraje jednu z hlavních rolí. Druhé se přitom ujme Smithova dcera Harley Quinn, obě protagonistky tak získaly netradiční debutantské tváře. A koho si vlastně zahraje Depp? Ten ztvární proslulého detektiva Guye LaPointeho, který dívkám podá pomocnou ruku a mimochodem by se mohl objevit už ve Smithově nadcházejícím mrožím hororu Tusk. Yoga Hosers totiž budou jeho spin-offem, jež má zároveň fungovat jako prostřední díl plánované kanadské trilogie o „Pravém severu". Trojkou pak má být film Moose Jaws aka Losí čelisti, ve kterém se, jak název napovídá, bude lovit krvelačný los. Kéž by to Depp dotáhnul i do něj...

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Bradley Cooper opět v akci 19.8.2014

  Bradley Cooper opět v akci

  Každé hollywoodské studio by rádo mělo svého Jasona Bournea. A u Warner Bros. jej velmi pravděpodobně objevili v Macku Bolanovi. Původně vietnamský veterán, jenž se stal elitním protiteroristickým agentem, se od roku 1969 objevil ve více než devíti stovkách knižních příběhů. Jeho tvůrce Don Pendleton jich napsal 38. Pak ale Bolan putoval do rukou mnoha jiných autorů, kteří dodnes publikují 12 knih ročně. Taková popularita a dosud žádný film? Rozhodně to není kvůli nezájmu, kolem Bolana totiž v posledních 40 letech neúspěšně kroužili Steve McQueen (Útěk), Clint Eastwood (Drsný Harry), Sylvester Stallone (Rocky) nebo Vin Diesel (Riddick). Na velké plátno by se ale mohl konečně dostat až s tváří Bradleyho Coopera (Terapie láskou), jenž bude chránit Ameriku pod dohledem scenáristy Shanea Salerna (Avatar 4) a režiséra Todda Phillipse (Pařba ve Vegas). Cooper se oháněl bouchačkou už v A-Teamu a nedávno dotočil Eastwoodovo drama American Sniper, ve kterém si zahrál Chrise Kylea, nejlepšího odstřelovače všech dob. S podobnou rolí by tedy neměl mít žádný problém, a pokud na ni uslyší diváci, samozřejmě nás čeká spousta pokračování.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Jules Verne potřetí a počtvrté 18.8.2014

  Jules Verne potřetí a počtvrté

  Ačkoliv z letošního Hercula filmová série nejspíš nebude, Dwayne Johnson naříkat nemusí. V minulých letech totiž infiltroval hned tři jiné a žádná z nich zatím není u konce. Rychle a zběsile 7 uvidíme v dubnu 2015. G. I. Joe 3 se chystá na léto 2016. A pokračovat bude i nová verneovská série, která začala v roce 2008 Cestou do středu Země. Joshe Hutchersona (Hunger Games), který v ní hraje mladého dobrodruha Seana, tehdy doprovázel Brendan Fraser (Mumie). V předloňském pokračování nazvaném Cesta na tajuplný ostrov 2 jej ale vystřídal právě Johnson, který má s Hutchersonem utáhnout ještě další dva díly. O čem budou? Ještě nedávno se spekulovalo o výletu na měsíc, teď ale se ale situace mohla změnit. Projekt totiž nabral nové scenáristy, Careyho a Chada Hayesovi (V zajetí démonů), a dost možná se vydá jinou cestou. Ať už se ale podíváme kamkoliv, trojka nás nejspíš čeká za dva roky a čtyřka nedlouho po ní.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Godzilla 2… a Mizerové 3? 17.8.2014

  Godzilla 2… a Mizerové 3?

  V Hollywoodu často vznikají pokračování, po kterých moc lidí netouží. Dvě následující mezi ně ale rozhodně nepatří. Nejdříve trocha potěšení pro fanoušky letošního restartu Godzilly. Půlmiliardový hit se 8. června 2018 dočká pokračování, které opět natočí Gareth Edwards. Proč jej uvidíme až za čtyři roky? Edwards musí v prosinci 2016 dodat svůj tajemný Star Wars spin-off. Studio Warner Bros. ale jeho vizi věří natolik, že na něj s druhou Godzillou počká, což je velice férový tah. A měl by mimochodem zajistit, že se ve filmu objeví legendární monstra jako Rodan, Mothra nebo King Ghidorah. Pozitivní zprávy se nicméně nešíří jen z veleještěřího tábora. Do chystání oslav se pomalu mohou pustit i fanoušci Mizerů, Martin Lawrence totiž potvrdil, že se usilovně píše scénář třetího dílu. Jistě, o návratu Lowreyho a Burnetta už se spekuluje pěkných pár let. Až nyní se ale aktivně pracuje na tom, aby se Mizerové 3 pohnuli kupředu. A pokud Michael Bay opravdu nenatočí páté Transformery a Will Smith zatouží po kariérním comebacku ... konečně by to mohlo klapnout!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Sinister se vrací 17.8.2014

  Sinister se vrací

  První Sinister byl před třemi lety velký hororový úspěch. Film s rozpočtem 3 mil. dolarů utržil z amerických kin milionů téměř padesát a pokračování tak bylo jen otázkou času. To je odklepnuto již pár měsíců a nyní známe i hlavní herecké obsazení a režiséra. Poslední dobou velmi pilný Scott Derrickson tentokrát bude dohlížet z pozice producenta a film bude v režii hororového nováčka z Irska - Ciarana Foye. Ten zaujal svým debutem – agorafobickým hororem Citadel. Natáčení začíná za dva týdny v Chicagu a v hlavních roli se představí Shannyn Sossamon, kterou si dodnes mnoho z nás pamatuje především z devadesátkové kultovky Pravidla vášně. Jejím velkým spoluhráčem bude James Ransone, který si výrazně polepší a rozvine svou malou roli zástupce šerifa z prvního Sinisteru. Jeho jméno vám nejspíš nic neříká, ale Ransone si získává dobrou hereckou pozici především v rámci americké indie scény, kde v poslední době spolupracuje se zajímavými tvůrci. Pamětihodná je jeho role v dramatu Starlet a v těchto týdnech dotočil nízkorozpočtový western In A Valley Of Violence, kde si zahrál po boku velkých hollywoodských hvězd – Johna Travolty a Ethana Hawkea.

  (Rob Roy)
 • Obrázek k novince Na hraně zítřka opět mění název 15.8.2014

  Na hraně zítřka opět mění název

  Neprodat výbornou akční sci-fi, ve které Tom Cruise porcuje desítky mimozemšťanů, je docela obdivuhodné selhání. Jenže právě to potkalo Na hraně zítřka, na ČSFD.cz zatím nejlépe hodnocený film letošního roku. Na nedávném Filmovém víkendu ČSFD.cz jej zhlédlo 800 lidí, kteří s majorem Billem Cagem zůstali vzhůru do čtyř do rána, a na mimoamerické půdě snímek dohromady vydělal čtvrt miliardy dolarů. Značné problémy měl ale v USA, kde se jeho tržby zastavily těsně pod stomiliónovou hranicí. Proč? Můžeme vinit nižší domácí svítivost Toma Cruise nebo trailery, které místo chytré a zábavné sci-fi lákaly spíš na přímočarý akční výplach. Pak je tu ale debakl se soustavným měněním názvu, který kupodivu pokračuje i po premiéře. Zatímco si totiž český trh stále nechává Na hraně zítřka, v Americe je situace daleko složitější. Původně se film jmenoval All You Need Is Kill (podle japonské knižní předlohy). Následně dostal nepříliš chválený název Edge of Tomorrow, ačkoliv to z některých plakátů vypadalo, že se jmenuje Live on the Edge. No a nyní přichází ještě jedna změna, kterou je útok na domácí trh pod názvem Live Die Repeat: Edge of Tomorrow. Podtitul je přitom samozřejmě tlačen do pozadí, takže si kdekdo může pořídit zajímavě vypadající novou sci-fi, jen aby zjistil, že jde o nedávnou popcornovku, na kterou se v USA příliš nechodilo. Vzhledem k tomu, že si Na hraně zítřka zaslouží co nejvíc divácké přízně, se tenhle tah nedá tak úplně odsoudit. Mohl by ale vytvořit nepříjemný precedens, díky kterému by studia zbavovala méně úspěšné filmy názvů a hledala jim nové diváky se špetkou obchodní zákeřnosti. Snad tedy půjde jen o výjimku z logického pravidla jeden film = jeden název.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Souboj Aquamanů 14.8.2014

  Souboj Aquamanů

  Jason Momoa (Hra o trůny) světu vytrvale tvrdí, že si Aquamana nezahraje, ačkoliv mnoho věcí nasvědčuje opaku. Studio Warner Bros. nicméně comicsového krále Atlantidy posouvá vstříc filmovému debutu, který by mohl přijít už v březnu 2016 v Batman v Superman: Dawn of Justice. I kdyby se tam ale Aquaman nakonec neobjevil, nyní víme, že Warneři opravdu chystají jeho sólovku. Najali totiž dva scenáristy, Willa Beala (Gangster Squad – Lovci mafie) a Kurta Johnstada (300: Bitva u Thermopyl), aby sepsali dva různé podmořské scénáře. Bude se posléze vybírat ten lepší? Anebo se z obou sesbírají nejvýraznější nápady, z nichž se dá dohromady verze číslo tři? Situace se určitě vyjasní v nejbližších letech. Do té doby nezbývá než spekulovat nad tím, kterou z mnoha ohlášených comicsovek Aquaman bude, a zda si ho opravdu zahraje svalnatý Havajan Momoa.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall 13.8.2014

  Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

  Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který předevčírem nečekaně spáchal sebevraždu. A včera jej na onen svět následovala devětaosmdesátiletá Lauren Bacall, jedna z posledních žijících hvězd klasického Hollywoodu. Williams odstartoval svoji kariéru v seriálu Mork & Mindy a brzy prorazil i do filmu. Dozajista ho znáte z komedií Jumanji nebo Dobré ráno, Vietname, ujal se ale i spousty dramatických rolí. Společnost mrtvých básníků, Král rybář, Insomnia... Williamsova barvitá kariéra jej zavedla k mnoha špičkovým režisérům, Oscara mu ale nadělil pouze Gus Van Sant, který jej obsadil do role psychologa v dramatu Dobrý Will Hunting. Naposledy jsme Williamse mohli vidět v sitcomu The Crazy Ones. Před svou smrtí nicméně dotočil čtyři další filmy, takže jej na velkém plátně ještě párkrát spatříme. To s Lauren Bacall už se v kinech nesetkáme. Po jejích slavných rolích ale můžete zapátrat v archivech, kde najdete spoustu nestárnoucích klenotů. Především tam objevíte čtveřici noirových klasik Mít a nemít, Hluboký spánek, Temná pasáž a Key Largo, ve kterých se objevila po boku svého legendárního partnera Humphreyho Bogarta. Svoji hollywoodskou kariéru přitom zahájila již v devatenácti letech, na stříbrné plátno se potom vracela dalších téměř šest dekád. Mimo řady noirů si zahrála především v komedii Mí drazí Američané, detektivce Vražda v Orient expresu a dramatech Dogville a Manderlay od Larse von Triera. Letos pak k velkému překvapení namluvila jednu z postav v seriálu Griffinovi, čímž naposledy ukázala, že jde o vznešenou a chytrou dámu, která nikdy neztratila svůj pověstný smysl pro humor. Nechť odpočívá v pokoji. A Robin Williams, který bude rozesmívat milióny lidí ještě dlouho po své smrti, taktéž.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Michael Bay opustí Transformery? 12.8.2014

  Michael Bay opustí Transformery?

  O tom, že série Transformers vymění režiséra, se spekuluje řadu let. Michael Bay si chtěl dát od robotů pauzu už po dvojce, kdy chystal menší projekt nazvaný Pot a krev. Studioví kamarádi ho ale nakonec ukecali k návratu a podobně to vypadalo i po trojce, která měla jako finále trilogie uzavřít i Bayův dohled nad Optimem a Bumblebeem. Jak jste si ale určitě všimli, král blockbusterů se po realizaci Potu a krve k robotům opět vrátil. A natočil dost možná nejvýdělečnější snímek letošního roku (stejně jako u trojky padla miliarda), který ve finále pochopitelně navnadil na další pokračování. Takže Bay a Transformeři popáté? Už je to ohraná písnička, nejnovější zprávy ale hovoří o tom, že se sága dočká nové režisérské krve. Známe jméno onoho vyvoleného náhradníka? Kdepak. Nezbývá tedy než znovu vyčkávat, jestli se tentokrát opravdu bude střídat, nebo se jen řeší další astronomická cifra na Bayově výplatním šeku...

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 80 160 239 318

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.! 16.8.2014

  Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

  4 dny, 4 místa, 40 projekcí... Unikátní přehlídka noirových filmů, kterou letos hostí královský hrad Křivoklát, se nezadržitelně blíží! Druhý ročník festivalu, který se zaměřuje na inspirativní fenomén filmu noir, startuje ve čtvrtek 21. a potrvá až do neděle 24. srpna.


  Promítat se bude ve třech historických sálech a rovněž i na samotném nádvoří hradu (tři večerní projekce). Těšit se můžete nejen na starou dobrou americkou klasiku, ale i na současné neo-noiry, o nichž byste třeba ani neřekli, že se tímto žánrem inspirují. Připravili jsme pro vás hned několik sekcí, ve kterých ukazujeme různorodost a pestrost noirových filmů. Veškeré projekce budou uvedeny krátkým lektorským úvodem a prostor bude i na diskuze a otázky po promítáních. Do pásma boxerského noiru byly zařazeny například Tělem a duší nebo jeden z prvních filmů mladého Stanleyho Kubricka Polibek vraha. Docu-noir sdružuje snímky s reportážními prvky (Volejte Northside 777, Panika v ulicích nebo Dům na 92. ulici) a britská sekce (Brightonský špalek, Kvůli nim jsem uprchl či patrně nejznámější Třetí muž od Carola Reeda) vám dokáže, že USA nejsou jedinou výspou tohoto žánru, ale že měl své místo i v Evropě.

   

  Festival filmu noir by nebyl tím pravým bez Billyho Wildera; těšit se můžete na legendární Ztracený víkend s Rayem Millandem a Sunset Boulevard s Glorií Swanson nebo na u nás méně známé Eso v rukávu s další hvězdou Kirkem Douglasem. Z novějších snímků zmiňme za všechny např. Sin City-město hříchu, Aloise Nebela nebo Renesanci - animované snímky s noirovými prvky. Zapomenout bychom neměli ani na Vávrův Krakatit podle Karla Čapka a na uvedení retro-noiru Ve stínu od režiséra Davida Ondříčka, za účasti představitelky hlavní ženské role Soni Norisové, jedněch z patronů festivalu. Stejně jako loni i letos vzdáme poctu legendám filmového plátna – Glennu Fordovi v jeho životní roli (Velký zátah), v níž se představuje jako neúplatný detektiv Bannion, Barbaře Stanwyck (Promiňte, omyl) ztvárňující ženu upoutanou na lůžko, a „našemu" Hugo Haasovi tak, jak jej z československých prvorepublikových filmů neznáte (Přiznání jedné dívky, doprovodná výstava Hugo Haas v USA 40-62). Letošní seznam by nebyl kompletní bez speciálních projekcí HBO (Temný případ, Hořící keř), našeho mediálního partnera.


  Více se o festivalu, programu, vstupenkách a pasech dozvíte na www.noirfilmfestival.cz.

 • Obrázek k novince Film Music Prague 2014 20.7.2014

  Film Music Prague 2014

  Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár nebo Zrození planety opic, přijedou do Prahy. Budou hlavními hosty festivalu Film Music Prague, který se koná ve dnech 24. až 26. září 2014. Výtěžek putuje na výzkum rakoviny v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.

   

  Festival začne galakoncertem s podtitulem „Pocta Goldsmithovi & Goldenthalovi." Koncert bude 24. září v pražském Rudolfinu. V první části programu zazní díla legendárního skladatele Jerryho Goldsmithe, který by letos oslavil 85. narozeniny. V podání Filharmoniků města Prahy a Kühnova smíšeného sboru diváci uslyší hudební motivy z hollywoodských hitů jako Vetřelec, Mumie, Star Trek, Přichází Satan!, Základní instinkt nebo Čínská čtvrť. V druhé části programu orchestr a sbor pod vedením britského dirigenta Nica Rainea uvedou skladby Elliota Goldenthala. Konkrétně to bude suita z filmu Titus, dále motivy ze snímku Cobb, Interview s upírem a nebude chybět slavné Adagio ze scifi klasiky Vetřelec 3.

   

  Orchestr Filharmonici města Prahy patří mezi nejlepší tělesa nejen v České republice. Orchestr natáčí v Praze filmovou hudbu už desítky let. V minulosti spolupracoval například s režisérem Romanem Polanskim nebo skladatelem Elmerem Bernsteinem. Na kontě má desítky cenami ověnčených alb. Stejně tak Kühnův smíšený sbor má s filmovou hudbou bohaté zkušenosti. Hlasy sboristů jsme mohli slyšet například ve filmu Amadeus režiséra Miloše Formana. Slavnostním zakončením festivalu bude galakoncert hitů skladatele Patricka Doylea, který patří k současné špičce. V Dvořákově síni Rudolfina zazní v pátek 26. září motivy z filmů Harry Potter a Ohnivý pohár, Thor, Zrození planety opic, Hamlet či Rebelka. Vstupenky v prodeji na oficiálním webu www.filmmusicprague.com.

 • Obrázek k novince 49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny 13.7.2014

  49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

  Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za gruzinský snímek Kukuřičný ostrov. Lyrický příběh mapující život starce a jeho vnučky je vyprávěný beze slov a jeho děj se posouvá společně s rostoucí kukuřicí na malém ostrůvku. Zvláštní cenu poroty získal očekávaný maďarský snímek Volný pád. Cena za režii putovala rovněž do rukou György Pálfimu za jeho netradiční satiru ve snímku Volný pád. Nejlepším hercem se stal Nahuel Pérez Biscayar za roli v belgickém filmu Jsem tvůj a cenu za nejlepší ženský herecký výkon získala Elle Fanning za roli ve snímku Až na dno.

   
  V sekci „Na východ od západu" obdrželo hlavní cenu ruské drama Nápravná třída a zvláštní uznání srbský film Barbaři. V soutěži dokumentárních filmů byl oceněn film Čekání na srpen, a coby nejlepší dokument do 30 minut Autofokus. Zvláštní uznání obdržely dokumentární snímky Sicflajš a Královna. Porota sekce „Fórum nezávislých" ocenila snímek Někde jinde, a diváckou cenu obdržel český dokument Magický hlas rebelky. Ceny za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii si odnesli William Friedkin a Mel Gibson. Cenu prezidenta MFF KV získal Zdeněk Svěrák a cenu mezinárodní filmové kritiky animovaný snímek Šutry v kapsách.

  Festivalu se zúčastnilo 12 433 akreditovaných návštěvníků, z toho 478 filmových tvůrců, 825 filmových profesionálů, 640 novinářů a 10 490 držitelů Festival Passů. To je o 405 lidí víc než loni. Prodalo se 130 987 vstupenek na 478 projekcí. Z 245 filmů uvedených na festivalu mělo 33 světovou, 19 mezinárodní a 6 evropskou premiéru. V divácké soutěži deníku Právo nejvíce uspěli: Magický hlas rebelky, Ostře sledované vlaky, Co děláme v temnotách, Chlapectví, I Origins.

  Úctyhodné množství festivalových filmů viděli také agenti ČSFD.cz. Ti jim udělili celkem 316 hvězdičkových hodnocení, 302 komentářů a zveřejnili 107 deníčkových příspěvků reflektujících dění na festivalu. Jejich interview s režiséry mohli návštěvníci festivalu zhlédnout na festivalovém YouTube Channelu. Závěrečným ceremoniálem se považuje festival za zakončený a nezbývá než se těšit na jubilejní padesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

  (Pluhy)
 • Obrázek k novince Startuje BEST FILM FEST 10.7.2014

  Startuje BEST FILM FEST

  Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a Mat pořádá od 10. do 16. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první poloviny roku 2014. Kinaři se rozhodli potěšit své věrné fanoušky v podobě lístků do kina za jednotnou atraktivní cenu 69,- Kč za vstupenku. V červenci se uskuteční šesté vydání divácky úspěšné přehlídky, která probíhá vždy dvakrát do roka (zima a léto) a koná se od roku 2011.

  Program BEST FILM FESTU je opět žánrově pestrý, dramaturgy přehlídky byli sami diváci. Promítat se budou divácké oblíbené zahraniční tituly. V pražských klasických kinech u diváků stále bodují: oscarový obrazově vytříbený snímek Velká nádhera od uznávaného italského režiséra Paola Sorrentina, hvězdně obsazená hravá komedie od kultovního tvůrce Wese Andersona Grandhotel Budapešť, drama Philomena s excelující oscarovou Judi Dench od oceňovaného britského režiséra Stephena Frearse, švédská komedie nabitá bizarními postavami a černým humorem Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, moderní sci-fi romance s názvem Ona, pod kterou je podepsán originální tvůrce Spike Jonze. Nechybí zde životopisná dramata: Yves Saint Laurent, Walesa: Člověk naděje či letošní oscarové bijáky Gravitace, 12 let v řetězech nebo animované rodinné snímky Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana, Rio 2. Z českých titulů dominují komediální debuty: Krásno, Pojedeme k moři, ale jsou zde zastoupena také dramata jako Fair Play. Dále u diváků jsou populární rovněž celovečerní dokumenty: road movie Trabantem až na konec světa či unikátní portrét první dámy Olgy Havlové Olga.

  Kompletní program přehlídky najdete na webových stránkách přehlídky BEST FILM FEST a na webových stránkách jednotlivých kin: Bestfilmfest.cz, Kinoatlas.cz, Kinolucerna.cz, Evald.cz, Mat.cz.

 • Obrázek k novince TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary 25.6.2014

  TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

  Možná si ještě pamatujete, jaké kontroverze mezi českými novináři loni vzduzovaly politické názory Olivera Stona. Letošní ročník nejznámějšího českého filmového festivalu by mohl být podobně vyhrocený; po úterní tiskové konferenci je totiž jasné, že hlavní hvězdou festivalu bude americký herec a režisér Mel Gibson.

  Gibson si má na festivalu převzít Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a při příležitosti jeho ocenění bude na festivalu uveden jeho režisérský počin Apocalypto. Zatímco filmovým fanouškům je tento dvojnásobný držitel Oscara známý především díky Smrtonosné zbrani, Šílenému Maxovi a Statečnému srdci, v posledních letech se objevoval na předních stranách tisku především kvůli svým kontroverzním výrokům a obvinění z rasismu.

  Mezi dalšími hosty oznámenými na úterní tiskové konferenci je francouzská herečka Fanny Ardant, která divákům představí svůj scénáristický a režijní počin Naléhavé rytmy, a americká herečka Laura Dern, která uvede dnes již kultovní film Davida Lynche Zběsilost v srdci. Již potřetí se na festivalu objeví italský herec Franco Nero, který se proslavil především westerny.

  Diváci se mohou těšit i na několika výrazných režisérských osobností. Italská režisérka Alice Rohrwacher na festivalu uvede Zázraky, které získaly Velkou cenu v Cannes, a z Cannes přijíždí i Asia Argento, která na francouzském festivalu uvedla svůj film Nepochopená. Na čtyři Oscary nominovaný film Winter's Bone zas představí americká nezávislá režisérka Debra Granik a britský režisér David Mackenzie přijede uvést svůj nejnovější film Hvězda kriminálu, který se od anglických kritiků dočkal velmi vřelého přijetí. Opomenut by neměl zůstat ani Leviathan od ruského režiséra Andreje Zvjaginceva. Zvjagincev za něj totiž letos v Cannes získal cenu pro nejlepší scénář.

  Z již dříve oznámených hostů také nesmíme zapomenout na amerického režiséra Williama Friedkina a bývalého polského prezidenta a držitele Nobelovy ceny míru Lecha Wałęsu.

  (StarsFan)
 • Obrázek k novince O2 přináší legální filmovou zábavu pro všechny 19.6.2014

  O2 přináší legální filmovou zábavu pro všechny

  Patříte-li mezi velké filmové fanoušky, zpozorněte. Jak jste již na ČSFD.cz jistě všimli, operátor O2 nově provozuje O2 Videotéku, která nabízí až tisíc snímků k legálnímu zapůjčení z internetu. Využívat ji mohou všichni bez ohledu na to, jakého mají operátora. Ve videotéce najdete jak filmy z distribuce velkých hollywoodských studií (Walt Disney, Sony Pictures, Warner Bros., Universal Studios), tak i snímky z dílny nezávislých českých autorů a producentů. Těšit se můžete i z titulů nedávno uvedených do českých kin. Ceny filmů se přitom pohybují od 30 Kč do 55 Kč. Zvolený film je váš na 48 hodin od zakoupení, vidět ho lze i několikrát za sebou - počet zhlédnutí totiž není omezen.

  V nejbližší době bude v O2 Videotéce uvedeno několik velkých filmových trháků. Těšit se můžete na 300: Vzestup říše, Vlk z Wall Street, 12 let v řetězech, Captain America: Návrat prvního Avengera nebo Něžné vlny. Díky aplikaci O2TV Go, kterou si můžete zdarma stáhnout do vašeho mobilního telefonu nebo tabletu, navíc filmy můžete sledovat na různých zařízeních. Pokud tedy u filmu večer usnete, klidně ho můžete dokoukat druhý den ráno cestou do práce. Stačí jen být online!

 • Obrázek k novince Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze 15.6.2014

  Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

  Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Bára Kopecká za film DK o kontroverzním a uznávaném architektovi Davidu Kopeckém. Film je podle poroty hluboce autorskou výpovědí režisérky, jež točila o svém zesnulém muži. Filmová tvůrkyně a pedagožka Bára Kopecká za snímek DK převzala na slavnostním večeru vyhlášení osmého ročníku Ceny Pavla Kouteckého v Divadle Archa kromě objektu od mladého sklářského výtvarníka Petra Šetlíka také odměnu sto tisíc korun.

   

  Stavitel, který nejradši bourá, plachý excentrik, chladnokrevný panikář, asketický hédonik, vynálezce života – taková byla podle autorky filmu komplikovaná osobnost architekta Davida Kopeckého, jenž v roce 2009 předčasně zemřel na mozkový nádor. Snímek je vyprávěný v ich-formě a obrázek Davida Kopeckého je v něm skládán z mozaiky vyprávění samotné autorky, kolegů, přátel a rodiny. Ty se střídají s vizuálně propracovanými záběry z domácích videí pořízených samotným Kopeckým, komentář jakoby nenuceně plyne celým filmem a vzniká poutavý a napínavý příběh, magnetizující stejně tak jako osoba architekta. Právě autentičnost, syrovost a hloubku snímku ocenila také odborná porota a vyzdvihla tak fakt, že film je zároveň portrétem samotné autorky. Snímek vyniká podle poroty i střihovou skladbou, která je čistá, precizní a estetická, stejně jako samotná Kopeckého architektura.

   

  Cena Pavla Kouteckého vzdává hold tvorbě filmaře Pavla Kouteckého, mimo jiné režiséra filmu Občan Havel. Organizátory Ceny Pavla Kouteckého jsou Film & Sociologie, Divadlo Archa a Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Do nominací se letos probojovalo celkem sedm filmů, vedle DK také Pirátské sítě Davida Čálka a Jakuba Zahradníčka, Show!Bohdana Bláhovce, Velká noc Petra Hátleho, Liebe Indigo Saši Dlouhého, Parta Analog Martina Duška a Felvidék – Horná Zem Vladislavy Plančíkové. Devátý ročník Ceny Pavla Kouteckého vyhlásí organizátoři na počátku roku 2015. Více o Ceně Pavla Kouteckého na www.cenakoutecky.cz

 • Obrázek k novince 49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí 5.6.2014

  49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

  Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O křišťálový glóbus budou mimo jiné soupeřit francouzský režisér Pascal Rabaté (Dehet a peří), uznávaný gruzínský režisér George Ovashvili (Kukuřičný ostrov), či Belgičan David Lambert (Jsem tvůj). Poprvé se pak v soutěži MFF KV utká o glóbus také animovaný snímek, a to Šutry v kapsách lotyšské režisérky Signe Baumaneové. Českou republiku budou v hlavní soutěži reprezentovat hned dva snímky: Díra u Hanušovic – debut významného českého divadelníka a uznávaného herce Miroslava Krobota – a Fair Play režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové. Mimo soutěž se pak své světové premiéry dočkají další dva české snímky – Zejtra napořád, debut režiséra Rudolfa Havlíka, a celovečerní dokument Olgy Sommerové Magický hlas rebelky o zpěvačce Martě Kubišové.

  Deset světových a dvě mezinárodní premiéry přinese soutěžní sekce Na Východ od Západu – mezinárodní soutěž debutů a druhých celovečerních filmů ze střední a východní Evropy, Balkánu, Turecka a zemí bývalého Sovětského svazu. Mezi debutujícími snímky se objeví například autentická výpověď o mladé srbské generaci (Barbaři, Ivan Ikić), výtvarně stylizovaný snímek o poživačném upírovi Zanovi (Norsko, Yannis Veslemes) či maďarský indie film o hledání sebe samého (Jsou věci divné a nevysvětlitelné, Gábor Reisz). Zahajovacím snímkem sekce se stane žánrově těžko zařaditelný debut o vyrovnávání se se smrtí blízkého člověka maďarské režisérky Virág Zomboráczové.

  Soutěži Fórum nezávislých letos dominuje barmsko-český snímek Mnich – první nezávislý celovečerní film z Barmy vzniklý pod hlavičkou barmského projektu FAMU. Debut z barmského venkova vznikl pod režijní taktovkou studenta FAMU Maw Naing Aung, a je tak dalším významným článkem FAMU projektu pro transformaci Barmy fungujícího již od roku 2005. V soutěži Fórum nezávislých se dále objeví například pochmurné americké drama Malé nehody (snímek se objevil na letošním Sundance), či psychologické drama Je dost času íránského režiséra Abdolreza Kahani (v roce 2009 získal Kahani v Karlových Varech Zvláštní cenu poroty za snímek Dvacet).

  Soutěž dokumentů nabídne šestnáct snímků z různých koutů světa. Fishtail režiséra Andrew Renzi nabídne širokoúhlý pohled na americké rančery, slovenský Comeback bude ve světové premiéře sledovat cestu za svobodou dvou slovenských trestanců. Českou republiku bude v soutěži dokumentů zastupovat snímek Martina Duška o vyprázdněném životě jednoho Čecha s názvem K oblakům vzhlížíme, svou světovou premiéru si v rámci sekce odbude také snímek Jany Ševčíkové s názvem Opři žebřík o nebe portrétující život Mariana Kuffy.

  (Caym)
 • Obrázek k novince 54. Zlín Film Festival startuje již 30. května 2014 28.5.2014

  54. Zlín Film Festival startuje již 30. května 2014

  Je to ideální datum, protože mimozlínšťané mohou využít k návštěvě Zlína především víkend. Nejedná se totiž jen o festival určený dětem a mládeži, zajímavé filmy z více než 55 zemí světa zde zcela jistě najdou také filmoví fajnšmekři, studenti či fanoušci ČSFD.cz! Festival představí to nejlepší z filmů pro děti a mládež za poslední dva roky v mezinárodních soutěžích, mimo to mohou diváci vidět filmy mladých začínajících režisérů v sekci evropských debutů nebo filmy studentské. Stěžejním motivem letošního ročníku bude polská kinematografie, v jejíž rozsáhlé kolekci festival představí nejen díla klasiků, ale především nové snímky posledních let. 

   

  Velmi zajímavé filmy nabídne sekce Young Stars, která je věnovaná mladým a talentovaným hercům, kteří své filmy ve Zlíně osobně představí. Mladší generaci zde zastupují herci z filmů Jack a Běž, chlapče, běž. Další z mladých talentů je Magdalena Berus, která se objeví hned ve dvou festivalových filmech – Baby blues a Nekonečně. Paula Kalenberg a Tim Oliver Schultz jsou jména dvou německých shooting stars, které přivezou do Zlína novou hudební romanci Když Inge tančí. V sekci Young Stars se mohou diváci těšit i na českou premiéru amerického nezávislého filmu Mud s oscarovým Matthew McConaugheym v jedné z hlavních rolí. Z dalekého ostrova Man pochází zástupce britské nové generace herců Jamie Blackley, který se ve Zlíně představí rovněž ve dvou filmech – Chceš, abych ho zabil? a Magoři. Oblíbená sekce Noční horizonty je věnována kontroverzním a provokativním tématům a v letošním roce uvede mj. snímky Plovoucí věžáky, Verše pro démony nebo Na hraně.

   

  Na své si přijdou příznivci Václava Marhoula, Jaroslava Sedláčka či Martina Pomothyho, kteří v rámci Industry programu promluví k masám. Industry nabídne také sondu do filmového marketingu v podobě představení kampaní k filmům Příběh kmotra nebo Kandidát a mnoho dalšího. Filmy lze navíc navštěvovat téměř zdarma – za pouhých 40 Kč, pokud si pořídíte Filmpas - potom ještě mnohem levněji. Mimo kina a přednáškové sály se můžete zastavit na koncertě Xindla X nebo Chinaski a poklábosit u piva v party stanu. Tak neváhejte a přijeďte, zlínský festival není jen ten dětskej! Veškeré informace najdete na www.zlinfest.cz

 • Obrázek k novince Nová přehlídka francouzského filmu v Praze 17.5.2014

  Nová přehlídka francouzského filmu v Praze

  Francouzská kinematografie oslovuje tradičně široké masy diváků, a tak se distribuční společnost Film Europe Media Company rozhodla zrealizovat festival Crème de la crème, kde slovenským divákům představila to nejlepší ze současného francouzského filmu. Jako samostatnou přehlídku pak výběr z těchto filmů přenáší i do Prahy. Trojlístek pražských kin, který zařadil přehlídku do svého programu je následující - kino Evald, kino Lucerna a kino MAT. V týdnu od 15. do 21. května promítnou celkem na 17 filmů jako Život Adèle, Camille Claudel 1915, S Molièrem na kole, Renoir, Černá vdova, Má vlast, Život té druhé, 17 dívek, Velký závod, Přepadení, Mozartova sestra, Operation Libertad, Z prezidentské kuchyně, Tango libre, Jeptiška, Paříž-Manhattan či Lurdy. „Jedná se o snímky, které měly v českých kinech již svoji premiéru, avšak kina si je opětovně nasazují do programů a diváci je vyhledávají. Chceme jim touto ucelenou přehlídkou zpříjemnit jarní čas a přinést to nejlepší, co současné Francie nabízí," dodává Iva Žáková, programová manažerka Film Europe CZ.

<< předchozí 1 2 3 4 8 16 23 30