Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Marveláčtí Inhumans mají režiséra 23.1.2017

  Marveláčtí Inhumans mají režiséra

  Studio 20th Century Fox se práv na X-Meny jen tak nevzdá, takže je Marvel pomalu začal nahrazovat Inhumans. Rasa superlidí, kteří vznikli při experimentech mimozemské rasy Kree, se objevila už v Agents of S.H.I.E.L.D. Až teď se ale dočká vlastního seriálu, a to přímo se slavnou královskou rodinou. Na Black Bolta, Medusu nebo Karnaka dohlédne Roel Reiné, nizozemský režisér Rallye smrti 2 nebo předloňského Admirála. První dva díly přitom půjdou i do IMAXu, kde v září 2017 stráví celé dva týdny, a teprve potom se dočkáme televizní premiéry na kanálu ABC.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdo bude animovaný Spider-Man? 22.1.2017

  Kdo bude animovaný Spider-Man?

  Studio Sony teď hraného Spider-Mana půjčuje Marvelu, který ho po trojce Kapitána Ameriky představí v sólovce Spider-Man: Homecoming a v Avengers: Infinity War, tím ale filmy s pavoučím superhrdinou nekončí. Phil Lord a Chris Miller (LEGO příběh, 21 Jump Street) totiž sepisují animák, který nám představí Milese Moralese, hispánce tmavé pleti a comicsového nástupce Petera Parkera. Miles má víceméně stejné schopnosti a získal si u fanoušků slušnou popularitu. Rozhodně tedy potěší, že u Sony chtějí zariskovat a pošlou do kin i nějakého jiného Spider-Mana (byť jen animovaného). Lord a Miller film bohužel nebudou režírovat, protože chystají sólovku Hana Sola. Hlavní dohled tak zařídí Bob Persichetti (Kocour v botách) a Peter Ramsey (Legendární parta), kteří se s novým Spider-Manem pochlubí 21. prosince 2018.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince James Cameron se vrací k Terminátorovi 21.1.2017

  James Cameron se vrací k Terminátorovi

  Asi vám neuniklo, že měl být Terminátor Genisys rozjezdem nové trilogie, dvojky a trojky se ale nikdy nedočkáme. Nízké tržby jen urychlily návrat práv k Jamesi Cameronovi, který je získá zpět v roce 2019 - přesně 35 let po tom, co Terminátora prodal, aby první díl mohl režírovat. Většina lidí předpokládala, že Cameron svoje dítko konečně uloží k ledu. Železný Jim se teď ale rozhodl, že raději dohlédne na další reboot, a to z pozice producentského "kmotra". Kdo film natočí, zatímco bude Cameron režírovat čtyři díly Avatara? Tuhle práci by měl dostat Tim Miller (Deadpool), jemuž vymyslí příběh blíže neurčení "špičkoví sci-fi autoři". Nový Terminátor je tedy na cestě, zatím ale nepadlo jediné kreativní nebo castingové rozhodnutí, takže ho rozhodně nečekejte do dvou let.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Rockův Black Adam pojede sólo 20.1.2017

  Rockův Black Adam pojede sólo

  Dwayne „The Rock" Johnson se před pár lety upsal comicsovému filmu Shazam. Studio Warner Bros. v něm představí sirotka Billyho Batsona, který se po výkřiku „Shazam!" mění v titulního superhrdinu, a Rockovi se zalíbila Billyho nemesis Black Adam. Egyptský princ, jenž díky magii žije tisíce let, se v comicsech překopal do antihrdiny, kterého lze vzdáleně přirovnat třeba k Magnetovi. A jelikož se teď neustále řeší, jak posunout filmy od DC o úroveň dál, dočká se Black Adam nejen účasti v Shazamovi, ale také vlastního sólovky. Ano, za pár let půjdeme do kina na zlého Rocka, který bude bojovat s ještě „zlejšími" padouchy. Po Sebevražedném oddílu a (nedávno oznámeném) spin-offu Harley Quinn se tak rodí nový trend, s nímž snad u Warnerů budou patřičně opatrní.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Husí kůži čeká pokračování 19.1.2017

  Husí kůži čeká pokračování

  Předloňská fantasy Husí kůže stála 58 milionů dolarů a vydělala 150, což v hollywoodské matematice znamená dvojku. Studio Sony ji naznačilo už loni v dubnu, teprve nyní je ale všechno jisté a dokonce známe i datum premiéry. Do světa R. L. Stinea, v němž ožívají knižní monstra, se vrátíme už 26. ledna 2018. Fanoušci románové série tak mají rok na to, aby spekulovali o zápletce, která může čerpat z ohromujících 62 dílů Stineova dítka. V tuhle chvíli ještě nevíme, kteří herci z prvního dílu se upsali i dvojce. Vzhledem k tomu, že u Husí kůže zůstává scenárista Darren Lemke (Jack a obři) i režisér Rob Letterman (Gulliverovy cesty), by ale mohli dorazit všichni staří známí včetně Jacka Blacka.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Noční manažer má následovníka 17.1.2017

  Noční manažer má následovníka

  Loňská špiónská minisérie The Night Manager si odnesla domů tři Zlaté glóby. Televizní stanice AMC a BBC proto neváhaly a oznámily adaptaci dalšího románu Johna le Carré. Tentokrát se bude točit Špión, který přišel z chladu, jenž se v roce 1965 dokonce podíval do kin. Pět dekád je ale dostatečný odstup na to, aby se zkusila nová verze, jíž sepíše oscarový Simon Beaufoy (Milionář z chatrče). O čem to celé bude? O britském agentovi, jemuž se po vztyčení berlínské zdi rozpadne špiónská síť ve východním Německu. Oddaný alkoholik se po tomhle fiasku vrátí zpět do Londýna, kde tuší poklidný kancelářský oddech. Záhy je mu ale nabídnuta možnost vrátit se do terénu a sejmout svojí nemesis, čemuž samozřejmě nemůže odolat...

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdo napíše Green Lanterna? 16.1.2017

  Kdo napíše Green Lanterna?

  Dva roky před Mužem z oceli měl filmový vesmír od DC nakopnout Green Lantern. Sci-fi o pilotovi, z něhož se stane galaktický polda, ale pohořela a málem zabila kariéru Ryana Reynoldse (Deadpool). Studio Warner Bros. tedy s novou inkarnací Hala Jordana nespěchá, časem se jí ale nevyhneme, protože se musí připojit k budovanému univerzu s Ligou spravedlnosti. Jaké jsou současné „lanternovské" plány? Nový film se jmenuje Green Lantern Corps, dorazí v roce 2020 a scénář sepisují David S. Goyer (Batman začíná, Ghost Rider 2) a Justin Rhodes (Grassroots). V jádru máme čekat buddy movie, v němž bude Jordan prudit staršího kolegu Jona Stewarta. Často se tak mluví o sci-fi verzi Smrtonosné zbraně, což by rozhodně nebyl špatný výsledek...

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Princezna Leia se nevrátí v digitální podobě 15.1.2017

  Princezna Leia se nevrátí v digitální podobě

  Od smrti Carrie Fisher se na internetu spekuluje o tom, jak se Lucasfilm vypořádá s budoucností princezny (respektive generálky) Leiy. Carrie stihla natočit celou Epizodu VIII, údajně ale měla figurovat i v Epizodě IX, jíž teď bezesporu čeká přepisování. Před několika dny se objevily zprávy, že by se Leia mohla vrátit v digitální podobě. Lucasfilm ale záhy oznámil, že se taková možnost rozhodně nezvažuje, čímž poslal všechny spekulace k ledu. Znamená to, že se Leiyn osud upraví už v Epizodě VIII? Anebo se celá situace vyřeší úplně jinak? Ať už to dopadne jakkoliv, cestou digitálního Tarkina z Rogue One se každopádně nepůjde.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků 12.1.2017

  Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

  Na prvního Anděla Páně vyrazilo do kin 188 138 diváků, takže Jiří Strach rozhodně nečekal, že jeho pokračování rychle zaútočí na milion. Právě tahle cifra ale padla v šestém týdnu promítání, čímž se Anděl Páně 2 stal 11. českým filmem, který pokořil tuhle magickou metu. Kdo na ní dosáhl před ním? V hitové desítce najdete Tankový prapor, Černé barony, Kolju, Vratné lahve, Ženy v pokušení, Tmavomodrý svět, Discopříběh č. 2, Kamaráda do deště II - Příběh z Brooklynu, Pelíšky a Obecnou školu, přičemž u nás milion pokořili také Avatar, Titanic a Jurský svět. Anděl Páně 2 jej ale překonal nejrychleji a je teprve pátým filmem, který to zvládnul v novém tisíciletí, takže jeho 1 001 419 (dosavadních) diváků zaslouží velkou gratulaci. Co se bude dít dál? Jiří Strach slibuje, že se hluboce zamyslí nad zápletkou třetího dílu. Bez dobrého nápadu se do něj prý nepožene, tak doufejme, že tenhle slib opravdu splní.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Coeni míří do televize 12.1.2017

  Coeni míří do televize

  David Fincher, Martin Scorsese, Steven Soderbergh nebo Frank Darabont jsou na malé obrazovce jako doma. No a teď tu máme další velký úlovek - bratry Coenovi. Oscaroví režiséři natočí minisérii The Ballad of Buster Scruggs, v níž prý dostaneme šest propojených westernovou příběhů. O zápletce se zatím nic neví, podobná antologie ale přímo volá po hvězdném obsazením, jež by mohlo zalidnit hodně rozlehlý svět. Ano, na mysl se dere třeba loňský Westworld. Tohle ale bude přímočařejší klasika, která by mohla evokovat Jak byl dobyt Západ a nakopnout žánr vstříc velmi světlým zítřkům.

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 100 200 299 398

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Nominace pro 24. ročník cen Český lev 18.1.2017

  Nominace pro 24. ročník cen Český lev

  České lvy letos budou velkým česko-britským duelem. Masaryka se 14 nominacemi totiž vyzve na souboj Anthropoid s 12 nominacemi, jimž v hlavní kategorii sekunduje Rodinný film, Hřebejkova Učitelka a černobílá biografie Já, Olga Hepnarová. Sean Ellis tak půjde proti českým režisérům, Cillian Murphy a Jamie Dornan proti českým hercům a vůbec bude zajímavé sledovat, zda se předávání, jež proběhne 4. března, nepromění v překladatelskou štafetu. Jak dopadly ostatní kategorie? Tady máte kompletní nominační přehled!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Přehlídka Scandi v deseti českých městech 14.1.2017

  Přehlídka Scandi v deseti českých městech

  Třetí ročník přehlídky současného severského filmu Scandi představí v kinech nové tituly i tvůrce. Skandinávský rodinný film, komedie, současné i historické drama, horory i detektivky. Zástupci všech těchto žánrů se objeví v kinech deseti českých měst od 19. ledna. Jelikož současné severské filmy budí stále více diváckého zájmu, rozšířilo se Scandi do deseti českých měst. Přehlídka odstartuje 19. – 22. ledna v pražských kinech Lucerna, Atlas a Evald, a bude dále pokračovat v termínech od 26. – 31. ledna ve městech Brno, Ostrava, Zlín, Havířov, Plzeň, Litoměřice, Mariánské Lázně, Uherské Hradiště a Veselí nad Moravou. Program jednotlivých měst najdete na scandi.filmeurope.eu.


  "Scandi 2017 si klade za cíl oslavit bohatost, univerzálnost a životaschopnost severských kinematografií. Narozdíl od našich dalších festivalových aktivit je výrazněji divácky vstřícná, klade tedy důraz především na žánrové snímky," říká dramaturg Scandi Vít Schmarc. Z pestré severské tvorby přináší Scandi 17 filmů v celkem třech sekcích. Nové snímky, které aktuálně vstupují do distribuce, i ty, které doposud nebylo možné vidět na plátnech kin, představuje sekce Scandi novinky a premiéry. Její ozdobou je film Sámská krev věnující se temné části švédské koloniální historie. Čeští diváci budou moci snímek shlédnout jako jedni z prvních na světě. Neméně poutavý je i film Pyroman norského režiséra Erika Skjoldbjærga, který proslul především jako autor psychologického thrilleru Insomnie i jako spoluautor seriálu Okupace, právě uváděného Českou televizí.

   

  Žánrová sekce věnovaná severskému thrilleru se soustředí na různé přístupy k napětí, vzrušení a strachu. Představí celkem pětici různorodých snímků: Boj sněžného pluhu s mafií, Druhou šanci, Idealistu, Únos, V hlubinách. Best Of Scandi - představuje evergreeny předchozích ročníků: benátského vítěze Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě, svéráznou finskou komedii Mrzout, zemitý islandský povídkový film O koních a lidech, hvězdně obsazené a řádně zvrhlé podobenství O kuřatech a lidech a mistrovskou analýzu manželské krize Vyšší moc.


  Dalším způsobem, jak sledovat festivalové filmy i mimo prostředí kina, je O2 Videotéka. Ta umožňuje nejen majitelům O2 TV, ale i filmovým fanouškům, kteří nejsou zákazníky O2, aby se podívali na více než dvě desítky severských snímků z pohodlí domova. „Filmoví nadšenci si mohou skandinávské filmy zapůjčit online, a to za 45 korun v případě starších snímků a 55 korun u premiér," vysvětluje Viera Kasalová, která je v O2 zodpovědná za O2 Videotéku. Online videotéka je dostupná v O2 TV, stejnojmenné aplikaci nebo na webu www.o2tv.cz. Zapůjčený film je vždy k dispozici po dobu 48 hodin a počet přehrání přitom není omezen.


  Organizátorem přehlídky je distribuční společnost Film Europe, která pořádá i festival Be2Can, úspěšnou přehlídku nejlepších filmů z významných festivalů Berlinále, Benátky a Cannes, a Weird Europe, přehlídku bizarních artových filmů z celé Evropy.

 • Obrázek k novince 12. Festival krátkých filmů Praha 11.1.2017

  12. Festival krátkých filmů Praha

  Autor pohádek pro dospělé Neil Gaiman, vítězové BAFTY, snímky vyprávěné netradičním způsobem či pestrá Mezinárodní soutěž. Festival krátkých filmů Praha, jenž organizuje Film Servis Festival Karlovy Vary, uvede krátkometrážní skvosty z celého světa v kině Světozor a nově i v kině Pilotů od 18. do 22. ledna.„Letošní soutěž čítá dvacet jedna filmů z osmnácti zemí světa a nabízí možnost udělat si představu jak pestrá a bohatá je co do volby témat i stylů vyprávění současná světová produkce krátkých filmů. Vedle filmů z Evropy se představí i filmy ze vzdálenějších zemí, třeba z USA, Brazílie, Jižní Koreje, Austrálie, Indonésie, Kyrgyzstánu nebo Nepálu," říká Karel Spěšný, programový ředitel festivalu.

   

  Režisérský tandem Iain Forsyth a Jane Pollard (Nick Cave: 20 000 dní na Zemi) natočil temně fantaskní povídky jednoho z nejoriginálnějších současných spisovatelů. Hrdiny Uvěřitelných příběhů Neila Gaimana jsou průměrní obyvatelé současného Londýna, ale to co se jim děje, má mnohem blíž k děsivému snu než k všední realitě. Britská filmová a televizní akademie letos po sedmdesáté udělí ceny nejlepším britským i světovým filmům za uplynulý rok. Vzhledem k tomuto jubileu a pozoruhodné soupisce vítězů a nominovaných, kategorie Nejlepší britský krátký hraný film si připomeneme tuhle elitní společnost v pásmu BAFTA 70. Srdečné pozdravy z Balkánu posílá originální žánrově nabitá směs z tohoto regionu, mladým českým talentům je věnována sekce České filmy.

   

  V LABU, ve kterém obvykle příběhy ustupují do pozadí a nechávají vyniknout spíše krásu filmových obrazů, se letos představí trochu jiný typ filmů. Většina z nich totiž příběhy vypráví, jen ne běžným způsobem a tradičními postupy. Jako třeba humorný instruktážní snímek Anatomie, který vás pomocí názorné prezentace provede všemi zákoutími těla jednoho zahořklého muže, či animovaná zpověď Vyhrávali jsme o lidech závislých na hraní počítačových her vyprávěná skrze jejich avatary.

   

  Trable k životu zkrátka patří. Někdy je ale rozsah nečekaných nesnází přeci jen trochu větší. V tyto dny je třeba vědět, že by to mohlo být ještě horší. A takové je i poselství filmů vybraných do programu Trouble Every Day. Pohled na erotiku a pohrávání si se zaběhlými genderovými stereotypy představí talentovaná švédská režisérka v sekci Boyz and Girls: Ninja Thyberg. A nebude chybět ani Brutal Relax Show kočírovaná herečkou Simonou Babčákovou. Více na www.pragueshorts.cz.

 • Obrázek k novince 74. Zlaté glóby - výsledky 9.1.2017

  74. Zlaté glóby - výsledky

  Bezkonkurenčním vítězem letošních Zlatých glóbů se stal muzikál La La Land. Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu film sedmkrát nominovala a sedmkrát ocenila. Nejlepší film - komedie nebo muzikál získal sošku také v kategoriích scénář, režie, hudba, píseň a v kategoriích hereckých (Ryan Gosling a Emma Stone). Dvě ceny si odnesl Verhoevenův koprodukční thriller Elle (zahraniční film a herečka v hlavní roli Isabelle Huppert). Nejlepším dramatem roku se stal Moonlight. Zbylé filmy proměnily jednu nominaci v hereckých kategoriích (Casey Affleck, Viola Davis, Aaron Taylor-Johnson). Animákem roku se stalo Zootropolis: Město zvířat.

   

  V televizních kategoriích kraluje s nevelkou převahou tří sošek minisérie The Night Manager (herecké ceny pro Toma Hiddlestona, Olivii Colman a Hugha Laurieho). Po dvou oceněních si odnesly nejlepší dramatický seriál The Crown, komediální seriál Atlanta a minisérie American Crime Story. Kompletní výsledky naleznete v sekci Ocenění.

  (Bart)
 • Obrázek k novince Nechte zpívat Mišíka 7.1.2017

  Nechte zpívat Mišíka

  Příběh rockera s duší básníka startuje v kinech 8. března 2017, tedy v den jeho 70. narozenin. Ke zdárnému dokončení filmu bychom chtěli požádat příznivce Vladimíra Mišíka, rocku a obecně svobody lidského konání o podporu v kampani, která probíhá na portálu Hithit.cz a má za účel zajistit prostředky na dokončení obrazové a zvukové postprodukce a triků. Režisérka Jitka Němcová představuje ve svém celovečerním dokumentu životní příběh Vladimíra Mišíka, vynikajícího muzikanta, člověka, který si vždycky stál za svým a nenechal se zkorumpovat ani mocí a metály, ani komercí. Do rockerových osudů se promítla bouřlivá historie naší země od konce II. světové války po současnost.

   

  Vladimír Mišík (nar. 8. 3. 1947) patří k zásadním osobnostem české populární hudby již od 60. let 20. století. Svou tvorbou ovlivnil celou generaci umělců z hudebního, výtvarného i literárního světa. Je spoluzakladatelem (s kytaristou Radimem Hladíkem) kapely Blue Effect a přes čtyřicet let hraje s kapelou Etc. Filmový příběh Vladimíra Mišíka je složen z mozaiky jeho vzpomínání, písní, dobových i osobních archivů, z rozhovorů s kolegy, blízkými přáteli a rodinou. Střídání fiktivního prostoru na „Mišíkově planetce" s realitou na planetě Zemi vnáší do filmu rytmus, vtip, hravost a vřelou lidskost.


  Součástí Vladimírova osudu je i téma nepoznaného otce, amerického vojáka, po němž zbyly jen matčiny vzpomínky a dvě fotografie. Snaha dozvědět se o něm něco bližšího dlouho nevedla k žádným výsledkům, ale Vladimírův syn Adam za pomoci českých i amerických historiků pátrání po rodinných kořenech nevzdal... Režisérka Jitka Němcová představuje svůj film slovy: „Mišíkovo téma je o hledání, lidí, věcí, hudby, poezie a v neposlední řadě amerického otce, hledání událostí, které prošly jeho životem, jestli se naplnil osud člověka, který je obdařen talentem a nadáním a jestli svůj talent nerozmělnil ani nepromrhal. Chceme zjistit, proč ho nikdy muzikanti neopustili, i když zůstal sám, vždy se mu podařilo postavit novou a lepší kapelu, proč ho spoluhráči nosili na jeviště, když byl dva roky na vozíku, jaké to je kouzlo a charisma, které má.... Vyprávíme klasický příběh o rebelovi a rockerovi, který je srozumitelný a velmi čitelný pro všechny generace. Je to film o hledání, slov, věcí, lidí a vzpomínek s prvky hraného filmu a archivů, s nádhernými písněmi Vladimíra Mišíka. Film bude naléhavý, tak jak Mišík zpívá. Napínavý, jak budeme hledat, vtipný jak to u muzikantů bývá a poetický, jak se bude hrát."


  Film Nechte zpívat Mišíka vzniká v produkci Viktora Schwarcze v jeho společnosti Cineart, koproducentem je Česká televize. Do distribuce ho uvádí CinemArt. Více na www.hithit.cz/nechtemisika.

 • Obrázek k novince PF 2017 31.12.2016

  PF 2017

  Zažili jsme i lepší roky než 2016. Nejen co do počtu ztráty lidí, kteří přinesli světu něco hezké a hodnotné, či do počtu překvapivých a znejisťujících politických událostí. On ten rok s šestkou na konci nebyl nijak úžasný ani v počtu výjimečných filmů. Ale slabší období jsou důležitá, protože musí předcházet těm lepším. Rok 2017 nám chystá filmové žně v takové kadenci, že se mezi zážitky z nich nebudeme stačit nadechnout.

   

  V lednu a únoru nás v ČR a SR tradičně potěší především snímky, uvedené v USA koncem roku 2016, a tím usilující o Glóby a Oscary. Nový Robert Zemeckis, Jim Jarmusch, Ben Affleck, Martin Scorsese, Ken Loach, Danny Boyle s jeho druhým Trainspottingem (!), či kritikou opěvovaný muzikál La La Land a drama Místo u moře. Pro čistou zábavu v tomto období dostaneme druhých Padesát odstínů, druhého Johna Wicka, třetí xXx, šestý Resident Evil, nového, velice pochvalovaného M. Night Shyamalana, či první ze dvou warneráckých Lego animáků roku 2017 (LEGO Batman film a LEGO Ninjago Movie).

   

  V březnu již začnou vykukovat první blockbustery. Herní adaptace Ghost in the Shell se Scarlettkou nejspíš náladově jenom naváže na současný Assassin's Creed. A příjemně obsazené sci-fi Život zase na Pasažéry, i když méně romantickou a více thrillerovou strunou. Skvělý zážitek má, dle zahraničních ohlasů, poskytnout temné fantasy Volání netvora: Příběh života. Vymazlená má být disneyovka Kráska a zvíře, ve které se pod taktovkou oscarového Billa Condona v první velké roli od Harryho Pottera představí Emma Watson. Ultra velkolepý (a ultra digitální) bude nový King Kong, a fanoušky komiksovek by měl potěšit Logan - údajně poslední Wolverine v podání Hugha Jackmana. Ten se zřekl části svého honoráře, jenom aby snímek zůstal drsný a s omezenou přístupností, jak ho James Mangold zamýšlel.

   

  V pozvolnějším dubnu nám spálenými pneumatikami zasmradí kina osmé Rychle a zběsile, které se s ultimátním obsazením akčních velepánů (Diesel+Rock+Statham!) a ultraakčními scénami nebojí dát do držky Bondovkám i novému Mad Maxovi. Přesně takovou narůstající přepálenost diváci od série chtějí. Dva dubnové sci-fi snímky The Circle (opět Emma Watson) a Strážci vesmíru (Bryan Cranston) vzbuzují zvědavost, a alespoň jeden z nich - přestože jejich režiséry moc neznáme - by mohl být oním jarním překvapením, jakým byly v minulých letech Zdrojový kód nebo Všemocný. V dubnu taky odstartuje Hřebejkova trilogie Zahradnictví, která tematicky předehrává Pelíškům. Všechny tři díly budou do kin uvedeny v průběhu roku 2017.

   

  Květen to již velkofilmově zabije! Pátý Piráti z Karibiku pochopitelně opět s Johnnym Deppem, stylový Král Artuš Guye Ritchieho, dvojka veleúspěšných Strážců Galaxie, kteří šikovně vsázejí na neotřelý cool imidž postav a neodolatelný humor. Z jejich traileru doslova stříká dobrá nálada. No a nový Vetřelec, kterého chceme všichni milovat, ale jsme lehce nedůvěřiví. V traileru vypadá vizuálně hezky, ale to vypadal taky Prometheus, kterého pohřbila dvojice scénáristických béčkařů. Proč si Ridley Scott vybral na napsaní dalšího dílu své top značky další, jiné dva scénáristické packaly (jeden je autorem propadáku Green Lantern, druhý ještě většího průseru Transcendence), se pro mě stává větší záhadou než původ vetřelčí DNA. Nejspíš nechce utrácet za scénáristická esa na projektu, na který přijdeme stejně všichni, ať bude jakýkoliv.

   

  Červen již shrneme s letní sezónou. Pátý Transformers, opět pod taktovkou Michaele Baye, v traileru překvapily účastí Anthony Hopkinse a ve filmu o filmu nevídanou technologií natáčení na dvě IMAXové kamery najednou (!) pro dosažení "hyperimaxového" 3D. Fanoušci budou jásat, ostatní počtvrté zavzpomínají na skvělou jedničku. Celovečerní Pobřežní hlídka s Rockem, Zacem Efronem a Davidem Hasselhoffem budou velkou letní srandou. A nová, velkolepá verze Mumie, ve které bude Tom Cruise předvádět kaskadérské kousky jako v Mission: Impossible, má nastartovat hlad po dalších moderních filmech z klasického monster klanu Universalu. Z trailerů parádní Wonder Woman se supersexy Gal Gadot restartuje víru v kouzlo DC Comics. Válka o planetu opic se svou epičností a temným válečným tónem trefí do současné globální nálady, do které se přidá v ryze válečném žánru veleuznávaný Christopher Nolan s jeho Dunkerkem. Pohádkový Valerian a město tisíce planet Luca Bessona to odlehčí - jen si vzpomeňte na jeho, pro někoho dnes již kultovní, Pátý element. Stejné tak jako nový Spider-Man, který uvede již třetího představitele Petera Parkera v tomto století. Ztělesní ho dvacetiletý Tom Holland. Konec prázdnin pak bude v českých kinech patřit novým Svěrákům Po strništi bos.

   

  Na podzim nás čeká avizovaná velká událost - oživení další klasiky Ridleyho Scotta - Blade Runner. Jistotu kvality u něj zajišťuje režijní účast zázračného mimozemšťana Denise Villeneuvea, superkameramana Rogera Deakinse a autora scénáře původního Blade Runnera. Trailer vypadá báječně, půjde o vizuální a atmosférickou jízdu s Ryanem Goslingem a filozofickým podtextem. Dvojka Kingsmana, opět pod taktovkou skvělého Matthewa Vaughna, bude jasná laskomina, a těšíme se na něj stejně jako na druhej Trainspotting. Žánrově spřízněni nejsou, ale britským kouzlem nás jistě dostanou do kolen jako málo co jiné. Třetím Thorem Marvel po x-té potvrdí svoji neomylnost a spolehlivost, nebude u toho chybět Chris Hemsworth ani ostatní členové jeho party. Liga Spravedlnosti, kterou si snad Zack Snyder napraví pověst po rozpačitě přijatém Batman v. Superman by pak měla být hlavním listopadovým filmem. A Star Wars: Epizoda VIII prosincovým.

   

  Z ostatních menších, ale zajímavých filmů roku 2017 uveďme báječně obsazené westernové drama Sofie Coppoly, nebo remake Hráčů se smrtí, který si vzal pod palec dánský režisér skvělé severské kriminálky Muži, kteří nenávidí ženy. Shakespearovec Kenneth Branagh zase s příjemným hereckým obsazením oživí klasiku Sidneyho Lumeta Vražda v Orient expresu. Dramatem Granite Mountain, odehrávajícím se v reáliích, překvapí režisér Joseph Kosinski, který má za sebou pouze dvě čistě vizuální sci-fíčka TRON a Nevědomí. Prokáže bez dokonalého digitálu, pouze se scénářem a plejádou skvělých herců svůj vypravěčský talent? S dvěma britskými filmy vyrukuje herecký mág Michael Fassbender - v adaptaci krimi románu Jo Nesba Sněhulák bude coby detektiv pátrat po zmizelé ženě, a v dramatu Trespass Against Us bude jako irský kočovník válčit s policií a současně se snažit udržet si svoji rodinu. Zajímavě obsazené je taky drama The Coldest City o amerických agentech, operujících v Berlíně v období Studené války.

   

  Mimo všechno již zmíněné si samozřejmě užijeme kopec komedií a animáků, které již tady rozebírat nebudeme. Obzvláště animáky se povezou převážně na vlně sequelů. Stejně jako horory - druhá Annabelle, třetí Kruh, čtvrtý Insidious, osmá Saw (!). A již druhá nová předělávka Pátku třináctého, kterou se chce nejspíš Michael Bay jako producent omluvit fandům žánru za jeho příšerný remake z roku 2009. Nový Pátek třináctého pod taktovkou Brecka Eisnera dopadne určitě líp. A obavy bychom snad nemuseli mít ani o novou verzi kingovky To, na kterou dohlídne tvůrce povedeného hororu Máma. V další kingovce roku 2017 - Temná věž - dokonce v hlavní roli uvidíme Matthewa McConaugheyho.

   

  Zkrátka filmové žně jako blázen. Těším se, moc. Těším se na to všechno s Vámi. Výroční PF sem nejspíše píšu již po patnácté. To mě taky těší. ČSFD.cz jede dál. Nic ji nezastaví. Budeme růst, zlepšovat se. Budeme nabírat další talentované fanoušky a programátory, bez kterých bychom růst nemohli. Stejně jako bez Vás, desetitisíců aktivních uživatelů, kteří ji s námi poháníte kupředu. Film je pro nás nejlepší úlet. Nejsilnější z nejbezpečnějších a nejlehčeji dosažitelných zdrojů emocí, zážitků a často i poznatků. Sláva mu. A sláva internetu a Vám všem, co jste to dočetli až sem.

   

  Děkuji, že jste, a přeji Vám v roce 2017 pohodu a štěstí.

  (POMO)
 • Obrázek k novince 10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz 30.12.2016

  10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

  Ani novým Star Wars se nepodařilo sesadit z trůnu nejúspěšnějších filmů roku 2016 v českých kinech pohádku Anděl Páně 2 Jiřího Stracha. Těší nás, že tento post drží český film, který si u nás vede v bezpečně červených barvách a dokonce se ve výročním ČSFD žebříčku nachází v nejlepších deseti celovečerních hraných filmech, uvedených do českých a slovenských kin v roce 2016.

   

  Když z tohoto žebříčku vyřadíme dokumentární filmy o Beatles a Nicku Caveovi, abychom byli spravedliví vůči tvůrcům, kteří musí pracovat také s herci (resp. dabéry) a dramatizací příběhu jejich postav, získáme přehlídku chuťovek, na které se dobře vzpomíná. Vede ji pro masy precizně ukuchtěné válečné drama Mela Gibsona, následované naopak hodně festivalovým, německým psychologickým melodramatem, a top trojici uzavírá stejně fajnšmekerské, komorní sci-fi Denise Villeneuvea. ČSFD.cz tak opět potvrzuje uživatelské sdružování více diváckých skupin, které spojuje láska k Filmu.

   

  Žebříček deseti nejlepších celovečerních filmů, uvedených do CZ a SK kin v roce 2016:

  1. Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny
  2. Toni Erdmann
  3. Příchozí
  4. Zootropolis: Město zvířat
  5. Sully: Zázrak na řece Hudson
  6. Rogue One: A Star Wars Story
  7. Spotlight
  8. Anděl Páně 2
  9. Deadpool
  10. Suburra

  (POMO)
 • Obrázek k novince TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz 29.12.2016

  TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

  Výběr tří nejlepších filmů roku dle jednotlivých TOP uživatelů ČSFD.cz je každoročně oblíbeným čtením. Adepti měli za úkol vybrat tři pro ně nejlepší filmy, uvedené v roce 2016 do českých nebo slovenských kin v běžné distribuci nebo na filmovém festivalu. Nejvíce hlasů získalo mezi kritiky i diváky veleoblíbené sci-fi Příchozí, na druhém místě skončilo české drama Já, Olga Hepnarová a bronz si odnáší německý Toni Erdmann.

   

  Anthony
  Osm hrozných - Hned na začátku ledna 2016 se v kinech objevil jeden z nejlepších filmů roku. Tarantino opět skvěle vystavěl příběh i dialogy zajímavých postav. Výborné herecké výkony, atmosféra a hudba Ennia Morriconeho.
  Kniha džunglí - Nejlepší dětský film za poslední dobu, u kterého se dobře bavily děti i dospělí. Má to spád, napětí i vtip - dokonalá práce trikařů, skvělá hudba Johna Debneyho.
  Zootropolis: Město zvířat - Nejlepší animovaný film, množství vtípků - scénku s lenochody jsem viděl už mnohokrát.

   

  Bluntman
  Elle - Netradičně vystavěná rape and revenge exploatace, která je zároveň velmi podvratně (francouzskou) komedií mravů, aby se v závěru ukázalo, že šlo celou dobu o neonoir, ve kterém ženy nechtějí sehrávat roli femme attrapée, nýbrž femme fattale.
  Osm hrozných - Vrcholné završení volné trilogie (Hanební pancharti, Nespoutaný Django), které skrze skutečnou i kinematografickou minulost komentuje současnost, a nejlépe - protože nejambivalentněji - odvyprávěná tarantinovka.
  Jason Bourne / Rogue One: Star Wars Story - Letošní esteticky nejpozoruhodnější kinofilmy, které mají společnou určitou míru autenticity (na rovině stylu) a práci s paralelismy (na rovině vyprávění); reflexe aktuálního dění je podružná.

   

  Cival
  La La Land - Výtvarně vypulírovaný muzikál, který je sice hodně retro, ale svou výpovědí i podáním pořád velmi fresh.
  Příchozí - Těžká emocionální kanonáda v jednom z nejvykutálenějších sci-fi posledních let. Villeneuve jede.
  Nick Cave: One More Time with Feeling - Další emojízda, tentokrát do hlubin utrpení, z něhož ale vzejde krásné umělecké dílo. Pohlcující zpověď génia.

   

  DaViD'82
  Hell or High Water - Zdaleka nejlepší filmová (ne)adaptace Cormaca McCarthyho.
  Suburra - Nejkomplexnější (a ostatně i nejlepší) mafiánský snímek dekády.
  Klan - Argentinská scorsesiovka s kvalitami, za které by se nemusela stydět nejedna regulérní scorseseovka.

   

  Djkoma
  Příchozí - Civilně a realisticky pojatý intimní příběh ženy na pozadí setkání lidstva s neznámou rasou.
  Swiss Army Man - Originální, vtipné a zvrácené. Film, který není nutné milovat, ale stojí za pokus si ho naplno užít.
  Noční zvířata - Bolestivý příběh o tom, jak naše životní rozhodnutí, mohou udělat ostatním lidem ze života peklo. A občas se nám to vrátí." Hezké svátky a šťatný nový rok!

   

  Enšpígl
  Toni Erdmann - Lepší než tenhle flm je už jenom sex a to ještě ne vždycky.
  Nocturama - "Pomozte mi" , slova co odezní na konci filmu za pár sekund, ale v hlavě je mám do dneška.
  Já, Olga Hepnarová - Za odvahu udělat film jinak, ale zůstat věrný divákovi, hereckému umění a filmařskému umu.

   

  golfista
  Sully - Pravdivý hrdinský příběh s Tomem Hanksem pod vedením Clinta Eastwooda ?... nic lepšího jsme si letos nemohli přát.
  Zootropolis: Město zvířat - Takhle propracovaný a zábavný animák (s úžasnými úředníky inspektorátu) tady nebyl několik let.
  Deadpool - Komiksovek je poslední dobou víc, než je zdrávo. Tohle je ale taková jízda, že si místo mezi elitou zaslouží.

   

  hirnlego
  B-Movie: zvuk a rozkoše západního Berlína 1979-1989 - S láskou sestříhaná nostalgie.
  Švýcarák - Po zjištění, že trailer fakt není fiktivní jak Míčohlavci 2, to mohlo dopadnout buď strašně, nebo strašně dobře. Zaplaťpámbů žili šťastně až do smrti.
  Zemřít na smrt - Černý, vtipný, dobrý, nevim, dál.

   

  KarelR
  Sing Street - Famózní hudební oddechovka, v níž se beznadějně zabouchnete do Lucy Boynton.
  Hardcore Henry - Originální akčňák, který potěší nejen říznými přestřelkami a bitkami, ale hlavně sci-fi zápletkou s výbornými zvraty.
  Ulice Cloverfield 10 - Komorní a zatraceně hutný napínák, který strká do kapsy desetkrát dražší blockbustery.

   

  kleopatra
  Kniha džunglí - Okouzlující a dokonalé. Zvířata jsou jednoduše živá. ŽIVÁ! A to mládě! Nádherné probuzení zpět do dětské komnaty v každém z nás.
  Já, Olga Hepnarová - Překvapení jako hrom. Odstup, věcnost a chlad. Tvůrci nepředložili zrůdu ani chudinku, jen servírovali a nechali to na divákovi, za to dík. Geniální herečka v hlavní roli.
  Revenant - Revenant je něco, čemu se dříve říkalo biják. Velký film. A úchvatný.

   

  Lima
  Příchozí - Hardcore sci-fi a zároveň výstižný pohled do hlubin lidské duše? Beru!
  Saulův syn - Důkaz, že nejstrašnější horory nepíšou spisovatelé, ale samo lidské pokolení a jeho činy v historických událostech.
  Revenant - V té divokosti a syrovosti je jakási krása, i když tam umírají lidé a ta zima se úplně zadírá pod kůži.

   

  Malarkey
  Poslední rodina - Dokonale odvyprávěný rodinný příběh člověka, o kterém jsem předtím neměl ani tušení.
  Příchozí - Kdy tu naposled bylo nějaké poctivé a kvalitní americké sci-fi, které by za sebou nemělo známou značku?
  Já, Olga Hepnarová - Filmařsky nejdrsnější, ale zároveň nejzajímavější počin v Česku v letošním roce.

   

  Marigold
  Toni Erdmann - Chtěl bych vybočit z řady, ale nemůžu. Film, který má všechno - humor, dojetí, sociální přesah i skvěle vykreslenou intimní story. Jediná věc, kterou jsem letos viděl 3x (a ještě se nepřejedl).
  Sázka na nejistotu - Chytrý mainstream s fantastickými herci, svěžími dialogy a netriviálním poselstvím. Bankovní systém nebyl (bez lemmonů) ještě nikdy tak obnažený a chytlavý.
  Boj - Lindholma obdivuju od jeho (spolu)debutu R za nekompromisní bažení po novém filmovém realismu. V Boji ho doplňuje o komplexní morální drama. Severská kinematografie na vrcholu.

   

  Matty
  American Honey - Nespoutaný a osvobozující portrét ztracené generace.
  Paterson - Neuvěřitelně křehký film, díky němuž si začnete vážit toho, co jste považovali za samozřejmé.
  Toni Erdmann - Drama převlečené za komedii, dvě a půl hodiny smíchu a slz.

   

  POMO
  Revenant - Na desiatky rokov neprekonateľná survival dráma, ktorá ma svojou surovosťou, lokáciami a existenciálnym rozmerom zamrazila do sedadla.
  Suburra - Sofistikovane napísaná a hudbou M83 famózne podfarbená pohladnica z mafiánsky kompletne prehnitého Talianska. Šokujúce.
  Noční zvířata - Napínavá, elegantne zrežírovaná hypnotická depka, zrkadliaca povrchnosť dnešného sveta pokryvených hodnôt.

   

  Radek99
  Příchozí - Velkolepé a zároveň komorně rozjímavé přemýšlivé filosofické sci-fi s v žánru velmi nevšední melodramatickou linkou.
  Tohle je náš svět - Nezávislý film v tom nejvlastnějším slova smyslu... nezávislý produkcí i obsahem... svobodný názorem...
  Sully - Clint Eastwood i na stará kolena stále umí a hraje hollywoodskou první ligu, je úžasné sledovat, jak jeho umělecká tvorba konvenuje s fikčními světy jeho filmů.

   

  Shadwell
  Já, Olga Hepnarová - Znám jednu zneužívanou holku, na níž se okolí (rodina, škola, lékaři, příbuzní) taky vykašlalo, proto souhlasím s odebráním dětí Michalákový.
  Týpci a zbraně - Taková osobní inspirace, je to vhodný doplnit o Kalašnikov. AK-47 proti zbytku světa.
  Příchozí - Od Sapir-Whorfovy sémiotické hypotézy separace subjektu od objektu kvůli jazyku k fenomenologickému prolnutí jednoho v druhé na konci.

   

  T2
  Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu - Je až neskutočné, čo dokážu Gibsonové zlaté režisérske ruky po 10 ročnej odmlke, klobúk dolu pred jeho remeslom!
  Revenant: Zmŕtvychvstanie - Spracovanie ktoré ma dostalo do kolien, sila, bravúrna réžia v spojení s dokonalým vizuálom.
  Deadpool - Ryan Reynolds z tuctových "drevených" úloh sa konečne poriadne našiel a žiary vo svojej životnej úlohe. Dejovo jednoduché ale maximálne účelové, dravé a správne drsné. Maškrta ktorá dala značke Marvel nový lesk.

   

  Tosim
  Já, Olga Hepnarová - Nejsvětovější snímek a nejnadčasovější příběh českého filmu (minimálně) za poslední čtvrtstoletí.
  Kniha džunglí - Fantastické, dobrodružné, poučné, přesahová rodinná zábava jak vyšitá. Rudyarda Kiplinga z dětství vůbec neznám, škoda a hanba mi. A Jon Favreau je velice variabilní režisér, po tomto filmu si troufám říct, že má i na první ligu!
  Učitelka - Mám rád Hřebejkův a Jarchovského styl, společenský a intelektuální přesah jejich prací a téma tohoto snímku je z těch, které by nemělo být zapomínáno a musí být připomínáno. I přes případné chyby filmu.

   

  Tsunami_X
  Poslední rodina - Koho by napadlo, že jediný film, který mě letos naprosto rozloží, bude polská biopic plná osmdesátkového popu, surrealistických obrazů a rodinných strastí. Zázračný debut z východu.

   

  xxmartinxx
  Toni Erdmann - Zdrcující ve svojí nenucené pravdivosti. Otevřené všem, ale ne populistické. Film, který si nejen zamilujete, ale budete na něj chtít vzít jak svého učitele z fildy, tak i vlastní mámu. Oběma se bude líbit.
  Paterson - Z žádného filmu jsem loni nenačerpal tolik pozitivní energie. Nechci o něm přemýšlet do hloubky, chci se jím nechat unášet. Prostě krása.
  A hle: Snění o propojeném světě - Je dobré upozornit i na nějaký ten dokument, mně sednul především nový Herzog, který sice nemá účet na Faceboooku, ale rozumí mu jako málokdo.

  (POMO)
 • Obrázek k novince Tokijský mezinárodní filmový festival 26.12.2016

  Tokijský mezinárodní filmový festival

  Tento festival patří mezi 15 nejvýznamnějších filmových festivalu podle asociace FIAPF. Založený byl v roce 1985 a první čtyři ročníky se konaly co druhý rok. Od pátého ročníku až do současnosti se festival koná již každoročně. Aktuálně má festival za sebou 29. ročníků, během kterých se postupně vyvíjel, některé ceny přibývaly, jiné odpadaly a stejně tak kategorie. Hlavní cena tohoto festivalu je tzv. Velká cena Tokia pro nejlepší film z mezinárodního výběru filmů. Následuje Zvláštní cena poroty a ocenění za režii a herecké výkony.

  Od 10. ročníku v roce 1997 vytvořili soutěžní sekci pro asijské filmy nazvanou "Asian Future" a začali volit nejlepší asijský film za uplynulý rok. O dalších sedm let později v roce 2004 a 17. ročníku se teprve objevila samostatná soutěžní část festivalu pro japonské filmy, které mezi sebou soutěží o nejlepší japonský film v sekci "Japanese Cinema Splash". Festival stejně jako jakýkoliv jiný za ta léta hostil mnohá zvučná jména a leckteré známé osobnosti zasedaly i v jeho porotě. Mimo jiné třeba Bryan Singer, Neil Jordan, či Alejandro González Iñárritu.

  Česká stopa na TIFF:
  1987 - Ve 2. ročníku festivalu se v hlavní soutěži objevil Československý snímek Lev s bílou hřívou, ale žádnou cenu si nevysloužil.
  1996 - V 9. ročníku byl v hlavní soutěži český film Kolja, který zde vyhrál hlavní cenu v podobě Velké ceny Tokia a k tomu přidal i Cenu za nejlepší scénář pro Zdeňka Svěráka. Film následně uspěl i v kláních na Zlatých glóbech a Oskarech.
  1999 - 12. ročník festivalu měl za předsedu poroty režiséra s českými kořeny, ostravského rodáka Karla Reisze.
  2006 - V 19. ročníku byl oceněn Cenou Akiry Kurosawy český režisér Miloš Forman.
  2015 - 28. ročníku se účastnil i náš Rodinný film a vyhrál Cenu za umělecký přínos.

  Více detailů o vítězích v jednotlivých kategoriích a nominovaných filmech naleznete v sekci Ocenění.

  (Tuax)
 • Obrázek k novince Český lev - nominuj svého favorita! 19.12.2016

  Český lev - nominuj svého favorita!

  I letos se do hlasování v Ceně filmových fanoušků nadcházejících Výročních cen Český lev můžete zapojit již o Vánocích. Nestatutární cenu České filmové a televizní akademie získá režisér filmu s největším počtem hlasů od našich uživatelů. ČSFD.cz navíc vítězi poskytne voucher na masivní reklamní kampaň pro uvedení jeho následujícího filmu do českých kin. Hlasovat může v sekci 24. Český lev až do půlnoci magického pátku 13. ledna 2017 každý, kdo má na ČSFD.cz hvězdičkami ohodnocených alespoň 200 filmů, nebo se stane novým uživatelem, přihlášeným přes facebookový účet.

  Výsledky hlasování v Ceně filmových fanoušků spolu s nominacemi akademiků v ostatních kategoriích 24. Českého lva zveřejníme 18. ledna 2016 v sekci 24. Český lev, kde ode dneška probíhá hlasování. Slavnostní ceremoniál Českého lva pak odvysílá v přímém přenosu Česká televize na okruhu ČT1 v sobotu 4. března 2016 od 20. hod.

<< předchozí 1 2 3 4 12 24 35 46
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace