Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Z Raidu do Star Treku 27.7.2015

  Z Raidu do Star Treku

  Třináctým celovečerním Star Trekem se bude slavit padesáté výročí celé značky. Režisér Justin Lin (Rychle a zběsile 5) si tak musí připravit spoustu trumfů, aby uspokojil širokou fandovskou základnu. Co má zatím v kapse? Produkční dohled J. J Abramse (Star Trek), scénář Simona Pegga (Jednotka příliš rychlého nasazení) a Douga Junga (Chladnokrevně) a novou partu z Enterprise, k níž si pořídil padoušského Idrise Elbu (Thor) a Sofii Boutella (Kingsman: Tajná služba). Kdekomu by to asi stačilo. Lin si teď ale pojistil situaci Joem Taslimem, zručným bijcem z Raidu a Rychle a zběsile 6, který si zřejmě zahraje dalšího záporáka. Kirkovu posádku tak nečeká moc klidná mise. Pro nás to ale jsou skvělé zprávy, protože jen takhle může Star Trek Beyond předvést něco nevídaného. Kéž už by byl červenec 2016!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdo oživí Pobřežní hlídku? 25.7.2015

  Kdo oživí Pobřežní hlídku?

  Už skoro rok víme o tom, že se Dwayne "The Rock" Johnson objeví v nové Pobřežní hlídce. Plavčíci a plavčice se přesunou na velké plátno a počítá se s camey pro Davida Hasselhoffa a Pamelu Anderson, nejdůležitější informací ale je, že půjde o komedii. Nová inkarnace se zkrátka nebude vůbec brát vážně, k čemuž jí má pomoct režisér Seth Gordon. Tenhle pán má na svědomí hity Šéfové na zabití nebo Z cizího krev neteče, finanční stránku věci by tedy měl mít pod palcem. Kdekoho ale zajímá spíš to, zda kolem Rocka vystaví opravdu zábavný pobřežní reboot, a tady už by se kdekdo hádal. Gordon měl původně točit adaptaci videohry Uncharted, tu ale v červnu opustil. Tak doufejme, že se najde i u prosluněných zpomalených záběrů.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdy uvidíme pokračování Jurského světa? 24.7.2015

  Kdy uvidíme pokračování Jurského světa?

  Čtvrtý díl dinosauří ságy se právě stal třetím nejvýdělečnějším filmem všech dob. Ladně přeskočil Avengers a zařadil se za Avatara a Titanic, jeho pokračování by tak mohlo jít po krku největším hitům všech dob. Už nějaký ten týden víme, že pátý jurský film nenatočí Colin Trevorrow (Jurský svět). Společně s Derekem Connollym (Vlastní zbraň podmínkou) se ale bude opět podílet na scénáři, který dostane i s Chrisem Prattem (Strážci Galaxie) a Bryce Dallas Howard (50/50) do rukou nová režisérská krev. Producenti Frank Marshall a Steven Spielberg už ji určitě začali hledat. A až ji najdou, vstoupí do hry nejen obří rozpočet, ale také datum premiéry, jež bylo stanoveno na 22. června 2018. Takže klasický tříletý rozestup? Paráda. Snad bude využit na blockbusterové maximum!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Loganův útěk má další šanci 23.7.2015

  Loganův útěk má další šanci

  Současná vlna filmových sérií, jejichž mladí hrdinové bojují s tuhým režimem (Hunger Games, Divergence, Labyrint: Útěk...), se vzhledem k vysokým tržbám jen tak nezastaví. Studia naopak hledají podobné látky, takže není divu, že u Warner Bros. znovu vzkřísili remake Loganova útěku. Původní film z roku 1976 nám představil nepěknou budoucnost, v níž se na svoje třicáté narozeniny musíte přihlásit k odpravení. A pokud tak neučiníte, půjde vám po krku speciální policejní jednotka, před níž se dá utéct tu s větším, tu s menším úspěchem. Ústředního policistu, který se samozřejmě pokusil dožít jedenatřiceti, si tehdy zahrál Michael York (Tři mušketýři). A ačkoliv před pár lety to vypadalo, že jeho roli podědí Ryan Gosling (kupodivu pod dohledem Nicolase Windinga Refna), nakonec z toho nic nebylo. Warneři si teď ale najali producenta a scenáristu Simona Kinberga (X-Men: Budoucí minulost, Fantastická čtyřka), aby projekt konečně dotáhl alespoň ke schůdné synopsi. Poštěstí se mu? Kdo ví. Vzhledem k tomu, že má na krku dvě comicsové série a ještě pracuje na jednom ze spin-offů Star Wars, by ho ale případné selhání asi moc netrápilo.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Minecraft má režiséra 22.7.2015

  Minecraft má režiséra

  Svět šílí z animovaných kostiček. Tedy alespoň ten herní, populární Minecraft totiž minulý měsíc překročil 100 milionů registrovaných uživatelů. Dokonce má i vlastní velké akce (nedávno se v Londýně konal Minecon), není tedy divu, že se podle něj chystá i celovečerní film. O tom se ví už nějakou dobu a původně ho měl režírovat Shawn Levy (Ocelová pěst). Ten ale projekt v prosinci opustil (oblíbené „tvůrčí neshody") a od té doby se hledal záskok, jehož jméno je konečně na světě. Kdo je tedy oním šťastlivcem? Ačkoliv se čekal nějaký rutinní dohled, Minecraftu se nakonec ujal Rob McElhenney, tvůrce seriálu It's Always Sunny in Philadelphia. To by mělo znamenat kupu nápadů a osobitý humor, jenž ke kostičkovému království určitě sedne jako ulitý. Takže... podobně svérázná podívaná jako Lego příběh? Kéž by tomu tak bylo!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Osmé Star Wars shánějí padoucha 21.7.2015

  Osmé Star Wars shánějí padoucha

  Nejspíš vám neuniklo, že nás brzy čeká nejen sedmá epizoda Star Wars, ale rovnou celá nová trilogie, navíc protkána dalšími filmy z předaleké galaxie. Režisér Gareth Edwards (Godzilla) bude už příští rok krást plány první Hvězdy smrti a Phil Lord a Chris Miller (Lego příběh) nám v květnu 2018 představí mladého Hana Sola. Mezi tyhle projekty se ale v květnu 2017 vměstná regulérní Epizoda VIII, jejíž scénář i režii má pod palcem Rian Johnson (Looper). Co o ní v tuhle chvíli víme? Zhola nic. Jelikož ale do premiéry zbývají necelé dva roky, Johnson ji musí sunout kupředu, což mimo jiné znamená řešení herců. Většinu z nich samozřejmě podědí po J. J. Abramsovi (Star Trek), který na nás letos v prosinci vybalí Epizodu VII. Vedle staronových tváří nás ale v osmičce čekají i nové postavy, mezi než patří i důležitý záporák, jehož roli Lucasfilm právě nabídl Beniciu del Torovi (Strážci Galaxie). Charismatický Portorikánec to určitě nebere na lehkou váhu a nechává si čas na rozmyšlenou. Všichni tedy co nejhlasitěji doufají, že nezaváhá a půjde do toho!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Sedm statečných s unikátní hudbou 21.7.2015

  Sedm statečných s unikátní hudbou

  Už tento čtvrtek jde do kin Bojovník, boxerské drama s Jakem Gyllenhaalem, jehož hudbu složil nedávno zesnulý James Horner (Titanic, Avatar). Obecně se mělo za to, že bude posledním Hornerovým projektem The 33, snímek o chilských horních, kteří na dva měsíce uvízli v dolech. Režisér Bojovníka Antoine Fuqua teď ale odhalil, že Horner potají složil ještě soundtrack k jeho remakeu Sedmi statečných. Jak k tomu došlo? Na začátku byl Bojovník, na jehož hudbu neměl Fuqua příliš peněz, ale Hornerovi se film líbil natolik, že ji složil zadarmo (dokonce zaplatil orchestr ze své kapsy). Když potom Fuqua dostal scénář Sedmi statečných, okamžitě ho poslal Hornerovi, od kterého ale neslyšel ani slovo. Až po letecké nehodě, která nám skladatelskou hvězdu vzala už v 61 letech, Fuquu navštívili Hornerovi spolupracovníci, kteří přinesli již nahranou hudbu k Sedmi statečným. Horner se zkrátka opět moc nerozmýšlel a vsadil na to, co ho zaujalo. O to smutnější nicméně je, že jeho tvorbu neuslyšíme ani v nové avataří trilogii ani nikde jinde.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Horor To je zpátky ve hře 20.7.2015

  Horor To je zpátky ve hře

  Novou adaptaci románu To od Stephena Kinga měl natočit Cary Fukunaga (Temný případ). Kalifornský režisér se ale nedohodl s producenty na rozpočtu a projekt opustil, což většinu lidí vedlo k závěru, že ho v kinech jen tak neuvidíme. Opak je ale pravdou. Místo přesunutí pozornosti jinam se totiž začal hledat nový režisér, a teď to vypadá, že je vybráno. Pokud všechno dopadne, jak by mělo, převezme To Andres Muschietti, jenž před dvěma roky debutoval hororem Mama. Muschietti tehdy ukázal, že si s žánrem docela rozumí, takže by vůbec nemusel být špatnou náhradou. Nejdřív ale musí přepsat scénář tak, aby se rozpočet filmu dostal pod 30 milionů dolarů, a teprve pak se uvidí, co bude dál. O příběh sedmi dětí, které v mládí i v dospělosti terorizuje nevyzpytatelné zlo s tváří klauna, každopádně nepřijdeme. I když zatím není jasné, jestli se zrealizuje původní plán, podle něhož se měla kniha rozseknout na dva "30 let vzdálené" filmy.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdo sepíše Spider-Mana? 19.7.2015

  Kdo sepíše Spider-Mana?

  Tobey Maguire (Spider-Man) a Andrew Garfield (Amazing Spider-Man) si užívají pavoučí důchod a Tom Holland (Nic nás nerozdělí) se naopak chystá na svůj marvelácký debut. Poprvé ho jako Petera Parkera uvidíme v Captain America: Civil War, v červenci 2017 se ale dočká i sólového filmu. Režisér Jon Watts (Cop Car) v něm Petera vrátí na střední školu a prý se pokusí o blockbuster křížený s komediemi Johna Hughese (Snídaňový klub, Volný den Ferrise Buellera). Tenhle mix ale nejdřív musí někdo napsat, a tady přicházejí do hry John Francis Daley a Jonathan M. Goldstein. Celkem žádaní scenáristé stojí za Kouzelníky, Zataženo, občas trakaře 2 nebo oběma díly Šéfů na zabití a už za měsíc nám představí reboot Bláznivé dovolené, kterým budou i režijně debutovat. Práce pro Marvel je ale o level jinde, tak doufejme, že ze sebe pánové vymáčknou pisatelské maximum!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Bostonský atentát na velkém plátně 18.7.2015

  Bostonský atentát na velkém plátně

  15. března 2013 vybuchly v cíli Bostonského maratonu dvě podomácku vyrobené bomby. Tato tragédie si vyžádala nejen 3 mrtvé, ale také více než 260 zraněných. Jedním z nich byl i sedmadvacetiletý Jeff Bauman, který přišel o obě nohy a napsal o své dlouhé rekonvalescenci román Stronger. Bonstonský atentát nakonec neunikl pozornosti Hollywoodu a chystají se o něm dva filmy - Patriot's Day a Boston Strong. Nejdřív bychom ale na plátně měli vidět adaptaci Stronger, jíž se právě ujal režisér David Gordon Green (Joe, Manglehorn). Bauman se výrazně zapojil do vyšetřování celého atentátu, takže se nejspíš podíváme i do zákulisí následného honu na pachatele. Především by ale mělo jít o drama z Baumanova života, jež zřejmě přiláká nejednu známou hereckou tvář.

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 89 177 264 352

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST 9.7.2015

  Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

  Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 9. do 15. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první poloviny roku 2015. Kinaři se rozhodli potěšit své věrné fanoušky v čase letních prázdnin v podobě lístků do kina za jednotnou atraktivní cenu 69,- Kč za vstupenku. V červenci se uskuteční osmé vydání divácky úspěšné přehlídky, která probíhá vždy dvakrát do roka (zima a léto) a koná se od roku 2011.

   

  Program BEST FILM FESTU je opět žánrově pestrý, dramaturgy přehlídky byli sami diváci. Promítat se budou divácké oblíbené zahraniční tituly. V pražských klasických kinech u diváků bodují francouzské tituly - komedie Dejte mi pokoj! a Co jsme komu udělali? a tragikomedie Samba. Na programu jsou rovněž filmové hity první půli tohoto roku: melodrama Padesát odstínů šedi, hvězdně obsazená tragikomedie z Indie Druhý báječný hotel Marigold, romantický historický příběh Králova zahradnice a pozoruhodné norské drama Slepá. Diváci se můžou těšit také na rodinné animované snímky: keltský půvabný příběh tulení víly Píseň moře a populární postavičku mazanou ovečku Ovečka Shaun ve filmu.

   

  Nechybí zde oscarové snímky: vítěz letošních Oscarů – tragikomedie nabitá černým humorem z divadelního prostředí režiséra A. G. Iňárritu Birdman, strhující drama s Julianne Moore Pořád jsem to já, životopisný snímek vědce Stephena Hawkinga (skvělý Eddie Redmayne) Teorie všeho. Kolekci doplňují i oceněné festivalové snímky: rodinné drama Leviatan od uznávaného ruského režiséra Andreje Zvjaginceva o boji jedince za lidská práva, emotivní snímek o vztahu syna a matky Mami! od kanadského talentovaného tvůrce Xaviera Dolana, komedie plná absurdního humoru a svérázné poetiky v podání švédského kultovního režiséra Roye Anderssona Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě.

   

  Z českých titulů dominují pohádky: klasická hraná pohádka podle stejnojmenné předlohy Boženy Němcové Sedmero krkavců, animovaný poetický příběh Malá z rybárny či originální loutkový příběh Malý pán. Dále je na programu drama s excelujícími bratry Matějem a Kryštofem Hádkovými Kobry a užovky, bláznivá komedie Život je život či celovečerní dokument Stále spolu. Kompletní program přehlídky najdete na webových stránkách přehlídky www.bestfilmfest.cz

 • Obrázek k novince Kinokavárna na Rock for People 30.6.2015

  Kinokavárna na Rock for People

  Oscarové filmy, kultovní české seriály, přehlídku tvorby mladých nadějí českých filmových škol, originální Kinokavárnu s vybraným filmovým menu od Aerofilms a nádavkem diskuze s tvůrci. Festival Rock for People Europe přiváží do Plzně vedle hudebních lahůdek i ty filmové. Nejen na filmové nadšence čekají v areálu DEPO2015 hned dvě místa, kde si od pátku 3. července do neděle 5. července budou moci zdarma, v rámci festivalové vstupenky vybrat z nabídky čtyř desítek celovečerních i krátkometrážních snímků.

  Nova Cinema stage odstartuje hned v pátek 3. července přehlídkou krátkometrážních snímků od studentů českých filmových škol. Ty jsou součástí filmového ocenění Noc filmových nadějí 2015. Sobota nabídne vedle projekcí i očekávané diskuze s filmovými tvůrci. Filmu Jana Hřebejka Zakázané uvolnění bude předcházet povídání s vyhledávaným scenáristou Petrem Kolečkem a producentem Danielem Strejcem. Oscarový snímek Vlk z Wall Street pak doplní diskuze o filmové distribuci, filmovém marketingu a pirátství. Třetí festivalový den se návštěvníci mohou těšit na díly z kultovního Comebacku. Naplněný sál bude mít nesporně i projekce diváckého hitu vycházejícího z dalšího oblíbeného seriálu - Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka.

  Respekt Kinokavárna do srdce festivalového areálu DEPO2015 na několik dní vedle výběrových snímků přinese tu pravou atmosféru „pražské kavárny". Menu nabídne například hraný debut talentovaného indického tvůrce Riteshe Batra Cizí oběd, diváky i kritikou adorované Divoké historky anebo polskou Idu Pawela Pawlikowského či vizuálně uhrančivý film íránské režisérky Any Lily Amirpour Sama nocí tmou. Příznivci severské detektivky ocení snímek Zabijáci podle autora bestsellerů Jussiho Adler-Olsena. A ve filmech se samozřejmě objeví i hudba, Oscarem oceněný švédský dokument Pátrání po Sugar Manovi představí divákům neuvěřitelný, ale pravdivý příběh Rodrigueze: největší rockové hvězdy 70. let, která vlastně nebyla. Více informací na www.rockforpeople.cz.

 • Obrázek k novince Letní filmová škola Uherské Hradiště se blíží 27.6.2015

  Letní filmová škola Uherské Hradiště se blíží

  Více než 250 filmových projekcí, 6 kinosálů, dvě letní kina, diskuze s hosty, přednášky, koncerty, divadla, ale především FILM! Blíží se Letní filmová škola Uherské Hradiště, která potrvá od 24. července do 1. srpna. Největší nesoutěžní filmový festival v České republice je na vrcholu příprav 41. ročníku a také letos vám nabízí filmový program tradičně rozdělený do šesti základních bloků Fokus, Inventura, Spektrum, Visegrádský horizont, AČFK uvádí a Zvláštní uvedení.

   

  Letošní Fokus zacílí na Finsko, Filmovku tak svou návštěvou poctí Mika Kaurismäki, přičemž v rámci retrospektivy budou představeny především jeho tragikomické finské snímky. Visegrádský horizont představí exilové tvůrce v době války, filmové novinky sousedů i dílo Karla Zemana. Na Letní filmovou školu přijede dcera Karla Zemana Ludmila Zemanová. LFŠ v sekci Zvláštní uvedení tentokrát věnuje pozornost tvorbě Pavla Juráčka, který by v tomto roce slavil 80. narozeniny. Inventura vzpomene na Orsona Wellese, oslaví Technicolor, italské politické filmy 60. a 70., němého Alfreda Hitchcocka a nabídne delikatesní snímky Cannon Films. Blok Spektrum zasvětí diváka do Berlínské školy a představí novou sekci WTF. Blok AČFK uvádí připomene distribuční činnost Asociace českých filmových klubů za uplynulý rok a také představí v předpremiéře novinky, které se chystají pro podzimní měsíce.


  Letní filmovou školu navštíví také Mohsen Makhmalbaf, tvůrce řazený po bok největších íránských režisérů posledních dekád. Peter Strickland, mladý objev letošní LFŠ a esenciální tvůrce pro všechny současné cinefily. Helena Třeštíková, Boleslav Polívka a mnoho dalších českých i zahraničních hostů.
  Kromě kvalitního filmového výběru se můžete těšit také na bohatý doprovodný program, který nabídne kvalitní hudbu, divadla, výstavy, ale také dětský program. Na Filmovce si zahrají Michal Hrůza, Zrní, Kyklos Galaktikos, Midi Lidi, PSH, Kalle, Kieslowski, Please The Trees a další. V divadelním programu najdete Divadlo Na zábradlí, Divadlo Líšeň, Divadlo Na Hraně, Teatr Novogo Fronta a mnoho dalších kvalitních představení.


  Do 30. června můžete zakoupit cenově zvýhodněnou akreditaci na všech devět festivalových dnů za 1 250 Kč, ke které letos získáte jako bonus sešit papelote. Akreditaci zakoupíte přes akreditační systém, jež je dostupný na stránkách www.lfs.cz. Tak v červenci na Filmovce!

 • Obrázek k novince Opři žebřík o nebe vítězem Ceny P. Kouteckého 18.6.2015

  Opři žebřík o nebe vítězem Ceny P. Kouteckého

  Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Jana Ševčíková za film Opři žebřík o nebe o svérázném faráři Mariánu Kuffovi. Ten se na faře ve slovenské vesnici Žakovce pod Tatrami stará o bezdomovce, bývalé vězně, alkoholiky, drogově závislé, tělesně postižené, a další sociálně znevýhodněné osoby, které by jinak skončily na ulici, a snaží se jim dát novou šanci v životě. Snímek ukazuje život v této komunitě, kterou Marián Kuffa vytvořil. V letošní porotě zasedli spisovatelka a literární historička Radka Denemarková, fotograf Tono Stano, ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab, Ondřej Kamenický z Jednoho světa a Štěpánka Korytová z okruhu přátel Pavla Kouteckého. Členové poroty u filmu ocenili poctivost, s níž režisérka Jana Ševčíková zdokumentovala životní příběh faráře Kuffy, bývalého nadšeného horolezce. Toho k víře přivedla nehoda na Gerlachovském štítě, při níž málem přišel o život.


  Režisérka Jana Ševčíková převzala na slavnostním večeru vyhlášení devátého ročníku Ceny Pavla Kouteckého v Divadle Archa kromě sošky od sklářského výtvarníka René Roubíčka také odměnu sto tisíc korun od Nadačního fondu Avast. Film Opři žebřík o nebe podle poroty aktualizuje a nabourává známé situace, vstupuje do světa všech postav citlivě, ale neuhýbavě a je zároveň precizní studií i o tom, že žádný člověk není tak moudrý, aby věděl o každém zlu, které koná. Snímek vznikal celkem pět let, režisérka si tak z podtatranské fary přivezla celkem dvě stě čtyřicet hodin natočeného materiálu. K neobvyklému faráři se dostala díky článku v novinách a nepřestal ji fascinovat dodnes.

   

  Na faře v Žakovcích žije okolo dvě stě padesáti sociálně vyloučených lidí, kteří by jinak byli na ulici. „Farář Marián nekáže žádné teorie a nepředkládá intelektuální teze o občanskoprávní pomoci. Jeho síla pochází především z víry – i když ho denně potkáváte v zablácených pohorkách, montérkách a vaťáku od cementu. Říká: ,Chceš příležitost pro lepší život? Pomůžu ti, ale zapoj se. Chceš brát? Nauč se dávat,'" popisuje osobnost a především mnohdy sisyfovské úsilí Kuffy režisérka, která se štábem sledovala i jeho sugestivní kázání. Ta vesměs vycházejí z příběhů, které během dvaceti let svého působení na faře prožil. „Marián Kuffa víru nekáže, ale žije se vším, co k životu patří – včetně osobních tužeb, průšvihů a pochybností. A tento jeho postoj byl pro mě zkrátka výzvou pro film," vysvětluje režisérka své motivace. Snímek Opři žebřík o nebe nabízí divákovi mnohovrstevnatý pohled na Kuffovu činnost také skrze osudy několika farářových „svěřenců". Ty režisérka sleduje jak na faře, tak i v „normálním" životě mimo ni, pokud mají sílu odejít.

   

  Jubilejní desátý ročník Ceny Pavla Kouteckého vyhlásí organizátoři na počátku roku 2016. Více o Ceně Pavla Kouteckého na www.cenakoutecky.cz

 • Obrázek k novince Michal Hruška vítězem filmových cen Artur 17.6.2015

  Michal Hruška vítězem filmových cen Artur

  Ceny v prvním ročníku soutěže krátkých filmů Artur, kterou pořádá televize Óčko, byly předány. Reportážní video můžete zhlédnout zde. Filmoví nadšenci poslali přes 50 filmů, porota vybírala mezi 29, které byly vybrány do vysílání Óčka a jsou k dispozici k ohodnocení i uživatelům na ČSFD.cz. Nejvíce cen převzal režisér Michal Hruška za poetický vánoční film Zrcadlo, které zabodovalo celkem ve 4 kategoriích, včetně té za nejlepší film. Kromě sošky Artura získal Hruška také hlavní cenu, kameru Legria od Canonu za téměř 37 000 Kč. Michal Hruška, student Filmové školy v Písku, je známý též jako herec z filmu Panic je nanic. Hereckou cenu Artur mu ale vyfoukl sympaťák Václav Šindelář za roli v komedii o rozhovoru se smrtí Pohovor. Ta bodovala i v kategorii scénář. Artura za nejlepší zvuk získal Daniel Karas z týmu FKS production za horor Paranoia.

  Smysl soutěže vidí porotkyně Iva Hejlíčková, programová ředitelka Letní filmové školy, především ve výuce filmového řemesla a přemýšlení nad natáčením. „Když musí tvůrci trochu váhat, než něco natočí, tak si dají více záležet," dodala. „Na to, že to byly amatérské filmy, tak téměř každý měl nějakou kvalitu a ten co vyhrál, tak ten je fakt výborný," zhodnotil první ročník soutěže porotce Martin Pomothy, zakladatel ČSFD.cz. „Zkušenosti z filmových soutěží ukazují, že se úroveň snímků s každým ročníkem zvyšuje tím, jak na sebe celý projekt nabaluje další a další tvůrce a studenty," vidí perspektivu v dalším pokračování Artura šéfdramaturg Óčka Alexandr Guha. Kompletní archiv všech filmů z prvního ročníku najdete na stránkách soutěže artur.ocko.tv.

 • Obrázek k novince Filmová přehlídka zdarma na Dnech Jeruzaléma 17.6.2015

  Filmová přehlídka zdarma na Dnech Jeruzaléma

  DEPO2015 v Plzni a nový kulturní prostor na Stalinu na pražské Letné a další místa v metropoli se od 19.6. stanou dějištěm multižánrového festivalu Dny Jeruzaléma. Vstup na projekce je zdarma, nicméně je třeba potvrdit svou rezervaci na webu festivalu. Filmová sekce Dnů Jeruzaléma se může pochlubit evropskou premiérou filmu Režisérova úzkost, kterou přijede představit v Plzni na 24 hodin po premiéře v Jeruzalémě jeho autor Dan Wolman. Premiéra proběhne 20.6. od 19.00 v DEPO2015. Snímek pojednává o mladém filmaři Gadim, jehož prvotina "Operace" jde právě do kin. Jeho film je satirou o zemi zmítané nekonečnými válkami se sousedními státy. Životní podmínky se zhoršují a hudebníci odcházejí ze země, vyjma hráčů na violoncello. Vzniká undergroundová odbojová skupina, která si vytyčila jasný cíl – změnit osud národa.

   

  Dny Jeruzaléma nabídnou divákům hned několik dalších výtečných snímků: Film Tančící Arabové pojednává o palestinském mladíkovi Eyadovi, který vyrůstá ve výrazně židovském prostředí. Kolem sebe soustavně pozoruje aktivismus některých učitelů i vlastního otce, jenž je výrazně politicky činný. Identitu mladíka dále utváří silná přátelství i problematická láska k místní židovské dívce. Dalším filmem je Poznámka pod čarou, který získal nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film a Cenu za nejlepší scénář v Cannes 2011. Na programu je i Večírek na rozloučenou, který získal Cenu diváků na loňském festivalu v Benátkách. Láska Yezekhela a Levany neztratila nic na své intenzitě ani s pokročilým věkem. Pár sedmdesátníků však žije spokojený život pouze do chvíle, kdy je jejich soužití narušeno sledem událostí majícím zásadní vliv na vzájemnou důvěru a vnímání blížící se smrti. Nechat ujít by jste si neměli ani snímek Neklidný, který soutěžil o hlavní cenu na Festivalu Berlinale v roce 2008. Poté, co se mnoho let Moshe jen protloukal a sotva vycházel s penězi, se začíná prosazovat jako básník, vystupující se svými básněmi a texty v newyorském baru na Manhattanu. Dále se budou promítat filmy Můj otec, můj bůh o rabínovi malé ultra-ortodoxní komunity v Tel Avivu a Mít s kým běžet na motivy knihy Davida Grossmana.


  Dny Jeruzaléma je multikulturní a multižánrový festival. Letošní ročník se uskuteční v Plzni od 19. do 20. června a pak v rámci ozvěn v Praze na Stalinu od 21.6. Připraven je atraktivní program pro různorodá publika a věkové kategorie. Další informace: www.daysofjerusalem.com.

 • Obrázek k novince Zlín metropolí filmu pro děti a mládež 28.5.2015

  Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

  Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně letos slaví jubilejních 55 let. Na Kudlově, na kopci nad Zlínem, se filmy natáčí již od léta 1936, zatímco dole ve městě se už od roku 1961 koná přehlídka filmů pro malé a mladé diváky. Oslavy letošního půlkulatého výročí budou velkorysé, bohatě je koncipovaný filmový i doprovodný program.

   

  Filmový program nabídne divákům více než 350 snímků ze zhruba 50 zemí, většina filmů přitom bude v České republice uvedena vůbec poprvé. Zahajovacím filmem Zlín Film Festivalu pro dětské diváky bude distribuční předpremiéra příběhu vycházejícího z klasické pohádky Boženy Němcové Sedmero krkavců. Zahajovacím filmem pro dospělé bude premiéra českého celovečerního animovaného filmu Malá z rybárny režiséra a výtvarníka Jana Baleje. Festivalové výročí bude připomenuto animovanou a středometrážní tvorbou zlínského studia, které bylo a je s festivalem neodmyslitelně spjato. Dny evropské kinematografie, hlavní nesoutěžní sekce festivalu, je věnována Německu a nabídne 50 celovečerních filmů nejen pro děti a mládež.

   

  Další významnou součástí programu nadcházejícího ročníku bude sekce věnovaná tvorbě Adolfa Borna, který u příležitosti 85. narozenin ve Zlíně převezme Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež. Profesionálům určený Industry program se zaměří na největší výzvy české filmové scény, například na problematiku nelegálního stahování filmů. Otevřena bude filmová laboratoř FILM-LAB, interaktivní expozice nových digitálních technologií pro zpracování obrazu a zvuku, které jsou využívány při natáčení filmů, v reklamě a další audiovizuální produkci. Náplní expozice budou vedle soudobé techniky rovněž prezentace a workshopy pro laickou i odbornou veřejnost. Jak vypadají reklamní kampaně, které už pomohly vyprodat nejedno kino, předvede Duhová kulička – konference ze světa filmového marketingu, jež každoročně odtajňuje ty největší marketingové triky.

   

  Jen dílčí změny přinese tradičně pestrý a velmi oblíbený doprovodný program festivalu. Jeho neodmyslitelnou součástí je i SALON FILMOVÝCH KLAPEK. Výtvarná díla 110 autorů budou ve Zlíně vydražena v poslední květnový den, přičemž výtěžek dražby bude rozdělen studentům českých a slovenských filmových škol a jejich vítězným, veřejně prezentovaným projektům. 

   

  Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně se uskuteční od pátku 29. 5. do čtvrtku 4. 6. 2015. Další informace rovněž najdete na webových stránkách festivalu www.zlinfest.cz.

 • Obrázek k novince Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015 26.5.2015

  Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

  Chcete se zúčastnit natáčení filmu? Poznat osobnosti z oblasti filmového průmyslu ? Chcete strávit tři dny ve „filmovém městě"? Filmový workshop v Telči je tu právě pro vás. Už za pár dní! Máme zde lahůdku pro ty, kteří se na filmy nejen rádi dívají, ale mají touhu sami něco napsat, natočit a poslat do světa. Kdokoliv z řad začínajících filmařů, amatérů či pouhých fanoušků filmu se mohou zúčastnit třídenního filmového workshopu, kde spolu s profesionálními tvůrci zvučných jmen natočí společný film, který bude k vidění na festivalech a na internetu, samozřejmě se jmény účastníků workshopu v závěrečných titulcích.

   

  S námětem vám poradí úspěšný spisovatel Josef Formánek, autor takových románů jako Prsatý muž a zloděj příběhu, Mluviti pravdu nebo Úsměvy smutných mužů. Na scénáři zapracujete se scénáristou a zároveň investigativním novinářem Josefem Klímou. Své režijní nápady můžete konzultovat s legendou českého filmu Vojtěchem Jasným či s režisérem a scénáristou Danem Svátkem. Se střihem vám pomůže držitel pěti Českých lvů Alois Fišárek a s výběrem toho pravého soundtracku a komponované hudby pak skladatel a uznávaný kytarista Norbi Kovács. A to není všechno.

   

  Ve filmu, který budete spoluvytvářet, budou hrát profesionální herci. Filmového workshopu v Telči, který je součástí desátého ročníku festivalu filmů o umění Art&film, se totiž účastní takové známé tváře jako Miroslav Táborský, Markéta Hrubešová, Lukáš Pavlásek, Václav Jiráček, Jan Plouhar či Petr Vaněk. To vše během tří nezapomenutelných dní a na jednom místě - v prostředí krásného telčského zámku, kde budou probíhat přednášky, konzultace, projekce i část samotného natáčení. Mnoho dalších jiných lokací vám nabídne samotná Telč, kterou nejen filmaři milují. Točil se tady slavný film Až přijde kocour zmiňovaného a telčský festival a workshop navštěvujícího režiséra Jasného. Mezi další filmy, které se zde natáčely, zmiňme alespoň Pyšnou princeznu, Hudbu z Marsu či Z pekla štěstí.

   

  První den se účastníci dozví, jak vybrat správný námět, jak oslovit producenty, jak se píše filmový scénář... Dále pak také jak se dává dohromady filmový štáb a herecké obsazení, nebo se hledají filmové lokace. Den druhý natočí všichni společně film podle vybraného námětu a třetí den se mohou dozvědět, jak se takový film stříhá, ozvučuje, skládá se k němu hudba... Po třech dnech získají účastníci workshopu představu, jak funguje proces výroby celého filmu, od námětu až po distribuci. Milujete film? Tohle si prostě nemůžete nechat ujít. 11. - 13.června 2015. Více informací na fwt.art-illusion.cz.

 • Obrázek k novince Přehlídka Crème de la Crème II 12.5.2015

  Přehlídka Crème de la Crème II

  Druhý ročník přehlídky francouzských filmů Crème de la Crème se uskuteční od 13. do 17. 5. v pražských kinech Lucerna, Evald a Mat a poprvé vstoupí do regionů. Do kin za nevšedními zážitky mohou zamířit i diváci v Brně, Plzni, Ostravě, Děčíně, Litoměřicích, Mariánských Lázních, Hluboké nad Vltavou, Karlových Varech, Přerově, Chomutově, Zlíně, Litvínově a Boskovicích. Crème de la Crème II slavnostně zahájí 13. 5. v kině Lucerna soutěžní film z Cannes 2014 Sils Maria. Dosud byl Crème de la Crème, coby výraz pro skutečně výjimečný "krém krémů", pojmem především ve světě gurmánů, ovšem díky přehlídce pořádané distribuční společností Film Europe Media Company zdárně proniká i do slovníku milovníků kvalitní kinematografie. Už od loňského prvního ročníku dobře vědí, že přehlídka Crème de la Crème je jedinečnou příležitostí vidět během několika dnů ty nejlepší francouzské filmy. Vstupenky na zahájení i jednotlivé projekce jsou již v prodeji za cenu 100 Kč v Praze a 90 Kč v dalších městech.

   

  Přehlídka francouzského filmu Crème de la Crème II ve čtrnácti městech promítne celkem 22 pozoruhodných snímků. Tím prvním bude drama Sils Maria režiséra Oliviera Assayase s Juliette Binoche a Kristen Stewart, která za roli lehkovážné mladé hollywoodské hvězdičky získala sošku Cézara, nejvyšší francouzskou národní cenu. Další lahůdkou je hvězdně obsazený film Benoîta Jacquota Tři srdce s Charlotte Gainsbourg, Chiarou Mastroianni a Catherine Deneuve. Fanoušci Marion Cotillard by si neměli nechat ujít film Dva dny, jedna noc, který byl nominován na Oscara, či poslední počin ikony francouzského filmu Jeana-Luca Godarda Sbohem jazyku natočený technologií 3D. Příznivce životopisných snímků nadchne film Violette, přibližující život francouzské spisovatelky Violette Leduc, která již ve čtyřicátých letech minulého století psala velmi otevřeně o sexu.

   

  Za pozornost stojí také snímek Diplomacie od režiséra Volkera Schlöndorffa, který se zapsal divákům do povědomí snímkem Plechový bubínek. V předpremiéře Créme de la Créme II uvede romanci Láska na první boj. V programu nechybí ani filmy Renoir, Život Adéle, Paříž – Manhattan, Život té druhé, Láska je dokonalý zločin nebo Z prezidentské kuchyně, které už mají distribuční premiéru za sebou. Více informací o programu naleznete na www.facebook.com/cremedelacreme.cz a www.filmeurope.cz.

 • Obrázek k novince Duhová kulička 2015 29.4.2015

  Duhová kulička 2015

  Lidi dostanete do kina dvěma způsoby: buď natočíte skvělý film, nebo začnete dělat dobrý marketing. Na ZLÍN FILM FESTIVAL se už třináctým rokem valí Duhová kulička – dvoudenní konference ze světa filmového marketingu, díky které třeba jednou vyprodáte kino. Loňský ročník Duhové kuličky navštívilo osm reklamních expertů, mezi nimi například byl Otto Bohuš, nekorunovaný král českého copywritingu, filmovou reklamu první republiky přiblížila redaktorka serveru MediaGuru Kateřina Hlouhová, o hříších českého product placementu hovořil smícholog Petr Fridrich. I letošní ročník opět bude o velkých jménech, prvním z nich je Petr Pouchlý, jednatel společnosti Court of Moravia, zabývající marketingovým poradenstvím.

   

  Nabídku zajímavých přednášek vedle toho doplní soutěž o nejlepší filmovou marketingovou kampaň. Minulý rok zvítězil slovenský trhák Kandidát, který porazil filmy Příběh kmotra, Babovřesky a Můj pes Killer. Letos se do finálového kola probojovalo celkem šest favoritů. Mezi nimi najdeme i nejvýdělečnější český film loňského roku – Tři bratři režiséra Jana Svěráka. Organizátoři se rozhodli jednotlivé soutěžící odhalovat postupně, už teď ale víme, že proti Svěrákovi půjdou do boje kampaně k filmům Zejtra napořád nebo Prvý slovenský horor. Absolutního vítěze vybere pětičlenná porota složená ze zástupců studentů i odborné veřejnosti. Budou mezi nimi loňský vítěz Viliam Štrelinger, pedagog Ateliéru Audiovizuální tvorby Univerzity Tomáše Bati Libor Nemeškal a student Fakulty marketingových komunikací Univerzity Tomáše Bati Marek Hnatiak. Čtvrtou porotkyní bude Barbora Pospíšilová, marketingová manažerka ČSFD.cz, do pátého křesla usedne zástupce Asociace komunikačních agentur, která projekt zaštiťuje.

   

  Duhová kulička vám zkrátka dá skvělou představu o tom, jak se dělá filmový marketing, a kterými reklamními fígly zaručeně přilákáte diváka. Přestože zde získáte rady a kontakty k nezaplacení, vstup na přednášky vás nebude stát ani korunu. Know-how se tady zkrátka rozdává zdarma. Konferenci pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, a to v rámci odborného programu Film Industry, který je součástí 55. ZLÍN FILM FESTIVALU 2015. Duhová kulička startuje v úterý 2. 6. 2015 v Malém sále Kongresového centra ve Zlíně a skončí ve středu 3. 6. 2015 odpoledne. Další informace najdete na webových stránkách www.duhovakulicka.cz anebo www.zlinfest.cz.

<< předchozí 1 2 3 4 10 18 27 35