Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Peter Jackson a Smrtelné stroje 26.10.2016

  Peter Jackson a Smrtelné stroje

  Režisér Pána prstenů, King Konga a Hobita si našel další velký projekt. Tentokrát se ale neujme režie, Peter Jackson totiž postapokalyptické sci-fi Mortal Engines dodá jen scénář a zajistí produkci. Na adaptaci románu Philipa Reevea (u nás vyšel pod názvem Smrtelné stroje) pracují i Jacksonovy "středozemské" kolegyně Fran Walsh a Philippa Boyens a šéfovat mu bude Christian Rivers, trikový expert a jeden ze stěžejních realizátorů hobití trilogie. Obrovská jezdící města, která se na zpustošené Zemi perou o zbytky přírodních zdrojů, tak oživí celkem povolaný debutant, jehož plně podpoří Weta Workshop i Weta Digital. Ano, Mortal Engines budou mít kompletní "prstenové" zázemí. Jarní natáčení na Novém Zélandě by tak mělo jít jako po másle, a nám nezbývá než doufat, že si Jackson do té doby najde i nějaký ten "režijní vedlejšák".

  (KarelR)
 • Obrázek k novince DiCaprio vymyslí rock ‘n’ roll 25.10.2016

  DiCaprio vymyslí rock ‘n’ roll

  Minulý týden začal Leonardo DiCaprio chystat cirkusové drama Truvine a teď oživuje hudební biografii Sama Phillipse. Že jste o tomhle pánovi nikdy neslyšeli? Možná je to tím, že se nejedná o krále pódií. Phillips byl totiž legendární hudební producent, který založil studio Sun Records a nahrával třeba s Elvisem Presleym, Johnnym Cashem, Jerrym Lee Lewisem, BB Kingem nebo Royem Orbisonem. Phillipsova biografie doslova nese podtitul "Muž, který vynalezl rock 'n' roll". Není tedy divu, že Leovi padla do oka, a jelikož mezi producenty figuruje i Mick Jagger, zbývá vlastně jediné - zavolat Scorsesemu a vysvětlit mu, že se právě našla jeho šestá spolupráce s DiCapriem!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Pokračování Deadpoola ztratilo režiséra 24.10.2016

  Pokračování Deadpoola ztratilo režiséra

  Letošní Deadpool se složitě chystal od roku 2008 a málem se vůbec nedostal před kamery. Když se tedy z drsné eRkové komedie vyklubal megahit, který přejel i třikrát dražší týmovku X-Men: Apokalypsa, byli všichni lehce v šoku. O budoucnosti mutantů v tuhle chvíli pořád není rozhodnuto. Deadpoolovi ale bylo ihned odklepnuto pokračování, na němž měli znovu pracovat nejen scenáristé Rhett Reese a Paul Wernick, ale i režisér Tim Miller. Film se s tímhle týmem dostal až k obsazování nových rolí. Tam se však dobře promazaný stroj zadřel, jelikož se Millerova vize začala lišit od požadavků Ryana Reynoldse. Hlavní tahoun filmu si do role superžoldáka Cablea, jehož slíbila potitulková scéna jedničky, vysnil Liama Neesona. Miller ale chtěl obsadit Kylea Chandlera, a když mu tenhle požadavek kvůli Reynoldsovi neprošel, rozhodl se (po měsících menších sporů) film jednoduše opustit. Foxové Millerovi okamžitě dali jiný projekt - zadaptuje sci-fi thriller Influx od Davida Suareze. Dvojka Deadpoola má nicméně problém, protože se jí rozpadl vítězný tým a potřebuje rychle sehnat někoho, kdo nezabije šanci na dalších 42 pokračování...

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Donald Glover si zahraje mladého Landa 22.10.2016

  Donald Glover si zahraje mladého Landa

  Letos v prosinci nás čeká Rogue One, první hraný spin-off Star Wars, a v květnu 2018 z hlavní ságy vybočíme znovu. Phil Lord a Chris Miller (21 Jump Street, Lego příběh) chystají sólový film s mladým Hanem Solem, v němž se slavného pašeráka chopí Alden Ehrenreich (Ave, Caesar!). A jelikož do premiéry zbývá jen rok a půl, pomalu se shání i zbytek obsazení, které se právě rozrostlo o Donalda Glovera. Jeden z tahounů seriálu Community, jehož jste mohli vidět v Marťanovi (a příští rok se objeví v comisárně Spider-Man: Homecoming), si zahraje Hanova kamaráda Landa Calrissiana. Billy Dee Williams tak po letech předává štafetu, a výjimečně to nedoprovází fandovská bouře, protože se Glover na mladého Landa náramně hodí. Snad v samotném filmu dostojí vysokým očekáváním. Jinak si totiž tradiční hněv, který ho v současnosti míjí, vypije dvojnásob po premiéře.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Karlíka a továrnu na čokoládu čeká prequel 20.10.2016

  Karlíka a továrnu na čokoládu čeká prequel

  Willy Wonka začal svoji pouť v roce 1964 v románu Karlík a továrna na čokoládu od Roalda Dahla. První filmová adaptace přišla v roce 1971 a proslavila nedávno zesnulého Genea Wildera, druhá se objevila v roce 2005 a zahrál si v ní Johnny Depp. Od té doby se s Wonkou nic moc nedělo. Studio Warner Bros. teď ale usoudilo, že to je škoda, a rozhodlo se natočit prequel, v němž se dočkáme jednoho z dřívějších Wonkových dobrodružství. Film chystá David Heyman, producent potterovské ságy nebo Paddingtona, a neměl by přímo souviset s Burtonovým filmem. Návrat Johnnyho Deppa se tedy neplánuje, kdyby k němu ale doputoval slušný scénář a velký šek, nikde není psáno, že do projektu nakonec nenaskočí.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince DiCaprio se dá k cirkusu 20.10.2016

  DiCaprio se dá k cirkusu

  Oscar je doma, Leonardo DiCaprio ale rozhodně neusíná na vavřínech. Dlouho nebylo jasné, čím bude následovat drsného Revenanta, teď to ale vypadá, že půjde o adaptaci románu Truevine: Two Brothers, a Kidnapping, and a Mother's Quest; A True Story of the Jim Crow South. Správně jste vyluštili, že se příběh točí kolem únosu dvou bratrů, které hledá jejich nezdolná matka. Do názvu knihy se pak nevešlo, že jde o černé bratry, kteří se stanou nedobrovolnými cirkusovými hvězdami, a že tyhle pravdivé události začaly v roce 1899. DiCaprio by si měl zahrát muže, který bratry naláká k cirkusu. A středobodem celého příběhu bude rozhodování, jestli byl pro bratry potupný život v estrádě lepší než poklidná existence v jižanské chudobě. Další náročné téma... další světoznámý režisér? DiCaprio určitě touží po áčkovém dohledu, tak uvidíme, koho nakonec sežene.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Youtube chystá vlastní seriálový obsah 18.10.2016

  Youtube chystá vlastní seriálový obsah

  V Česku Youtube Red ještě nemáme, v Americe, Austrálii, Mexiku a na Novém Zélandě už si ale vylepšenou verzi Youtube užívají skoro dva roky. Správně tušíte, že se jedná o placenou službu bez reklam a s exkluzivním obsahem. A právě ten se bude rozrůstat o docela zajímavé projekty, jež dodají The Rock (Hráči), Dan Harmon (Rick a Morty) a Doug Liman (Na hraně zítřka). V tuhle chvíli se na Youtube Red ukrývají hlavně seriály a filmy od slavných youtuberů. „Brzy" tam ale dorazí i Rockův sci-fi seriál Lifeline, v němž budou agenti pojišťoven cestovat do budoucnosti a zachraňovat klienty, Harmonova zatím nepojmenovaná minisérie, ve které se Dan Avidan a Arin Hanson pokusí ovládnout svět gamingu, a konečně Limanovo pokračování Jumpera, v němž teleportéra Haydena Christensena vystřídá šestnáctiletá dívka. Na tyhle první vlaštovky samozřejmě naváží další velké projekty. Tak uvidíme, jak se Youtube podaří konkurovat Netflixu, Amazonu a dalším streamovacím službám, jednoduché to ale rozhodně nebude.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Jurský svět 2 bude nejděsivějším dílem série 17.10.2016

  Jurský svět 2 bude nejděsivějším dílem série

  Když loni mířil do kin Jurský svět, nebylo úplně jasné, jestli bude diváky zajímat. Ze čtvrtého dílu jurské ságy se ale vyklubal neuvěřitelný hit a ihned se začalo chystat pokračování. Kdo se v něm vrátí mezi dinosaury? Jedinými potvrzenými herci jsou Chris Pratt a Bryce Dallas Howard, kteří právě čtou scénář a chystají se na únorové natáčení. A přestože stále neznáme zápletku, režisér Jurského světa Colin Trevorrow vyvrátil zvěsti o tom, že se dočkáme armádního využívání dinosaurů. V červnu 2018 se bude na plátně řešit něco zcela jiného, přičemž se máme připravit na důraznější příklon v hororu. Správně si pamatujete, že se už minulý film oháněl hrstkou velice děsivých momentů. A Trevorrow režii Jurského světa 2 schválně předal J. A. Bayonovi (Sirotčinec), jemuž se prý ušil na míru celý scénář. Nečekejte samozřejmě žádný krvák, pořád půjde o velkou rodinnou podívanou. Příklon k pořádnému napětí ale potěší, obzvlášť v době, kdy se děsivější blockbustery příliš nevyskytují.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Co chystá režisér Smrti ve tmě? 16.10.2016

  Co chystá režisér Smrti ve tmě?

  Fede Alvarez na sebe upozornil už remakem Lesního ducha z roku 2013, letos se pak díky Smrti ve tmě postavil na vlastního nohy. Jeho novinku pochválili diváci i kritici a tržby se zastavily u 140 milionů dolarů, což je u filmu za 10 milionů obrovský úspěch. Studio Sony proto neváhalo a schválilo Alvarezovi další projekt, jímž bude adaptace comicsu Incognito od Eda Brubakera. Příběh superzáporáka, který se nudí v programu na ochranu svědků a začne si hrát na superhrdinu, je přísně noirovou a docela drsnou podívanou. A ačkoliv to pro Alvareze znamená nový žánr, pořád zůstane u své oblíbené temnoty, takže by s ním neměl mít výraznější problémy.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Coeni píší internetový thriller 15.10.2016

  Coeni píší internetový thriller

  Bratři Coenovi jsou oscarovými scenáristy a režiséry a většinu času tráví vlastními projekty. Sem tam ale napíší film i někomu jinému a v posledních letech dali dohromady třeba Nezlomného nebo Most špiónů. Coeni si v tuhle chvíli vybírají svůj nový režijní projekt a nejspíš dohlížejí na to, jak George Clooney natáčí jejich krimikomedii Suburbicon. Očividně ale nejsou plně vytížení, protože jim studio 20th Century Fox udalo scénář thrilleru Dark Web. Příběh Rosse Williama Ulbrichta, na jehož tajném internetovém trhu šlo sehnat všechno od drog po nájemné zabijáky, by nám měl ukázat ty nejstinnější stránky internetu. A očividně se jedná o tak nervydrásající vyprávění, že mu autoři Farga, Big Lebowskiho nebo Opravdové kuráže prostě nemohli odolat. Třeba se slavné bratrské duo nakonec ujme i režie. I kdyby ale film dotáhl někdo jiný, už teď má jistých pár prvních diváků.

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 99 196 294 391

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 5. ročník Festivalu CINE ARGENTINO 27.10.2016

  5. ročník Festivalu CINE ARGENTINO

  5. ročník festivalu argentinského filmu Cine Argentino proběhne od 27. do 31. října 2016 v pražském paláci Lucerna. Tématicky a žánrově pestrý program nabídne výběr toho nejzajímavějšího z argentinské kinematografie posledních let. Festival zahájí komediální drama Truman, oceněné v roce 2015 hned 5 filmovými cenami Goya, které je především příběhem o přátelství a o svobodě rozhodnutí žít a zemřít podle vlastních představ.

   

  Součástí programu budou i silné lidské příběhy jako je i biografické drama Divoké tango, životní příběh Tanguita inspirované skutečným tragickým osudem Josého Alberta Iglesiase, jednoho z prvních argentinských rockových zpěváků z přelomu 60. a 70. let. Děj filmu Jauja, pozemský ráj se odehrává na konci 19. století a diváka zavede do odlehlých končin Patagonie, kde má argentinská armáda za úkol civilizovat zdejší území a potlačit vzdorující domorodé obyvatelstvo. Psychologické drama Abzurdah je příběhem o posedlosti, ve kterém se středoškolská studentka kvůli destruktivnímu vztahu se starším mužem stává bulimičkou s obsesivními sklony. Hrdinka ve filmu Juana ve 12 letech se bouří proti rodinným konvencím a pravidlům privátní školy, která víc než vlastní zájem dívenky naplňuje ambice jejích rodičů. Dalším výrazným dětským hrdinou festivalu je Ismael, který uprchne z domu a vydává se hledat svého biologického otce, který o jeho existenci neměl nejmenší tušení. V komedii Bezdětný? Gabriel, rozvedený otec osmileté dcery Sofie potkáva svou bývalou platonickou lásku Vicky, která však nesnáší děti. Gabriel se rozhodne před ní existenci vlastního dítěte zatajit, z čehož vznikne celá řada komických situací.

   

  Na programu festivalu nebude ani letos chybět retrospektiva jednoho z významných současných argentinských tvůrců. Na festivalu se představí celkem tři celovečerní snímky režisérky střední generace s vášní pro mezilidské vztahy Pauly Hernández. Jsou to filmy Dědictví (2001), Déšť (2008) a Láska na celý život (2011). Při slavnostním zahájení 27.10. se diváci mohou těšit na ukázku argentinského tanga v Pasáži Paláce Lucerna. Po filmu je pro návštěvníky v Mramorovém sálu Lucerna připraven koncert argentinské hudby, představí se Juan Carlos Vivas (kytara a zpěv), Andrés Ibarburu (violoncelo) a Daniel Bulatkin (piano). V rámci doprovodného programu festivalu proběhne v kavárně Lucerna v neděli 30.10. od 20:00 hod. tradiční argentinská tančírna Milonga. Bližší informace na www.cineargentino.cz.

 • Obrázek k novince Nelítejte za filmem, zůstaňte v Praze! 23.10.2016

  Nelítejte za filmem, zůstaňte v Praze!

  3 kinosály, 4 země, 5 workshopů, 5 dní, 18 hostů, 40 filmů. MFF 3Kino – Praha 2016 proběhne ve dnech 2. až 6. listopadu ve dvou sálech kina Atlas, ale nově i v kině Evald. Festival se i letos zaměřuje na to nejlepší ze současné české, polské, slovenské a maďarské filmové tvorby. Během pěti dní uvedeme více než 40 filmů. Pozvání přijalo mnoho vzácných zahraničních i českých hostů a připraveno je 5 workshopů. Další novinkou jsou dopolední představení pro školy, která jsme doplnili o diskuse se studenty.

   

  Z polských filmů jmenujme film Valpuržina noc (Noc Walpurgi, režie Marcin Bortkiewicz, 2015), který již stihl nasbírat mnoho mezinárodních cen. Další událostí letošního III. ročníku bude film Spravedlivý (Sprawiedliwy, režie Michał Szczerbic, 2016). Festival zakončíme druhým dílem divácky velice úspěšné komedie Listy do M. 2 (Listy do M. 2, 2015) režiséra Macieje Dejczera. V české premiéře uvedeme film Ederly (Ederly, režie Piotr Dumala, 2015) nebo žhavou novinku, a to film Pitbull. Nové pořádky (Pitbull. Nowe porządki, režie Patryk Vega, 2016). Rovněž bude poprvé na českých plátnech uveden film Leszka Dawida Vedlejší účinky, jehož autorem scénáře je známý český tvůrce Petr Zelenka. Intenzivní zážitek slibuje také projekce jednoho z nejlepších polských seriálů Speciální jednotka (Służby specjalne, 2014), opět v režii Patryka Vegy.

   

  Ze slovenské a maďarské kinematografie uvedeme letošní novinky, například road movie Stanko (Stanko, režie Rastislav Boroš) nebo hořkou komedii Takoví normální vozíčkáři (Tiszta Szívvel, režie Attila Till). Filmařskou lahůdkou pak bude hodinové, dosud neznámé pásmo krátkých filmů, které vznikly mezi lety 1984–1989 v režii všestranně nadaného umělce Václava Koubka. Filmy Odjezd, Šatna, Hit a Kára jsou natočeny na 16mm filmový materiál a jedná se o první uvedení na filmovém plátně. Jako speciální projekci chystáme původní 35mm verzi vynikajícího, ale neprávem opomíjeného filmu Juraje Herze Pasáž z roku 1996.

   

  Byl-li loňskou zahraniční superstar festivalu herec Eryk Lubos, oceněný na MFF Karlovy Vary za nejlepší mužský herecký výkon, letos přivítáme filmařských celebrit hned několik. Jmenujme například Krzysztofa Łukaszewicze, režiséra výpravného filmu Karbala, nebo Petra Zelenku a Leszka Dawida, kteří se sešli na společném projektu s názvem Vedlejší účinky. Ze všech významných českých hostů zmiňme renomovaného režiséra Juraje Herze, který doprovodí unikátní projekci filmu Pasáž, a výrazného tvůrce českého filmu v exilu Václava Reischla (filmy Brouk a Pekařův hrobář). Dále jmenujme známého tvůrce mnoha desítek animovaných filmů, držitele několika prestižních filmových ocenění Pavla Koutského. Povede workshop na téma „Český animovaný film v zahraničním kontextu". Dalším milým hostem bude Václav Koubek, který je znám jako písničkář a herec, ale málokdo ví, že je také filmovým tvůrcem. V hodinovém bloku uvedeme jeho čtyři krátké filmy. Očekáváme rovněž delegaci ke slovenskému filmu Stanko v čele s producentkou Barbarou Harumovou Hessovou. Kompletní seznam filmů a hostů na www.3kino.cz nebo na www.facebook.com/3Kino/.

   

 • Obrázek k novince Fenomén ČSFD.cz tento pátek na ČT Art 20.10.2016

  Fenomén ČSFD.cz tento pátek na ČT Art

  Jedinečný cyklus osmi půlhodinových dokumentů od pěti režisérů nabízí originální pohled na české filmové dědictví i péči o něj. Série vznikla v úzké spolupráci s Národním filmovým archivem (NFA). Sedmý díl nazvaný 50 % se od ostatních částí tématicky liší. Využívá sice archivní film Františka Vláčila Holubice a natáčel se v Ponrepu, kině NFA, ale jeho hlavní postavou je zakladatel a majitel Česko-Slovenské filmové databáze Martin Pomothy. Jde o první filmový portrét portálu, který vyvolává kontroverzní reakce.

  "Profesionálové často hovoří o ČSFDizaci uvažování o filmu, čímž mají na mysli zploštění pohledu a vytlačení kritické reflexe na okraj debaty. Zároveň by ale chtěli mít tenhle statisícový kmen fanoušků na své straně," říká o tématu svého dílu jeho režisér a zároveň producent celé série Radim Procházka. V jiném díle Hra na schovávanou televize poprvé odvysílala dosud neznámé záběry části projevu předsedy parlamentu Josefa Smrkovského ze srpna 1968, nebo ošetřování jednoho z Palachových následovníků.

  Téměř padesát let se režisér Karel Vachek domníval, že jsou jeho záběry ztraceny, než byly objeveny v depozitáři NFA. Restaurování němého hororu Příchozí z temnot zase odhalilo, že film byl půlstoletí promítán ve špatném pořadí scén a tudíž s poněkud jiným příběhem. Více se dozvíte ve stejnojmenném dílu cyklu.

  Další části série s podtitulem "Filmy, jak je neznáte" se mimo jiné zabývají manipulací a lží v propagandistických nacistických filmech, poutavým amatérským filmem či aktuálními problémy digitálního restaurování. Již odvysílné části najdete na webu ČT. Své vize budoucnosti, analýzy současnosti i historické vhledy poskytli přední domácí filmoví historici, teoretici, sociologové, filosofové, ale i osobnosti světového formátu: nejcitovanější filmový historik dneška Američan David Bordwell, rakouský nestor experimentálního filmu Peter Kubelka nebo americký autor kultovních filmů Anima Mundi či Koyaanisqatsi Godfrey Reggio.

  Projekt vznikl v koprodukci České televize a Produkce Radim Procházka. Podpořil jej Česko-německý fond budoucnosti. Režiséry dalších dílů jsou Lucie Králová, Adam Oľha, Martin Řezníček a Martin Švoma. Na vizuální koncepci filmů, která hledá nové cesty jak pracovat s archivním materiálem a projekcemi, se podílel scénograf, režisér a lightdesignér Jan Komárek.

 • Obrázek k novince Egon Schiele, Anne Franková 19.10.2016

  Egon Schiele, Anne Franková

  Bezmála čtyři desítky filmů od historických dramat, přes thrillery, žánrové a artové filmy až po komedie nabídne již příští týden festival DAS FILMFEST. Přehlídka německojazyčných filmů odstartuje ve středu 19. října a v kinech Lucerna a Atlas setrvá až do neděle 23. října. Následně se 31. října přehlídka přesune do Brna a v kinech Art a Scala bude němčina znít až do 3. listopadu.

   

  DAS FILMFEST představí filmovým fanouškům celou řadu domácích premiér, dramaturgie vybírala ty nejzajímavější snímky z Německa, Rakouska a Švýcarska, které jinak v našich končinách nejsou k vidění. Diváci se mohou těšit na hit světových festivalů, snímek Toni Erdmann, který Německo vyslalo i do klání o Oscary za nejlepší cizojazyčný film. Za pozornost stojí také nejnovější filmové zpracování asi nejslavnějšího deníku na světě – Deník Anne Frankové, temný thriller Odvrácená strana měsíce v hlavní roli se známým německým hercem Moritzem Bleibtreuem či historický snímek z prostředí dětské léčebny natočený na základě skutečného příběhu Mlha v srpnu, ve kterém ředitele léčebny ztvárnil vynikající Sebastian Koch. Chybět nebudou ani zabývající se aktuálními tématy nebo nechávající nahlédnout do zákulisí životů zajímavých osobností. Na všechny filmové fajnšmekry čeká i jedna skutečná lahůdka - klasika horského filmu z roku 1929 v hlavní roli s pozdější prominentní Hitlerovou režisérkou Leni Riefenstahlovou. Dechberoucí horolezeckou tragédii o osudové lásce a lidském hrdinství Bílé peklo Piz Palü doprovodí živá hudba v provedení kapely Ufajr. 

   

  Letošní ročník nabídne rekordní počet diskuzí a setkání s filmovými tvůrci. Své snímky osobně představí například držitel řady filmových ocenění, mj. Stříbrné nymfy Monaka, British Academy Award a Zlaté Romy, režisér Dieter Berner (Egon Schiele), rakouský filmař Daniel Hoesl (Winwin), jehož debut měl premiéru na filmovém festivalu Sundance, nebo švýcarský režisér Mano Khalil (Vlaštovka), který část svých studií absolvoval i na pražské FAMU. Chybět nebudou ani oblíbené dokumenty. Švýcarský dokument Carl Lutz - zapomenutý hrdina vypráví neuvěřitelný příběh muže, jenž během 2. světové války zachránil více než 60.000 maďarských Židů. Intimní filmovým pomníkem člověka, myslitele a malíře je snímek Dürrenmatt - příběh lásky. Na budoucnosti lidské reprodukce se zaměřuje dokument s příznačným názvem Future Baby. Filmovou esej Overgames přijede osobně představit známý režisér a výtvarník Lutz Dammbeck.

   

  Již nedílnou součástí programu jsou bloky krátkých filmů SHORTS, které představí nejzajímavější krátkometrážní snímky německých, rakouských a švýcarských tvůrců. Tentokrát festival představí snímky oceněné nebo nominované v rámci Německé filmové ceny pro krátký film (Deutscher Kurzfilmpreis). Všechny filmy jsou uváděny s českými titulky, většina snímků bude opatřena i anglickými titulky. Informace naleznete na www.dasfilmfest.cz.

 • Obrázek k novince Vysílá studio Brno 11.10.2016

  Vysílá studio Brno

  Pojďte si zahrát AZ kvíz a moderovat zprávy ve výstavě na Špilberku. Vybrat písmenko a správně odpovědět, zasednout před mikrofon a čtecí zařízení a přednášet zprávy, nakouknout do zákulisí slavných pohádek, seriálů a pořadů. To vše a ještě mnohem více zažijete na interaktivní a hravé výstavě nazvané „Vysílá studio Brno" na hradě Špilberku. Muzeum města Brna ji tam ve spolupráci s Českou televizí připravilo k 55. výročí založení Televizního studia Brno. Výstavu, která zábavnou formou přibližuje minulost i budoucnost brněnského studia, můžete na Špilberku navštívit až do konce roku.

   

  Televizní signál z Brna lidé poprvé naladili v roce 1961. Na jejich obrazovkách se objevil typický pohled na brněnské hlavní nádraží a Petrov a začalo živé vysílání pořadu Sedmikrásky nad Brnem. Nezůstalo jen u toho – Televizní studio Brno rychle proslulo dramatickou tvorbou i pořady pro děti. Pohádky jako Sedmero krkavců, Lotrando a Zubejda, Korunní princ či Sněžný drak, seriály jako Četnické humoresky či Krev zmizelého, ale i legendární pořady jako Manéž Bolka Polívky, Banánové rybičky nebo AZ-kvíz – všechny pocházejí právě z brněnského studia.


  Výstava „Vysílá studio Brno" vás provede půlstoletím televizního fenoménu. Nejen, že uvidíte dobovou techniku včetně kamer a samotných televizorů, ale nakouknete i do kulis známých pořadů a pohádek. Můžete třeba posedět na četnické stanici, u stolu se slivovicí ze seriálu Slovácko sa nesúdí nebo v sajdkáře z pohádky Šťastný smolař. Už jste někdy točili titulkovacím bubnem nebo ovládali televizní gong? Teď můžete. Stejně jako zahrát si AZ-kvíz (ovšem bez cesty k bankomatu i bez houbařského atlasu, pokud uspějete) nebo si zkusit moderování. Jedna z místností je zařízená jako zpravodajské studio – s mikrofony i čtecím zařízením s opravdovými zprávami. A vyzkoušíte si i dabing. Jak se popasujete s Louisem de Funésem?


  Na své si přijdou i děti – ve výstavě je pro ně přichystána spousta hříček, loutky nebo pohádkové kostýmy. Kromě historie studia vám výstava dá nahlédnout i do ryzí současnosti. Studio Brno totiž právě opustilo své tradiční sídlo v pasáži Typos v centru města a zabydluje se v nových moderních prostorech v Brně-Líšni. I ty si budete moci virtuálně prohlédnout. A milovníky filmů potěší i minikino na konci výstavy. Na hradě Špilberku pro vás bude otevřená do konce roku.

 • Obrázek k novince Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes 30.9.2016

  Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

  Festival Be2Can, který se uskuteční v kinech v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci a Zlíně od 6. do 12. října 2016, zveřejňuje kompletní program, jehož ozdobou bude čerstvá držitelka Ceny poroty z Cannes, britská režisérka Andrea Arnold a její film American Honey s Shiou LaBeoufem v jedné z hlavních rolí. Program Be2Can bude letos rozdělený do tří sekcí.

   

  Premiérová sekce nabídne celkem 11 titulů, které poběží ve všech festivalových městech. Diváci se v jejím rámci budou moci seznámit mimo jiné s držitelem Zlaté palmy, sociálním dramatem Já, Daniel Blake, německou komediální senzací Toni Erdmann, jedním z nejpůsobivějších debutů poslední doby, tuniskou romancí Hedi, kterou osobně uvede režisér Mohamed Ben Attia, sociální detektivkou" bratří Dardennů Neznámá dívka, s generačním snímkem American Honey, brilantním rumunským dramatem Sieranevada o vyhrocené rodinné sešlosti, s citlivým a živelně natočeným queer dramatem V sedmnácti. Z hlediska tématu a otevřenosti zapůsobí i německý film o právu na potrat 24 týdnů, který oprávněně vyvolá velmi emotivní reakce a debaty. Na programu bude i držitel druhého nejvyššího ocenění z berlínského festivalu, Velké ceny poroty, kterou získal snímek Smrt v Sarajevu oscarového režiséra Danise Tanoviće (Země nikoho).


  Sekce Zvláštní uvedení představí prostřednictvím exkluzivní projekce ve velkém sále kina Lucerna hned čtveřici pozoruhodných titulů. Berlínského vítěze, jedinečný stylizovaný dokument o uprchlické krizi Fuocoammare: Požár na moři, čerstvý titul z Benátského filmového festivalu, konverzační 3D drama Wima Wenderse Krásné dny v Aranjuez, fenomenální rumunské drama o svědomí a morálce Zkouška dospělosti a konečně v rámci premiérové Be2Can půlnoční projekce i fashion horor Neon Demon Nicolase Winding Refna.


  Třetí sekce, nazvaná Be2Can Fokus, je novinkou, jejímž cílem je nabídnout divákům širší kontext k současné festivalové kinematografii. Vedle premiérových snímků se tak představí např. starší držitelé Zlaté palmy z Cannes Zimní spánek či Život Adele, radikální debuty Kmen a oscarový Saulův syn či mistrovská historická freska Assassin. Sekci doprovodí tematické přednášky a diskuse, jejichž přesný program je na webu přehlídky. Premiérově se představí i limitovanou edice Be2Can Lucerna Pass, festivalové akreditace, která držiteli umožní přístup na projekce i veškerý doprovodný program v hlavním festivalovém kině Lucerna, a to za cenu 790Kč, který se prodává na webu GoOut.cz. Kompletní program přehlídky je momentálně dostupný na webu www.Be2Can.eu.

 • Obrázek k novince 20. MFDF Ji.hlava představí i Billa Morrisona 28.9.2016

  20. MFDF Ji.hlava představí i Billa Morrisona

  Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava na konci října oslaví svůj jubilejní 20. ročník speciální sekcí Ji.hlavský manifest. Ta vrátí na plátna kin ikonické filmy uvedené v Jihlavě od roku 1997, kdy festival vznikl. Každý ročník bude zastoupen jedním snímkem. Již dva týdny před zahájením festivalu bude na Masarykově náměstí v Jihlavě otevřena výstava přibližující historii MFDF Ji.hlava i fenomén dokumentárního filmu.


  Do Ji.hlavy zavítá americký experimentální filmař Bill Morrison, program představí ruskou filmovou avantgardu i průřez islandskou kinematografií včetně režisérské masterclass tamní legendy Fridrika Thora Fridrikssona. Na pozvání MFDF Ji.hlava, jako host Inspiračního fóra, přijede do Česka americký psycholog Philip Zimbardo, který při této příležitosti obdrží čestný doktorát Univerzity Karlovy. V již tradiční sekci Work-in-progress představí dokumentaristka Tereza Reichová svůj rozpracovaný snímek Epidemie svobody, v němž si klade otázku, zda má o zdraví dětí rozhodovat jejich rodič, nebo stát.


  Americký experimentální filmař a dokumentarista Bill Morrison pro své filmy využívá různě poškozené filmové pásy, nejčastěji však ty poničené zubem času. MFDF Ji.hlava v sekci věnované jeho tvorbě uvede celkem 12 stěžejních děl, z nichž 11 bude poprvé uvedeno na území Česka. Jeho dva nejnovější krátké snímky, oba z letošního roku, španělský cestopis Dokařův sen a až hororový snímek Sirotek Annie budou mít na festivalu svoji mezinárodní premiéru.„Archivem je přístav, místo, kde se vykládá i nakládá zboží, které se zde skladuje, dokud je dokař zas nevyskladní. Coby filmový badatel a střihač pátrám po ukrytém či prchavém filmovém materiálu," komentuje svůj nejnovější film Morrison, který zavede diváky do tajů své tvorby na masterclass.


  Ji.hlavský manifest představí dvacetiletou historii přemýšlení o světě skrze dokumentární film. Manifest složen z dvaceti dokumentárních esejí v minulosti uvedených na MFDF Ji.hlava, z nichž každá měla premiéru na jednom festivalovém ročníku. „Dvě desetiletí jsou obdobím jedné generace. Protože filmovou esej považujeme za jeden z nejnáročnějších kinematografických tvarů, jsou to právě eseje, které jsme napříč festivalovou historií vyhledávali. Vždy jde o současné filmy. Neohlížíme se do hlubší minulosti," vysvětluje ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka. Dvacátý ročník se uskuteční ve dnech 25. – 30. října. Více na www.dokument-festival.cz

 • Obrázek k novince Der Kinograf: Filmy hraběte Saši Kolowrata 21.9.2016

  Der Kinograf: Filmy hraběte Saši Kolowrata

  Toto září proběhne ve velkém sále kina Lucerna série promítání tří nejslavnějších němých filmů hraběte Saši Kolowrata s živým hudebním doprovodem. Populární Saša, legenda motoristického sportu, filmu a vídeňské bohémy, zemřel v nedožitých čtyřiceti dvou letech na sklonku roku 1927. Sérii Der Kinograf pořádá u příležitosti 130. výročí jeho narození rodina Kolowrat-Krakowských.


  V pondělí 12.9. proběhla projekce prvního filmu „Die Sklavenkönigin" za fenomenálního hudebního doprovodu Vojtěcha Procházky (Vertigo). Tuto středu 21.9. od 19:30 hod. bude promítán snímek „Café Elektric", který je posledním filmem Saši Kolowrata a první velkou rolí Marlene Dietrich. Originální kompozicí projekci doprovodí Beata Hlavenková. Německá cenzura nařídila vystříhat některé scény, neboť: „Diváci mužského i ženského pohlaví mohou skrze tuto podívanou snadno nabýt pocitu, že nemravné jednání přináší okamžité materiální a sexuální výhody." Zkuste se přesvědčit sami. Sérii uzavře 29.9. film „Sodom und Gomorrha" v režii Michaela Curtize, který byl zúčastněnými popisován jako „čisté produkční šílenství", když v jeden okamžik se na výrobě filmu podílelo až 14.000 pracovníků. Milostný pětiúhelník, tři dějové roviny - sny mladé ženy, velkolepé historické sekvence a orgiastická přítomnost. Hudební doprovod: Tvrdý/Havelka.


  Alexander Joseph „Saša" hrabě Kolowrat-Krakowský byl prvorozený syn ze starého a významného šlechtického rodu. Motocyklový a automobilový závodník, spoluvlastník továrny Laurin & Klement a člen její správní rady, akcionář firmy Austro – Daimler, s Ferdinandem Porsche konstruktér a mecenáš vozu Sascha wagen. Aviatik. Filmový producent, kameraman, režisér, vůdčí postava počátků rakouské kinematografie. Objevitel a mentor světových filmových hvězd Marlene Dietrich, Alexandera Kordy, Michaela Curtize (Casablanca) atd. Ze skromné firmy Sascha – Film, založené na zámku ve Velkých Dvorcích, vybudoval největší evropskou filmovou společnost Sascha Filmindustrie AG se sídlem ve Vídni, která kvalitou i rozpočty svých filmů překonávala hollywoodské produkce.


  V rámci série Der Kinograf byla pokřtěna kniha Benzin & celuloid: Automobilový závodník a filmový magnát hrabě Saša Kolowrat, obsahující více 280 reprodukcí dobových tiskovin a fotografií, původní ilustrace a fotoromán z filmu Café Elektric. Autorem grafické úpravy knihy je Babeta Ondrová z Kreativního prostoru Lavmi.

 • Obrázek k novince Natoč příběh své ulice a jeď do Londýna 20.9.2016

  Natoč příběh své ulice a jeď do Londýna

  Významné historické události, tajemství ukrytá ve zdech domů, fascinující osudy obyvatel, ale i zcela normální historky všedního dne. Ať už se jedná o ulice velkoměst nebo malebných vesniček, každá z nich ukrývá bezpočet příběhů, které pouze čekají na to, aby je někdo nechal ožít. Projekt My Street Films již potřetí vyzývá filmové nadšence, talentované amatéry i profesionály, aby přispěli „svým příběhem" do filmové mapy České republiky. Krátké snímky ze svého domu, ulice, okolí, města či vesnice mohou do soutěže přihlásit až do 1. října.

   

  „Jedinečnost tohoto projektu spočívá v jeho otevřenosti. V době, kdy máme skoro všichni v jedné kapse mobilní telefon s kamerou a v druhé digitální fotoaparát, jsme také všichni potenciálními režiséry," uvádí vedoucí projektu Diana Tabakov. V porotě soutěže o nejlepší My Street film zasedne Hana Kulhánková, ředitelka festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, Ondřej Hudeček, režisér oceňovaného filmu Furiant a Diana Tabakov, vedoucí projektu My Street Films. Autor nejlepšího filmu letošního ročníku dostane jedinečnou příležitost osobně uvést svůj krátký snímek na Open City Documentary Festivalu v Londýně a také na letošním jubilejním 20. Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Přihlásit se mohou všichni, omezena je pouze délka filmu - 10 minut.

   

  My Street Films se během tří let své existence v České republice etabloval jako zásadní vzdělávací projekt inspirující zájemce z řad nejširší veřejnosti k tomu, aby natočili krátký film a podíleli se tak na vytváření unikátní paměti českých měst. „My Street je projekt přirozeně poutavý pro mládež, a proto je online filmová mapa funkčním můstkem pro propojení současné „YouTube" generace s profesionály filmového průmyslu s cílem kultivovat jejich videotvorbu," říká koordinátorka projektu Hana Gomoláková. V minulém roce zvítězil v soutěži My Street Films snímek Stopovaná, příběh pozapomenutých, ale stále viditelných šipek na plzeňských domech, které za 2. světové války ukazovaly cestu k záchraně života. Zaujal také například silný příběh dívky, která sdílela psychickou nemoc s parkem na pražském Petříně, originálně pojatá zpráva o aktivitách brněnské kavárny Tři Ocásci, dokument o životě v bytě za obřím plakátem nebo o každodenní šichtě mladého pražského žebráka. Více informací na www.mystreetfilms.cz.

 • Obrázek k novince AninetFest uvede 20 nej studentských animáků 16.9.2016

  AninetFest uvede 20 nej studentských animáků

  Ve čtvrtek 22.září se v pražském kině Světozor uskuteční Mezinárodní festival krátkých animovaných filmů s názvem AninetFest. Diváci a fanoušci animovaného filmu tak budou mít možnost zhlédnout 20 nejlepších krátkých snímků z celého světa. Letošní ročník festivalu je věnovaný pouze studentským filmům, kterých se celkem přihlásilo přes 1300 z 82 různých zemí. Výběr soutěžních filmů má poměrně tvrdá kritéria, takže finálních 20 snímků je opravdu jen výběr toho nejlepšího. Zkrátka tak, aby si na své přišel každý divák a obsah byl tématicky i žánrově různorodý a zajímavý.

   

  Jednotlivé filmy jsou v průměru 4-5 min dlouhé a neobsahují dialogy. Kdo nefandí titulkům, tak může lépe vychutnat jednotlivé animační techniky a zpracování. Téměř všechny soutěžní filmy posbíraly několik ocenění na mezinárodních festivalech po celém světě. Diváci, kteří dorazí do Světozoru mohou navíc hlasovat pro nejlepší film a přispět tak k rozhodnutí o vítězi „Ceny diváků za nejlepší film". Nejlépe hodnocený film pak získá festivalovou trofej. Celková délka projekce je 90 min a vstupné činí 100,- Kč. Malá ochutnávka na co se letošní ročník můžete těšit v našem krátkém traileru zde. Oficiální web festivalu: www.aninetfest.com.

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 33 44
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace