Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Jack Bauer konečně ve filmu? 2.9.2014

  Jack Bauer konečně ve filmu?

  O filmovém pokračování seriálu 24 hodin se mluví řadu let. Hodně se o něm spekulovalo především po osmé sérii, která v roce 2010 seriál zakončila, nakonec se ale nikdy nedostal z plánovacích fází. Místo celovečeráku se tedy přišlo z novým plánem – Jack Bauer se letos vrátil v minisérii 24: Live Another Day, v níž ve dvanácti epizodách zachraňoval Londýn. Bylo to jeho definitivní rozloučení? Chvíli to tak vypadalo. Nyní se ale začíná spekulovat jednak o dalším dvanáctidílném televizním comebacku a jednak se vrací do hry film, o jehož produkci se zajímá společnost Imagine Entertainment (Americký gangster, Rivalové). O obojím se zatím jen debatuje a až se vyřeší, kudy dál, začne se shánět scenárista. Do té doby ale mohou Jackovi fanoušci klidně spát s vědomím, že jejich oblíbený agent ještě nesejmul svého posledního padoucha.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Marvel loví Joaquina Phoenixe 1.9.2014

  Marvel loví Joaquina Phoenixe

  Když se ke konci července provalilo, že by si měl Joaquin Phoenix (Ona) zahrát comicsového mága Dr. Strange, všichni očekávali velké oznámení na Comic-Conu. Největší fanouškovská akce roku se ale výjimečně obešla bez velikých odhalení, načež se začalo řešit, jestli se Phoenix o roli opravdu uchází, nebo šlo jen o další drb. Co víme v tuto chvíli? Nejnovější informace potvrzují, že má Marvel v castingu jasno a producenti dělali všechno možné pro to, aby včas získali potřebný podpis. Phoenix ale vytrvale řeší, jestli mu bude spolupráce s velkým studiem vyhovovat, a tak se jednání stále prodlužují. Marvelácká role samozřejmě znamená smlouvu na několik filmů a hodně trikového natáčení. A to Phoenixe na rozdíl od zajímavé postavy příliš neláká, takže ještě pár týdnů zůstáváme v mrtvém rozhodovacím bodě. Snad budeme mít jasno co nejdřív, natáčení by totiž mělo začít na jaře a premiéra pravděpodobně proběhne 8. července 2016.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Bay a jiná galaxie 31.8.2014

  Bay a jiná galaxie

  Zatímco Michael Bay (Transformers: Zánik) stále neodhalil, co hodlá do budoucna režírovat, jeho producentská kariéra nabírá další a další projekty. Po letošních Želvách Ninja a thrilleru Očista: Anarchie dohlíží na horor Ouija nebo sci-fi Welcome to Yesterday. A teď mezi své projekty přidal adaptaci knihy Cosmic Motors, ve které ale nenajdete žádný příběh. Jedná se totiž o sbírku concept artů Daniela Simona, talentovaného kreslíře, který designoval futuristické stroje z filmů Nevědomí nebo Captain America: První Avenger. V Cosmic Motors Simon předvádí auta a vesmírné lodě z fiktivní galaxie zvané Galaxion. A Baye jeho práce zaujala natolik, že najal scenáristu Kylea Warda (Machete zabíjí), aby kolem ní vystavěl celovečerní film. Že to může dopadnout jakkoliv? Samozřejmě. Po vizuální strance nás ale bezesporu čeká nevídaný zážitek.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Evropa začíná zbrojit na Oscary 31.8.2014

  Evropa začíná zbrojit na Oscary

  Je teprve konec srpna, ale již nyní se filmová studia začínají připravovat na klíčovou sezónu roku, kdy vypouštějí své nejambicóznější snímky (alespoň co se týče kvality) a doufají, že se díky kritikám, chytře stanovené premiéře a agresivnímu marketingu jejich koně prokoušou až k Oscarům. Festival v Benátkách je teprve na začátku, ale třeba zahajovací film Birdman vyvolal takový rozruch, že už se o něm teď mluví jako o  jasném kandidátovi na nejvyšší ocenění. Ale i evropské národní kinematografie začínají pečlivě vybírat své zástupce, které se budou ucházet o cenu v kategorii nejlepší zahraniční film. Některé země již vybraly, či zužují okruh titulů, které mohl v některých případech vidět třeba i český divák. Polsko snad nemohlo vybrat nic jiného než kritický i komerční velehit Ida. Jedním ze tří kandidátů Norska je snímek Blind, který byl promítán na festivalu v Karlových Varech. Dánsko se zatím taky rozhoduje mezi třemi tituly a figuruje mezi nimi i očekávaný titul Kapgang (domácí premiéra proběhla v těchto dnech) o dospívání v Dánsku v 70. letech. Tímto snímkem se po hollywoodské zkušenosti vrací domů zkušený režisér Niels Arden Oplev. A jedním ze tří kandidátů země flamenca je kriminálka La Isla mínima, o které se v předběžné šuškandě mluví jako o „španělském True Detective.“ Ambice mladého španělského režiséra mířit výběrem témat a žánru i za domácí hranice byly zjevné už z jeho předchozího filmu, domácí premiéra je připravená na konec září, hned poté co bude film uveden v soutěžní sekci festivalu v San Sebastián.

  (Rob Roy)
 • Obrázek k novince Kdo uteče z New Yorku? 30.8.2014

  Kdo uteče z New Yorku?

  Hollywood se snaží Snakea Plisskena vzkřísit už nějaký ten pátek. Slavný tvrďák z Útěku z New Yorku a Útěku z L.A. by ale nadále neměl disponovat tváří Kurta Russella. Na scénu nastoupí mladá tvář, jíž by se podle nejnovějších zvěstí mohl stát Charlie Hunnam. Ano, ten Charlie Hunnam, který prorazil díky blockbusteru Pacific Rim a včera jste se tu mohli dočíst, že z něj bude nový král Artuš. O mladého Angličana je očividně velký zájem. Remake Útěku z New Yorku nicméně nebude stát jen na jeho bedrech, ale údajně se z něj stala týmovka, v níž bude Plisskenovi od začátku pomáhat banda kriminálníků. Jejich mise? Jako v originále by se měl zachraňovat americký prezident, který uvízne v obřím ostrovním vězení (bývalém Manhattanu). Inspirací nové verze by přitom měla být hlavně videohra Batman: Arkham City, v níž se temný rytíř vydává do zločinci ovládané části Gothamu. Vítaný směr? Rozhodně. Projekt je ale v preprodukci řadu let a moc informací nepochází z oficiálních kanálů, tak uvidíme, jestli se nakonec pohne kupředu v téhle podobě nebo ne.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdo si zahraje nového krále Artuše? 29.8.2014

  Kdo si zahraje nového krále Artuše?

  Legenda o rytířích kulatého stolu byla na velkém plátně zpracována nesčetněkrát. Řada novějších artušovských celovečeráků se ale nesetkala s mohutným úspěchem, jehož se 22. července 2016 pokusí dosáhnout studio Warner Bros. a režisér Guy Ritchie (Podfu(c)k, Sherlock Holmes). Už nějakou dobu víme, že se v prvním díle šestidílné série objeví Idris Elba. A nyní do obsazení přibylo druhé jméno, jež patří jeho kolegovi z monstrřežby Pacific Rim, Charliemu Hunnamovi. Koho si blonďatý Angličan zahraje? Rovnou titulní postavu, o jejíž ztvárnění se utkal třeba s Henrym Cavillem (Muž z oceli) nebo Jaiem Courtneym (Terminator: Genisys). Elba s Hunnamem tak jednoduše vymění obří roboty za ostré meče. A určitě budou doufat, že se v historické fantasy King Arthur objeví také Elizabeth Olsen (Godzilla), jíž si Ritchie vyhlédnul pro roli Guinevry. Obrněný testosteron se totiž bez trochy křehké krásy jen tak neobejde!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Underworld čeká reboot 28.8.2014

  Underworld čeká reboot

  Upíří série Underworld začala v roce 2003 a o devět let později to dopracovala ke čtvrtému dílu, který vydělal 160 milionů dolarů. To bylo jasné znamení, že válka upírů s vlkodlaky pořád láká do kin davy lidí. Regulérní pátý díl ale nakonec nedostaneme, zřejmě proto, že si režisér (a především producent) Len Wiseman a hlavní hvězda série Kate Beckinsale hodlají vydělávat na živobytí jinde. Co tedy bude Underworld: Probuzení následovat? Samozřejmě reboot! Zatím sice není jasné, jestli to znamená nové postavy ve staré kontinuitě nebo kompletní přeobsazení starých známých a start od píky. Sága každopádně putuje do rukou scenáristy Coryho Goodmana (Kazatel, nadcházející The Last Witch Hunter s Vinem Dieselem) a bude pokračovat s novými tvářemi. Kdy její znovuzrození zaútočí na kinosály? To se ještě neví. Možná jej ale uvidíme dřív než návrat konkurenčního Resident Evilu, který se kvůli těhotenství Milly Jovovich odsunul na neurčito.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Toma Hankse čeká Inferno 27.8.2014

  Toma Hankse čeká Inferno

  Pokud znáte knižní tvorbu Dana Browna, mělo by vám být z nadpisu všechno jasné. Šifru mistra Leonarda a Anděly a démony bude na velké plátno konečně následovat další dobrodružství symbologa Roberta Langdona, jež ponese název Inferno. Do slavné role se samozřejmě vrátí Tom Hanks, jehož bude i napotřetí dirigovat Ron Howard. A tentokrát nás zkušený tvůrčí tým vezme do Itálie, kde bude Langdon odvracet hrozbu globálního moru, která má nějak souviset s první částí Danteho legendární Božské komedie – Peklem. Brownovým fanouškům určitě neuniklo, že je Inferno až čtvrtým románem v langdonovské sérii. V Sony se tudíž rozhodli přeskočit Ztracený symbol, tohle rozhodnutí ale zatím nikdo nekomentoval. Třeba nám bude osvětleno v budoucnu, teď se každopádně v záři světel ocitá Inferno, které dorazí do kin 18. prosince 2015.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2 26.8.2014

  Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

  Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá šestasedmdesátiletý režisér do budoucna polevit? Kdepak! Po loňském Konzultantovi nám letos v prosinci naservíruje historický epos EXODUS: Bohové a králové a už příští rok pošle do kin sci-fi The Martian s Mattem Damonem. Dramatický příběh astronauta, který uvízne na Marsu, se má natáčet už letos na podzim. Do kin pak dorazí 25. listopadu 2015, v 20th Century Fox tak očividně doufají, že se jim podaří replikovat úspěch Gravitace. Co Scott chystá dál? Prý by se moc rád vrhnul na dvojku Blade Runnera, ke které má na stole hotový scénář. Její realizace ale stojí na účasti Harrisona Forda a 4. března 2016 by měl Scott dodat pokračování Promethea (taktéž je dopsáno). Comeback Ricka Deckarda tudíž nemá brzký výlet před kamery vůbec jistý, fanoušci vetřelčí ságy to ale určitě nějak rozdýchají.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Zemřel Richard Attenborough 25.8.2014

  Zemřel Richard Attenborough

  Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu mu ale přinesla jeho filmová tvorba, která se zpravidla věnovala velmi závažným tématům. Lord Attenborough se během své šedesátileté kariéry objevil v desítkách hereckých rolí, mezi kterými vyčnívají ty z filmů Strážní loď Sand Pebbles a Pan doktor a jeho zvířátka. Také za ně získal dva Zlaté glóby, dnešní diváci ho ale budou znát především jako neopatrného multimilionáře Johna Hammonda z Jurského parku. Attenboroughův kariérní vrchol nicméně spočívá jinde. Bez debat za něj můžeme považovat osmioscarový film Gándhí s Benem Kingsleym, jenž následovaly další významné režijní počiny. Muzikál Chorus Line, drama o boji proti apartheidu Volání svobody, životopisný Chaplin, za něhož si Robert Downey Jr. vysloužil oscarovou nominaci... Tvorba lorda Attenborougha vždy bude ukázkou majestátní filmařiny, která se nebojí velkých poselství. Nezdráhejte se tedy uctít jeho památku tím, že se zahloubáte do některého z jeho obsáhlých děl.

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 81 160 240 319

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.! 16.8.2014

  Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

  4 dny, 4 místa, 40 projekcí... Unikátní přehlídka noirových filmů, kterou letos hostí královský hrad Křivoklát, se nezadržitelně blíží! Druhý ročník festivalu, který se zaměřuje na inspirativní fenomén filmu noir, startuje ve čtvrtek 21. a potrvá až do neděle 24. srpna.


  Promítat se bude ve třech historických sálech a rovněž i na samotném nádvoří hradu (tři večerní projekce). Těšit se můžete nejen na starou dobrou americkou klasiku, ale i na současné neo-noiry, o nichž byste třeba ani neřekli, že se tímto žánrem inspirují. Připravili jsme pro vás hned několik sekcí, ve kterých ukazujeme různorodost a pestrost noirových filmů. Veškeré projekce budou uvedeny krátkým lektorským úvodem a prostor bude i na diskuze a otázky po promítáních. Do pásma boxerského noiru byly zařazeny například Tělem a duší nebo jeden z prvních filmů mladého Stanleyho Kubricka Polibek vraha. Docu-noir sdružuje snímky s reportážními prvky (Volejte Northside 777, Panika v ulicích nebo Dům na 92. ulici) a britská sekce (Brightonský špalek, Kvůli nim jsem uprchl či patrně nejznámější Třetí muž od Carola Reeda) vám dokáže, že USA nejsou jedinou výspou tohoto žánru, ale že měl své místo i v Evropě.

   

  Festival filmu noir by nebyl tím pravým bez Billyho Wildera; těšit se můžete na legendární Ztracený víkend s Rayem Millandem a Sunset Boulevard s Glorií Swanson nebo na u nás méně známé Eso v rukávu s další hvězdou Kirkem Douglasem. Z novějších snímků zmiňme za všechny např. Sin City-město hříchu, Aloise Nebela nebo Renesanci - animované snímky s noirovými prvky. Zapomenout bychom neměli ani na Vávrův Krakatit podle Karla Čapka a na uvedení retro-noiru Ve stínu od režiséra Davida Ondříčka, za účasti představitelky hlavní ženské role Soni Norisové, jedněch z patronů festivalu. Stejně jako loni i letos vzdáme poctu legendám filmového plátna – Glennu Fordovi v jeho životní roli (Velký zátah), v níž se představuje jako neúplatný detektiv Bannion, Barbaře Stanwyck (Promiňte, omyl) ztvárňující ženu upoutanou na lůžko, a „našemu" Hugo Haasovi tak, jak jej z československých prvorepublikových filmů neznáte (Přiznání jedné dívky, doprovodná výstava Hugo Haas v USA 40-62). Letošní seznam by nebyl kompletní bez speciálních projekcí HBO (Temný případ, Hořící keř), našeho mediálního partnera.


  Více se o festivalu, programu, vstupenkách a pasech dozvíte na www.noirfilmfestival.cz.

 • Obrázek k novince Film Music Prague 2014 20.7.2014

  Film Music Prague 2014

  Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár nebo Zrození planety opic, přijedou do Prahy. Budou hlavními hosty festivalu Film Music Prague, který se koná ve dnech 24. až 26. září 2014. Výtěžek putuje na výzkum rakoviny v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.

   

  Festival začne galakoncertem s podtitulem „Pocta Goldsmithovi & Goldenthalovi." Koncert bude 24. září v pražském Rudolfinu. V první části programu zazní díla legendárního skladatele Jerryho Goldsmithe, který by letos oslavil 85. narozeniny. V podání Filharmoniků města Prahy a Kühnova smíšeného sboru diváci uslyší hudební motivy z hollywoodských hitů jako Vetřelec, Mumie, Star Trek, Přichází Satan!, Základní instinkt nebo Čínská čtvrť. V druhé části programu orchestr a sbor pod vedením britského dirigenta Nica Rainea uvedou skladby Elliota Goldenthala. Konkrétně to bude suita z filmu Titus, dále motivy ze snímku Cobb, Interview s upírem a nebude chybět slavné Adagio ze scifi klasiky Vetřelec 3.

   

  Orchestr Filharmonici města Prahy patří mezi nejlepší tělesa nejen v České republice. Orchestr natáčí v Praze filmovou hudbu už desítky let. V minulosti spolupracoval například s režisérem Romanem Polanskim nebo skladatelem Elmerem Bernsteinem. Na kontě má desítky cenami ověnčených alb. Stejně tak Kühnův smíšený sbor má s filmovou hudbou bohaté zkušenosti. Hlasy sboristů jsme mohli slyšet například ve filmu Amadeus režiséra Miloše Formana. Slavnostním zakončením festivalu bude galakoncert hitů skladatele Patricka Doylea, který patří k současné špičce. V Dvořákově síni Rudolfina zazní v pátek 26. září motivy z filmů Harry Potter a Ohnivý pohár, Thor, Zrození planety opic, Hamlet či Rebelka. Vstupenky v prodeji na oficiálním webu www.filmmusicprague.com.

 • Obrázek k novince 49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny 13.7.2014

  49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

  Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za gruzinský snímek Kukuřičný ostrov. Lyrický příběh mapující život starce a jeho vnučky je vyprávěný beze slov a jeho děj se posouvá společně s rostoucí kukuřicí na malém ostrůvku. Zvláštní cenu poroty získal očekávaný maďarský snímek Volný pád. Cena za režii putovala rovněž do rukou György Pálfimu za jeho netradiční satiru ve snímku Volný pád. Nejlepším hercem se stal Nahuel Pérez Biscayar za roli v belgickém filmu Jsem tvůj a cenu za nejlepší ženský herecký výkon získala Elle Fanning za roli ve snímku Až na dno.

   
  V sekci „Na východ od západu" obdrželo hlavní cenu ruské drama Nápravná třída a zvláštní uznání srbský film Barbaři. V soutěži dokumentárních filmů byl oceněn film Čekání na srpen, a coby nejlepší dokument do 30 minut Autofokus. Zvláštní uznání obdržely dokumentární snímky Sicflajš a Královna. Porota sekce „Fórum nezávislých" ocenila snímek Někde jinde, a diváckou cenu obdržel český dokument Magický hlas rebelky. Ceny za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii si odnesli William Friedkin a Mel Gibson. Cenu prezidenta MFF KV získal Zdeněk Svěrák a cenu mezinárodní filmové kritiky animovaný snímek Šutry v kapsách.

  Festivalu se zúčastnilo 12 433 akreditovaných návštěvníků, z toho 478 filmových tvůrců, 825 filmových profesionálů, 640 novinářů a 10 490 držitelů Festival Passů. To je o 405 lidí víc než loni. Prodalo se 130 987 vstupenek na 478 projekcí. Z 245 filmů uvedených na festivalu mělo 33 světovou, 19 mezinárodní a 6 evropskou premiéru. V divácké soutěži deníku Právo nejvíce uspěli: Magický hlas rebelky, Ostře sledované vlaky, Co děláme v temnotách, Chlapectví, I Origins.

  Úctyhodné množství festivalových filmů viděli také agenti ČSFD.cz. Ti jim udělili celkem 316 hvězdičkových hodnocení, 302 komentářů a zveřejnili 107 deníčkových příspěvků reflektujících dění na festivalu. Jejich interview s režiséry mohli návštěvníci festivalu zhlédnout na festivalovém YouTube Channelu. Závěrečným ceremoniálem se považuje festival za zakončený a nezbývá než se těšit na jubilejní padesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

  (Pluhy)
 • Obrázek k novince Startuje BEST FILM FEST 10.7.2014

  Startuje BEST FILM FEST

  Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a Mat pořádá od 10. do 16. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první poloviny roku 2014. Kinaři se rozhodli potěšit své věrné fanoušky v podobě lístků do kina za jednotnou atraktivní cenu 69,- Kč za vstupenku. V červenci se uskuteční šesté vydání divácky úspěšné přehlídky, která probíhá vždy dvakrát do roka (zima a léto) a koná se od roku 2011.

  Program BEST FILM FESTU je opět žánrově pestrý, dramaturgy přehlídky byli sami diváci. Promítat se budou divácké oblíbené zahraniční tituly. V pražských klasických kinech u diváků stále bodují: oscarový obrazově vytříbený snímek Velká nádhera od uznávaného italského režiséra Paola Sorrentina, hvězdně obsazená hravá komedie od kultovního tvůrce Wese Andersona Grandhotel Budapešť, drama Philomena s excelující oscarovou Judi Dench od oceňovaného britského režiséra Stephena Frearse, švédská komedie nabitá bizarními postavami a černým humorem Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, moderní sci-fi romance s názvem Ona, pod kterou je podepsán originální tvůrce Spike Jonze. Nechybí zde životopisná dramata: Yves Saint Laurent, Walesa: Člověk naděje či letošní oscarové bijáky Gravitace, 12 let v řetězech nebo animované rodinné snímky Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana, Rio 2. Z českých titulů dominují komediální debuty: Krásno, Pojedeme k moři, ale jsou zde zastoupena také dramata jako Fair Play. Dále u diváků jsou populární rovněž celovečerní dokumenty: road movie Trabantem až na konec světa či unikátní portrét první dámy Olgy Havlové Olga.

  Kompletní program přehlídky najdete na webových stránkách přehlídky BEST FILM FEST a na webových stránkách jednotlivých kin: Bestfilmfest.cz, Kinoatlas.cz, Kinolucerna.cz, Evald.cz, Mat.cz.

 • Obrázek k novince TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary 25.6.2014

  TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

  Možná si ještě pamatujete, jaké kontroverze mezi českými novináři loni vzduzovaly politické názory Olivera Stona. Letošní ročník nejznámějšího českého filmového festivalu by mohl být podobně vyhrocený; po úterní tiskové konferenci je totiž jasné, že hlavní hvězdou festivalu bude americký herec a režisér Mel Gibson.

  Gibson si má na festivalu převzít Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a při příležitosti jeho ocenění bude na festivalu uveden jeho režisérský počin Apocalypto. Zatímco filmovým fanouškům je tento dvojnásobný držitel Oscara známý především díky Smrtonosné zbrani, Šílenému Maxovi a Statečnému srdci, v posledních letech se objevoval na předních stranách tisku především kvůli svým kontroverzním výrokům a obvinění z rasismu.

  Mezi dalšími hosty oznámenými na úterní tiskové konferenci je francouzská herečka Fanny Ardant, která divákům představí svůj scénáristický a režijní počin Naléhavé rytmy, a americká herečka Laura Dern, která uvede dnes již kultovní film Davida Lynche Zběsilost v srdci. Již potřetí se na festivalu objeví italský herec Franco Nero, který se proslavil především westerny.

  Diváci se mohou těšit i na několika výrazných režisérských osobností. Italská režisérka Alice Rohrwacher na festivalu uvede Zázraky, které získaly Velkou cenu v Cannes, a z Cannes přijíždí i Asia Argento, která na francouzském festivalu uvedla svůj film Nepochopená. Na čtyři Oscary nominovaný film Winter's Bone zas představí americká nezávislá režisérka Debra Granik a britský režisér David Mackenzie přijede uvést svůj nejnovější film Hvězda kriminálu, který se od anglických kritiků dočkal velmi vřelého přijetí. Opomenut by neměl zůstat ani Leviathan od ruského režiséra Andreje Zvjaginceva. Zvjagincev za něj totiž letos v Cannes získal cenu pro nejlepší scénář.

  Z již dříve oznámených hostů také nesmíme zapomenout na amerického režiséra Williama Friedkina a bývalého polského prezidenta a držitele Nobelovy ceny míru Lecha Wałęsu.

  (StarsFan)
 • Obrázek k novince O2 přináší legální filmovou zábavu pro všechny 19.6.2014

  O2 přináší legální filmovou zábavu pro všechny

  Patříte-li mezi velké filmové fanoušky, zpozorněte. Jak jste již na ČSFD.cz jistě všimli, operátor O2 nově provozuje O2 Videotéku, která nabízí až tisíc snímků k legálnímu zapůjčení z internetu. Využívat ji mohou všichni bez ohledu na to, jakého mají operátora. Ve videotéce najdete jak filmy z distribuce velkých hollywoodských studií (Walt Disney, Sony Pictures, Warner Bros., Universal Studios), tak i snímky z dílny nezávislých českých autorů a producentů. Těšit se můžete i z titulů nedávno uvedených do českých kin. Ceny filmů se přitom pohybují od 30 Kč do 55 Kč. Zvolený film je váš na 48 hodin od zakoupení, vidět ho lze i několikrát za sebou - počet zhlédnutí totiž není omezen.

  V nejbližší době bude v O2 Videotéce uvedeno několik velkých filmových trháků. Těšit se můžete na 300: Vzestup říše, Vlk z Wall Street, 12 let v řetězech, Captain America: Návrat prvního Avengera nebo Něžné vlny. Díky aplikaci O2TV Go, kterou si můžete zdarma stáhnout do vašeho mobilního telefonu nebo tabletu, navíc filmy můžete sledovat na různých zařízeních. Pokud tedy u filmu večer usnete, klidně ho můžete dokoukat druhý den ráno cestou do práce. Stačí jen být online!

 • Obrázek k novince Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze 15.6.2014

  Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

  Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Bára Kopecká za film DK o kontroverzním a uznávaném architektovi Davidu Kopeckém. Film je podle poroty hluboce autorskou výpovědí režisérky, jež točila o svém zesnulém muži. Filmová tvůrkyně a pedagožka Bára Kopecká za snímek DK převzala na slavnostním večeru vyhlášení osmého ročníku Ceny Pavla Kouteckého v Divadle Archa kromě objektu od mladého sklářského výtvarníka Petra Šetlíka také odměnu sto tisíc korun.

   

  Stavitel, který nejradši bourá, plachý excentrik, chladnokrevný panikář, asketický hédonik, vynálezce života – taková byla podle autorky filmu komplikovaná osobnost architekta Davida Kopeckého, jenž v roce 2009 předčasně zemřel na mozkový nádor. Snímek je vyprávěný v ich-formě a obrázek Davida Kopeckého je v něm skládán z mozaiky vyprávění samotné autorky, kolegů, přátel a rodiny. Ty se střídají s vizuálně propracovanými záběry z domácích videí pořízených samotným Kopeckým, komentář jakoby nenuceně plyne celým filmem a vzniká poutavý a napínavý příběh, magnetizující stejně tak jako osoba architekta. Právě autentičnost, syrovost a hloubku snímku ocenila také odborná porota a vyzdvihla tak fakt, že film je zároveň portrétem samotné autorky. Snímek vyniká podle poroty i střihovou skladbou, která je čistá, precizní a estetická, stejně jako samotná Kopeckého architektura.

   

  Cena Pavla Kouteckého vzdává hold tvorbě filmaře Pavla Kouteckého, mimo jiné režiséra filmu Občan Havel. Organizátory Ceny Pavla Kouteckého jsou Film & Sociologie, Divadlo Archa a Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Do nominací se letos probojovalo celkem sedm filmů, vedle DK také Pirátské sítě Davida Čálka a Jakuba Zahradníčka, Show!Bohdana Bláhovce, Velká noc Petra Hátleho, Liebe Indigo Saši Dlouhého, Parta Analog Martina Duška a Felvidék – Horná Zem Vladislavy Plančíkové. Devátý ročník Ceny Pavla Kouteckého vyhlásí organizátoři na počátku roku 2015. Více o Ceně Pavla Kouteckého na www.cenakoutecky.cz

 • Obrázek k novince 49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí 5.6.2014

  49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

  Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O křišťálový glóbus budou mimo jiné soupeřit francouzský režisér Pascal Rabaté (Dehet a peří), uznávaný gruzínský režisér George Ovashvili (Kukuřičný ostrov), či Belgičan David Lambert (Jsem tvůj). Poprvé se pak v soutěži MFF KV utká o glóbus také animovaný snímek, a to Šutry v kapsách lotyšské režisérky Signe Baumaneové. Českou republiku budou v hlavní soutěži reprezentovat hned dva snímky: Díra u Hanušovic – debut významného českého divadelníka a uznávaného herce Miroslava Krobota – a Fair Play režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové. Mimo soutěž se pak své světové premiéry dočkají další dva české snímky – Zejtra napořád, debut režiséra Rudolfa Havlíka, a celovečerní dokument Olgy Sommerové Magický hlas rebelky o zpěvačce Martě Kubišové.

  Deset světových a dvě mezinárodní premiéry přinese soutěžní sekce Na Východ od Západu – mezinárodní soutěž debutů a druhých celovečerních filmů ze střední a východní Evropy, Balkánu, Turecka a zemí bývalého Sovětského svazu. Mezi debutujícími snímky se objeví například autentická výpověď o mladé srbské generaci (Barbaři, Ivan Ikić), výtvarně stylizovaný snímek o poživačném upírovi Zanovi (Norsko, Yannis Veslemes) či maďarský indie film o hledání sebe samého (Jsou věci divné a nevysvětlitelné, Gábor Reisz). Zahajovacím snímkem sekce se stane žánrově těžko zařaditelný debut o vyrovnávání se se smrtí blízkého člověka maďarské režisérky Virág Zomboráczové.

  Soutěži Fórum nezávislých letos dominuje barmsko-český snímek Mnich – první nezávislý celovečerní film z Barmy vzniklý pod hlavičkou barmského projektu FAMU. Debut z barmského venkova vznikl pod režijní taktovkou studenta FAMU Maw Naing Aung, a je tak dalším významným článkem FAMU projektu pro transformaci Barmy fungujícího již od roku 2005. V soutěži Fórum nezávislých se dále objeví například pochmurné americké drama Malé nehody (snímek se objevil na letošním Sundance), či psychologické drama Je dost času íránského režiséra Abdolreza Kahani (v roce 2009 získal Kahani v Karlových Varech Zvláštní cenu poroty za snímek Dvacet).

  Soutěž dokumentů nabídne šestnáct snímků z různých koutů světa. Fishtail režiséra Andrew Renzi nabídne širokoúhlý pohled na americké rančery, slovenský Comeback bude ve světové premiéře sledovat cestu za svobodou dvou slovenských trestanců. Českou republiku bude v soutěži dokumentů zastupovat snímek Martina Duška o vyprázdněném životě jednoho Čecha s názvem K oblakům vzhlížíme, svou světovou premiéru si v rámci sekce odbude také snímek Jany Ševčíkové s názvem Opři žebřík o nebe portrétující život Mariana Kuffy.

  (Caym)
 • Obrázek k novince 54. Zlín Film Festival startuje již 30. května 2014 28.5.2014

  54. Zlín Film Festival startuje již 30. května 2014

  Je to ideální datum, protože mimozlínšťané mohou využít k návštěvě Zlína především víkend. Nejedná se totiž jen o festival určený dětem a mládeži, zajímavé filmy z více než 55 zemí světa zde zcela jistě najdou také filmoví fajnšmekři, studenti či fanoušci ČSFD.cz! Festival představí to nejlepší z filmů pro děti a mládež za poslední dva roky v mezinárodních soutěžích, mimo to mohou diváci vidět filmy mladých začínajících režisérů v sekci evropských debutů nebo filmy studentské. Stěžejním motivem letošního ročníku bude polská kinematografie, v jejíž rozsáhlé kolekci festival představí nejen díla klasiků, ale především nové snímky posledních let. 

   

  Velmi zajímavé filmy nabídne sekce Young Stars, která je věnovaná mladým a talentovaným hercům, kteří své filmy ve Zlíně osobně představí. Mladší generaci zde zastupují herci z filmů Jack a Běž, chlapče, běž. Další z mladých talentů je Magdalena Berus, která se objeví hned ve dvou festivalových filmech – Baby blues a Nekonečně. Paula Kalenberg a Tim Oliver Schultz jsou jména dvou německých shooting stars, které přivezou do Zlína novou hudební romanci Když Inge tančí. V sekci Young Stars se mohou diváci těšit i na českou premiéru amerického nezávislého filmu Mud s oscarovým Matthew McConaugheym v jedné z hlavních rolí. Z dalekého ostrova Man pochází zástupce britské nové generace herců Jamie Blackley, který se ve Zlíně představí rovněž ve dvou filmech – Chceš, abych ho zabil? a Magoři. Oblíbená sekce Noční horizonty je věnována kontroverzním a provokativním tématům a v letošním roce uvede mj. snímky Plovoucí věžáky, Verše pro démony nebo Na hraně.

   

  Na své si přijdou příznivci Václava Marhoula, Jaroslava Sedláčka či Martina Pomothyho, kteří v rámci Industry programu promluví k masám. Industry nabídne také sondu do filmového marketingu v podobě představení kampaní k filmům Příběh kmotra nebo Kandidát a mnoho dalšího. Filmy lze navíc navštěvovat téměř zdarma – za pouhých 40 Kč, pokud si pořídíte Filmpas - potom ještě mnohem levněji. Mimo kina a přednáškové sály se můžete zastavit na koncertě Xindla X nebo Chinaski a poklábosit u piva v party stanu. Tak neváhejte a přijeďte, zlínský festival není jen ten dětskej! Veškeré informace najdete na www.zlinfest.cz

 • Obrázek k novince Nová přehlídka francouzského filmu v Praze 17.5.2014

  Nová přehlídka francouzského filmu v Praze

  Francouzská kinematografie oslovuje tradičně široké masy diváků, a tak se distribuční společnost Film Europe Media Company rozhodla zrealizovat festival Crème de la crème, kde slovenským divákům představila to nejlepší ze současného francouzského filmu. Jako samostatnou přehlídku pak výběr z těchto filmů přenáší i do Prahy. Trojlístek pražských kin, který zařadil přehlídku do svého programu je následující - kino Evald, kino Lucerna a kino MAT. V týdnu od 15. do 21. května promítnou celkem na 17 filmů jako Život Adèle, Camille Claudel 1915, S Molièrem na kole, Renoir, Černá vdova, Má vlast, Život té druhé, 17 dívek, Velký závod, Přepadení, Mozartova sestra, Operation Libertad, Z prezidentské kuchyně, Tango libre, Jeptiška, Paříž-Manhattan či Lurdy. „Jedná se o snímky, které měly v českých kinech již svoji premiéru, avšak kina si je opětovně nasazují do programů a diváci je vyhledávají. Chceme jim touto ucelenou přehlídkou zpříjemnit jarní čas a přinést to nejlepší, co současné Francie nabízí," dodává Iva Žáková, programová manažerka Film Europe CZ.

<< předchozí 1 2 3 4 8 16 23 30