Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince O čem bude pátý Terminátor? 30.10.2014

  O čem bude pátý Terminátor?

  Terminator: Genisys dorazí do kin 9. července 2015 a už teď jsou naplánována dvě pokračování (květen 2017 a červen 2018). Mnoho fanoušku se zajímalo o to, kam hodlá studio Paramount vecpat další tři filmy. A po včerejšku konečně známe oficiální odpověď, pátý Terminátor totiž bude rebootem z ranku nového Star Treku. Že se chcete detaily zápletky dozvědět dřív než v trailerech? Stačí směle pokračovat ve čtení a zapamatovat si, že tentokrát Arnoldův model T-800 cestoval dál do minulosti, kde měl zabránit vraždě rodičů Sarah Connor. To se mu ale nepovedlo, musel tedy sám převzít výchovu devítileté dívenky, ze které vycvičil zkušenou sniperku s potlačeným sociálním cítěním. Když tedy John Connor (Jason Clarke) pošle v roce 2029 Kylea Reese (Jai Courtney) zpět do osmdesátých let, jeho nejlepší kamarád se hodně diví, když místo vyděšené servírky potká ostřílenou drsňačku (Emilia Clarke) a jejího stárnoucího plechového ochránce. Co se bude dít dál? To zatím nevíme. Film Alana Taylora (Thor: Temný svět) každopádně upozadí veškerou známou kontinuitu a vystaví si novou alternativní realitu, ve které se s lidstvem může stát cokoliv. Uvidíme, jestli to fanoušci přijmout s jásotem, nebo budou chtít něčí hlavu...

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Keanu Reeves se vrací ke sci-fi 29.10.2014

  Keanu Reeves se vrací ke sci-fi

  Pokud jste fanoušky akčního žánru a byli jste poslední měsíc na internetu, těžko vám unikl John Wick. Keanu Reeves (Matrix) si v něm užil plnokrevný akční comeback a nyní si vyhlédl dva další zajímavé projekty. Oba má pod křídly producent Johna Wicka Stephen Hamel a oba spadají do oblíbeného žánru sci-fi. Prvním jsou Passengers, vesmírné drama o mechanikovi, která má letět 120 let za novou prací v daleké kolonii. Bohužel se ale probudí o 100 let dříve a musí se nějak popasovat s nastalou situací. Režíruje Brian Kirk (pár epizod Hry o trůny) podle scénáře Jona Spaihtse (Doctor Strange). Druhý projekt nese název Replicas a půjde o příběh neurochirurga, který se rozhodne vzkřísit svoji mrtvou rodinu. Což jej postaví proti vládě, policii i samotným zákonům fyziky. Tady se Reeves odpíchne od scénáře Chada St. Johnsona (Spy Hunter) a bude se řídit režijními pokyny Tanye Wexler (Vrtěti ženou). Snad se oba filmy co nejdřív dostanou před kamery a vrátí Reevese zpět na herecký vrchol.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Marvel oznámil své plány do roku 2019 28.10.2014

  Marvel oznámil své plány do roku 2019

  Dva týdny zpátky jsme se dozvěděli comicsové plány DC a nyní je oznámil i Marvel, který proti Wonder Woman, Flashovi nebo Justice League nasadí řadu nových superhrdinů i události nejvyššího kalibru. Takzvaná Fáze 3 začne v květnu 2016 třetím Kapitánem Amerikou, v němž se objeví i Downeyho Tony Stark, a skončí v květnu 2019 druhou částí Avengers: Infinity War. Bude se skládat z devíti filmů, objeví se v ní Black Panther v podání Chadwicka Bosemana (42, Get On Up - Příběh Jamese Browna) a protáhne nás Občanskou válkou i ultimátním soubojem se samotným Thanosem. Na co přesně se tedy můžete těšit? Pokud bychom to vzali chronologicky, jsou marvelácké plány následující: 6. května 2016: Captain America: Civil War, 4. listopadu 2016: Doctor Strange, 5. května 2017: Strážci Galaxie 2, 28. července 2017: Thor: Ragnarok, 3. listopadu 2017: Black Panther, 4. května 2018: Avengers: Infinity War – Part I, 6. července 2018: Captain Marvel, 2. listopadu 2018: Inhumans, 3. května 2019: Avengers: Infinity War – Part II. Kdo je Captain Marvel? Pilotka a tajná agentka Carol Danvers, která se infikuje mimozemskými geny a stane se důležitou superhrdinkou. A co Inhumans? Pod tímhle názvem se skrývá mimozemšťany vyšlechtěná lidská společnost, která otevře další část filmového vesmíru podobně jako Strážci Galaxie. Marvel zkrátka nehodlá troškařit a v příštích letech nás zasype spoustou comicsovek, o kterých se dozvíte víc v dalších ČSFD novinkách. Dění kolem afrického superhrdiny Černého Pantera, střetu Kapitána Ameriky s Tonym Starkem nebo mága Dr. Strange, kterého si nejspíš zahraje Benedict Cumberbatch, totiž teprve začíná!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Benedict Cumberbatch si zahraje Dr. Strange? 27.10.2014

  Benedict Cumberbatch si zahraje Dr. Strange?

  Když se v létě spekulovalo o tom, že by si mohl Benedict Cumberbatch (Sherlock, Star Trek: Do temnoty) zahrát marveláckého mága Dr. Strange, jeho fanoušci nad tím moc dlouho nejásali. Cumberbatch totiž dal na vědomí, že chce příští rok strávit na divadelních prknech jako Hamlet. Což mu v kombinaci s natáčením čtvrté sezóny televizního Sherlocka nenechávalo čas na další velký projekt. Teď se ale dozvídáme, že ho Marvel stejně nepřestal uhánět. A udržel ho na drátě tak dlouho, až začala vzájemná spolupráce nabírat reálné obrysy. Jaká je tedy současná situace? Velmi pozitivní! Cumberbatch je kandidátem číslo jedna a začíná s Marvelem jednat o tom, že by si bývalého neurochirurga, který chrání Zemi před magickými hrozbami, opravdu zahrál. Je proto klidně možné, že se v červenci 2016 připojí k marveláckému filmovému vesmíru. Nejdřív by se nám představil ve Strangeově sólovce, kterou bude režírovat Scott Derrickson (Sinister). A posléze... třeba ve třetích Avengers?

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Franco, Rogen a hollywoodské legendy 27.10.2014

  Franco, Rogen a hollywoodské legendy

  James Franco a Seth Rogen se po Travičce zelené, Apokalypse v Hollywoodu a The Interview vrhli na další společný projekt. Jejich novinka nese název Zeroville a jde o adaptaci stejnojmenného románu od Stevea Ericksona. Jeho hlavním hrdinou je cinefil a student architektury Ike Jerome, který se v roce 1969 dostane do Hollywoodu. A samozřejmě ho tam čeká spousta drog, sexu a setkání se slavnými režiséry z ranku Lucase a Spielberga. Franco hraje v Zeroville hlavního hrdinu a režíruje, Rogen se ujal role vousatého podivína, který mu bude dělat mentora – a jeho podoba s legendárním Johnem Miliusem (Barbar Conan) prý nemá být ani trochu náhodná. Zeroville se momentálně natáčí v Kalifornii a objeví se v něm také Jacki Weaver (Terapie láskou), Megan Fox (Transformers), Will Ferrell (Benga v záloze), Danny McBride (Tropická bouře), Dave Franco (21 Jump Street), Craig Robinson (To byl zítra flám) a Joey King (Útok na Bílý dům). O talentované komiky tak rozhodně nebude nouze, snad z nich Franco vymáčkne co nejlepší výkony.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince S Greengrassem pod Berlínskou zdí 26.10.2014

  S Greengrassem pod Berlínskou zdí

  Britský režisér Paul Greengrass (Bournův mýtus, Bourneovo ultimátum) má velkou zálibu v dramatech podle skutečných událostí. Jeho Krvavá neděle, Let číslo 93 nebo Kapitán Phillips patří mezi špičku žánru. A přestože teď Greengrass chystá třeba další bourneovku, projevil zájem také o adaptaci připravovaného románu The Tunnels od Grega Mitchella. Ten bude vyprávět o skupině uprchlíků, kteří se v 80. letech pokoušeli dostat z východního Německa do západního. A to za pomoci amerických médií a skrz tunely pod Berlínskou zdí. Greengrass tak očividně našel další neokoukanou látku, kterou by mohl proměnit v prvotřídní filmový materiál. A ačkoliv není jasné, kdy přesně se k „Tunelům" dostane, rozhodně se od nich nebude čekat málo.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Wheatley láká známá jména 26.10.2014

  Wheatley láká známá jména

  Několik let si svými malými britskými filmy hledal diváky ve festivalových kruzích a dělal jméno mezi kritiky, mimo tuto ale režiséra Bena Wheatleyho málokdo znal. Ovšen zdá se, že jeho vyhraněný styl zaujal ty správné lidi, protože jeho první větší film, dokončovaná adaptace kultovní sci-fi novely High Rise, přilákala impozantní obsazení a již nyní Wheatley oznámil další projekt, kde o známé tváře taky není nouze. V akčním film Free Fire si spolupráci s režisérem zopakuje Luke Evans a dále si ve filmu zastřílí Olivia Wilde, Cillian Murphy, Armie Hammer a samozřejmě Wheatleyho dvorní herec Michael Smiley. Film se bude odehrávat v sedmesátých letech v Bostonu a slovy režiséra půjde o poctu starým hard-boiled kriminálkám a chlapským akčním filmům ze 70. let, jmenovitě Asfaltová džungle, Velký spánek, Francouzská spojka, Řidič nebo třeba Útěk legendárního Sama Peckinpaha. Film s rozpočtem kolem deseti mil. dolarů se začne natáčet na jaře a půjde o první Wheatleyho americkou produkci. Připomeňme jen, že se svým Polem v Anglii soutěžil i na karlovarském festivalu a za svůj lehce psychedelický historický film získal zvláštní cenu poroty.

  (Rob Roy)
 • Obrázek k novince Lex Luthor v Suicide Squad? 25.10.2014

  Lex Luthor v Suicide Squad?

  David Ayer (Železná srdce) svoji nadcházející comicsovku chápe jako „Tucet špinavců se superpadouchy". V Suicide Squad se totiž seznámíme s partou převážně batmanovských záporáků, kteří musí pro vládu řešit ty nejnebezpečnější problémy. A u Warner Bros. mají s tímhle filmem celkem ambiciózní plány. Nedávno jsme zjistili, že by se v něm mohli objevit Will Smith, Tom Hardy a Margot Robbie (Vlk z Wall Street). A nyní se Warneři snaží ulovit i Jesseho Eisenberga (Social Network), který by si v Suicide Squad zopakoval roli samotného Lexe Luthora. Supermanův úhlavní protivník si svůj debut odbude 26. března 2016 v Batman v Superman: Dawn of Justice. Plán je tedy takový, že by se na velké plátno vrátil už 5. srpna 2016 v Suicide Squad. Povede se to dojednat? Pokud ano, bude budování DC vesmíru hned o něco zajímavější.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Christian Bale si zahraje Stevea Jobse 24.10.2014

  Christian Bale si zahraje Stevea Jobse

  Ano, už se o tom spekuluje zhruba týden, až nyní to ale víme se stoprocentní jistotou. Slavný scenárista Aaron Sorkin (Social Network, The Newsroom) totiž potvrdil, že dalšího filmového Stevea Jobse ztvární držitel Oscara Christian Bale (Temný rytíř, Fighter). Sorkinův scénář, který se údajně skládá jen ze tří scén (Jobs před prezentací Macintoshe, NeXTu a iPodu), zadaptuje britský režisér Danny Boyle (Sunshine, Milionář z chatrče). A přestože nový film s Jobsem nemá název ani datum premiéry, už nyní se jedná o jeden z nejočekávanějších projektů brzké budoucnosti. Po cenách se půjde minimálně kvůli tomu, že prý Baleův Jobs ani na vteřinu nesleze z plátna a odříká přitom třikrát víc textu než hrdina normálního celovečeráku. Což zní jako herecká výzva, na které si neselhávající Bale zcela jistě pošmákne.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince James Wan natočí V zajetí démonů 2 22.10.2014

  James Wan natočí V zajetí démonů 2

  Malajský režisér James Wan ohromil už hororem Saw: Hra o přežití, jeho kariéra se ale pořádně rozjela až před pár lety. Vlastnoručně nastartoval dvě další děsivé série, Insidious a V zajetí démonů, a potom se nečekaně ujal Rychle a zběsile 7. Co chystá dál? Osmá porce dieselovského bourání se zatím moc neřeší. Wan se tak rozhodl vrátit k manželům Warrenovým a osobně natočit V zajetí démonů 2. Kvůli jeho režijní účasti byla dokonce posunuta premiéra z 23. října 2015 kamsi na rok 2016. Fanoušci slavných vyšetřovatelů paranormálních jevů si ale na prvotřídní péči určitě rádi počkají. A Wan musí mít radost z toho, že před návratem na blockbusterové pole stihne menší film. Co by ho mělo čekat po démonech? Čerstvě se spekuluje o tom, že se ujme adaptace comicsu Shazam! s Dwaynem Johnsonem. Zatím ale nejásejte, na nějaké výraznější náznaky nebo potvrzení si ještě musíme počkat.

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 82 163 244 325

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Festival argentinské kultury 31.10.2014

  Festival argentinské kultury

  Palác Lucerna v Praze ve spolupráci s Velvyslanectvím Argentinské republiky v Praze představují Festival argentinské kultury, který se koná v Paláci Lucerna při příležitosti 90. výročí navázaní diplomatických vztahů mezi Argentinou a Českou republikou. Festival představí Argentinu prostřednictvím fotografie, filmu, hudby, tance a literatury.

   

  Festival zahájí 18. října v Pasáži Lucerna výstava fotografií s názvem České stopy v Argentině, jejímž autorem je fotograf Vojtěch Vlk. Fotografická výstava je cyklem portrétů z prostředí krajanské komunity. Osoby z cyklu jsou potomci vystěhovalých Čechů a Slováků, kteří se aktivně hlásí ke svým kořenům.

   

  Argentinská kinematografie se představí na třetím ročníku festivalu CINE ARGENTINO - Festivalu argentinského filmu. Pražská část přehlídky proběhne v termínu 30.10.–4.11.2014, v Brně se festival uskuteční ve dnech 1.-4.11.2014. Po úspěchu prvních dvou ročníků připravuje letošní pokračování opět to nejlepší z argentinské filmové tvorby uplynulých let. Festival zahájí film Divoké historky. Režisér Carlos Sorín se představí prostřednictvím dvou snímků, Malé příběhy a Psí život. Program doplňují dva filmy s taneční tematikou a to Fantom Buenos Aires a Měsíc z Avellanedy, v hlavní roli s Ricardem Darínem. Německý lékař režisérky Lucíe Puenzo je adaptací románu o Josefu Mengelem a části jeho života, kdy se skrýval v Argentině. Přehlídku zakončuje film Akáty. Stejně jako v minulých ročnících je i letos zařazena retrospektiva současného filmového tvůrce, jímž je Daniel Burman. Ten se ve své tvorbě zaměřuje na mezigenerační konflikty a mezilidské vztahy v rodině a společnosti obecně.

   

  K Festivalu argentinské kultury neodmyslitelně patří také hudba a literatura. V pořadu Kulturní kavárna se formou literárního čtení představí ukázky z děl dvou významných argentinských spisovatelů Julia Cortázara a Adolfa Bioy Casarese. Milovníci tanga si budou moci poslechnout ukázky z písní Julia Cortázara, a mnohé jiné, v podání argentinského kytaristy a zpěváka žijícího v Praze Juana Carlose Vivase jako součást programu Kulturní kavárny, která proběhne v pátek 31.10. od 16:30 do 18:30 hod v kavárně Lucerna.

   

  V rámci slavnostního zahájení 30.10. se diváci mohou těšit na ukázku argentinského tanga. Před filmem proběhnou ukázky tohoto populárního tanečního stylu v pasáži Paláce Lucerna, po zahajovacím snímku se představí taneční školy– v Mramorovém sálu Paláce Lucerna. V rámci doprovodného programu festivalu proběhne v neděli 2.11. v kavárně Lucerna tradiční argentinská tančírna – milonga. Bližší informace a program festivalu najdete na stránce www.festivalargentino.cz.

 • Obrázek k novince Snow Film Fest 2014 23.10.2014

  Snow Film Fest 2014

  Tradiční podzimní festival těch nejlepších filmů se zimní tématikou opět zahrnuje filmy, které byly v předchozím roce oceněny na nejprestižnějších světových festivalech. Vybrané filmy jistě zaujmou každého milovníka sněhu, ledu a zimních sportů obecně. Promítat se bude během dvou měsíců na 200 místech v Česku a Slovensku. Od konce října do začátku prosince se bude Snow Film Fest konat od Tachova po Veľké Kapušany ve velkých městech i v menších vesnických kinech. Velká pražská premiéra proběhne na festivale Obzory v neděli 2. listopadu od 16 hodin na Filozofické fakultě UK.

   

  Zvýšenou dávku adrenalinu pocítíte z filmu Supervention - čtvrthodinového sestřihu toho nejlepšího z dlouho připravovaného norského filmu, v němž hlavní hrdina mj. na sjezdových lyžích skáče z můstku pro skoky na lyžích. Expedice zastupuje film Polárník od známého slovenského režiséra Pavola Barabáše, jehož filmy se na festivalu Snow Film Fest nebo Expediční kamera neobjevují poprvé. Polárník je portrétem Petera Valušiaka, kterého doma zná málokdo, ale ve světě polárních výprav je uznávaný, protože se účastnil mnoha významných expedic v zahraničních týmech. 

   

  Film High Tension reaguje na aktuální problém s komerčními expedicemi na nejvyšší horu světa, Mt. Everest. Základní zápletka filmu proběhla snad všemi světovými médii. Známí evropští horolezci Ueli Steck a Simone Moro byli ve stěně Everestu napadeni nepálskými Šerpy! Arslanbob je jméno města a horské oblasti v Kyrgyzstánu, kde místní obyvatelé nově budují horské turistické centrum. Snaha o rozjezd zimní turistiky je jedinou šancí na práci v průběhu tuhé zimy. Bonusový film Vaya a la Cumbre vypráví o snu lyžaře mít vlastní lyžařské středisko a o problémech při provozování freeridového areálu El Arpa v Chile. Oba filmy tak zpracovávají podobné téma, ale jihoamerický a středoasijský přístup dávají zajímavé srovnání.

   

  V bonusové části festivalu, jejíž výběr záleží na konkrétním pořadateli v místě promítání, zahrnuje i krátký vizuálně dokonalý film Icefall o nočním ledolezení, prašanové hody v Britské Kolumbii a na Aljašce ve filmu Z A do K a zase zpátky a především český film Huevo o skialpinistické expedici do Peru. Na www.SnowFilm.cz si najděte, které promítání se koná nejblíže Vašemu bydlišti.

 • Obrázek k novince MFDF Ji.hlava 2014 15.10.2014

  MFDF Ji.hlava 2014

  Od 23. do 28. října proběhne již 18. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, největší události svého druhu ve střední a východní Evropě. Letošním tématem je továrna, která se nepromítne jen do vizuálu, ale též do dramaturgie. Ale páteří festivalu zůstávají tradiční soutěžní i nesoutěžní sekce, nevšední hudební a divadelní představení i bohatý Industry program otevřený nejen filmovým profesionálům. Přidejte se k oslavám plnoletosti největší filmové akce podzimu.


  Těšit se můžete na více než 200 filmů ze 42 zemí, z toho celých 57 snímků bude uvedeno ve světové, mezinárodní či evropské premiéře. Přijede otec nezávislého filipínského filmu Kidlat Tahimik neboli Tichý blesk, jehož snímky označil velikán světové kinematografie Werner Herzog za „nejsvobodnější filmy své doby". Svérázný tvůrce vám ve své Masterclass odhalí, jak jde dohromady politika, alchymie a inovace filmové řeči a v rámci představení hravé metody se možná dozvíte i to, co pro něj symbolizuje bambusová kamera. Unikátní projekt Filmové korespondence vzniknul v Barceloně a pohybuje se na pomezí filmu, výtvarného umění a literatury. Svébytný nový žánr audiovizuálních psaníček vám osobně představí hned čtyři z jeho slavných aktérů: španělský solitér a držitel Zlatého leoparda z Locarna Albert Serra, kritický kronikář poměrů v současné Číně Wang Bing, svérázný dědic tradic kinematografie bratří Lumiérů José Luis Guerin a citlivý pozorovatel lidskéh chování i mistr práce s filmovým zvukem Jaime Rosales. Jejich dopisy ukazují nejintimnější tvář současné kinematografie a zároveň slouží jako skvělá vstupenka do poetik jednotlivých tvůrců.


  České novinky se dotknou tabuizovaného tématu pedofilie (Danielův svět Veroniky Liškové), osudů Vratislava Brabence z Plastic People of The Universe (Evangelium podle Brabence Miroslava Janka) či minulosti Pavla Wonky, komunistického vězně, symbolu revoluce, ale též spolupracovníka StB (Pavel Wonka se zavazuje Libuše Rudinské). Ale těšit se můžete i na podmanivou vizuální sondu do světa myslivců Lovu zdar! Jaroslava Kratochvíla. Nebo na film o somálských pirátech či farmě uprostřed panelového sídliště.


  V soutěži střední a východní Evropy se objeví očekávaná novinka analytika rakouské společnosti Ulricha Seidla Ve sklepě, která diváky zavede do hlubin rakouských suterénů, kde se skrývají ty nejpodivnější záliby. Fascinující jsou osudy Srbského právníka, muže, který obhajoval válečné zločince Karadžiće i Miloševiće, před nimiž o dekádu dříve utíkal ze země.


  Na hudebních večírcích vystoupí mladé hvězdy elektro scény MGDLN, Aid Kid a Murder Bear Doug nebo Monika Načeva, ale čeká na vás i unikátní koncert pro jediného posluchače, který vznikne na základě vašeho vlastního snu. Tak neváhejte a navštivte manufakturu na dokumentární sny. Více na www.dokument-festival.cz

 • Obrázek k novince Mezinárodní festival studentských filmů Písek 2014 12.10.2014

  Mezinárodní festival studentských filmů Písek 2014

  Mezinárodní festival studentských filmů v Písku je akce pořádaná studenty nejen pro studenty! Mladí lidé z obou píseckých filmových škol pracují na vzniku každého ročníku festivalu od samého počátku a každý rok v něm zanechají unikátní otisk v podobě speciálního tématu, ve kterém se festival opakovaně nese. Minulý rok studenti dali najevo, že „vývoj nezastavíš" a nyní to plánují potvrdit. V říjnu Písek ve slavnostní atmosféře pohřbí minulý ročník festivalu a přivede ho opět k životu! Studenti společně s návštěvníky festivalu mají šanci „nechat se probudit studentským filmem"!

   

  Tento rok se v Písku sletělo téměř 300 filmů z 39 zemí, z nichž odborná porota vybrala 39 nejlepších, které se utkají ve festivalové soutěži. Nejen studenti píseckých filmových škol tak mají možnost poměřit své síly s autory ze všech světových kontinentů, vyměnit si zkušenosti a připravit tak cestu svým dílům na stříbrná plátna kin. O vítězích rozhodne mezinárodní porota složená z šesti osobností. Ze Slovenska přijede legenda československého filmu - Juraj Jakubisko, který se také ujal funkce předsedy poroty. Filmy bude dále hodnotit český režisér Radim Špaček, německý režisér Jan-Gerrit Seyler, hudební skladatel Jan P. Muchow, hudební konzultantka a členka polské filmové akademie Małgorzata Przedpełská a konečně i z Velké Británie: Colin McKeown, který je známý především jako filmový a televizní producent. K tomu je pro Vás připravené exkluzivní promítání nového celovečerního filmu Radima Špačka Místa.

   

  Filmový festival však nejsou jen filmy, ale i bohatý doprovodný program, co uspokojí diváky všech věkových kategorií. Ti nejmladší se mohou v písecké Sladovně zúčastnit workshopu Malování s „Malou z rybárny" a namalovat si vlastní sádrový magnet ve tvaru rybičky. Malá z rybárny je připravovaný celovečerní loutkový film a pro zvídavé diváky máme připravenou besedu s tvůrcem tohoto filmu, režisérem a výtvarníkem Janem Balejem. Nejen mladí filmoví tvůrci teď mají možnost získat informace o crowdfundingu – způsobu, jak financovat své projekty. Stačí přijít na workshop, který si připravila producentka Nelly D. Jeníčková. Absolvent FAMU a hudební kritik Pavel Klusák nás zavede do světa hudebních videoklipů, mistrů tohoto oboru, Michela Gondryho & Spike Jonze.

   

  Hudbě se ve svém workshopu bude věnovat i Jan P. Muchow. Když už je řeč o hudbě, ta k festivalu neodmyslitelně patří. Každý rok po festivalových dnech plných filmu následují festivalové večery plné hudby. A nyní tomu nebude jinak. Hudební zážitek Vám přinese známá kapela Sto zvířat, vážně nevážná hudební skupina Vasilův Rubáš, jednočlenný orchestr Circus Ponorka, nebo hudební skupina Ráj Houbařů. Divadlo, koncerty, workshopy a studentské filmy. Festival poskytuje zábavu pro všechny věkové kategorie a může uspokojit návštěvníky s rozličnými zájmy. Podzimní Písek prodchnutý studentským filmem na Vás čeká. Více informací na www.filmfestpisek.cz.

 • Obrázek k novince Das Filmfest 15. – 23.10.2014 8.10.2014

  Das Filmfest 15. – 23.10.2014

  Odvážné dokumenty odhalující praktiky světa vysoké ekonomiky či pozadí moskevských procesů s Pussy Riot, prestižními cenami ověnčené snímky bojující o Oscara, filmové adaptace slavných bestsellerů nebo průřez tvorbou ikonického Michaela Hanekeho. Nadcházející 9. ročník festivalu Das Filmfest opět nabídne tematicky i žánrově pestrou filmovou mozaiku reprezentující to nejzajímavější z aktuální tvorby Německa, Rakouska a Švýcarska. Čtyři desítky filmů uvedou od 15. do 19. října pražská kina Lucerna a Atlas, do brněnské Scaly a Artu pak zavítá od 20. do 23. října.

   

  "Myslím, že filmař vlastně diváka znásilňuje. A já ho chci znásilnit k samostatnosti. Chci ho donutit k samostatnému myšlení. Chci, aby se potýkal s rozpory, které musí sám vyřešit. Nechci mu předkládat řešení. Protože pak rázem přestane myslet." Takto popsal rakouský oscarový režisér Michael Haneke svou tvorbu. Sedmero snímků nabídne návštěvníkům průřez filmografií tohoto mistrného kritika moderní společnosti a celou sérii doplní nejnovější dokument z roku 2013 Michael H., profese: režisér.

   

  Ústředním tématem letošního ročníku je ODHALENÍ. Vedle zahajovacího snímku Čas Kanibalů z prostředí tzv. límečkové elity se návštěvníci mohou těšit také například na ostře sledovaný snímek Křížová cesta, horor Dobrou, mámo nebo tabu prolamující Poslední tanec. Výjimečnou kolekci těch nejlepších dokumentů představí i letos sekce DIE DOKU. Master of the Universe nabídne další pohled do světa vysoké ekonomiky, historii jedné z ikon moderní architektury přiblíží dokument Vila Tugendhat a do minulosti zavede diváky i snímek Brundibár, který připomene legendární dětskou operu, jež měla premiéru v Terezíně. Naopak velice současné a aktuální téma zpracovává dokument Moskevské procesy, v jehož středu stojí procesy s umělci a aktivisty z let 2005/6 a proces s Pussy Riot. Nahlédnout do šokujícího světa intimní plastické chirurgie nechá návštěvníky snímek Vulva 3.0.

   

  Sekce DAS FILMFEST SPEZIAL představí vedle diváky i kritikou ceněného dramatu Temné údolí i další výjimečné filmy současné německy mluvené kinematografie. Program nabídne mimo jiné německého kandidáta na Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film Milované sestry, filmovou adaptaci stejnojmenného knižního bestselleru Noční vlak do Lisabonu nebo snímek natočený na základě skutečných událostí Akta Grüninger. Více informací naleznete na oficiálních stránkách festivalu www.dasfilmfest.cz.

 • Obrázek k novince Be2Can: unikátní přehlídka festivalových filmů 30.9.2014

  Be2Can: unikátní přehlídka festivalových filmů

  Berlín, Benátky, Cannes – tři prestižní mezinárodní filmové festivaly, které každoročně přináší divákům to nejzajímavější ze současné filmové tvorby. Společnost Film Europe Media Company přinese českým a slovenským divákům od 6. do 15. října 2014 vybrané filmy, které byly na těchto přehlídkách uvedeny a soutěžily o ta nejvyšší ocenění.

   

  K vidění zde budou premiéry filmů jako např. Zimní spánek (Zlatá palma, Cannes 2014), Leviatan (Nejlepší scénář, Cannes 2014), Sils Maria (nominace na Zlatou palmu, Cannes 2014), Boj sněžného pluhu s mafií (nominace na Zlatého medvěda, Berlinale 2014) či Sbohem jazyku (Cena poroty, Cannes 2014). Zároveň se diváci dočkají i repríz filmů, jako jsou Život Adèle (Zlatá palma, Cannes 2013), Pozice dítěte (Zlatý medvěd, Berlinale 2013), Sacro GRA (Zlatý lev, Benátky 2013), Renoir (Cannes 2012), Iron Sky (Berlinale 2012) nebo Faust (Zlatý lev, Benátky 2011).

   

  Projekt Be2Can se bude odehrávat na třech distribučních platformách. Diváci si tak mohou na filmy zajít do kina – Praha – kina Lucerna, Atlas a Evald, Brno – kino Art, Zlín – Golden Apple Cinema a Velké kino, České Budějovice – kino Kotva, Bratislava – Kino Film Europe, mohou je zhlédnout na prémiovém televizním kanálu Film Europe Channel nebo v rámci Videotéky společnosti O2 Czech Republic. Díky aplikaci O2TV Go se mohou zájemci na film podívat na svém počítači, v tabletu či mobilu, a to až 48 hodin od zapůjčení.

   

  Tento mimořádně koncentrovaný filmový zážitek přinese svým příznivcům 19 aktuálních filmů sezony 2014 z Cannes a Berlinale, 51 filmů ve Videotéce a 47 filmů na Film Europe Channel. Navíc se diváci dočkají tří tzv. „Day & Date" premiér, kdy ve stejném termínu budou vybrané filmy k vidění jak v kinech, tak v TV i na VOD. Těmito filmy budou Free range / Balada o přijetí světa (Berlín 2014), Čtyřikrát (Cannes 2010) a Příběh dětí a filmu (Cannes 2013).

   

  Zvláštností letošního Be2Can bude navíc promítání československého snímku Až přijde kocour, který v roce 1963 natočil Vojtěch Jasný s Janem Werichem a Emíliou Vášáryovou v hlavních rolích. Jde o zatím poslední český či slovenský film, který byl uvedený v hlavní soutěži festivalu v Cannes a zároveň získal ocenění - v tomto případě Zvláštní ocenění poroty a cenu CST.

 • Obrázek k novince Fresh Film Fest uvede v Praze téměř 100 filmů 15.9.2014

  Fresh Film Fest uvede v Praze téměř 100 filmů

  Přes 90 celovečerních a krátkých snímků, které nejsou běžně v kinech k vidění, zajímavé filmové osobnosti od nás i ze zahraničí, a řadu doprovodných akcí nabídne program 11. ročníku mezinárodního filmového festivalu Fresh Film Fest. Přehlídka zaměřená na mladé tvůrce, debuty a studentskou tvorbu proběhne od 17. do 21. září v pražských kinech Světozor, Bio Oko a Kino 35 - Francouzský institut.

  Dokumenty o vlivu digitální revoluce a moderních technologií na práci předních světových tvůrců jako Danny Boyle, David Fincher, Martin Scorsese nebo Lars von Trier, uhrančivé snímky Ruhr a Easy Rider vlivného a vizionářského amerického režiséra Jamese Benninga, vzácný dokument Béla Tarr: Být filmařem o jednom z největších tvůrců naší doby, zamotané sci-fi Vzdálenost Sergia Caballera, spoluzakladatele festivalu elektronické hudby Sónar v Barceloně, díla režisérů Richarda Linklatera či Michaela Hanekeho, distribuční premiéry aktuálního dokumentu režiséra Benjamina Tučka Plán nebo bláznivé komedie francouzského režiséra a hudebníka Quentina Dupieuxe (Mr. Oizo) Fízlové, hajzlové se zpěvákem Marilynem Mansonem, detektivní minisérie Southcliffe, thriller o honbě za pomstou Blue Ruin oceněný cenou FIPRESCI v Cannes 2013, experimentální film Vojín Jeannette oceněný Tygrem za rok 2013 v Rotterdamu, psychedelický horor Úplné zmizení Filipínce Raye Martina, závěrečná část triptychu o prostituci Sladký život kurev dokumentaristy Michaela Glawoggera, soutěže nejzajímavějších světových debutů... to je pouze malý výběr projekcí, které na vás čekají.

  Budete se moci setkat například s Monikou Willi, která je dvorní střihačkou Michaela Hanekeho nebo Michaela Glawoggera, režisérkou Piou Marais, držitelkou Tiger Award z Rotterdamu i zvláštního uznání z Berlinale, jedním z nejzkušenějších švédských zvukových designerů Janem Alvemarkem, režisérem Matthiasem Maassem, který mapoval zkušenosti tří kameramanů konce devadesátých let, Krisem Kellym, režisérem, scenáristou, VFX designérem a spoluzakladatelem originálního britského animačního studia Blacknorth, režisérem Domem Rotheroem, který svým pojetím předznamel Blair Witch, českým producentem Tomášem Hrubým, slovenským výtvarníkem Radimem Labudou, vítězem ceny Jindřicha Chalupeckého 2008, a s dalšími hosty.

  Projekce doplní doprovodný program zdarma v Café Neustadt, klubu La Loca a v (A)VOID Floating Gallery. Vstupenky na pokladnách jednotlivých kin v ceně 50 a 100 Kč, k dispozici je také akreditace na celou dobu festivalu za 500 Kč a zlevněná za 350 Kč.

 • Obrázek k novince Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.! 16.8.2014

  Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

  4 dny, 4 místa, 40 projekcí... Unikátní přehlídka noirových filmů, kterou letos hostí královský hrad Křivoklát, se nezadržitelně blíží! Druhý ročník festivalu, který se zaměřuje na inspirativní fenomén filmu noir, startuje ve čtvrtek 21. a potrvá až do neděle 24. srpna.


  Promítat se bude ve třech historických sálech a rovněž i na samotném nádvoří hradu (tři večerní projekce). Těšit se můžete nejen na starou dobrou americkou klasiku, ale i na současné neo-noiry, o nichž byste třeba ani neřekli, že se tímto žánrem inspirují. Připravili jsme pro vás hned několik sekcí, ve kterých ukazujeme různorodost a pestrost noirových filmů. Veškeré projekce budou uvedeny krátkým lektorským úvodem a prostor bude i na diskuze a otázky po promítáních. Do pásma boxerského noiru byly zařazeny například Tělem a duší nebo jeden z prvních filmů mladého Stanleyho Kubricka Polibek vraha. Docu-noir sdružuje snímky s reportážními prvky (Volejte Northside 777, Panika v ulicích nebo Dům na 92. ulici) a britská sekce (Brightonský špalek, Kvůli nim jsem uprchl či patrně nejznámější Třetí muž od Carola Reeda) vám dokáže, že USA nejsou jedinou výspou tohoto žánru, ale že měl své místo i v Evropě.

   

  Festival filmu noir by nebyl tím pravým bez Billyho Wildera; těšit se můžete na legendární Ztracený víkend s Rayem Millandem a Sunset Boulevard s Glorií Swanson nebo na u nás méně známé Eso v rukávu s další hvězdou Kirkem Douglasem. Z novějších snímků zmiňme za všechny např. Sin City-město hříchu, Aloise Nebela nebo Renesanci - animované snímky s noirovými prvky. Zapomenout bychom neměli ani na Vávrův Krakatit podle Karla Čapka a na uvedení retro-noiru Ve stínu od režiséra Davida Ondříčka, za účasti představitelky hlavní ženské role Soni Norisové, jedněch z patronů festivalu. Stejně jako loni i letos vzdáme poctu legendám filmového plátna – Glennu Fordovi v jeho životní roli (Velký zátah), v níž se představuje jako neúplatný detektiv Bannion, Barbaře Stanwyck (Promiňte, omyl) ztvárňující ženu upoutanou na lůžko, a „našemu" Hugo Haasovi tak, jak jej z československých prvorepublikových filmů neznáte (Přiznání jedné dívky, doprovodná výstava Hugo Haas v USA 40-62). Letošní seznam by nebyl kompletní bez speciálních projekcí HBO (Temný případ, Hořící keř), našeho mediálního partnera.


  Více se o festivalu, programu, vstupenkách a pasech dozvíte na www.noirfilmfestival.cz.

 • Obrázek k novince Film Music Prague 2014 20.7.2014

  Film Music Prague 2014

  Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár nebo Zrození planety opic, přijedou do Prahy. Budou hlavními hosty festivalu Film Music Prague, který se koná ve dnech 24. až 26. září 2014. Výtěžek putuje na výzkum rakoviny v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.

   

  Festival začne galakoncertem s podtitulem „Pocta Goldsmithovi & Goldenthalovi." Koncert bude 24. září v pražském Rudolfinu. V první části programu zazní díla legendárního skladatele Jerryho Goldsmithe, který by letos oslavil 85. narozeniny. V podání Filharmoniků města Prahy a Kühnova smíšeného sboru diváci uslyší hudební motivy z hollywoodských hitů jako Vetřelec, Mumie, Star Trek, Přichází Satan!, Základní instinkt nebo Čínská čtvrť. V druhé části programu orchestr a sbor pod vedením britského dirigenta Nica Rainea uvedou skladby Elliota Goldenthala. Konkrétně to bude suita z filmu Titus, dále motivy ze snímku Cobb, Interview s upírem a nebude chybět slavné Adagio ze scifi klasiky Vetřelec 3.

   

  Orchestr Filharmonici města Prahy patří mezi nejlepší tělesa nejen v České republice. Orchestr natáčí v Praze filmovou hudbu už desítky let. V minulosti spolupracoval například s režisérem Romanem Polanskim nebo skladatelem Elmerem Bernsteinem. Na kontě má desítky cenami ověnčených alb. Stejně tak Kühnův smíšený sbor má s filmovou hudbou bohaté zkušenosti. Hlasy sboristů jsme mohli slyšet například ve filmu Amadeus režiséra Miloše Formana. Slavnostním zakončením festivalu bude galakoncert hitů skladatele Patricka Doylea, který patří k současné špičce. V Dvořákově síni Rudolfina zazní v pátek 26. září motivy z filmů Harry Potter a Ohnivý pohár, Thor, Zrození planety opic, Hamlet či Rebelka. Vstupenky v prodeji na oficiálním webu www.filmmusicprague.com.

 • Obrázek k novince 49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny 13.7.2014

  49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

  Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za gruzinský snímek Kukuřičný ostrov. Lyrický příběh mapující život starce a jeho vnučky je vyprávěný beze slov a jeho děj se posouvá společně s rostoucí kukuřicí na malém ostrůvku. Zvláštní cenu poroty získal očekávaný maďarský snímek Volný pád. Cena za režii putovala rovněž do rukou György Pálfimu za jeho netradiční satiru ve snímku Volný pád. Nejlepším hercem se stal Nahuel Pérez Biscayar za roli v belgickém filmu Jsem tvůj a cenu za nejlepší ženský herecký výkon získala Elle Fanning za roli ve snímku Až na dno.

   
  V sekci „Na východ od západu" obdrželo hlavní cenu ruské drama Nápravná třída a zvláštní uznání srbský film Barbaři. V soutěži dokumentárních filmů byl oceněn film Čekání na srpen, a coby nejlepší dokument do 30 minut Autofokus. Zvláštní uznání obdržely dokumentární snímky Sicflajš a Královna. Porota sekce „Fórum nezávislých" ocenila snímek Někde jinde, a diváckou cenu obdržel český dokument Magický hlas rebelky. Ceny za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii si odnesli William Friedkin a Mel Gibson. Cenu prezidenta MFF KV získal Zdeněk Svěrák a cenu mezinárodní filmové kritiky animovaný snímek Šutry v kapsách.

  Festivalu se zúčastnilo 12 433 akreditovaných návštěvníků, z toho 478 filmových tvůrců, 825 filmových profesionálů, 640 novinářů a 10 490 držitelů Festival Passů. To je o 405 lidí víc než loni. Prodalo se 130 987 vstupenek na 478 projekcí. Z 245 filmů uvedených na festivalu mělo 33 světovou, 19 mezinárodní a 6 evropskou premiéru. V divácké soutěži deníku Právo nejvíce uspěli: Magický hlas rebelky, Ostře sledované vlaky, Co děláme v temnotách, Chlapectví, I Origins.

  Úctyhodné množství festivalových filmů viděli také agenti ČSFD.cz. Ti jim udělili celkem 316 hvězdičkových hodnocení, 302 komentářů a zveřejnili 107 deníčkových příspěvků reflektujících dění na festivalu. Jejich interview s režiséry mohli návštěvníci festivalu zhlédnout na festivalovém YouTube Channelu. Závěrečným ceremoniálem se považuje festival za zakončený a nezbývá než se těšit na jubilejní padesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

  (Pluhy)
<< předchozí 1 2 3 4 9 16 24 31