Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Dumbo nabírá herce 26.3.2017

  Dumbo nabírá herce

  Kráska a zvíře právě uhání k miliardovým tržbám a u Disneyho pilně pracují na dalších předělávkách slavných animáků. Jednou z těch nejsledovanějších je hraný Dumbo, jehož sepsal Ehren Kruger (Transformers: Zánik) a o režii se postará sám Tim Burton (miliardová Alenka v říši divů). Dumbo nám samozřejmě představí slona s velkými uši, který se naučí létat. Na plátno ale dorazí i kupa lidských postav, zejména vdovec s tváří Colina Farrela (V Bruggách), akrobatka s půvaby Evy Green (Casino Royale) a majitel malého cirkusu, jehož si zahraje Danny DeVito (Velká ryba). Kdy se filmu dočkáme? Oficiální datum premiéry u Disneyho ještě nepotvrdili. Všechno ale nasvědčuje tomu, že Dumbo přiletí v březnu 2019, takže by se za pár měsíců mělo začít točit.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Rodriguez a nový Útěk z New Yorku? 25.3.2017

  Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

  Hollywood se už řadu let snaží zremakeovat Útěk z New Yorku. Béčková uberklasika nedávno vyhrála soudní spor, v němž vytřískala peníze z Útěku z MS-1 (prý šlo o neautorizovanou předělávku), a teď ji snad konečně čeká plnokrevný comeback. Zahraje si Snakea Plisskena dlouho zvažovaný Gerard Butler? To zatím není jisté. O režii se ale vážně zajímá Robert Rodriguez, který teď s Cameronem chystá sci-fi Alita: Battle Angel (premiéra je v červenci 2018), a scénář sepisuje tvůrce Luthera Neil Cross. Plissken bude mít v novém filmu 11 hodin na to, aby našel dědice biotechnické korporace, zatímco se na New York blíží obří hurikán. Tikající hodiny tedy zůstávají a musíme doufat, že si Rodriguez zase jednou vybere silnější chvilku.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Brad Pitt v Deadpoolovi 2? 24.3.2017

  Brad Pitt v Deadpoolovi 2?

  Pokračování Deadpoola už si našlo žoldačku Domino (zahraje si ji Zazie Beetz ze seriálu Atlanta) a teď se snaží ulovit Cablea. Kolem supervojáka z budoucnosti už se motala jména jako Liam Neeson (96 hodin), Kyle Chandler (Místo u moře), Stephen Lang (Avatar) nebo David Harbour (Stranger Things). Nejnověji je pak zmiňován Michael Shannon (Zod z Muže z oceli) a především Brad Pitt, jemuž tvůrci dokonce věnovaly kupu grafických návrhů. Pitt podle všeho roli nevzal, protože na ni neměl čas (Cable není závazek na jediný film, ale minimálně na dva díly Deadpoola a pár týmovek X-Force). Do čela pelotonu se tak dostal Shannon, v tuhle chvíli ale prý není nic jisté a Pitt se ještě klidně může vrátit do hry. Pro eRkovou komedii, jíž bude režírovat David Leitch (John Wick) a nejspíš ji uvidíme ještě příští rok, by to byla obrovská výhra. A pro diváky nejspíš taky, Pitt by totiž jako Cable vůbec nebyl špatný.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince V Sony chystají další pavoučí spin-off 23.3.2017

  V Sony chystají další pavoučí spin-off

  Minulý týden jste se dozvěděli, že dostane vlastní film Spider-Manův protivník Venom, a teď tu máme další projekt, který má rozšířit nový pavoučí vesmír. Scenárista Chris Yost (Thor: Ragnarok) dostal za úkol oživit žoldačku Silver Sable a zlodějku Black Cat, které se do kin vydají bok po boku. Stále by mělo platit, že spin-offy nijak nesouvisí se Spider-Manem, jehož v marveláckém filmovém vesmíru hraje Tom Holland. V Sony budou filmy rozvíjet bokem (možná s úplně novým Spider-Manem?!) a budovat tak separátní vesmír, což určitě zmate nejednoho řadového diváka. Že už se Black Cat na velkém plátně objevila? Správně, její civilní verzi si v Amazing Spider-Manovi 2 zahrála Felicity Jones. Hvězda Rogue One se do role ale nevrátí, protože je rebootovaná série s Andrewem Garfieldem jednoduše mrtvá.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Princezny dostanou velkou týmovku? 22.3.2017

  Princezny dostanou velkou týmovku?

  V době crossoverů a filmových vesmírů není úplně překvapivé, že mají ve šlépějích Expendables nebo Avengers kráčet i princezny. Zatím není jasné, kdo se jejich nového filmu ujme a zda nakonec vznikne. Filmový agent David Boxerbaum a literární manažer Jake Wagner nicméně obházejí Hollywood se scénářem, který je doslova popisován jako „Avengers s princeznami". Kterými? Nejspíš všemi, na které někdo nemá výhradní práva. Očividně se ale jedná o zaměnitelné hrdinky, protože u Disneyho údajně zvažují koupi projektu a dosazení Joachima Rønninga (Kon-Tiki, Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta) na režijní sesli. Ano, celé je to krapet zmatené a celé Princesses nejspíš zmizí stejně rychle jako dlouho chystané Expendabelles. Na druhou stranu je ale možné, že se po (velmi pravděpodobně) miliardových tržbách Krásky a zvířete rozpoutá velký pohádkový boom, který vyvrcholí právě touhle týmovkou.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Z Downeyho bude Doctor Dolittle 21.3.2017

  Z Downeyho bude Doctor Dolittle

  Robert Downey Jr. se letos objeví v comicsárně Spider-Man: Homecoming a záhy ho čekají dva díly Avengers, pak ale fazónu Tonyho Starka (alespoň na pár filmů) odloží. Co přesně má v plánu? Jeho Pinocchio je zřejmě v limbu a Sherlock Holmes 3 se také moc nehýbe, Downey si tudíž našel čas na novou verzi Doctora Dolittlea. Ano, řeč je o komedii s Eddiem Murphym, jíž v roce 1967 předcházel muzikál s Rexem Harrisonem. Původně ale Doctor Dolittle pochází z dětských knížek z 20. let, takže se připravte na návrat ke zdrojovému materiálu, na který kupodivu dohlédne Stephen Gaghan (Syriana, Zlato).

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Co víme o novém Matrixu? 20.3.2017

  Co víme o novém Matrixu?

  Studio Warner Bros. chystá nové matrixovské filmy, zatím ale nechce oznámit, co přesně nás čeká. Scenárista Zak Penn, který na nich pracuje, se však komunikovat nebojí a potvrdil, že se na nás neřítí remake ani reboot. Všechno tak nasvědčuje tomu, že se původní trilogie nafoukne do filmového vesmíru. A tady vstupuje do hry Michael B. Jordan (Creed), jenž se prý zajímá o prequel s Morpheem. Půjde o začátek několikadílné předehry? Anebo budeme (po vzoru Star Wars) skákat v čase sem tam? V tuhle chvíli ještě není nic jisté. Warneři ale sestavují čím dál tím oblíbenější Writers's Room (aka "scenáristický tým generující nosné nápady"), takže se rozhodně plánuje víc než jeden film.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Henry Cavill vs. Tom Cruise? 19.3.2017

  Henry Cavill vs. Tom Cruise?

  Šestý díl Mission: Impossible se loni trochu zadrhnul (Tom Cruise chtěl údajně vyšší plat), studio Paramount ale všechno vyžehlilo a začíná se obsazovat. Nedávno jsme zjistili, že se po boku Cruise, Jeremyho Rennera, Rebeccy Ferguson a Simona Pegga objeví i Vanessa Kirby (The Crown). A teď tu máme další britskou posilu - samotného Henryho Cavilla. Představitel Supermana má Cruiseovi podat pomocnou ruku. Internet ale z fleku začal předpokládat, že ve skutečnosti hraje padoucha, takže se všichni chystají na jeho velký duel s Ethanem Huntem. Kdo ví, jak to celé nakonec bude. Christopher McQuarrie film každopádně dodá v červenci 2018, tak doufejme, že to opět bude trefa do černého.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Co je nového u comicsáren od DC? 18.3.2017

  Co je nového u comicsáren od DC?

  Filmový vesmír od DC Comics se letos rozroste o Wonder Woman a Ligu spravedlnosti. Příští rok potom dorazí Aquaman, který se z října posunul na prosinec (bylo tam místo po odsunuté dvojce Avatara), tím ale zcela konkrétní plány končí. Sólovka s Batmanem, jíž se ujme Matt Reeves (Úsvit planety opic), prý dostane zbrusu nový scénář a bude se točit až příští rok. Gotham City Sirens od Davida Ayera a Nightwing od Chrise McKaye jsou ve stádiu příprav. A co se týče Flashe, jenž už přišel od dva režiséry, tam se neví zhola nic. Co se naopak začalo hýbat kupředu? Sebevražedný oddíl 2 napíše Adam Cozad (Legenda o Tarzanovi) a o režii se ucházejí Mel Gibson nebo Jaume Collet-Serra (Mělčiny). Hlavní dohled pak shání i nový Green Lantern, jehož by se mohl ujmout David Goyer (Blade: Trinity), a druhý díl Muže z oceli, do kterého se studio Warner Bros. snaží ukecat Matthewa Vaughna (Kingsman: Tajná služba). Ano, je toho celkem dost. Jasné datum premiéry ale mají jen první tři zmíněné filmy, tak uvidíme, kam se časem pohnou ty ostatní.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Venom se znovu chystá do kina 17.3.2017

  Venom se znovu chystá do kina

  Vesmírný symbiont, který „posedne" Spider-Mana a posléze se stane jeho velkou nemesis, už byl na velkém plátně dvakrát. V závěru pavoučí trilogie od Raimiho jste ho určitě viděli, na konci Amazing Spider-Mana 2 možná ne. Teď se ale Venom dočká sólového filmu, který půjde do kin už v říjnu 2018 a (na rozdíl od nové verze Spider-Mana) nebude součástí marveláckého filmového vesmíru. Na scénáři v tuhle chvíli pracují Scott Rosenberg (Con Air) a Jeff Pinkner (Amazing Spider-Man 2), režisér se hledá. A čekejte ho spíš dřív než později, stihnout Venoma za rok a půl totiž nebude legrace.

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 102 202 303 403

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince West Side Story v Praze 13.3.2017

  West Side Story v Praze

  České publikum má výjimečnou příležitost poprvé v Praze (23. – 26. 3. 2017, Kongresové centrum) zhlédnout tento světově proslulý unikát v originální podobě, původním znění a s hvězdným Broadwayským obsazením, a to u příležitosti 100. výročí tří jeho tvůrců. Věčný příběh zakázané lásky na motivy Romea a Julie zasazený do ulic západního New Yorku znovu ožívá! Uvedení West Side Story na Broadwayi v roce 1957 kompletně přepsalo historii muzikálového divadla a rychle se stalo jedním z nejúspěšnějších a nejoblíbenějších muzikálů všech dob. Ani po 60 letech nepřestává tato Broadwayská klasika, plná nesmrtelných hitů Leonarda Bernsteina ("Maria", "Tonight", "Somewhere", "America", či "I Feel Pretty"), fascinovat diváky po celém světě. V sezóně 2013/2014 ji při turné po 16 evropských zemích (Itálie, Velká Británie, Francie, Belgie, Německo atd.) shlédlo neuvěřitelných 275.000 diváků.


  Klíčovou úlohu při hudebním nastudování sehrál zkušený hudebník Donald Chan - dirigent, pianista a hudební režisér v jedné osobě, který je supervizorem celého projektu, vybíral osobně všechny účinkující a bude stát v čele orchestru West Side Story i v Praze, kam West Side Story dorazí po mnohaměsíčním turné po vyprodaných sálech Evropy a Blízkého Východu. Před začátkem předvánoční premiéry této show ve Vídni Donald Chan prozradil, že ač za svoji mnohaletou kariéru nastudoval dlouhou řadu slavných muzikálů, West Side Story je jeho srdeční záležitost. Vřelý vztah, taneční i pěvecká vyzrálost i hluboké nasazení byly ostatně cítit nejen z ústřední dvojice Marii a Tonyho v podání Jenny Burns a Kevina Hacka, ale doslova ze všech účinkujících. Například v roli Baby Johna, nejmladšího člena gangu Tryskáčů, se představil nesmírně talentovaný tanečník Daniel Russell (mj. role Billy Elliota při americkém a australském turné stejnojmenného muzikálu), jehož otec se v téže roli a pod stejným hudebním vedením proslavil v Americe před 30 lety!


  Českou premiéru měl muzikál v roce 1970 v pražském Národním Divadle, krátce na to i v Hudebním divadle Karlín. Uvedení u nás podléhalo přísnému a mnohdy až absurdnímu dozoru cenzury (z propagačních materiálů musely být například těsně před vyvěšením plakátů odstraněny stříbrné pěticípé hvězdy), překlad byl bedlivě upravován ve snaze zamezit šíření amerického způsobu života. West Side Story se stala jedním z nejúspěšnějších titulů na Broadwayi a v roce 1961 se dočkala i filmového zpracování. V režii Jerome Robbinse a Roberta Wise film slavil triumfální úspěch a získal 10 Oscarů, mj. za nejlepší film, režii, vedlejší role, výpravu, střih či hudbu. České publikum mělo možnost tento snímek zhlédnout až v roce 1973.


  Cenami ověnčená a kritikou ceněná West Side Story - The Broadway Classic je jediná produkce, která v sobě snoubí všechny prvky původního nastudování tohoto muzikálu – originální choreografii Jeroma Robbinse, dojemné libreto Stephena Sondheima a nepřekonatelnou hudbu Leonarda Bernsteina. V sezóně 2016/2017 se diváci dočkají nového nastudování této nesmrtelné klasiky v režii Joey McKneelyho, které si klade za cíl oslavit 100 leté výročí jejích tvůrců, pod názvem WEST SIDE STORY – Centennial Jublilee Production. Vstupenky v prodeji v síti Ticketportal, Ticket Art a Ticketpro. Více info na www.jvagentura.cz.

   

 • Obrázek k novince Mladí Češi vyhráli v Seattlu cenu za „Nejlepší režii“ 9.3.2017

  Mladí Češi vyhráli v Seattlu cenu za „Nejlepší režii“

  Krátký film Bio Buddy, který vznikl pod vedením režisérů Jana Chramosty a Janka Cingroše z autorské skupiny POPOJEDEM! Production, byl významně oceněn na mezinárodním finále soutěže 48 Hour Film Project, ve které mají filmaři za úkol vymyslet, natočit a dokončit krátký film podle zadání za pouhých 48 hodin. Jeden z režisérů filmu Jan Chramosta, převzal ceny v Seattle, USA. Jeho film byl oceněn jako 2. nejlepší ze 150 vítězů lokálních soutěží z celého světa a navíc získal cenu za Nejlepší režii.

  Krátký film Bio Buddy, napínavý příběh s nečekanou pointou a sugestivními hereckými projevy Petra Vaňka a Chozého Jelínka, byl jedním z tisíce filmů natočených po celém světě pro letošní ročník 48 Hour Film Project. Do finále se dostal až po výhře pražského kola. Pro české filmaře je ocenění obrovským úspěchem a zajistilo jim účast a prezentaci filmu na festivalu v Cannes.

  Celý film nyní můžete shlédnout také na ČSFD.cz, v jeho profilu v sekci Videa.

 • Obrázek k novince Chcete vyhrát cestu na festival do Cannes? 6.3.2017

  Chcete vyhrát cestu na festival do Cannes?

  Program Kreativní Evropa MEDIA letos v lednu vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví fanoušci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu. Deset nejúspěšnějších účastníků soutěže vyhraje cestu na jubilejní 70. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Cannes, který patří mezi nejstarší a nejprestižnější filmové festivaly na světě. Festival se koná v květnu 2017 a pořadatel soutěže hradí výhercům ubytování i cestu.


  Soutěž #euFilmContest potrvá až do 17. března 2017 a účastníci v ní mají odpovědět na 25 otázek týkajících se filmů nebo jiných audiovizuálních děl podpořených programem Kreativní Evropa MEDIA. Za každou správnou odpověď získají jeden bod, bod navíc pak mohou získat také za sledování facebookové nebo twitterové stránky programu Kreativní Evropa MEDIA. Zúčastnit se mohou soutěžící starší 18 let.


  Kreativní Evropa MEDIA je program Evropské unie na podporu evropského audiovizuálního průmyslu, existující od roku 1991. Každý rok podpoří kolem 2 000 projektů, včetně filmů, TV seriálů, videoher, vzdělávacích programů, kin a mnoha dalších. V České republice vzniká s podporou EU řada nových českých filmů, naposledy třeba Rodinný film nebo Bába z ledu. Tento program podporuje také filmové festivaly - Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně, Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm v Třeboni či Letní filmovou školu v Uherském Hradišti. Podporu má i na 30 kin v 19 městech - Ostravě, Hradci Králové, Vsetíně nebo v Českých Budějovicích. Pravidla soutěže a soutěžní otázky najdete na: www.wealllovestories.eu/filmcontest.

   

 • Obrázek k novince 24. Český lev - výsledky 4.3.2017

  24. Český lev - výsledky

  Filmovým králem Českých lvů za rok 2016 se stal film Masaryk, který si odnesl rekordních 12 lvů. Tento film ovládl naprosto dominantně předávání Českých lvů za rok 2016. Ambiciozní film Anthropoid nakonec ze slavnostního vyhlášení vyšel naprázdno a nezískal ani jednoho lva. Kategorii hereček v hlavní a vedlejší roli ovládly Michalina Olszańska a Klára Melíšková za své herecké výkony ve filmu Já, Olga Hepnarová, který si tak ze slavnostního vyhlášení odnesl dva lvy. Cenu filmových fanoušků ČSFD.cz obdržel Anthropoid a herečce filmu Aně Geislerové předala cenu zástupkyně ČSFD.cz Barbora Pospíšilová. Další podrobnosti o vítězích a nominovaných naleznete v sekci Ocenění.

  (Tuax)
 • Obrázek k novince 89. Oscary - výsledky 27.2.2017

  89. Oscary - výsledky

  Letošní nejprestižnější filmové ceny byly uděleny. Americká Akademie umění a věd rozhodla o tom nejlepším, co bylo v Hollywoodu i jinde ve světě natočeno. Filmem roku se navzdory očekávání stalo drama Moonlight, které proměnilo ještě další dvě nominace (vedlejší herec Mahershala Ali, adaptovaný scénář) z původních osmi. Nejvíce sošek si odnesl muzikál La La Land (herečka Emma Stone, režie, kamera, hudba, píseň, výprava). Po dvou Oscarech posbíraly filmy Hacksaw Ridge - Zrození hrdiny (střih, zvuk) a Místo u moře (herec Casey Affleck, původní scénář).

   

  Sci-fi Příchozí proměnilo pouze jednu nominaci z osmi (střih zvuku) a neúspěchem je bezesporu nulové skóre dramatu Lion (původně šest nominací). V kategorii zahraničních filmů zvítězilo íránské drama Klient. Nejlepším animákem se stalo Zootropolis: Město zvířat, dokumentem celovečerní střih seriálu O.J.: Made in America. Jednu z čestných cen letos obdržel Jackie Chan. Kompletní přehled výsledků naleznete v sekci Ocenění.

  (Bart)
 • Obrázek k novince Zlaté maliny 2016 25.2.2017

  Zlaté maliny 2016

  Známe letošní vítěze Zlatých malin. Nejhorším snímkem se stal dokument Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party, který si odnesl i další tři Zlaté maliny za nejhorší režii, nejhoršího hlavního herce a nejhorší hlavní herečku. Zdatně mu letos sekundoval Batman v Superman: Dawn of Justice, který získal taktéž čtyři Zlaté maliny. A to za nejhorší Sequel, nejhorší kombinaci k vidění, nejhorší scénář a nejhoršího herce ve vedlejší roli. Jednu Zlatou malinu si pro sebe vzala Kristen Wiig za svou vedlejší roli ve filmu Zoolander No. 2. Vykoupení bylo letos dopřáno Melu Gibsonovi za jeho oskarovou nominaci za režii k filmu Hacksaw Ridge. Kompletní přehled vítězů a nominovaných všech dosavadních ročníků naleznete již nyní v sekci Ocenění.

  (Tuax)
 • Obrázek k novince Noc Reklamožroutů míří opět do ČR 21.2.2017

  Noc Reklamožroutů míří opět do ČR

  Největší světová reklamní show Playstation Noc Reklamožroutů proběhne v pražském kině Lucerna v pátek 24. února 2017 od 19.00 hodin. Následovat ji bude v sobotu 4. března 2017 stejná akce v brněnském klubu Fléda. Vstupenky na obě show jsou k dispozici v předprodejích Ticketpro, Ticketportal a SMS ticket. Téměř 300 spotů z 50 zemí světa v bloku trvajícím přes 5 hodin. Reklamožrouti letos servírují reklamy chytré, inteligentní, exotické, ale také kontroverzní podpásovky či historické spoty. Diváci si tak opět mohou vychutnat přehlídku toho nejlepšího, co svět reklamy za poslední rok vytvořil.

   

  Reklamožrouty čeká také bohatý doprovodný program. Ve hře budou konzole PlayStation, kultovní fotoaparáty Instax od společnosti Fujifilm a mnoho dalšího.
  PlayStation Noc Reklamožroutů je pásmo více než tří set reklam, které je rozmanité nejen tematicky, ale také tím, kde videa vznikla. ,,Dramaturgové přehlídky si dávají záležet na tom, aby se do výběru dostaly zábavné kousky i vážnější snímky. Zajímavé jsou také rozdíly mezi velkorozpočtovými reklamami a videi, u kterých dokázali tvůrci vytěžit hodně efektu z malého rozpočtu," vysvětluje pořadatel David Horáček. Letošní PlayStation Noc Reklamožroutů ukazuje, jak do propagace přirozeně vstupují i prvky typické pro kulturu určité země. Nejlepším příkladem je třeba pákistánská reklama na čaj, která je natočena v bollywoodské stylu. Značka Nokia zase vtipně využívá aktuální trend selfie fotografií, Mercedes Benz zase natočil sexy reklamu o vztahu aut. Pětihodinové pásmo reklam bude rozděleno do čtyř bloků se třemi přestávkami.

   

  V přestávkách diváky čeká doprovodný program. Kromě soutěží bude diváky bavit DJ, zábavný fotoaparát Instax od Fujifilm, kterým se může každý vyfotit a fotku si odnést, dámy se mohou nechat nalíčit luxusní dekorativní kosmetikou. Diváci si mohou vyzkoušet soupravu PlayStation VR, se kterou odhalí novou dimenzi neuvěřitelných zážitků videa a virtuální reality. Po nasazení speciálních brýlí s reproduktory se stanou součástí trojrozměrného světa. Firma Sony také připravila pro diváky 6 konzolí PlayStation 4 s nejnovějšími hrami. O zábavu se postará také interaktivní fotokoutek Ananas. Jednu z konzolí PlayStation 4 lze v rámci večera vyhrát. V tombole diváci také najdou kultovní fotoaparát Instax, značkové pánské peněženky Bellroy, komiksové knihy ze speciálních edicí vydavatelství Crew či vouchery na luxusní kosmetiku. Více informací na www.reklamozrouti.cz.

 • Obrázek k novince Kdo vyhrál Berlinale 2017? 19.2.2017

  Kdo vyhrál Berlinale 2017?

  Na letošním Berlínském filmovém festivalu se nejvíc mluvilo o Loganovi, z něhož jsou kritici zatím nadšení, ceny se ale rozdávaly jinde. Zlatého medvěda přezvala režisérka Ildikó Enyedi za romanci O těle a duši, v níž "dva odlišně zmrzačení lidé objevují říši emocí a fyzické touhy". Maďarský snímek už stihla koupit česká distribuční společnost Film Europe, která jej uvede v rámci podzimního festivalu Be2Can. A podobný osud snad čeká i další oceněné filmy, zejména francouzsko-senegalské drama Felicité (Velká cena poroty), finskou komedii The Other Side of Hope (Stříbrný medvěd za režii) a chilské drama A Fantastic Woman (Stříbrný medvěd za scénář). Kompletní výsledky, včetně hereckých ocenění, najdete tady.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Future Gate Sci-fi Film Festival 2017 16.2.2017

  Future Gate Sci-fi Film Festival 2017

  Časem prověřené legendy, pečlivě vybrané novinky žánru i na zahraničních festivalech oceněné filmy. Čtvrtý ročník festivalu science fiction filmů Future Gate přináší již tradičně na filmové plátno řadu zajímavých snímků oblíbeného žánru. Letošní téma festivalu se nese ve znamení vztahu lidstva a inteligentních strojů. Čeká vás Terminátor, film, který stvořil hned dvě legendy: Jamese Camerona a T-800, kyborga zabijáka s rakouským přízvukem a hláškou „I´ll be back". Jedno z nejlepší cyberpunkových anime všech dob. Akira, zrozená v Neo-Tokyu, zapříčinila novou vlnu popularity manga v Evropě a USA. A druhý nejnavštěvovanější film všech dob, silný příběh o přátelství s přenádhernou hudbou Johna Williamse, E.T. - Mimozemšťan.

   

  A na jaké novinky se můžete těšit? Moonwalkers, bláznivá komedie se skvělým hereckým obsazením o přistání, ehm nepřistání, na Měsíci. Jak to vlastně bylo? Zvládla přistání NASA nebo jej natočila CIA? Dystopické sci-fi, svět podobný tomu orwellovskému, Bílý král. A japonský animovaný úlet, který učaroval festivalovému publiku napříč kontinenty, Nova Seed. Filmový výběr doplní kolekce krátkých filmů od iShorts. Jedinečnou atmosféru zajistí výstava robotů, fanoušci v kostýmech známých hrdinů i Future Bar. Festival doplní tématické přednášky a besedy se zajímavými hosty. Přijďte na festival sci-fi filmů Future Gate 2017 a podívejte se na budoucnost se stroji očima filmových tvůrců! Více informací na www.futuregate.cz.

 • Obrázek k novince EIGA-SAI 2017: 10. festival japonského filmu 15.2.2017

  EIGA-SAI 2017: 10. festival japonského filmu

  Pod titulem "Jak se smějí Japonci" představí jubilejní 10. ročník festivalu japonského filmu a kultury EIGA-SAI 2017 snímky nejrůznějších žánrů, jež všechny spojuje pro Japonsko typický vztah k humoru. Festival proběhne v pražském kině Lucerna od 16 do 22.2., i letos doplní festivalové projekce bohatý doprovodný program. Ten se soustředí zejména do víkendu 18. - 19. 2., kdy se návštěvníci mohou těšit na představení tradičních frašek kjógen, hudební happening s bubny taiko, ale i na přednášky, dílny pro celou rodinu nebo sympozium o žánrech manga a anime. Desetiletí existence festivalu připomene retrospektivní výstava plakátů v kavárně Lucerna.


  Stejně jako např. vztah ke smrti či jídlu, jimiž se zabývaly poslední dva ročníky festivalu, i vztah Japonců k humoru je velmi specifický. "Smích byl na samém počátku japonských dějin a hrál v nich častěji, než by cizince napadlo, zcela zásadní roli. Kdyby se chechotem nepovedlo před věky vylákat z jeskyně sluneční bohyni Amaterasu, svět by dodnes tonul v temnotě. Že prostřednictvím absurdního humoru dosahovali zenoví mistři osvícení, je všeobecně známo, ne každý si ale uvědomí, jak zásadní roli mohl hrát humor pro samuraje v dobách bratrovražedných bojů. Pozoruhodná je i kapitola smíchu vzdorujícího cenzuře v pohnutých letech II. světové války," připomíná programový ředitel festivalu Robin Šóen Heřman. Ve filmové tvorbě nalezneme specifický typ humoru často mimo vyloženě komický žánr, např. v některých historických snímcích či v těch nejlepších japonských hororech - podobně jako tomu bylo a je i ve strašidelných příbězích dávných i soudobých japonských vypravěčů.

   

  Některé z těchto aspektů našly své vyjádření i v letošní festivalové dramaturgii: Zmiňovanou roli válečné cenzury a její nečekaně komické důsledky originálním způsobem pojímá artový snímek Vysoká škola smíchu (Warai no daigaku), mrazivý humor čiší z jinak hororového snímku Příčesky (Exte) či sarkastického Zrození patriarchy (Kyōso tanjō). Humor jakožto forma vladařského charismatu je působivě vykreslen v historickém velkofilmu Plovoucí hrad (Nobō no shiro). Snímek Vypravěči (Rakugo monogatari) s ironickým nadhledem zachycuje počátek profesionální dráhy jednoho vyloženě beznadějného adepta tradičního zábavního řemesla.


  A chybět pochopitelně nemohou ani dvě největší ikony japonské zábavy - kontroverzní Kitano Takeshi ani svérázný obchodní cestující Tora-san, hrdina čtyřicetiosmidílné série Chlapi to maj těžký (Otoko wa tsurai yo). Více informací na www.eigasai.cz.

<< předchozí 1 2 3 4 13 24 36 47
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace