Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Anna Paquin nevystřižena z nových X-Men

  Anna Paquin nevystřižena z nových X-Men

  17.4.2014

  Přestože nás tím samotný režisér Bryan Singer ještě před pár měsíci strašil, Rogue (Tulačka, chcete-li) Anny Paquin ve střižně přeci jen neskončila. Ta se měla údajně objevit jen v jedné bojové scéně společně s Icemanem, Magnetem a Professorem X, která byla ze snímku nakonec vystřižena. Poté, co si někteří fanoušci všimli, že jméno herečky se i přes Singerovo prohlášení objevilo v titulcích posledního traileru, studio 20th Century Fox potvrdilo, že diváky o Rogue neochudí, bude se však jednat "více-méně o cameo". A těch bude nakonec ve filmu údajně více...

  (Larrysbride)
 • Obrázek k novince Del Toro představí Twilight na steroidech

  Del Toro představí Twilight na steroidech

  17.4.2014

  Upíři jsou stále v kurzu, a tak oznámení o televizním zpracování ságy Zhoubný kmen z pera vizionářského režiséra Guillerma del Tora a spisovatele Chucka Hogana nepředstavovalo žádné velké překvapení. Před jeho premiérou na malých obrazovkách na stanici FX jej představí festival ATX, vůbec první festival orientovaný čistě na televizní produkci. "V FX Networks si opravdu vážíme nezávislého ducha, jakého si festival uchovává, a tak je nám ctí, že se jej tento rok můžeme aktivně zúčastnit," nechal se slyšet Nick Grad, programový ředitel FX Networks a FX Production. V hlavních rolích televizni série o zhoubném viru měnícím lidi na upíry produkované Carltonem Cusem (Ztraceni) se představí Corey Stoll, Mia Maestro a Sean Astin. Svou televizní premiéru si odbyde v červenci.

  (Larrysbride)
 • Obrázek k novince DiCapria čeká další krvavý western

  DiCapria čeká další krvavý western

  17.4.2014

  Určitě jste si všimli, že Leonardo DiCaprio v posledních letech pracuje výhradně s režisérskou elitou. Christopher Nolan (Počátek), Clint Eastwood (J. Edgar), Quentin Tarantino (Nespoutaný Django), Baz Luhrmann (Velký Gatsby), Martin Scorsese (Vlk z Wall Street)... Samá velká jména, samé ambiciózní filmy, vytoužený Oscar ale pořád nikde. DiCaprio to nicméně nebalí a i jeho příští projekt bude hereckou výzvou s prvotřídním dohledem. Konkrétně nás čeká adaptace románu The Revenant od Michaela Punkeho, kterou už dlouho chystá slavný mexický režisér Alejandro González Iñárritu (21 gramů, Babel). Hlavním hrdinou filmu bude lovec kůží z 19. století, kterého chamtiví kolegové okradou a nechají na pospas hladovému grizzlymu. Jak už to ale bývá, těžce raněný drsňák se z téhle šlamastyky vyhrabe a rozhodne se pro nemilosrdnou pomstu. Takže DiCaprio s kloboukem, kvérem a chladným pohledem? Rozhodně lákavá představa, která by mohla opět trochu oživit jinak mrtvý žánr. Natáčení mimochodem začíná už letos v srpnu, premiéra se potom plánuje na podzim 2015.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Hra o trůny láme další rekordy

  Hra o trůny láme další rekordy

  16.4.2014

  Sotva týden uplynul od posledního rekordu Hry o trůny, kdy premiéru čtvrté řady zhlédlo dohromady úctyhodných 6.6 milionů diváků, a seriál si na své konto připisuje další milník. Tentokrát však ne tak úplně pozitivní. Poslednímu dílu seriálu z dílny stanice HBO s názvem Lev a růže se totiž podařilo zbořit rekord v počtu ilegálních stahování. Znovu. Dřívější hranici totiž pokořila opět Hra o trůny, tentokráte s poslední epizodou předešlé řady, kdy jediný soubor sdílelo najednou 171 572 lidí. Nyní si Purpurovou svatbu naráz sdílelo 193 418 uživatelů a dohromady došlo za necelých 24 hodin k více jak 1,5 miliónu stažení. S takovým číslem by se show mohla dost dobře stát nejstahovanější sérií roku, a to již potřetí za sebou. Michael Lombardo, programový ředitel HBO, se na toto téma nechal loni slyšet: "V jistém duchu jde vlastně o kompliment, ukazuje to, že je [o seriál] zájem a prodej DVD to rozhodně nijak negativně neovlivnilo. Pirátství svým způsobem holt patří k věci, když máte show na kabelové televizi."

  (Larrysbride)
 • Obrázek k novince Smrtonosná past 6 se Samuelem L. Jacksonem?

  Smrtonosná past 6 se Samuelem L. Jacksonem?

  16.4.2014

  Loni v březnu šlo do kin už páté dobrodružství Johna McClanea. Akčňák Smrtonosná past: Opět v akci sice příliš kladných reakcí nenasbíral, jelikož ale vydělal 300 milionů dolarů, slavná série bude pokračovat. O jejím šestém díle se spekuluje už od premiéry pětky a dlouho to vypadalo, že se Bruce Willis příště vydá do Tokia. Teď se ale začínají šířit jiné zvěsti, podle kterých by producenti chtěli vrátit do hry Samuela L. Jacksona (Pulp Fiction, Avengers). Ten si ve Smrtonosné pasti 3 zahrál prodavače Zeuse Carvera, který se s McClanem proháněl po New Yorku a pomáhal mu s dopadením nebezpečných teroristů. Co by tyhle dva mělo opět svést dohromady se samozřejmě neví, stejně jako zatím nikdo netuší, jestli by měl Jackson o návrat do téhle role vůbec zájem. Pánové z 20th Century Fox se ho ale určitě brzy zeptají, tak se snad dozvíme víc.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Gerard Butler poletí do vesmíru

  Gerard Butler poletí do vesmíru

  15.4.2014

  U Warner. Bros teď frčí obří destrukce. Po květnovém setkání s novou Godzillou se na začátku srpna ocitneme V oku tornáda, nejspíš to ale bude jen předkrm k dalšímu katastrofickému velkofilmu, který u Warnerů chystá scenárista Dean Devlin. Blízký spolupracovník Rolanda Emmericha pomáhal s oživením Univerzálního vojáka, Hvězdné brány nebo Dne nezávislosti. Nejnovější Devlinův projekt potom nese název Geostorm a jeho hlavním hrdinou bude zatvrzelý, avšak šarmantní satelitní designér, jenž se s pomocí svého bratra pokusí zastavit celosvětové selhání satelitů, které kontrolují pozemské počasí. Boj s touhle globální katastrofou bude obnášet vesmírnou misi a nějak se do něj zaplete i atentát na prezidenta USA. Gerard Butler (300: Bitva u Thermopyl, Pád Bílého domu), jenž právě přijal hlavní roli, si tak během filmových dvou hodin rozhodně moc neodpočine. Natáčení jeho meteorologického závodu s časem by každopádně mělo začít letos na podzim, s premiérou pak můžeme počítat nejdřív o rok později.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Nástupce Hunger Games také čeká rozpůlené finále

  Nástupce Hunger Games také čeká rozpůlené finále

  14.4.2014

  Na konci března vstoupila do amerických kin adaptace teenagerského románu Divergent od Veronicy Roth. A za první víkend vydělala 54 milionů dolarů. Pro studio Lionsgate (respektive jím odkoupený Summit Entertainment) to byl jasný signál, že po Twilightu a Hunger Games našlo třetí dívčí ságu, jež si rychle získala přízeň cílového publika. Příběh šestnáctileté Tris, která se přidává k revolučnímu hnutí v dystopickém Chicagu, se tudíž dostane na velké plátno úplně celý, a to v horizontu příštích tří let. Pokračování nesoucí název Insurgent se bude natáčet už letos v létě a do kin dorazí 20. března 2015. Třetí a finální díl nazvaný Allegiant potom čeká stejný osud, jaký byl (po potterovské otestování) přiřknut závěru Twilight ságy a momentálně se chystá u posledních Hunger Games. Kniha se totiž rozpůlí na dvě filmové části, přičemž tu první uvidíme 18. března 2016 a druhou 24. března 2017. O filmy s bojovnými mladými slečnami, které se potýkají s velkou revolucí, tedy do budoucna rozhodně nebude nouze.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Připravte se na novou Transformeří trilogii

  Připravte se na novou Transformeří trilogii

  13.4.2014

  Michaelu Bayovi (Skála, Mizerové) původně přišli roboti, kteří se v hraném filmu skládají na auta, jako velice hloupý nápad. Nakonec se ale Transformers přeci jen ujal a započal tak velkou blockbusterovou sérii, která pokračovala ve filmech Transformers: Pomsta poražených a Transformers 3. Bay sice pravidelně dával na vědomí, že je právě natáčený díl jeho posledním. Nakonec se ale za kameru vždycky vrátil, a to i po uzavření celé trilogie. Čtvrtý robotí celovečerák, Transformers: Zánik, se v českých kinech objeví 26. června 2014. A Bay už nyní otevřeně přiznal, že načíná novou trilogii a že v něm tudíž nebudou zodpovězeny všechny předestřené otázky. Zápletka? Transformers se tentokrát ocitnou na útěku před americkou vládou, která je chce po bitvě v Chicagu zlikvidovat, a do dění se nějak zapojí Mark Wahlberg (Pot a krev, Fighter) a Dinoboti. Vedle samostatného příběhu se nicméně máme připravit i na vějičky vstříc dvěma budoucím dílů, které stále nemají vybraný režisérský dohled. Ano, Bay posledních pár let opakovaně tvrdil, že natočí jen čtyřku a posléze ságu předá někomu jinému. Nyní ale svůj režijní odchod nijak nezdůrazňuje, tak uvidíme, zda k němu konečně dojde, nebo se opět oddálí.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Sorrentinova budoucnost vypadá skvěle

  Sorrentinova budoucnost vypadá skvěle

  13.4.2014

  Přes 10 let pracoval Paolo Sorrentino na tom, aby se stal mezinárodně nejuznávanějším italským režisérem současnosti a loňskou Velkou nádherou, která získala „hattrick" prestižních filmových cen (Evropské filmové ceny, Zlaté glóby, Oscar) završil svůj triumf a především se dostal i do povědomí mnoha lidí, kteří o tomto neapolském rodákovi zatím neslyšeli. Zmíněná ocenění výrazně pomohla tomu, že Sorrentino je teď v pozici, kdy má výrazně jednodušší úlohu při prosazování svých dalších filmových projektů. A zahálet rozhodně nehodlá. Již v květnu začne natáčet svůj následující, anglicky mluvený film s mezinárodním názvem In The Future. O obsazení Michaela Cainea do hlavní role se ví již několik měsíců a teď přibývají další zvučná jména. Willem Dafoe, Harvey Keitel, Rachel Weisz – i ti si zahrají ve filmu, jehož zápletka je pečlivě utajována a režisér v rozhovorech prozradil pouze, že půjde o skromnější film než Velká nádhera, hlavní postavou bude skladatel klasické hudby a odehrávat se to bude v horách na hranicích Itálie a Švýcarska. Kromě toho Sorrentino bude stát za ambiciózní italskou osmidílnou televizní minisérií „The Young Pope" o fiktivním italo-americkém papežovi, ve které se komplexně bude zabývat vším, co tato funkce obnáší jak pro profesní, tak osobní život člověka. Minisérie se bude odehrávat v USA, Vatikánu a Africe a počítá se s mezinárodním obsazením. Sorrentino bude režírovat, stejně tak bude mít podíl na scenáři. Takže plné ruce práce pro tvůrce, který za nejlepší film roku 2013 považuje Vlka z Wall Street a jeho velkým snem je natočit noirový film odehrávající se v Los Angeles. Vzhledem k jeho stále stoupající reputaci je možné, že někdy dostane příležitost.

  (Rob Roy)
 • Obrázek k novince Tvůrci Hry o trůny chystají celovečerák

  Tvůrci Hry o trůny chystají celovečerák

  12.4.2014

  Hlavní tvůrčí silou Hry o trůny je samozřejmě George R. R. Martin, který napsal (a vlastně stále ještě píše) její předlohu, knižní sérii Píseň ledu a ohně. Za převod rozsáhlé látky na malou obrazovku nicméně stojí D.B. Weiss a David Benioff, dvojice scenáristů a producentů, kteří s knihami přišli za HBO a momentálně řídí celou seriálovou produkci. Tahle práce prý zabere 52 týdnů v roce. Weiss s Benioffem si ale vedle ní chtějí najít čas na filmový debut, v němž zadaptují román Dirty White Boys od Stephena Huntera (předloha Odstřelovače). Příběh tří uprchlých trestanců, kteří se s policií v zádech snaží dostat z Oklahomy do Texasu, by měl na plátně ožít jako velká akční komedie. Weiss s Benioffem jí přitom hodlají sepsat, zprodukovat i zrežírovat, zatím ale netuší, kdy se k téhle práci dostanou. Hře o trůny totiž byla nedávno odklepnuta pátá a šestá sezóna a je velmi pravděpodobné, že po nich ještě přijde pár dalších.

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 77 152 228 303

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 49. MFF Karlovy Vary coming soon

  49. MFF Karlovy Vary coming soon

  10.4.2014

  Už za tři měsíce začne 49. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Podobně jako každý rok budou i letos v programu představeny retrospektivy několika osobností světového filmu. Diváci se mohou těšit na italského filmaře Elia Petriho, indického tvůrce Anuraga Kashyapa a britského režiséra Bena Riverse.

  Elio Petri bývá označován za jednu z nejvýznamnějších osobností italského poválečného filmu, jeho dílo se však neitalskému publiku prakticky neznámé. Jeho filmy jsou často označovány za politické, divák v nich však nalezne i náboženská, morální a existenciální témata. Petri je držitelem Zlaté palmy z Cannes (Dělnická třída kráčí do ráje) a Oscara za nejlepší cizojazyčný film (Podivné vyšetřování). Často spolupracoval se scénáristou Toninem Guerrou (Sečtěné dny či Tiché místo na venkově), hercem Marcellem Mastroiannim (Vrah či Desátá oběť) a skladatelem Enniem Morriconem, který se podílel na sedmi jeho filmech.

  Anurag Kashyap je jeden z nejoceňovanějších indických filmařů současnosti. Jeho gangsterská sága Gangs of Wasseypur byla uvedena v Cannes v roce 2012 a na stejném festivalu se objevil i jeho zatím poslední režisérský počin Ugly. Natočil také temně humorný psychologický thriller se surreálnými prvky No Smoking, inspirovaný povídkami Stephena Kinga. Českému divákovi však bude z jeho filmografie nejspíše nejznámější Cizí oběd, který Kashyap koprodukoval. Kashyap letos na festivalu osobně představí filmy Dev.D, Gulaal a Dívka ve žlutých botách.

  Jako součást sekce Imagina pak bude uvedena tvorba současného britského režiséra a umělce Bena Riverse, jehož filmy stírají hranice mezi dokumentem a fikcí. Rivers točí na 16mm film a ve své tvorbě se často zaměřuje na intimní portréty společenských outsiderů, což dokazuje i jeho celovečerní debut Two Years at Sea, který byl uveden na festivalu v Benátkách. Podobně jako Kashyap i Rivers do Karlových Varů přijede, aby osobně své filmy uvedl.

  Na festivalu bude letos také uvedena zrestaurovaná kopie Ostře sledovaných vlaků od Jiřího Menzela, které v roce 1967 získaly Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Po filmech Hoří má panenko a Všichni dobří rodáci to bude zatím třetí český film, který bude v rámci projektu Nadace české bijáky zrenovován.

  49. ročník MFF Karlovy Vary se bude konat od 4. do 12. července 2014.

  (StarsFan)
 • Obrázek k novince AFO 2014: Festival plný hvězd

  AFO 2014: Festival plný hvězd

  8.4.2014

  Měsíc duben patří Mezinárodnímu festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Ve dnech 15. – 20. 4. se uskuteční jeho 49. ročník, který diváky vezme přímo ke hvězdám. AFO totiž letos vzdá hold geniálnímu astronomovi Carlu Saganovi. Jeho legendární série Cosmos: Cesta do neznáma ve své době suverénně přiměla miliony diváku k zájmu o vesmírný oceán. Na AFO se navíc uskuteční i kinopremiéra napjatě očekávaného cyklu Kosmos - časoprostorová odysea z produkce herce Setha MacFarlanea. Ta je poctou Saganovi a zároveň pevně současnou ságou o objevování zákonitostí přírody, jíž navíc provádí další veličina - astrofyzik Neil deGrasse Tyson.

  Jasným filmovým tahákem festivalu budou rovněž Nevěřící – snímek, v němž ikony jako Stephenem Hawking, Woody Allen nebo Lawrence M. Krauss cestují po světě, aby rozprávěli o nutnosti kritického myšlení. Právě poslední jmenovaný - Lawrence M. Krauss - jeden z největších teoretických fyziků současnosti a držitel ceny Grammy za komentář k hudbě ze Star Treku, bude přitom hlavním hostem AFO. Výjimečnou podívanou slibuje i všech 17 snímků vybraných do soutěže o nejlepší mezinárodní populárně-vědecký film. Americký filmař a bývalý fyzik Mark Levinson ve svém dokumentu Částicová horečka nabídne unikátní pohled do CERNu skrze osobní příběhy jeho zaměstnanců. Slovenský dokument Vlčí hory pro změnu diváky vezme na neuvěřitelnou exkurzi do jedné z nejméně obydlených oblastí Evropy, aby společně s filmaři zachytili zvířata na samém pokraji vyhynutí. Kompletní program sledujte na www.afo.cz.

 • Obrázek k novince Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

  Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

  4.4.2014

  Letošní Dny evropského filmu opět přináší více než 50 snímků z celé Evropy, tematicky rozdělených do sekcí, některých tradičních, některých zcela nových, speciálně sestavených pro aktuální ročník s cílem reflektovat aktuální trendy současné evropské kinematografie.

  Přehlídku současné evropské kinematografie zahájí ve čtvrtek 10. 4. v kině Světozor snímek Dvojník, který natočil, po svém úspěšném debutu Jmenuji se Oliver Tate, jako volnou adaptaci románu Fjodora Michajloviče Dostojevského, Richard Ayoade. Ten je známý především jako herec a komik (nezapomenutelný ajťák Moss ze seriálu IT Crowd). Slavnostního zahájení se zúčastní režisér irského snímku Moře Stephen Brown. Ten také uvede projekci filmu v sobotu 12. 4. ve 20.30 hodin v kině Světozor. Dalším hostem zahájení DEF bude režisér bulharského snímku Červenec Kiril Stankov. Režisér potvrdil účast i na projekci tohoto jeho prvního hraného filmu 10. 4. v 17.00 hodin v kině Lucerna. Bruno Forzani a Helene Cattet, režiséři belgického thrilleru Podivná barva slz Tvého těla, budou hosty DEF v jeho druhé polovině. Slovenský snímek Sametoví teroristé přijedou osobně představit režisér Ivan Ostrochovský.

  Vstupné na jednotlivé projekce v Praze a Brně je 100 Kč. Dále chystáme slevy pro seniory + seniorské projekce v Lucerně. Nebude také chybět oblíbená akce vše za 49 Kč. Online rezervace a prodej vstupenek je zaveden nejen v pražských kinech Lucerna a Světozor, ale letos nově i v brněnském kině Scala. Ozvěny Dnů evropského filmu se odehrají v těchto městech a termínech: Boskovice (23. - 25. 4. 2014), Jablonec nad Nisou (23. - 27. 4. 2014), Hradec Králové (23. - 25. 4. 2014), Havířov (24. - 27. 4. 2014), Plzeň (23. - 24. 4. 2014). Podrobnější informace o tom nejlepším, co za poslední rok v evropské kinematografii vzniklo, najdete na DnyEvropskehoFilmu.cz.

 • Obrázek k novince Seminář duchovních filmů

  Seminář duchovních filmů

  14.3.2014

  Od 21. do 23. března 2014 v hodonínském kině Svět proběhne I. ročník Semináře duchovních filmů. Vrcholem programu bude strhující dvouapůlhodinový film Na druhé straně kopců nejznámějšího představitele současné rumunské nové vlny Cristiana Mungia, který vychází ze skutečného tragického případu vymítání ďábla, jež mělo v roce 2005 v jednom rumunském klášteře za následek smrt mladé dívky.

  V programu nemůže chybět Slovo (1955) dánského režiséra Carla Theodora Dreyera, klasický příklad takzvaného transcendentního stylu. Na jeho impuls nedávno navázal mexický autor Carlos Reygadas v milostném příběhu Tiché světlo. Sugestivní drama ruského režiséra Andreje Zvjaginceva Vyhoštění zase vychází z málo známé novely Williama Saroyana a inspiruje se stylem Andreje Tarkovského. Některé filmy se náboženství dotýkají polemicky, jako zběsile roztančený horečnatý pamflet Čas vody kubánského režiséra Manuela Octavia Gómeze, natočený podle skutečného případu vizionářky a léčitelky Antoñicy Izquierdové. Morální rozprava Zoltána Fábriho Pátá pečeť využívá jako alegorii kristovský motiv, zatímco lyricky úchvatná Kamenná svatba Mircei Veroiua a Dana Piţy navazuje na pohanské tradice. Démonickou spiritualitu bude zastupovat černobílý film dalšího světoznámého kubánského tvůrce Tomáse Gutiérreze Aley Zápas s démony. Dočkáme se i poněkud bizarní detektivky V zelených pahorcích, kterou v transylvánských plenérech podle vlastního románu natočil za Ceauşescovy diktatury rumunský spisovatel Nicolae Breban.

  Diváky možná překvapí, že lze mezi tvůrce spirituálních filmů zahrnout také nedávno zesnulého českého filmaře Jiřího Krejčíka. Z jeho televizní tvorby uvidíme krátký vánoční snímek Svatá noc a poslední opus Osudové peníze podle Karla Čapka. Většinu programu tvoří tituly u nás málo známé, zapomenuté, případně ve zdejší distribuci nikdy nepromítané. Pět z nich bylo svého času uvedeno nebo vyznamenáno na festivalu v Cannes, Slovo vyhrálo Zlatého lva na festivalu v Benátkách, Čas vody a Pátá pečeť se mohou chlubit oceněním z festivalu v Moskvě. Lektorským slovem bude diváky provázet filmový kritik Jaromír Blažejovský z Masarykovy univerzity v Brně. Seminář je určen filmovým fanouškům, členům filmových klubů, studentům a nejširší veřejnosti. Více na www.kinosvet.eu.

 • Obrázek k novince Festival sci-fi filmů

  Festival sci-fi filmů

  7.3.2014

  Lákají vás neprobádané hlubiny vesmíru? Rádi přemýšlíte o tom, jak by mohla vypadat budoucnost lidstva? Pak by vám neměl uniknout první ročník festivalu sci-fi filmů Future Gate. V pražském kině Bio Oko budete mít možnost ve dnech 13. - 16. března 2014 zhlédnout filmové legendy, ale i naprosté filmové novinky oblíbeného žánru. Většinu z nich jste na velkém plátně ještě neměli šanci vidět a jejich promítání v rámci festivalu bude českou premiérou. Již nyní je možné si na filmovou přehlídku v předstihu zakoupit lístky v pokladně kina Bio Oko nebo online zde. Vstupné na jeden film je 100 Kč, permanentky v omezeném počtu na všech 7 projekcí jsou v prodeji za 400 Kč.

  Festival Future Gate bude slavnostně zahájen ve čtvrtek 13. března 2014 projekcí amerického snímku Europa Report, který přiblíží, jak by mohl vypadat život na Europě, šestém měsíci planety Jupiter. Páteční program festivalu nabídne hned dva zajímavé tituly – švédskou parodii na filmy o superhrdinech Kenny Begins a první díl dnes již kultovní sci-fi série Vetřelec z roku 1979 v hlavní roli se Sigourney Weaver pod režijní taktovkou Ridleyho Scotta. Příznivci žánru anime si přijdou na své v sobotu díky snímku Ghost in the Shell 2.0, legendě japonských animovaných filmů režiséra Mamoru Oshii. Post hlavního večerního obsadily hororové Poslední dny na Marsu s Lievem Schreiberem v roli člena vědecké expedice, svádějícího krutý boj z neznámou životní formou.

  Neděle nadchne milovníky noční oblohy a objevování neznáma v nekonečném vesmíru. Program otevře japonský akční snímek Space Battleship Yamato a festival bude zakončen slavným filmem Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea. Více na www.futuregate.cz.

 • Obrázek k novince Oscary - výsledky

  Oscary - výsledky

  3.3.2014

  Výsledky 86. udílení cen Akademie filmového umění a věd vesměs potěšily a v něčem i překvapily. Špinavý trik, snímek s deseti pro nás nepochopitelnými nominacemi, neproměnil ani jednu. Naopak Gravitace, rovněž se stejným počtem deseti nominací, se stala nejúspěšnějším filmem roku - získala 7 Oscarů včetně režie, kamery, střihu a hudby, tedy nikoliv jen těch technických (vizuální efekty, mix zvuku, střih zvuku), které měla jisté. Jsme rádi, že většinou konzervativní Akademici docenili všeobecné kvality tak originálního a odvážného filmového projektu, na němž jeho vizionářský tvůrce, geniální Alfonso Cuarón, strávil čtyři roky.

  V kontextu s tak širokým doceněním filmu Gravitace se však největším paradoxem letošních Oscarů ukázalo vyhlášení nejlepšího filmu roku, jímž se pouze s třemi celkovými proměněnými nominacemi (herečka ve vedlejší roli a adaptovaný scénář) stalo otrokářské drama 12 let v řetězech. Snímek se tak jasně stal "nejlepším filmem roku" ne proto, JAKÝ JE, tedy jak v něm funguje souhra individuálních filmařských kvalit, ale proto, ŽE JE. Tedy kvůli tématu, o kterém vypráví. S oceněným hereckým duem Matthew McConaughey a Jared Leto a závažností probírané problematiky bychom obdobné "politické vítězství" už spíše uvítali u Klubu poslední naděje.

  Gratulujeme tedy tvůrcům Gravitace, gratulujeme Spiku Jonzemu k nečekané sošce za původní scénář k citlivému dramatu Ona, Cate Blanchett za nejlepší herečku v hlavní roli Jasmíninych slz a Paolovi Sorrentimu za samozřejmého Oscara pro cizojazyčnou Velkou nádheru. A doporučujeme Akademikům podívat se na Rivaly, i když pojednávají o Rakušanovi a Angličanovi v prostředí sportu, který se v Americe nenosí. Kompletní přehled nominovaných a oceněných vám přinášíme v sekci Ocenění.

  (POMO)
 • Obrázek k novince Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

  Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

  1.3.2014

  Americký filmový režisér, scénárista a výtvarník Tim Burton v Praze 25. března 2014 uvede koncert filmové hudby svého dvorního skladatele Dannyho Elfmana, Oba tvůrci se ojedinělé události osobně zúčastní ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

  Hudbu z filmů Tima Burtona zahraje Český národní symfonický orchestr s dirigentem Johnem Maucerim. Projekt byl poprvé uveden 7. října 2013 v britské Royal Albert Hall a Praha je po Londýnu, Los Angeles a Vancouveru čtvrtou světovou metropolí, kde se dílo představí. V programu zazní hudební koláže z Burtonových filmů Batman, Karlík a továrna na čokoládu, Velká ryba, Střihoruký Edward, Mrtvá nevěsta, Ospalá díra, Planeta opic, Beetlejuice nebo Frankenweenie: Domácí mazlíček. Součástí večera bude velkoplošná projekce režisérových skic a storyboardů.

  Tim Burton angažoval Dannyho Elfmana pro filmovou hudbu ke svému prvnímu hranému celovečernímu filmu Pee-Weeho velké dobrodružství (1985). Od té doby jsou Elfmanovy skladby nedílnou součástí jeho filmů. Byl čtyřikrát oceněn na festivalu Benátkách, je držitelem ceny Emmy i Zlatého glóbu. Danny Elfman se stal mimo jiné tvůrcem hudby k úvodní znělce kresleného seriálu Simpsonovi a zkomponoval hudbu k filmům Dobrý Will Hunting, Muži v černém nebo Spider-Man. Čtyřikrát byl nominován na Oscara a získal cenu Grammy. Dirigent John Mauceri je žákem Leonarda Bernsteina, dirigoval v operních domech v Londýně, Washinghtonu i na newyorské Broadway. Byl oceněn Grammy, Tony a Emmy.

  Vstupenky na koncert „Hudba Dannyho Elfmana z filmů Tima Burtona" jsou v prodeji od 21. ledna u Českého národního orchestru v cenách od 900 Kč do 2 500 Kč. Pořadatelem koncertu je Sound Trust s.r.o., producentem je Jan Hasenöhrl.

 • Obrázek k novince Festival Jeden svět 2014

  Festival Jeden svět 2014

  24.2.2014

  Práce se stala hlavním tématem 16. ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který proběhne od 3. do 12. března v Praze a následně v dalších 33 městech v České republice. Programová kategorie „Práce dělá člověka..." nabídne celkem 14 dokumentů, které zkoumají práci z různých úhlů pohledu: jako zdroj stresu a přepracování, jako způsob seberealizace, jako důvod rozpadu rodin, příčinu zanedbání školní docházky u dětských dělníků či jako pramen nejistot střední třídy.

  S prací úzce souvisí také zahajovací film Jednoho světa 2014, jímž jsou Horníci pod palbou významného jihoafrického dokumentaristy Rehada Desaie. Dechberoucí film dokumentuje průběh stávky horníků z dolu Marikana v Jižní Africe v roce 2012, která skončila stejně jako v dobách apartheidu brutálním zásahem policie s desítkami mrtvých. Další programové kategorie se zaměřují na média (Moc médií), rodinné vztahy zkoušené nepřízní osudu (Rodiny v ohrožení), život v nedemokratických režimech (Cesty ke svobodě), životní styl a ekologii (Takzvaná civilizace), filmy oceněné na zahraničních festivalech (Panorama) a další. K filmům s nejpalčivějšími tématy připravuje Jeden svět v Praze panelové debaty s mezinárodními hosty. Budou se konat každý festivalový večer po projekci filmu od 19:30 ve Francouzském institutu v Praze a budou streamovány na webu České televize.

  Diváci a divačky, kteří se složitě orientují v nabídce 106 filmů, mohou využít mobilní aplikaci Jeden svět 2014. Po zodpovězení několika otázek každému doporučí přesně ty filmy z programu, které nejlépe odpovídají jeho diváckému vkusu. Na Jedensvet.cz lze letos vyhledávat filmy také podle klíčových slov, a to v sekci Filmy A - Z.

 • Obrázek k novince 21. Český lev - vítězové

  21. Český lev - vítězové

  23.2.2014

  V sobotu večer proběhlo v pražském Rudolfinu 21. předávání cen České filmové a televizní akademie Český lev. Nejvíce sošek (celkem 12), včetně těch za nejlepší film, režii a scénář, obdrželo dle očekávání drama Hořící keř polské režisérky Agnieszky Holland. Film se stal s velkým náskokem také vítězem hlasování uživatelů ČSFD.cz v nově zavedené kategorii "Cena filmových fanoušků", čímž Agnieszka Holland získala od ČSFD.cz honosnou reklamní kampaň pro její následující snímek. Seznam nominovaných a oceněných ve všech kategoriích a rovněž pořadí všech českých filmů roku 2013, jak se umístili dle počtu hlasů v kategorii "Cena filmových fanoušků", vám přinášíme ve speciálu 21. Český lev.

 • Obrázek k novince Expediční kamera - nejlepší filmy o cestování

  Expediční kamera - nejlepší filmy o cestování

  17.2.2014

  V rekordních více než 200 českých a slovenských městech se v únoru a březnu bude konat již 5. ročník Expediční kamery, tedy přehlídka nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny. I tentokrát je připravena pořádná dávka dobrodružství, objevování adrenalinu a napětí. Nově i ve 3D!

  Takže co letos ve zkratce na Expediční kameře uvidíte? Pěší přechod jedné z nejdrsnějších pouští světa, výpravu za Pygmeji v Kongu, sólolezení v Yosemitech, u kterého se tají dech, první B.A.S.E. jump ve Vysokých Tatrách, první průstupy nádhernými kaňony v Kanadě a jako perličku ježdění na jednokolce v jeskyních. Tam, kde to promítací prostory umožňují, bude součástí programu také 3D film Domino: Hra v podkroví Ztraceného světa. Popisuje průzkumné výpravy do záhadných stolových hor v pralesích Venezuely, na kterých se podílejí i Češi a které v minulých letech přinesly řadu objevů přínosných pro různé vědní obory.

  Řadu promítání doplní doprovodný program – přednášky cestovatelů a sportovců, výstavy fotografií. Slavnostní premiéra proběhne 19. února opět v pražském kině Aero. Diváci se mohou těšit na stereoskopický blok. 3D snímek Domino doplní autor Marek Audy povídáním o tvorbě filmu a promítáním 3D fotografií. Dalším hostem bude Jarda Krajník s povídáním  o 9-ti denním expedičním nonstop závodě. Informace o filmech, podrobný program v jednotlivých městech, data a místa promítání najdete na webu www.ExpedicniKamera.cz.

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 22 29