Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Miroslav Ondříček 1934 - 2015 29.3.2015

  Miroslav Ondříček 1934 - 2015

  Ve věku 80 let zemřel dnes již legendární kameraman Miroslav Ondříček. Na Barrandově začínal jako laborant, aby se přes pomocné práce v dokumentárním filmu dopracoval až k filmu hranému jako asistent kamery u Jaroslava Tuzara. Jako hlavní kameraman působil na Barrandově od roku 1963. Hned od počátků se stal součástí úspěšných filmů Ivana Passera Fádní odpoledne a Intimní osvětlení. V té době také začala plodná spolupráci s Milošem Formanem na filmu Lásky jedné plavovlásky

   

  Od roku 1967 začal Ondříček působit v zahraničí na filmech Lindsaye Andersona (Kdyby..., Bílý autobus, Šťastný to muž). I přes mezinárodní úspěch komedie Hoří má panenko a prvního Formanova amerického filmu Taking Off působil Ondříček v 70. letech převážně v Československu. Za kamerou stál nejen u divácky úspěšných filmů (Drahé tety a já, Božská Ema), ale také právem zapomenutých (Televize v Bublicích aneb Bublice v televiziKonečně si rozumímeNechci nic slyšet). V 80. letech pokračovala plodná spolupráce s Formanem (Vlasy, Ragtime, Amadeus, Valmont), ale i s Georgem Roy Hillem (Svět podle Garpa, Blázinec), Robertem Mandelem (Smrtící triky, Velký esa) a Penny Marshall (Čas probuzení, Velké vítězství).

   

  Na sklonku života působil Ondříček jako pedagog na FAMU a filmové škole v Písku, která nese jeho jméno. Dvakrát byl nominován na Oskara (Ragtime, Amadeus), získal několik cen, včetně ceny Bafta. V roce 2000 obdržel Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu, v roce 2004 cenu za Mimořádný umělecký přínos světové kinematografii na MFF v Karlových Varech. Je také držitelem státní medaile Za zásluhy. 

  (Bart)
 • Obrázek k novince Režisér Lovce trolů se vrací 29.3.2015

  Režisér Lovce trolů se vrací

  Norský filmař André Øvredal před pěti lety sklidil velký úspěch svým debutem – populární formou found footage natočeným Lovcem trolů. Již více než rok se pokouší rozjet svůj další projekt, tentokrát již anglicky mluvený a s mezinárodně známým obsazením. V The Autopsy Of Jane Doe si Brian Cox a Emile Hirsch zahrají otce a syna, oba profesí koronery, jejichž poslední prací je tělo krásné mladé ženy. Bez identity a bez zjevné příčiny smrti. V mysteriózním thrilleru, který se před dvěma lety objevil i na známém blacklistu (každoročně vydávaný seznam nejlepších nerealizovaných scénářů v Hollywoodu) si původně měl zahrát Martin Sheen, ale odklady změnily plány. Natáčení začíná v Londýně v těchto dnech.

  (Rob Roy)
 • Obrázek k novince Transformeři se rozvětví 28.3.2015

  Transformeři se rozvětví

  Stará písnička, jiná značka. Když se v Marvelu rozhodli naplánovat několik filmových sérií, které se měly protínat ve velkých týmovkách, byl to velice riskantní plán. Protože ale vedl k Avengers, třetímu nejvýdělečnějšímu filmu všech dob, stal se z tohohle postupu nový hollywoodský standard. Využijí ho třeba comicsárny od DC, Star Wars, klasická monstra studia Universal... a teď i Transformers. Studio Paramount totiž právě najalo scenáristu Akivu Goldsmana (Čistá duše, Já, robot), aby vymyslel vícedílné pokračování čtvrtých Transformers a přihodil k němu i pár spin-offů. Bude tedy dávat dohromady nové příběhy, shánět scenáristy a dohlížet na to, aby celý robotí vesmír (v rámci blockbusterových možností) dával smysl. Natočí jeden z budoucích filmů Michael Bay, režisér všech dosavadních dílů? To se zatím neví. Podle Marka Wahlberga (Na život a na smrt), který se v nich stoprocentně objeví, ale prý dalšímu návratu neodolá. Tak uvidíme...

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Luther vs. Enterprise 27.3.2015

  Luther vs. Enterprise

  Idrise Elbu možná znáte jako seriálového detektiva Luthera, už se ale objevil i v několika blockbusterech. Thor, Prometheus, Pacific Rim... to je hodně solidní resumé a často se mimochodem mluví o tom, že by Elba měl být prvním Bondem černé pleti. Jestli k tomu někdo dojde, ví jen producenti slavné špiónské série. Než se ale posuneme tímhle směrem, mohl by se Elba objevit ve třetím Star Treku. Ten bude režírovat Justin Lin (Rychle a zběsile 6) a momentálně ho píše Simon Pegg (ano, představitel Scottyho). Premiéra se přitom plánuje na 28. července 2016, a jelikož posádku Enterprise máme, je potřeba sehnat akorát nového záporáka. Ano, tady vstupuje do hry Elba. A ačkoliv zatím není jasné, jestli by si zahrál člověka nebo třeba klingona, určitě by byl Kirkovi a spol. velice důstojným protivníkem.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Spielberga čeká nová sci-fi 26.3.2015

  Spielberga čeká nová sci-fi

  Steven Spielberg má napilno. Momentálně dokončuje špiónský thriller Bridge of Spies, ve kterém se Tom Hanks zaplete do studené války, a ještě letos by měl zadaptovat fantasy román The BFG (Obr Dobr) od Roalda Dahla. První zmíněný film uvidíme 16. října 2015 a druhý 1. července 2016, což znamená, že bude mít Spielberg za rok a čtvrt zase volno. Nebo vlastně nebude. Právě se totiž ujal sci-fi románu Ready Player One od Ernesta Clinea, který promění ve velkou filmovou poctu osmdesátým létům. Ready Player One se odehrává v roce 2044 a hlavním hrdinou je teenager, který se snaží zbohatnout ve virtuální realitě. K nalezení skrytého pokladu ale musí prokázat znalost filmových fenoménů, a to zejména těch, které vznikly před koncem 20. století. Star Wars, Indiana Jones, Blade Runner, Návrat do budoucnosti, Krotitelé duchů, Highlander... to je jen špička ledovce, na který se budou hodně složitě shánět práva. Se Spielbergem u kormidla je to ale hned o něco lehčí!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Neeson a drogová ponorka 25.3.2015

  Neeson a drogová ponorka

  Liam Neeson nedávno prohlásil, že hodlá zhruba do dvou let seknout s akčními rolemi. Koneckonců už mu je 62 a nemá fyzičku jako třeba Stallone, není tedy divu, že se pomalu přesouvá k o něco klidnějším rolím. Už v dubnu ho sice uvidíme v gangsterce Noční běžec, pak se ale mihne v Méďovi 2 a ve Vincentově světě a příští rok si dá dvě dramata. A Monster Call bude děsivá fantasy a v historickém Silence Neesona čeká další spolupráce s Martinem Scorsesem, jeho nejnovějším projektem je potom thriller Narco Sub. Charismatický Brit si v něm zahraje propuštěného námořního důstojníka, který musí do Ameriky propašovat ponorku plnou drog. Samozřejmě nedobrovolně, protože si na něj vyšlápne ekvádorský drogový lord, tak uvidíme, jestli si ho Neeson do konce filmu najde a vysvětlí mu, že má velice specifické schopnosti. Narco Sub režíruje Brian Kirk (Hra o trůny) a o produkci se postará třeba Ridley Scott. Čekejte tedy chlapáckou podívanou, která se snad zařadí po bok klasik jako Ponorka nebo Hon na ponorku.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdo natočí třetí Avengers? 24.3.2015

  Kdo natočí třetí Avengers?

  Možná jste zaznamenali, že se třetí díl Avengers rozdělí na dva filmy. První část dorazí v květnu 2018 a druhá přesně o rok později, Joss Whedon (Avengers, Avengers: Age of Ultron) ale už několikrát naznačil, že u toho nebude. Superhrdinský střet s Thanosem, filmovým titánem z potitulkové scény Avengers, si tak musel najít jiný režijní dohled. A nyní se potvrdily dávné zvěsti, že by jím měli být bratři Russovi, kteří se minulý rok blýsknuli dvojkou Kapitána Ameriky. Russovi nám příští rok naservírují třetího Kapitána, ve kterém se Steve Rogers střetne s Tonym Starkem. Jejich dalším filmem by měl být špionážní thriller The Gray Man, a pokud se teď podepíšou na tečkovanou čáru, hned po něm je čeká dvojitá dávka Avengers. Gratulujeme!

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Želvy Ninja se vrací do akce 23.3.2015

  Želvy Ninja se vrací do akce

  Loňský reboot Želv Ninja vydělal skoro půl miliardy dolarů. April s tváří Megan Fox (Transformers) se tak samozřejmě vrátí, a s ní i čtyři ústřední zelení hrdinové. Premiéra druhého dílu nás čeká 3. června 2016, fanoušky pak určitě potěší, že se opět vrátíme přímo do New Yorku. Štáb utratí ve Velkém jablku 63 milionů dolarů (takže zhruba 2/5 rozpočtu?), zatím ale netušíme, za co přesně. Že by konečně došlo na debut Kranga, Rocksteadyho a Bebopa? Mluví se o něm už dlouho a vzhledem k tomu, že se ve dvojce neobjeví Trhač, by tohle střídání dávalo smysl. Víc informací snad budeme mít v nejbližších týdnech, newyorské natáčení pod dohledem Davea Greenea (Earth to Echo) totiž začíná už příští měsíc.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Romeo a Julie: Bitva u Verony 22.3.2015

  Romeo a Julie: Bitva u Verony

  Dopočítat se filmových zpracování nejslavnějšího Shakespeara není vůbec jednoduché. Adaptací jsou vyloženě desítky, v paměti ale nejspíš máte tu od Baze Luhrmanna a možná podivnost Tromeo and Juliet od Jamese Gunna (Strážci Galaxie) nebo předloňskou evropskou koprodukci, v níž si zahráli Hailee Steinfeld (Opravdová kuráž) a Douglas Booth (Noe). Znamená to, že je čas na další verzi? Samozřejmě! Alespoň podle producenta Joea Rotha (Alenka v říši divů, Sněhurka a lovec), který chystá Romea a Julii ve stylu comicsovky 300: Bitva u Thermopyl. Správně, čeká nás milenecké drama s dravě stylizovanou vizuální stránkou. Tak uvidíme, zda mu to nějak pomůže do diváckého povědomí.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Nesmiřitelný Artuš 21.3.2015

  Nesmiřitelný Artuš

  Guy Ritchie (Sherlock Holmes) právě začal natáčet Rytíře kulatého stolu. Jeho nový film nám představí krále Artuše a spol. hezky od začátku, takže není zas takový problém, že se objevil konkurenční projekt. Men at Arms se zaměří na Lancelota, který se na stará kolena pokusí odčinit pár osudových hříchů. Prý půjde o jakousi rytířskou verzi Nesmiřitelných, nečeká nás tudíž start filmové série, nýbrž drsný epilog, za který by si někdo mohl dojít pro Oscara. Tedy v úplně ideálním případě, Men at Arms totiž režíruje Jonathan Liebesman (Želvy Ninja). A ten zatím moc akademických ambicí nepředvedl...

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 86 171 256 341

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz 25.3.2015

  Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

  Oscarový režisér Jean-Jacques Annaud a ikonická herečka Kim Novak navštívili Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, kde s nimi režisér Robin Kašpařík udělal exkluzivní rozhovory pro ČSFD.cz. Zajímá Vás, jaká byla spolupráce Kim Novak s legendárním Alfredem Hitchcockem na filmu Vertigo (rozhovor zde), nebo jak točí Annaud filmy se zvířaty (rozhovor zde)?

 • Obrázek k novince Na ohnivé kometě v Era ART klubu 14.3.2015

  Na ohnivé kometě v Era ART klubu

  V pražském Era ART klubu právě probíhá pravidelná úterní „jízda" Na ohnivé kometě! Od 3. března do 28. dubna zde můžete zhlédnout výjimečné sci-fi a fantasy snímky doprovázené následnou diskuzí se zajímavými hosty. Promítáme každé druhé úterý od 19.00 hodin v Era světě na Jungmannově náměstí 767/6, jen „pár metrů" od Václavského náměstí.

   

  V rámci nejbližšího programu klubu promítneme 17. 3. thriller Dokonalý trik Christophera Nolana, 31. 3. sci-fi Gattaca Andrewa Niccola, 14. 4. fantasy Boj o oheň Jean-Jacquea Annauda a 28. 4. drama Velka ryba Tima Burtona. Začátek je vždy v 19 hodin. V květnu a červnu (12. 5. - 23. 6.) uvedeme pásmo životopisných filmů – Životy těch druhých, které zahájíme v úterý 12. května československým snímkem Člověk proti zkáze (1989) režisérů Štěpána Skalského a Jaromíra Pleskota.

   

  Era Art klub je malý filmový klub (kapacita 40 míst) v centru Prahy, který se již třetím rokem snaží navázat na tradici filmových klubů 70. a 80. let, kdy po každém filmovém promítání obvykle následovala moderovaná diskuze s hostem „večera". Diskuze po projekcích uvádí filmový publicista Jan Foll. Vstupné na jednotlivá promítání je symbolické – 50 Kč. Informace o rezervaci místa na: jungmanak@erasvet.cz nebo na tel. čísle 224 284 658.

 • Obrázek k novince EIGASAI 2015 10.3.2015

  EIGASAI 2015

  Pražská část festivalu Japonského filmu a kultury EIGA-SAI 2015 začíná již ve čtvrtek 12.3. a poběží do 18.3. v kině Lucerna. Hlavním hostem bude oscarový režisér Takita Yōjirō. Zatímco plzeňský prolog festivalu je již v plném proudu (potrvá až do 11.3.), v Praze finišují přípravy na zahájení. V prodeji jsou již všechny typy permanentek i vstupenky na jednotlivé projekce, vrcholí přípravy víkendového doprovodného programu pro celou rodinu.

   

  Letošní EIGA-SAI nabízí celkem 18 japonských snímků všech žánrů, od klasiky až po nejnovější produkci. Přestože hlavní téma letošního ročníku zní „Reflexe smrti v japonském filmu a kultuře", neznamená to, že by v programu chyběly komedie či filmy s optimistickým vyzněním - právě naopak. Satirické komedie na zdánlivě pochmurné náměty mají v Japonsku mimořádně bohatou tradici – k těm nejlepším patří nepochybně Trest smrti oběšením (Kōshikei, 1968), pod nímž je podepsána jedna z nejvýraznějších osobností japonské nové vlny, nedávno zesnulý režisér Óšima Nagisa, či snímek lakonicky nazvaný Pohřeb (Osōshiki, režie Itami Jūzō, 1984). Poněkud jiného ražení, nicméně rovněž mistrovským dílem, je i Kroužek sebevrahů (Jisatsu sākuru, režie Sono Shion, 2002), který v Japonsku nesmírně exponované téma kolektivních sebevražd mladých lidí pojednává na pomezí hororu a fantasy. Největším lákadlem je nepochybně dosud jediný japonský oscarový snímek Průvodce (Okuribito) – jeho tvůrce, režisér Takita Yōjirō bude hlavním hostem festivalu a ve svém programu má mimo jiné i velice žádané besedy s publikem. Z dalších titulů Takitovy retrospektivy české diváky asi nejvíc potěší snímky na historické náměty – vynikající samurajská freska Poslední věrný chrámu Mibu (Mibu gishi-den, 2003) či mysteriózní snímek Geomant (Onmyōji, 2001), odehrávající se na duchy a démony ovládaném japonském císařském dvoře 10. století. V Takitově retrospektivě nebude ale chybět ani ukázka erotického žánru pinku eiga (doslova „růžové filmy"), na jehož poli se režisér proslavil v 80. letech.

   

  EIGA-SAI ale nejsou jen filmy (byť slovo v českém překladu znamená filmový festival) – o víkendu se opět chystá bohatý doprovodný program: Tradiční happening s bubny taiko a shamisenem, dílny tradičních japonských disciplín pro celou rodinu, akce pro milovníky mangy a anime, přednášky, výstavy. A samozřejmě tradiční japonské menu. O víkendu určitě bude stát za to strávit v Lucerně celý den. Podrobnosti k programu jsou k dispozici na www.eigasai.cz a  www.facebook.com/eigasaicz. Vstup na všechny akce doprovodného programu je zdarma!

 • Obrázek k novince Festival sci-fi film Future Gate se blíží 6.3.2015

  Festival sci-fi film Future Gate se blíží

  Druhý ročník festivalu sci-fi filmů Future Gate expanduje po loňském úspěchu v Praze i do Brna. Festival přinese příznivcům science fiction a nových technologií čtyřdenní přehlídku nabitou novými snímky i legendami světové kinematografie. Festival nabídne prostor žánrově rozmanitým filmům, které spojuje téma vesmír, mimozemské civilizace, umělá inteligence či fantastické technologie naší blízké i vzdálené budoucnosti. Diváci všech věkových kategorií čekají výpravy nejen do neznámých končin vesmíru, ale i na Zemi naší budoucnosti.

   

  Přehlídka proběhne v Praze 12. – 15. března 2015 v kině Bio Oko a v Brně 26. – 29. března 2015 v kině Art. Mezi deseti filmy nechybí druhý díl kultovní ságy Vetřelci pod taktovkou Jamese Camerona v režisérské verzi, vůbec první uvedení filmu The Zero Theorem tvůrce Terryho Gilliama (Brazil, 12 opic), robotická novinka Automata se skvělým Antoniem Banderasem nebo půvabná sci-fi komedie The History of Future Folk, oceněná na několika zahraničních festivalech. V hluboké předpremiéře festival uvede očekávaný film Alexe Garlanda (28 dní poté, Sunshine) Ex Machina. Festival nabídne i Divokou planetu z roku 1973 z velké části produkovanou v tehdejším Československu ve studiu Jiřího Trnky a oceněnou na festivalu v Cannes.

   

  Speciální přehlídka filmů je i letos doplněna tematickými dekoracemi umělecké skupiny WizArts, návštěvou fanoušků v kostýmech oblíbených sci-fi hrdinů a inspirativním doprovodným programem v podobě přednášek. Součástí pátečního programu je slavnostní vyhlášení Ceny hráčů 2014 v soutěži nejlepších her loňského roku. Vstupenky na jednotlivé filmy a permanentky je možné pro pražskou část festivalu zakoupit v pokladně kina Bio Oko nebo online na www.biooko.net. Diváci v Brně mají možnost zakoupit vstupenky a permanentky v pokladně kina Art. Vstupné na jeden film je 100 Kč. Více o festivalu a jeho programu naleznete na www.futuregate.cz.

 • Obrázek k novince Zlín metropolí filmu pro děti a mládež 2.3.2015

  Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

  Zlín Film Festival letos slaví 55 let. Na Kudlově, na kopci nad Zlínem, se filmy natáčí již od roku 1936, zatímco dole ve městě se už od roku 1961 koná festival filmů pro malé a mladé diváky. Oslavy letošního půlkulatého výročí budou velkorysé, bohatě je koncipovaný filmový i doprovodný program. Festival se opírá o své tradiční pilíře – pět mezinárodních soutěží, jejichž dramaturgické pojetí se nemění. Filmový program nabídne více než 300 snímků ze zhruba 50 zemí, většina filmů přitom bude v České republice uvedena vůbec poprvé. Festivalové výročí bude připomenuto animovanou a středometrážní tvorbou zlínského (gottwaldovského) studia, které bylo a je s festivalem neodmyslitelně spjato. Dny evropské kinematografie, hlavní nesoutěžní sekce festivalu, je věnována Německu a nabídne více než 40 celovečerních filmů nejen pro děti a mládež. Další významnou součástí programu nadcházejícího ročníku bude sekce věnovaná tvorbě Adolfa Borna, který u příležitosti svých 85. narozenin převezme ve Zlíně Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež. Profesionálům určený Industry program se zaměří na největší výzvy české filmové scény, například na problematiku nelegálního stahování filmů. Jak vypadají reklamní kampaně, které už pomohly vyprodat nejedno kino, předvede Duhová kulička – konference ze světa filmového marketingu, jež každoročně odtajňuje ty největší marketingové triky.

   

  Jen dílčí změny přinese doprovodný program festivalu. Jeho neodmyslitelnou součástí je i MINISALON – Filmové klapky. Výtvarná díla 119 autorů budou ve Zlíně vydražena v poslední květnový den, přičemž výtěžek dražby bude rozdělen studentům českých a slovenských filmových škol a jejich vítězným, veřejně prezentovaným projektům.

   

  Autorem výtvarné koncepce letošního ročníku Zín Film Festivalu je Petr Nikl, zlínský rodák, výrazná a všestranná osobnost české kulturní scény. Festivalový vizuál je inspirován kaleidoskopem. „Krasohled je typická dětská hračka, jakási osobní promítačka představivosti. Umožňuje nekonečné varianty a proměny. Podobně jako políčka filmu se i jeho obrazce oživují pohybem. Otočný vír odrazů animuje stále nové možnosti. Rotující proměnlivý terč, rozložený do množství polí, může být metaforou pro film a jeho zacházení s časem a kreativitou," vysvětluje Nikl. Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně se uskuteční ve dnech 29. 5. – 4. 6. 2015. Další informace rovněž najdete na festivalovém webu www.zlinfest.cz.

 • Obrázek k novince Jeden svět přiváží oskarový film Citizenfour 24.2.2015

  Jeden svět přiváží oskarový film Citizenfour

  Čekáte na příležitost vidět dokumentární film Citizenfour, který letos získal Oskara? Počátkem března budete mít jedinečnou příležitost díky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. V Praze se uskuteční celkem tři projekce filmu režisérky Laury Poitras, který představuje unikátní záběry schůzek whistleblowera Edwarda Snowdena s novináři před tím, než zveřejnil své svědectví o narušování soukromí občanů americkými bezpečnostními službami.


  Vedle vítězného Citizenfour byl letos na filmového Oskara nominován i další dokument z programu Jednoho světa – docu-thriller Virunga. Ten vás zavede do národního parku v DR Kongo, kde přežití posledních goril horských na světě ohrožuje ozbrojený konflikt a zálusk britských těžařů na místní ropu. Na produkci filmu plného intrik, střelby a krásných zvířat se podílel Leonardo DiCaprio.
  Oskarové naděje letos chvíli choval i dokument Briana Knappenbergera Zázračné dítě internetu: příběh Aarona Swartze. Je to portrét aktivisty bojujícího za svobodný internet, jehož nátlak vyšetřovatelů dohnal v lednu 2013 k sebevraždě.


  Další velkým bijákem letošního Jednoho světa je Podoba ticha (The Look of Silence) režiséra Joshuy Oppenheimera. Stejně jako v předchozím dokumentu Způsob zabíjení (The Act of Killing), který získal cenu Jednoho světa v roce 2013, Oppenheimer opět zkoumá svědomí vrahů indonéských komunistů z genocidy v 60. letech. Tentokrát se díváme očima cestujícího optometristy, jenž někdejším hrdlořezům napravuje zrak a přitom od nich chce slyšet, jak zabili jeho staršího bratra. Film v Praze představí producentka Signe Byrge Sørensen a na prodloužené pofilmové debatě v kině Světozor povypráví o tom, jak se film snaží šířit v Indonésii poté, co tamní úřady projekce zakázaly.


  Jeden svět letos představí celkem 114 dokumentárních filmů. Po pražské části (2.-11. března) festival objede dalších 33 měst po celé České republice. Sestavte si vlastní program na www.jedensvet.cz.

 • Obrázek k novince Oscary 2015 - výsledky 23.2.2015

  Oscary 2015 - výsledky

  Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky, dostalo se mu také uznání za nejlepší režii, originální scénář a kameru. Stejný počet zlatých plešounů ale vyhrál i Grandhotel Budapešť Wese Andersona, který byl oceněn za nejlepší výpravu, hudbu, kostýmy a masky. V hereckých kategoriích jásali Eddie Redmayne (Teorie všeho), Julianne Moore (Still Alice), J. K. Simmons (Whiplash) a Patricia Arquette (Chlapectví). Záběr letošních cen byl tedy velmi široký a mimo Birdmana, Grandhotelu Budapešť a tříoscarového Whiplashe (oslnil ještě střihem a zvukem) si žádný film neodnesl více než jednu sošku. Že vás zajímá, v čem přesně zabodoval váš favorit? Stačí se začíst do přehledu kompletních výsledků!

   

   

  Nejlepší film roku

  Birdman

  Americký sniper

  Grandhotel Budapešť

  Chlapectví 

  Kód Enigmy

  Selma

  Teorie všeho

  Whiplash

   

  Nejlepší herec v hlavní roli

  Eddie Redmayne (Teorie všeho)

  Steve Carell (Hon na lišku)

  Bradley Cooper (Americký sniper)

  Benedict Cumberbatch (Kód Enigmy)

  Michael Keaton (Birdman)

   

  Nejlepší herečka v hlavní roli

  Julianne Moore (Still Alice)

  Marion Cotillard (Dva dny, jedna noc)

  Felicity Jones (Teorie všeho)

  Rosamund Pike (Zmizelá)

  Reese Witherspoon (Divočina)

   

  Nejlepší herec ve vedlejší roli

  J.K. Simmons (Whiplash)

  Robert Duvall (Soudce)

  Ethan Hawke (Chlapectví)

  Edward Norton (Birdman)

  Mark Ruffalo (Hon na lišku)

   

  Nejlepší herečka ve vedlejší roli

  Patricia Arquette (Chlapectví)

  Laura Dern (Divočina)

  Keira Knightley (Kód Enigmy)

  Emma Stone (Birdman)

  Meryl Streep (Čarovný les)

   

  Nejlepší režie

  Alejandro González Iñárritu (Birdman)

  Wes Anderson (Grandhotel Budapešť)

  Richard Linklater (Chlapectví)

  Bennett Miller (Hon na lišku)

  Morten Tyldum (Kód Enigmy)

   

  Nejlepší originální scénář

  Birdman (Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo)

  Grandhotel Budapešť (Wes Anderson)

  Hon na lišku (E. Max Frye, Dan Futterman)

  Chlapectví (Richard Linklater)

  Slídil (Dan Gilroy)

   

  Nejlepší adaptovaný scénář

  Kód Enigmy (Graham Moore)

  Americký sniper (Jason Hall)

  Inherent Vice (Paul Thomas Anderson)

  Teorie všeho (Anthony McCarten)

  Whiplash (Damien Chazelle)

   

  Nejlepší animovaný film

  Velká šestka

  Jak vycvičit draka 2

  Kaguyahime no monogatari

  Song of the Sea

  Škatuláci


  Nejlepší cizojazyčný film

  Ida (Polsko)

  Divoké historky (Argentina, Španělsko)

  Leviatan (Rusko)

  Mandariinid (Estonsko, Gruzie)

  Timbuktu (Mauritánie, Francie)


  Nejlepší kamera

  Birdman (Emmanuel Lubezki)

  Grandhotel Budapešť (Robert Yeoman)

  Ida (Lukasz Zal, Ryszard Lenczewski

  Mr. Turner (Dick Pope)

  Nezlomný (Roger Deakins)


  Nejlepší střih

  Whiplash (Tom Cross)

  Americký sniper (Joel Cox, Gary D. Roach)

  Grandhotel Budapešť (Barney Pilling)

  Chlapectví (Sandra Adair)

  Kód Enigmy (William Goldenberg)


  Nejlepší výprava

  Grandhotel Budapešť (Adam Stockhausen, Anna Pinnock)

  Čarovný les (Dennis Gassner, Anna Pinnock)

  Interstellar (Nathan Crowley, Gary Fettis)

  Kód Enigmy (Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald)

  Mr. Turner (Suzie Davies, Charlotte Watts)


  Nejlepší kostýmy

  Grandhotel Budapešť (Milena Canonero)

  Čarovný les (Colleen Atwood)

  Inherent Vice (Mark Bridges)

  Mr. Turner (Jacqueline Durran)

  Zloba - Královna černé magie (Anna B. Sheppard, Jane Clive)

   

  Nejlepší Makeup

  Grandhotel Budapešť (Frances Hannon, Mark Coulier)

  Hon na lišku (Bill Corso, Dennis Liddiard)

  Strážci Galaxie (Elizabeth Yianni-Georgiou, David White)


  Nejlepší hudba

  Grandhotel Budapešť (Alexandre Desplat)

  Interstellar (Hans Zimmer)

  Kód Enigmy (Alexandre Desplat)

  Mr. Turner (Gary Yershon)

  Teorie všeho (Jóhann Jóhannsson)


  Nejlepší píseň

  Selma ("Glory") (John Stephens, Lonnie Lynn)

  Beyond the Lights ("Grateful") (Diane Warren)

  Glen Campbell: I'll Be Me ("I'm Not Gonna Miss You") (Glen Campbell, Julian Raymond)

  LEGO® příběh ("Everything Is Awesome") (Shawn Patterson)

  Love song ("Lost Stars") (Gregg Alexander, Danielle Brisebois)

   

  Nejlepší mix zvuku

  Whiplash (Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley)

  Americký sniper (John Reitz, Gregg Rudloff, Walt Martin) 

  Birdman (Jon Taylor, Frank A. Montaño, Thomas Varga)

  Interstellar (Gary A. Rizzo, Gregg Landaker, Mark Weingarten)

  Nezlomný (Jon Taylor, Frank A. Montaño, David Lee)


  Nejlepší střih zvuku

  Americký sniper (Alan Robert Murray, Bub Asman)

  Birdman (Martin Hernández, Aaron Glascock)

  Hobit: Bitva pěti armád (Brent Burge, Jason Canovas)

  Interstellar (Richard King)

  Nezlomný (Becky Sullivan, Andrew DeCristofaro)


  Nejlepší vizuální efekty

  Interstellar (Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott Fisher)

  Captain America: Návrat prvního Avengera (Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill, Dan Sudick)

  Strážci Galaxie (Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould)

  Úsvit planety opic (Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Erik Winquist)

  X-Men: Budoucí minulost (Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer)


  Nejlepší celovečerní dokument
  CitizenFour (Laura Poitras)

  Hledání Vivian Maier (John Maloof, Charlie Siskel)

  Last Days in Vietnam (Rory Kennedy)

  Le Sel de la terre (Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado)

  Virunga (Orlando von Einsiedel)


  Nejlepší krátkometrážní dokument

  Crisis Hotline: Veterans Press 1 (Ellen Goosenberg Kent)

  Joanna (Aneta Kopacz)

  La parka (Gabriel Serra)

  Nasza klatwa (Tomasz Sliwinski)

  White Earth (Christian Jensen)


  Nejlepší krátkometrážní animovaný film

  Feast (Patrick Osborne)

  The Bigger Picture (Daisy Jacobs)

  The Dam Keeper (Robert Kondo, Daisuke 'Dice' Tsutsumi)

  Me and My Moulton (Torill Kove)

  A Single Life (Joris Oprins)

   

  Nejlepší krátkometrážní hraný film
  The Phone Call (Mat Kirkby)

  Aya (Oded Binnun, Mihal Brezis)

  Boogaloo and Graham (Michael Lennox)

  La lampe au beurre de yak (Wei Hu)

  Parvaneh (Talkhon Hamzavi)

   

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 22. Český lev - výsledky 22.2.2015

  22. Český lev - výsledky

  22. ročník cen Český lev má za sebou vyhlášení vítězů. Za favorita bylo považováno Fair Play Andrey Sedláčkové, jež šlo do boje s patnácti nominacemi, nakonec ale neproměnilo ani jednu a získalo pouze dvě nestatutární ceny - první od filmových fanoušků ČSFD a druhou za plakát. Se třemi oceněními šli domů herci z Díry u Hanušovic a stejně dopadl tvůrčí tým Tří bratrů, který dosáhl na nejlepší masky, kostýmy a scénografii. Jednoznačným vítězem večer tak byla Cesta ven Petra Václava, která zabodovala hned v sedmi kategoriích. Stala se nejlepším filmem a podle České filmové a televizní akademie měla také nejlepší režii, scénář, kameru, střih, zvuk a ženský herecký výkon v hlavní roli. Všem výhercům gratulujeme, jmenovité podrobnosti si můžete prohlédnout v sekci Ocenění / Český lev.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Průvan na filmovce v Písku (20. 2. 2015) 18.2.2015

  Průvan na filmovce v Písku (20. 2. 2015)

  Zavřete okna nebo bude průvan! Studenti Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku si připravili na pátek 20. února 2015 pro své budoucí kolegy a jejich rodiče, ale i pro každého, kdo by chtěl nahlédnout pod pokličku školy a vědět i vidět, jak a co se na „filmovce" učí, Den otevřených dveří. Od 10.00 do 15.00 hod. budou probíhat ve škole (Lipová alej, Písek) prohlídky učeben a specializovaných pracovišť, včetně školních ateliérů a projekce studentských filmů.

   

  Návštěvníkům se budou věnovat nejen studenti, ale i kantoři, kteří představí své obory a zodpoví otázky zájemců o studium, ale i těch, kteří mají prostě rádi film. Účast na akci potvrdili: akad. arch. Jindřich Goetz – rektor školy, MgA. Miloň Terč – ředitel školy a pedagogové doc. Eva Bobková, doc. Karel Jaroš, doc. Jana Hádková a PhDr. Milica Pechánková. Dále pak budou přítomní studenti, kteří vás provedou celým areálem školy. Organizátoři akce, tedy studenti, se těší s vámi všemi na shledanou v Písku. Více informací o studiu a oborech najdete na www.filmovka.cz.

   

 • Obrázek k novince Mladá kamera Uničov (19.–21. 3. 2015) 14.2.2015

  Mladá kamera Uničov (19.–21. 3. 2015)

  Mladá kamera Uničov je celostátní soutěžní filmovou přehlídkou určenou pro mladé filmové tvůrce. Soutěže se mohou zúčastnit jak amatéři, tak studenti či absolventi filmových škol. Účast v soutěži je omezena věkovým limitem 30 let. Soutěžní přehlídka je rozdělena do kategorií: amatéři do 20 let, amatéři do 30 let a studenti a absolventi filmových škol do 30 let. Délka snímků přihlášených do těchto kategorií nesmí přesáhnout 30 minut.


  Letošní 41. ročník přináší jako novinku ještě čtvrtou soutěžní kategorii – video z mobilu. Pokud chcete natočit film, nemusíte již shánět drahou techniku, ale můžete točit tím, co máte po ruce – mobilním telefonem, tabletem či fotoaparátem. Vaše video v maximální délce dvou minut a velikosti do 400 MB ve formátu MPEG 2 můžete zaslat přes jakoukoli úschovnu na adresu mladakamera@seznam.cz. Zaslaná videa budou zveřejněna na kanálu mladakamera na YouTube a na facebooku Mladé kamery proběhne hlasování diváků. Deset snímků s nejvyšším počtem hlasů bude promítnuto přímo na festivalu v samostatném soutěžním bloku. O celkovém vítězi této kategorie rozhodne porota. Své filmy můžete přihlašovat do soutěže prostřednictvím elektronického formuláře. Uzávěrka příjmu filmů je 25. února 2015.


  Filmový festival Mladá kamera Uničov patří k nejstarším filmovým přehlídkám v České republice. Velkým lákadlem letošního 41. ročníku bude bezpochyby složení soutěžní poroty. Zasednou v ní např. režisér Milan Cieslar, ředitel QQ studia Ostrava Vladimír Mráz a filmový pedagog Martin Čihák. Mezi porotci bude také režisér Jan Prušinovský, který v rámci festivalu uvede projekci svého nejnovějšího filmu Kobry a užovky. Nedílnou a důležitou součástí festivalu je také rozborový seminář, kde mladí tvůrci získávají (pro ně důležitou) zpětnou vazbu od porotců i diváků. V minulých letech si tvůrci a návštěvníci semináře mohli vyslechnout odborné komentáře řady renomovaných tvůrců, mezi nimiž byli např. Bohdan Sláma, František A. Brabec, Alice Nellis, Zdeněk Jiráský, Ramunas Greičius, Saša Gedeon, Tomáš Doruška a další. Více na informací na: www.mladakamera.cz.

<< předchozí 1 2 3 4 9 17 25 33