Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Marvel nám nabídne tři filmy ročně 24.7.2014

  Marvel nám nabídne tři filmy ročně

  Filmová pobočka Marvelu rozjela vlastní projekty Iron Manem z roku 2008. Příští týden to dotáhneme ke Strážcům Galaxie, kteří budou desátým příspěvkem do provázaného filmového vesmíru, a už teď je naplánováno dalších jedenáct „pokračování". 30. dubna 2015 nás čeká týmovka Avengers: Age of Ultron, na níž 16. července 2015 naváže Ant-Man. Dále je jisté, že 5. května 2016 uvidíme trojku Kapitána Ameriky, zbytek marveláckých plánů nicméně halí rouška tajemství. Dozvíme se je už v neděli díky Comic-Conu? Minimálně část bude určitě odhalena. V každém případě ale známe data premiér, která budou zatím nespecifikované comicsové projekty okupovat. Tím nejbližším je 8. červenec 2016, kolem kterého krouží Dr. Strange. Od roku 2017 pak Marvel přejde na systém tří filmů ročně, přičemž pro ně vybral tato data: 5. května 2017, 28. července 2017, 3. listopadu 2017, 4. května 2018, 6. července 2018 a 2. listopadu 2018. Prozatím poslední oznámený film uvidíme 3. května 2019. Vzhledem k tomu, že existuje interní plán premiér až do roku 2028, ale brzký konec marveláckého univerza rozhodně nečekejte.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Spider-Man mění strategii 24.7.2014

  Spider-Man mění strategii

  Amazing Spider-Man 2 měl být miliardovým hitem, nakonec ale vydělal „jen" 700 milionů dolarů. Navíc se nemůže chlubit ani nadšenými kritikami a ohlasy, studio Sony proto upustilo od svých dlouhodobých plánů. Třetí díl měl jít původně do kin 10. června 2016 a čtyřka se chystala na 4. května 2018, přičemž se kolem ní měla objevit i záporácká týmovka The Sinister Six od Drewa Goddarda (Chata v lesích). Tu ale nakonec uvidíme už 11. listopadu 2016 a třetí Amazing Spider-Man bude následovat někdy v roce 2018. Důvody? Mimo zmíněných hraje roli i to, že Spideyho opustil Roberto Orci, jeden z klíčových scenáristů dvojky a trojky. Máme se bát i o návrat režiséra Marca Webba (500 dní se Summer)? Ten podle všeho v ohrožení není. Jinak se ale bude znovu přemítat nad tím, jak Spider-Mana co nejspolehlivěji prodat nové divácké generaci, a mezitím jednoduše půjdou do kin jiné filmy. 10. června 2016 uvidíme místo třetího Spideyho adaptaci videohry Uncharted. 4. květen 2018 pak rychle uzmul Marvel, který jej pravděpodobně použije pro premiéru Avengers 3. Potvrzení tohohle tahu by mohlo, společně s další kupou comicsových informací, přijít už v nejbližších dnech na Comic-Conu.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Piráti se opozdí 23.7.2014

  Piráti se opozdí

  Připravit velký letní blockbuster je nesmírně náročné a občas se vyplatí čekat, až dají scenáristé dohromady co nejlepší výchozí materiál. Odkládání premiér tak není úplně neobvyklé, nedávno se ostatně přesouvala třeba comicsovka Batman v Superman: Dawn of Justice. Ta putovala z července 2015 na květen 2016. A podobné sbírání času nyní podstoupili pátí Piráti z Karibiku, které připravuje norské duo Joachim Rønning a Espen Sandberg (Kon-Tiki). Film s údajným podtitulem Dead Men Tell No Tales uvidíme místo 20. května 2016 až 7. července 2017. Natáčení by nicméně mělo začít už příští rok, v nadcházejících měsících tak čekejte přesnější zprávy o zápletce a potvrzení castingu. Zvěsti o tom, že se vedle Johnnyho Deppa obléknou do kostýmů i Christoph Waltz (Nespoutaný Django) nebo Rebecca Hall (Iron Man 3), totiž dosud nikdo nepotvrdil.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdo vycvičí krále Artuše? 22.7.2014

  Kdo vycvičí krále Artuše?

  Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad další velkolepou žánrovkou studia Warner Bros. Jedná se o novou filmovou sérii s králem Artušem, jejíž první díl natočí Guy Ritchie (Podfu(c)k, Sherlock Holmes). Elba by si v ní měl zahrát Artušova mentora, který prý nebude mít daleko k Merlinovi. Půjde o přímou náhradu slavného čaroděje? To zatím nikdo nepotvrdil ani nevyvrátil. 22. července 2016 ale očividně uzříme další volné převyprávění slavné legendy, ve kterém by se mohlo máchat meči v náležitě epickém stylu. Snad se dočká lepšího přijetí než Král Artuš z roku 2004...

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Známe zápletku sedmých Star Wars? 21.7.2014

  Známe zápletku sedmých Star Wars?

  J. J. Abrams (Mission: Impossible III, Star Trek) je proslulý tím, že se snaží co nejdéle tajit zápletky svých filmů. Třeba o Super 8 jsme do premiéry nevěděli skoro nic a debaty o tom, kdo je vlastně záporák ve Star Trek: Do temnoty, zaměstnaly internet na dlouhé měsíce. Je tedy logické, že nás to samé čeká i u sedmé epizody Star Wars. Abrams se snaží tutlat i to, jak se budou jmenovat nové postavy a jaké lodi nebo planety nás čekají, teď se ale přeci jen objevilo pár nových informací o ději. Jsou pravé? Anebo jde jen o záměrnou mystifikaci? To se nedozvíme ještě pěkných pár měsíců. Pokud jste ale doteď nepřestali číst, vězte, že by film mohl začínat záběrem na useknutou ruku se světelným mečem, která pluje vesmírem. Ta dopadne na pouštní planetu, kde ji objeví postavy Daisy Ridley (Scrawl) a Johna Boyegy (Útok na věžák). A zapříčiní tak novou vesmírnou výpravu, do níž se posléze zapojí a Han Solo a Chewbacca. Její cíl? Vypátrat Lukea Skywalkera, jehož nikdo neviděl celých 30 let. Meč (a ruka) totiž patří jemu a staří přátelé by konečně rádi zjistili, co se s ním stalo...

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Po Adele přijde léto v Tunisku 21.7.2014

  Po Adele přijde léto v Tunisku

  Abdellatif Kechiche minulý rok dobýval svět se svým filmem Život Adele, který si odnesl hlavní cenu z festivalu Cannes. Film, který nakonec Francie nemohla vyslat jako svého zástupce na Oscary kvůli zpožděnému uvedení v domácích kinech byl oceňován po celém světě. A bylo jasné, že ať si Kechiche vybere jako svůj další projekt cokoli, bude mu věnována velká pozornost. Nakonec se jím stane projekt s mezinárodním názvem The Wound. Ten se začne natáčet koncem srpna v Tunisku a jde o adaptaci francouzské knihy „La Blessure, La Vraie." Příběh se odehrává v osmdesátých letech během letních prázdnin dospívajícího kluka, kdy se bude mimo jiné snažit přijít o panictví. Takže tak trochu chlapecká alternativa k Adele. Doufejme, že se povede stejně tak působivý herecký casting hlavní postavy. Potvrzený je zatím jen Gérard Depardieu. Mimochodem autor knižní předlohy je Francois Bégaudeau, který působí i jako herec a scenárista a je autorem předlohy k jinému ceněnému francouzskému dramatu, které bodovalo v Cannes před několika lety – Mezi zdmi.

  (Rob Roy)
 • Obrázek k novince Pitt a Jolie u moře 19.7.2014

  Pitt a Jolie u moře

  Angelina Jolie zahájila svoji režisérskou kariéru před třemi lety dramatem V zemi krve a medu. Na začátku příštího roku uvidíme její válečný životopis Nezlomný, studio Universal už nicméně stihlo odklepnout její další projekt, u něhož bude zastávat také post scenáristky a představitelky hlavní role. O čem bude? By the Sea se zatím profiluje jako intimní drama s důrazem na silné postavy, jehož zápletku znají jen ti nejpovolanější. A mezi ty vedle paní režisérky a producentů patří i Brad Pitt, jenž si ve filmu zahraje druhou hlavní roli. Ano, v podstatě tedy půjde o druhou hereckou spolupráci slavného manželského páru. Na rozdíl od Mr. & Mrs. Smith by nás ale mělo čekat méně střílení a svádění, jež snad nahradí něco podobně atraktivního.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Jste připraveni na mroží horor? 18.7.2014

  Jste připraveni na mroží horor?

  Kevin Smith, režisér osobitých komedií Clerks a Clerks 2: Muži za pultem, před pár lety razantně překopal svoji kariéru. Mimo chystaných Clerks 3 hodlá točit především zvrácené horory, přičemž v Red State názorně předvedl, že jeho žánrové výlety rozhodně nebudou předvídatelné či obyčejné. Co od něj uvidíme dál? Už 19. září bude mít v Americe premiéru horor Tusk, ve kterém se Justin Long (Zack a Miri točí porno) nechá za bydlení zdarma zašít do mrožího kostýmu. Další Smithovy projekty se pak točí kolem spolupráce lidstva s peklem, jejímž účelem je boj s obřím vyšinutým Ježíšem (Helena Handbag), nebo kolem skandinávské vánoční stvůry, která požírá zlobivé děti (Comes the Krampus!). Že to jsou pro mainstreamové publikum příliš vyšinuté zápletky? Samozřejmě. Smithe to ale vůbec netrápí, protože je může dát dohromady za minimální peníze (Tusk se vešel do tří milionů dolarů) a marketing hnát takřka výhradně přes internet. Snad se mu tyhle šílené nápady podaří realizovat. O klasické příběhy totiž nouze není a těch odvážných naopak nikdy není dost.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Filmový vesmír plný monster 17.7.2014

  Filmový vesmír plný monster

  Nejnovějším hollywoodským hitem jsou filmové vesmíry. Ve šlépějích toho marvelovského, který začal Iron Manem a již brzy se do něj přidají Strážci Galaxie, bude kráčet třeba konkurence od DC Comics nebo Star Wars. Do budoucna nás pak čeká i mnoho dalších pokusů. A jedním z nich bude filmový vesmír studia Universal, ve kterém se potkají všechna slavná monstra. Mumie, Drákula, Vlkodlak, Netvor z Černé laguny, Neviditelný muž, Frankensteinovo monstrum... Tyhle slavné postavy se společně s mnoha dalšími objeví v samostatných filmech a crossoverech, které se budou vzájemně doplňovat, ovlivňovat a protínat. Kdo se postará o to, aby k sobě jednotlivé filmy pasovaly? Universal na tuhle práci najal scenáristy Alexe Kurtzmana (Transformers, Star Trek) a Chrise Morgana (Rychle a zběsile 5, Rychle a zběsile 6). Prvním filmem nové série přitom bude reboot Mumie, který se objeví v kinech 22. dubna 2016. Co bude následovat? To zatím nikdo neví. Za pár měsíců ale určitě budeme moudřejší.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Clooneyho drogová střední 16.7.2014

  Clooneyho drogová střední

  Možná jste zaznamenali, že už má George Clooney dva Oscary. Prvního získal za vedlejší roli v Syrianě, druhého mu potom vynesla produkce Affleckova Arga. To původně čerpalo z populárního článku Joshuy Bearmana. A podobnou genezi má i další Clooneyho projekt, jenž bude vycházet z Bearmanova zmapování nechvalně známé Coronado High. O co v něm půjde? O střední školu v malém kalifornském městečku, jejíž bývalý učitel španělštiny se v roce 1969 zapojil do pašování marihuany. Za deset let pak vybudoval stomilionové impérium, které operovalo v Mexiku, Thajsku nebo Maroku, načež mu samozřejmě začaly jít po krku agenti z protidrogového. Scénář ke Coronado High začala psát Debora Cahn (Západní křídlo, Chirurgové) a Clooney jej bude opět produkovat společně s Grantem Heslovem, přičemž zvažuje i režii. Že vám to celé evokuje filmovou verzi Perníkového táty? No... určitě to není náhoda.

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 79 158 236 314

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Film Music Prague 2014 20.7.2014

  Film Music Prague 2014

  Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár nebo Zrození planety opic, přijedou do Prahy. Budou hlavními hosty festivalu Film Music Prague, který se koná ve dnech 24. až 26. září 2014. Výtěžek putuje na výzkum rakoviny v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.

   

  Festival začne galakoncertem s podtitulem „Pocta Goldsmithovi & Goldenthalovi." Koncert bude 24. září v pražském Rudolfinu. V první části programu zazní díla legendárního skladatele Jerryho Goldsmithe, který by letos oslavil 85. narozeniny. V podání Filharmoniků města Prahy a Kühnova smíšeného sboru diváci uslyší hudební motivy z hollywoodských hitů jako Vetřelec, Mumie, Star Trek, Přichází Satan!, Základní instinkt nebo Čínská čtvrť. V druhé části programu orchestr a sbor pod vedením britského dirigenta Nica Rainea uvedou skladby Elliota Goldenthala. Konkrétně to bude suita z filmu Titus, dále motivy ze snímku Cobb, Interview s upírem a nebude chybět slavné Adagio ze scifi klasiky Vetřelec 3.

   

  Orchestr Filharmonici města Prahy patří mezi nejlepší tělesa nejen v České republice. Orchestr natáčí v Praze filmovou hudbu už desítky let. V minulosti spolupracoval například s režisérem Romanem Polanskim nebo skladatelem Elmerem Bernsteinem. Na kontě má desítky cenami ověnčených alb. Stejně tak Kühnův smíšený sbor má s filmovou hudbou bohaté zkušenosti. Hlasy sboristů jsme mohli slyšet například ve filmu Amadeus režiséra Miloše Formana. Slavnostním zakončením festivalu bude galakoncert hitů skladatele Patricka Doylea, který patří k současné špičce. V Dvořákově síni Rudolfina zazní v pátek 26. září motivy z filmů Harry Potter a Ohnivý pohár, Thor, Zrození planety opic, Hamlet či Rebelka. Vstupenky v prodeji na oficiálním webu www.filmmusicprague.com.

 • Obrázek k novince 49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny 13.7.2014

  49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

  Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za gruzinský snímek Kukuřičný ostrov. Lyrický příběh mapující život starce a jeho vnučky je vyprávěný beze slov a jeho děj se posouvá společně s rostoucí kukuřicí na malém ostrůvku. Zvláštní cenu poroty získal očekávaný maďarský snímek Volný pád. Cena za režii putovala rovněž do rukou György Pálfimu za jeho netradiční satiru ve snímku Volný pád. Nejlepším hercem se stal Nahuel Pérez Biscayar za roli v belgickém filmu Jsem tvůj a cenu za nejlepší ženský herecký výkon získala Elle Fanning za roli ve snímku Až na dno.

   
  V sekci „Na východ od západu" obdrželo hlavní cenu ruské drama Nápravná třída a zvláštní uznání srbský film Barbaři. V soutěži dokumentárních filmů byl oceněn film Čekání na srpen, a coby nejlepší dokument do 30 minut Autofokus. Zvláštní uznání obdržely dokumentární snímky Sicflajš a Královna. Porota sekce „Fórum nezávislých" ocenila snímek Někde jinde, a diváckou cenu obdržel český dokument Magický hlas rebelky. Ceny za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii si odnesli William Friedkin a Mel Gibson. Cenu prezidenta MFF KV získal Zdeněk Svěrák a cenu mezinárodní filmové kritiky animovaný snímek Šutry v kapsách.

  Festivalu se zúčastnilo 12 433 akreditovaných návštěvníků, z toho 478 filmových tvůrců, 825 filmových profesionálů, 640 novinářů a 10 490 držitelů Festival Passů. To je o 405 lidí víc než loni. Prodalo se 130 987 vstupenek na 478 projekcí. Z 245 filmů uvedených na festivalu mělo 33 světovou, 19 mezinárodní a 6 evropskou premiéru. V divácké soutěži deníku Právo nejvíce uspěli: Magický hlas rebelky, Ostře sledované vlaky, Co děláme v temnotách, Chlapectví, I Origins.

  Úctyhodné množství festivalových filmů viděli také agenti ČSFD.cz. Ti jim udělili celkem 316 hvězdičkových hodnocení, 302 komentářů a zveřejnili 107 deníčkových příspěvků reflektujících dění na festivalu. Jejich interview s režiséry mohli návštěvníci festivalu zhlédnout na festivalovém YouTube Channelu. Závěrečným ceremoniálem se považuje festival za zakončený a nezbývá než se těšit na jubilejní padesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

  (Pluhy)
 • Obrázek k novince Startuje BEST FILM FEST 10.7.2014

  Startuje BEST FILM FEST

  Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a Mat pořádá od 10. do 16. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první poloviny roku 2014. Kinaři se rozhodli potěšit své věrné fanoušky v podobě lístků do kina za jednotnou atraktivní cenu 69,- Kč za vstupenku. V červenci se uskuteční šesté vydání divácky úspěšné přehlídky, která probíhá vždy dvakrát do roka (zima a léto) a koná se od roku 2011.

  Program BEST FILM FESTU je opět žánrově pestrý, dramaturgy přehlídky byli sami diváci. Promítat se budou divácké oblíbené zahraniční tituly. V pražských klasických kinech u diváků stále bodují: oscarový obrazově vytříbený snímek Velká nádhera od uznávaného italského režiséra Paola Sorrentina, hvězdně obsazená hravá komedie od kultovního tvůrce Wese Andersona Grandhotel Budapešť, drama Philomena s excelující oscarovou Judi Dench od oceňovaného britského režiséra Stephena Frearse, švédská komedie nabitá bizarními postavami a černým humorem Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, moderní sci-fi romance s názvem Ona, pod kterou je podepsán originální tvůrce Spike Jonze. Nechybí zde životopisná dramata: Yves Saint Laurent, Walesa: Člověk naděje či letošní oscarové bijáky Gravitace, 12 let v řetězech nebo animované rodinné snímky Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana, Rio 2. Z českých titulů dominují komediální debuty: Krásno, Pojedeme k moři, ale jsou zde zastoupena také dramata jako Fair Play. Dále u diváků jsou populární rovněž celovečerní dokumenty: road movie Trabantem až na konec světa či unikátní portrét první dámy Olgy Havlové Olga.

  Kompletní program přehlídky najdete na webových stránkách přehlídky BEST FILM FEST a na webových stránkách jednotlivých kin: Bestfilmfest.cz, Kinoatlas.cz, Kinolucerna.cz, Evald.cz, Mat.cz.

 • Obrázek k novince TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary 25.6.2014

  TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

  Možná si ještě pamatujete, jaké kontroverze mezi českými novináři loni vzduzovaly politické názory Olivera Stona. Letošní ročník nejznámějšího českého filmového festivalu by mohl být podobně vyhrocený; po úterní tiskové konferenci je totiž jasné, že hlavní hvězdou festivalu bude americký herec a režisér Mel Gibson.

  Gibson si má na festivalu převzít Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a při příležitosti jeho ocenění bude na festivalu uveden jeho režisérský počin Apocalypto. Zatímco filmovým fanouškům je tento dvojnásobný držitel Oscara známý především díky Smrtonosné zbrani, Šílenému Maxovi a Statečnému srdci, v posledních letech se objevoval na předních stranách tisku především kvůli svým kontroverzním výrokům a obvinění z rasismu.

  Mezi dalšími hosty oznámenými na úterní tiskové konferenci je francouzská herečka Fanny Ardant, která divákům představí svůj scénáristický a režijní počin Naléhavé rytmy, a americká herečka Laura Dern, která uvede dnes již kultovní film Davida Lynche Zběsilost v srdci. Již potřetí se na festivalu objeví italský herec Franco Nero, který se proslavil především westerny.

  Diváci se mohou těšit i na několika výrazných režisérských osobností. Italská režisérka Alice Rohrwacher na festivalu uvede Zázraky, které získaly Velkou cenu v Cannes, a z Cannes přijíždí i Asia Argento, která na francouzském festivalu uvedla svůj film Nepochopená. Na čtyři Oscary nominovaný film Winter's Bone zas představí americká nezávislá režisérka Debra Granik a britský režisér David Mackenzie přijede uvést svůj nejnovější film Hvězda kriminálu, který se od anglických kritiků dočkal velmi vřelého přijetí. Opomenut by neměl zůstat ani Leviathan od ruského režiséra Andreje Zvjaginceva. Zvjagincev za něj totiž letos v Cannes získal cenu pro nejlepší scénář.

  Z již dříve oznámených hostů také nesmíme zapomenout na amerického režiséra Williama Friedkina a bývalého polského prezidenta a držitele Nobelovy ceny míru Lecha Wałęsu.

  (StarsFan)
 • Obrázek k novince O2 přináší legální filmovou zábavu pro všechny 19.6.2014

  O2 přináší legální filmovou zábavu pro všechny

  Patříte-li mezi velké filmové fanoušky, zpozorněte. Jak jste již na ČSFD.cz jistě všimli, operátor O2 nově provozuje O2 Videotéku, která nabízí až tisíc snímků k legálnímu zapůjčení z internetu. Využívat ji mohou všichni bez ohledu na to, jakého mají operátora. Ve videotéce najdete jak filmy z distribuce velkých hollywoodských studií (Walt Disney, Sony Pictures, Warner Bros., Universal Studios), tak i snímky z dílny nezávislých českých autorů a producentů. Těšit se můžete i z titulů nedávno uvedených do českých kin. Ceny filmů se přitom pohybují od 30 Kč do 55 Kč. Zvolený film je váš na 48 hodin od zakoupení, vidět ho lze i několikrát za sebou - počet zhlédnutí totiž není omezen.

  V nejbližší době bude v O2 Videotéce uvedeno několik velkých filmových trháků. Těšit se můžete na 300: Vzestup říše, Vlk z Wall Street, 12 let v řetězech, Captain America: Návrat prvního Avengera nebo Něžné vlny. Díky aplikaci O2TV Go, kterou si můžete zdarma stáhnout do vašeho mobilního telefonu nebo tabletu, navíc filmy můžete sledovat na různých zařízeních. Pokud tedy u filmu večer usnete, klidně ho můžete dokoukat druhý den ráno cestou do práce. Stačí jen být online!

 • Obrázek k novince Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze 15.6.2014

  Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

  Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Bára Kopecká za film DK o kontroverzním a uznávaném architektovi Davidu Kopeckém. Film je podle poroty hluboce autorskou výpovědí režisérky, jež točila o svém zesnulém muži. Filmová tvůrkyně a pedagožka Bára Kopecká za snímek DK převzala na slavnostním večeru vyhlášení osmého ročníku Ceny Pavla Kouteckého v Divadle Archa kromě objektu od mladého sklářského výtvarníka Petra Šetlíka také odměnu sto tisíc korun.

   

  Stavitel, který nejradši bourá, plachý excentrik, chladnokrevný panikář, asketický hédonik, vynálezce života – taková byla podle autorky filmu komplikovaná osobnost architekta Davida Kopeckého, jenž v roce 2009 předčasně zemřel na mozkový nádor. Snímek je vyprávěný v ich-formě a obrázek Davida Kopeckého je v něm skládán z mozaiky vyprávění samotné autorky, kolegů, přátel a rodiny. Ty se střídají s vizuálně propracovanými záběry z domácích videí pořízených samotným Kopeckým, komentář jakoby nenuceně plyne celým filmem a vzniká poutavý a napínavý příběh, magnetizující stejně tak jako osoba architekta. Právě autentičnost, syrovost a hloubku snímku ocenila také odborná porota a vyzdvihla tak fakt, že film je zároveň portrétem samotné autorky. Snímek vyniká podle poroty i střihovou skladbou, která je čistá, precizní a estetická, stejně jako samotná Kopeckého architektura.

   

  Cena Pavla Kouteckého vzdává hold tvorbě filmaře Pavla Kouteckého, mimo jiné režiséra filmu Občan Havel. Organizátory Ceny Pavla Kouteckého jsou Film & Sociologie, Divadlo Archa a Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Do nominací se letos probojovalo celkem sedm filmů, vedle DK také Pirátské sítě Davida Čálka a Jakuba Zahradníčka, Show!Bohdana Bláhovce, Velká noc Petra Hátleho, Liebe Indigo Saši Dlouhého, Parta Analog Martina Duška a Felvidék – Horná Zem Vladislavy Plančíkové. Devátý ročník Ceny Pavla Kouteckého vyhlásí organizátoři na počátku roku 2015. Více o Ceně Pavla Kouteckého na www.cenakoutecky.cz

 • Obrázek k novince 49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí 5.6.2014

  49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

  Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O křišťálový glóbus budou mimo jiné soupeřit francouzský režisér Pascal Rabaté (Dehet a peří), uznávaný gruzínský režisér George Ovashvili (Kukuřičný ostrov), či Belgičan David Lambert (Jsem tvůj). Poprvé se pak v soutěži MFF KV utká o glóbus také animovaný snímek, a to Šutry v kapsách lotyšské režisérky Signe Baumaneové. Českou republiku budou v hlavní soutěži reprezentovat hned dva snímky: Díra u Hanušovic – debut významného českého divadelníka a uznávaného herce Miroslava Krobota – a Fair Play režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové. Mimo soutěž se pak své světové premiéry dočkají další dva české snímky – Zejtra napořád, debut režiséra Rudolfa Havlíka, a celovečerní dokument Olgy Sommerové Magický hlas rebelky o zpěvačce Martě Kubišové.

  Deset světových a dvě mezinárodní premiéry přinese soutěžní sekce Na Východ od Západu – mezinárodní soutěž debutů a druhých celovečerních filmů ze střední a východní Evropy, Balkánu, Turecka a zemí bývalého Sovětského svazu. Mezi debutujícími snímky se objeví například autentická výpověď o mladé srbské generaci (Barbaři, Ivan Ikić), výtvarně stylizovaný snímek o poživačném upírovi Zanovi (Norsko, Yannis Veslemes) či maďarský indie film o hledání sebe samého (Jsou věci divné a nevysvětlitelné, Gábor Reisz). Zahajovacím snímkem sekce se stane žánrově těžko zařaditelný debut o vyrovnávání se se smrtí blízkého člověka maďarské režisérky Virág Zomboráczové.

  Soutěži Fórum nezávislých letos dominuje barmsko-český snímek Mnich – první nezávislý celovečerní film z Barmy vzniklý pod hlavičkou barmského projektu FAMU. Debut z barmského venkova vznikl pod režijní taktovkou studenta FAMU Maw Naing Aung, a je tak dalším významným článkem FAMU projektu pro transformaci Barmy fungujícího již od roku 2005. V soutěži Fórum nezávislých se dále objeví například pochmurné americké drama Malé nehody (snímek se objevil na letošním Sundance), či psychologické drama Je dost času íránského režiséra Abdolreza Kahani (v roce 2009 získal Kahani v Karlových Varech Zvláštní cenu poroty za snímek Dvacet).

  Soutěž dokumentů nabídne šestnáct snímků z různých koutů světa. Fishtail režiséra Andrew Renzi nabídne širokoúhlý pohled na americké rančery, slovenský Comeback bude ve světové premiéře sledovat cestu za svobodou dvou slovenských trestanců. Českou republiku bude v soutěži dokumentů zastupovat snímek Martina Duška o vyprázdněném životě jednoho Čecha s názvem K oblakům vzhlížíme, svou světovou premiéru si v rámci sekce odbude také snímek Jany Ševčíkové s názvem Opři žebřík o nebe portrétující život Mariana Kuffy.

  (Caym)
 • Obrázek k novince 54. Zlín Film Festival startuje již 30. května 2014 28.5.2014

  54. Zlín Film Festival startuje již 30. května 2014

  Je to ideální datum, protože mimozlínšťané mohou využít k návštěvě Zlína především víkend. Nejedná se totiž jen o festival určený dětem a mládeži, zajímavé filmy z více než 55 zemí světa zde zcela jistě najdou také filmoví fajnšmekři, studenti či fanoušci ČSFD.cz! Festival představí to nejlepší z filmů pro děti a mládež za poslední dva roky v mezinárodních soutěžích, mimo to mohou diváci vidět filmy mladých začínajících režisérů v sekci evropských debutů nebo filmy studentské. Stěžejním motivem letošního ročníku bude polská kinematografie, v jejíž rozsáhlé kolekci festival představí nejen díla klasiků, ale především nové snímky posledních let. 

   

  Velmi zajímavé filmy nabídne sekce Young Stars, která je věnovaná mladým a talentovaným hercům, kteří své filmy ve Zlíně osobně představí. Mladší generaci zde zastupují herci z filmů Jack a Běž, chlapče, běž. Další z mladých talentů je Magdalena Berus, která se objeví hned ve dvou festivalových filmech – Baby blues a Nekonečně. Paula Kalenberg a Tim Oliver Schultz jsou jména dvou německých shooting stars, které přivezou do Zlína novou hudební romanci Když Inge tančí. V sekci Young Stars se mohou diváci těšit i na českou premiéru amerického nezávislého filmu Mud s oscarovým Matthew McConaugheym v jedné z hlavních rolí. Z dalekého ostrova Man pochází zástupce britské nové generace herců Jamie Blackley, který se ve Zlíně představí rovněž ve dvou filmech – Chceš, abych ho zabil? a Magoři. Oblíbená sekce Noční horizonty je věnována kontroverzním a provokativním tématům a v letošním roce uvede mj. snímky Plovoucí věžáky, Verše pro démony nebo Na hraně.

   

  Na své si přijdou příznivci Václava Marhoula, Jaroslava Sedláčka či Martina Pomothyho, kteří v rámci Industry programu promluví k masám. Industry nabídne také sondu do filmového marketingu v podobě představení kampaní k filmům Příběh kmotra nebo Kandidát a mnoho dalšího. Filmy lze navíc navštěvovat téměř zdarma – za pouhých 40 Kč, pokud si pořídíte Filmpas - potom ještě mnohem levněji. Mimo kina a přednáškové sály se můžete zastavit na koncertě Xindla X nebo Chinaski a poklábosit u piva v party stanu. Tak neváhejte a přijeďte, zlínský festival není jen ten dětskej! Veškeré informace najdete na www.zlinfest.cz

 • Obrázek k novince Nová přehlídka francouzského filmu v Praze 17.5.2014

  Nová přehlídka francouzského filmu v Praze

  Francouzská kinematografie oslovuje tradičně široké masy diváků, a tak se distribuční společnost Film Europe Media Company rozhodla zrealizovat festival Crème de la crème, kde slovenským divákům představila to nejlepší ze současného francouzského filmu. Jako samostatnou přehlídku pak výběr z těchto filmů přenáší i do Prahy. Trojlístek pražských kin, který zařadil přehlídku do svého programu je následující - kino Evald, kino Lucerna a kino MAT. V týdnu od 15. do 21. května promítnou celkem na 17 filmů jako Život Adèle, Camille Claudel 1915, S Molièrem na kole, Renoir, Černá vdova, Má vlast, Život té druhé, 17 dívek, Velký závod, Přepadení, Mozartova sestra, Operation Libertad, Z prezidentské kuchyně, Tango libre, Jeptiška, Paříž-Manhattan či Lurdy. „Jedná se o snímky, které měly v českých kinech již svoji premiéru, avšak kina si je opětovně nasazují do programů a diváci je vyhledávají. Chceme jim touto ucelenou přehlídkou zpříjemnit jarní čas a přinést to nejlepší, co současné Francie nabízí," dodává Iva Žáková, programová manažerka Film Europe CZ.

 • Obrázek k novince Květen - měsíc dárců kostní dřeně 15.5.2014

  Květen - měsíc dárců kostní dřeně

  Už jste o tom přemýšleli, ale moc o tom nevíte. Nemáte čas. Netýká se vás to. Prý na to berou obrovskou jehlu. Prý to hrozně bolí. NENÍ TO TAK ÚPLNĚ PRAVDA. V českém registru dárců kostní dřeně je kriticky nízký počet lidí a během příštích pěti letech z něj bude až 6 000 lidí vyřazeno. Chceš pomoct jiným a být frajer? Buď hrdinným ČSFĎákem, vstup do registru dárců.

  Jde to jednoduše - objednáš se na prostý odběr vzorku krve. Samotná dřeň (resp. krvetvorné buňky) se odebírají až po nalezení shody s konkrétním pacientem, což může trvat měsíce i celá desetiletí. Dárce musí být zdravý jedinec mezi 18 a 35 lety, odběr probíhá dvěma způsoby - v celkové narkóze nebo filtrací z krve. Nejde tedy o žádné mimořádně bolestivé zákroky, tyhle mýty jednoduše neplatí. Než se k odběru přistoupí, kompletně se prošetří dárcův zdravotní stav, riziko je tedy takřka nulové. Ve třech čtvrtinách případů jsou dárce a pacient cizí lidé. Nikdy nevíš, komu svým dobrým skutkem zachráníš život. Tady nejde o hrdinství - pomoc cizímu člověku, to je frajeřina.

  Přijď nás podpořit, něco se dozvědět a ještě si poslechnout dobrou muziku - 22. května vystoupí u Bajkazylu na pražské náplavce Michal Hrůza, skupiny Jelen, The Finally a zpěvačka Berenika Kohoutová. Na místě se bude možné rovnou objednat na vstup do registru dárců, vstup je volný. Veškeré info o dárcovství a koncertu na www.nadren.eu. Iniciativa Na dřeň je čistě studentský projekt, který podpořily osobnosti jako olympijská vítězka Eva Samková, Tomáš Vorel ml., Jenovéfa Boková nebo filmový portál ČSFD.cz.

<< předchozí 1 2 3 4 8 16 23 30