Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Jump Street se má vrátit hned dvakrát 2.12.2016

  Jump Street se má vrátit hned dvakrát

  První filmový Jump Street stál 42 milionů dolarů a vydělal 201 milionů. Dvojka pak vyšla na rovných 50 a utržila 331, což je jasný důkaz, že studio Sony narazilo zlatou žílu. Jak ale možná víte, režiséři Phil Lord a Chris Miller dvojku zakončili houfem fiktivních pokračování a navrch utekli za mladým Hanem Solem. Třetí díl se tak zdál být nereálný, teď jsou však na cestě rovnou dva "jumpstreetovské" filmy. S crossoverem s Muži v černém, který má brát v potaz fiktivní sequely a poslat Hilla s Tatumem mezi mimozemšťany, to zatím nevypadá moc dobře. V Sony tak chystají alespoň ženský spin-off (možná s Dakotou Johnson, která se objevila v prvním Jump Streetu?), jehož se ujme Rodney Rothman, jeden ze scenáristů 22 Jump Street a zmíněného crossoveru s Muži v černém. Bude z toho stejná bouřka jako z ženské předělávky Krotitelů duchů? Anebo to v Sony tentokrát zvládnou? Rothman začínal u Noční show Davida Lettermana a ve 24 letech byl nejmladším hlavním scenáristou televizní historie, tak doufejme, že při svém režijním debutu krutě neselže.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Spider-Man a čtení myšlenek 1.12.2016

  Spider-Man a čtení myšlenek

  Hunger Games skončily, Divergence se přesouvá do televize a Labyrint má před sebou poslední díl. Hollywood tak hledá další velkou "náctiletou" ságu a je slušná šance, že jí nastartuje Hlas nože. První díl knižní série Chaos od Patricka Nesse adaptuje Doug Liman (Na hraně zítřka), jenž do ní nedávno obsadil Daisy Ridley (Rey z nových Star Wars). Příběhu mladíka Todda, který ve světě, kde si lidé navzájem čtou myšlenky, narazí na "nečitelnou" dívku Violet, ale stále chyběl hlavní hrdina. Kdo si ho nakonec zahraje? Jak jste možná uhodli z titulku, do postapokalyptického světa se vydá Tom Holland, současný představitel Spider-Mana. Liman má tedy k dispozici dvě stoupající a velmi sympatické mladé hvězdy, a byla celkem škoda, kdyby z Hlasu nože nevyždímal povedený megahit.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Seriálový Star Trek má první hvězdu 28.11.2016

  Seriálový Star Trek má první hvězdu

  Možná si pamatujete, že se na leden 2017 chystal nový startrekovský seriál, jemuž měl šéfovat Bryan Fuller (seriálový Hannibal). Třináctidílná první série Star Trek: Discovery nakonec odstartuje až v květnu a její tvůrce zůstane u produkce a psaní scénářů (musí se věnovat Americkým bohům), i tak by ale mělo jít o velkou televizní událost. Stanice CBS seriál zaplatila díky dohodě s Netflixem, který dostane každý díl 24 hodin po televizní premiéře. Oficiálně tedy bude druhý den i u nás, což je stejně dobrá zpráva jako angažmá Nicholase Meyera, sedmdesátiletého autora Khanova hněvu a Neobjevené země. Právě režisér dvou nejchválenějších filmových Star Treků přitom prozradil, že si v novém seriálu zahraje Michelle Yeoh (Tygr a drak). A ačkoliv není jasné, zda bude přímo centrální důstojnicí USS Discovery, anebo ulovila jinou postavu, její účast je víc než solidním castingovým rozjezdem.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Mendes ruší svůj nový film 27.11.2016

  Mendes ruší svůj nový film

  Filmový projekt se může rozpadnout z mnoha důvodů, zrušení dramatu The Voyeur's Motel je ale docela kuriózní. Pravdivý příběh Geralda Roose, jenž ve svém motelu desítky let tajně sledoval souložící hosty, totiž poslal k ledu dokument. Steven Spielberg měl koupená práva na letošní román od Gaye Talese, který vložil přímo do režijní náruče Sama Mendese. Pánové ale po měsících příprav zjistili, že Myles Kane a Josh Koury dávno pracují na dokumentárním zpracování, které je prý tak úchvatné, že klasický film přestal dávat smysl. Mendes dokonce tvrdí, že dokumentaristé zjistili tolik zajímavých detailů, že by bylo jejich napasování do celovečeráku prostě nemožné. V jádru ho tedy mrzí jen to, že nad látkou promarnil měsíce života a že scénář nadějné Krysty Wilson-Cairns (Penny Dreadful) poputuje rovnou do koše.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdy uvidíme Jacksonovy Smrtelné stroje? 26.11.2016

  Kdy uvidíme Jacksonovy Smrtelné stroje?

  Před pád dny jsme zjistili, že by 21. prosince 2018 mohl dorazit druhý Avatar. Studio 20th Century Fox to stále odmítá potvrdit, Vánoce 2018 ale dostanou velkolepou sci-fi tak jako tak, 14. prosince totiž budou mít premiéru Smrtelné stroje. Adaptaci románu Philipa Reevea, v němž se na postapokalyptické Zemi řežou obří chodící města, bude produkovat a psát Peter Jackson. Režie se přitom ujme Christian Rivers, jeho dlouholetý spolupracovník a šéf druhého štábu hobití trilogie, půjde tedy o další stěžejní projekt "týmu Středozem". Natáčení Smrtelných strojů má začít na jaře na Novém Zélandě a samozřejmě se do něj zapojí Weta Workshop i Weta Digital. Připravte se tak na rozjezd další epické série, kterou v případě úspěchu potkají tři klasická pokračování a možná i tři prequely.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince František Peterka 1922 - 2016 25.11.2016

  František Peterka 1922 - 2016

  Ve věku 94 let zemřel herec František Peterka. Narodil se do rodiny bankovního úředníka a modistky. Narozdíl od svých kolegů, kteří museli v rodině bojovat o své místo na divadelních prknech, u něj to bylo naopak. Toužil po dráze sportovce nebo učitele tělocviku, zajímal se o atletiku a vzpírání. Poté, co nedokončil obchodní školu, rozhodli se rodiče Františka přistrčit k herectví. Studium na Pražské konzervatoři dokončil v roce 1946 a o rok později již hrál ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, kde se mu zpočátku ale nelíbilo. Po aklimatizaci a dokonce ocenění na celostátní soutěži za svůj výkon ve hře Odveta odešel do angažmá souboru libereckého divadla F. X. Šaldy, kterému zůstal s výjimkou dvou let věrný až do svého odchodu do důchodu v roce 1987.

   

  Ve filmu se začal objevovat od konce 40. let, ale svou první velkou příležitost dostal až v roce 1959 v dramatu Život pro Jana Kašpara. V 60. letech hrál ve filmu především role mužných typů, často sportovců (Chlap jak hora, Přežil jsem svou smrt, Dáma na kolejích, Vrah skrývá tvář). Později se začal přehrávat do komediálních rolí. V 70. letech se proslavil především v komediálních dvojicích s Ivou Janžurovou (Hodíme se k sobě, miláčku...?, Zítra to roztočíme, drahoušku...!, Co je doma, to se počítá, pánové...) a Karlem Augustou (Příště budeme chytřejší, staroušku!). Dále se objevil v oblíbených komediích Jáchyme, hoď ho do stroje! (trenér oddílu juda), Zítra vstanu a opařím se čajem a „Já už budu hodný, dědečku!".

   

  Nehynoucí slávu Peterkovi přinesla televize. Málokdo si jeho obličej spojoval s Krakonošem, nicméně legendární Krkonošské pohádky se staly jedním z nejoblíbenějších večerníčkových seriálů. Objevil se také v několika dílech seriálu Pan Tau, Arabela a komedii Jak dostat tatínka do polepšovny. Jeho poslední rolí zůstal četník v dramatu Karla Kachyni Kráva. Do konce života se Peterka zajímal o dění kolem sebe a svých kolegů a udržoval si dobrou fyzickou kondici, což mu zkomplikoval až závažný úraz, který utrpěl v roce 2001.

  (Bart)
 • Obrázek k novince Malick workoholikem 25.11.2016

  Malick workoholikem

  Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze dorazil Strom života, rok na to přišla romance K zázraku a letos se v kinech objevil Knight of Cups. Ve výhledu je navíc hotový dokument Voyage of Time: Life's Journey, který už oběhnul pár festivalů, a příští rok dostaneme vztahovou mozaiku Weightless, v níž si zahrají Ryan Gosling, Christian Bale, Cate Blanchett, Rooney Mara, Haley Bennett, Natalie Portman, Michael Fassbender, Val Kilmer, Benicio Del Toro, Clifton Collins Jr., Bérénice Marlohe a Holly Hunter (respektive nevystříhaný výběr z tohohle neskutečného ansámblu...). Co Malick chystá dál? Jakmile dokončí Weightless, jeho plná pozornost se přesune k válečnému dramatu Radegund, v němž se August Diehl (Hanebný pancharti) postaví nacistickému režimu. Natáčení už podle všeho začalo a na place se vystřídají Michael Nyqvist, Bruno Ganz, Matthias Schoenaerts nebo Jürgen Prochnow. Premiéra Radegundu je momentálně v plánu na rok 2018. Jak ale dobře víme, realita nakonec může být úplně jiná, takže se na něj těšte jen velmi opatrně.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Známe premiéry dalšího Avatara a Deadpoola? 24.11.2016

  Známe premiéry dalšího Avatara a Deadpoola?

  Studio 20th Century Fox se pustilo do velkých premiérových škatulat. Některé filmy uvidíme dřív, některé později a některé mají datum premiéry poprvé. Nejdřív co víme jistě: Nový Vetřelec od Ridleyho Scotta se ze srpna přesunul už na 19. května 2017 a dvojka Kingsmanů naopak couvá, místo v červnu totiž dorazí až 6. října 2017. Navrch Foxové oznámili dvě nespecifikované marvelovky na 2. listopadu. 2018 a 14. února 2019. První nejspíš bude dvojka Deadpoola, druhou další X-Meni. V tuhle chvíli to ale jsou jen spekulace, stejně jako obsazení nového slotu z 21. prosince 2018, jenž má přinést novou produkci Jamese Camerona. Jedná se přímo o Avatara 2? Nebo bude Cameron jen něco produkovat? Doufejme v možnost číslo jedna, modrásci tu totiž mají výjimečné sváteční okno, v němž by se vyhnuli Star Wars.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Nový Higlander má režiséra 23.11.2016

  Nový Higlander má režiséra

  Předloňský John Wick se divákům líbil natolik, že jeho dvěma režisérům zaručil solidní věhlas. David Leitch se po něm vrhnul na špiónský thriller The Coldest City a před pár dny se stal režisérem Deadpoola 2, zatímco jeho kolega Chad Stahelski zůstal u Wicka a natočil dvojku, kterou uvidíme 23. února 2017. Co ho čeká dál? Jak jste uhodli z titulku, Stahelski se ujme dlouho odkládaného rebootu Highlandera, v němž se nástupce Christophera Lamberta samozřejmě porve o nesmrtelnost. Bude hlavním záporákem znovu Kurgan? Anebo Stahelski vsadí na někoho jiného? V tuhle chvíli se teprve shánějí scenáristé, tak uvidíme, jak to nakonec dopadne.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Comicsovka Hard Boiled si našla režiséra 22.11.2016

  Comicsovka Hard Boiled si našla režiséra

  Pod názvem Hard Boiled si možná představujete akční klasiku Johna Woo, zároveň se ale jedná o třídílnou comicsovou sci-fi (u nás vyšla jako Drsná škola), jíž v devadesátých letech sepsal Frank Miller. Příběh obyčejného pojišťováka, který zjistí, že je ve skutečnosti zabijácký kyborg, zaujal v roce 2001 samotného Davida Finchera. Jeho adaptace s Nicolasem Cagem se ale nikdy nerozjela, a to samé v dalších letech potkalo samotného Millera (Spirit) a Mukundu Michaela Dewila (Štvanec). Teď ale Hard Boiled dostává další velkou šanci. O režii se totiž přihlásil britský samorost Ben Wheatley (Seznam smrti, Pole v Anglii) a hlavní roli by si mohl střihnout Tom Hiddleston (Avengers), jenž si zahrál ve Wheatleyho loňské sci-fi High-Rise. Dotáhnou pánové tuhle látku až do kin? Anebo stejně jako jejich předchůdci nakonec selžou? Doufejme v možnost číslo dvě, Wheatley by s Hard Boiled určitě vyvedl něco sakra zajímavého.

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 99 198 296 394

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince MittelCinemaFest 2016 1.12.2016

  MittelCinemaFest 2016

  To nejlepší z italské kinematografie nabídne na začátku prosince putovní přehlídka XIV. ročníku Středoevropského festivalu italského filmu MittelCinemaFest 2016 (1. - 5. 12. Praha, 12. - 13. 12. Brno, 13. – 14. 12. České Budějovice). Filmový festival nabízí nejnovější filmová díla italské kinematografie. Čeští diváci a milovníci italské kultury se mohou těšit na zajímavý program napříč žánry v pečlivé dramaturgii Istituto Luce Cinecittà. Celkem bude promítnuto deset filmů. Několik z nich již sklízí ceny na mezinárodních filmových festivalech a těší se výraznému kritickému a diváckému ohlasu.

   

  Na programu jsou filmy „Naprostí cizinci", „Šíleně šťastná", „Kvítek", „Sladké sny", „Neoddělitelné" „Pírko", „Uši", „Tyhle dny" a „Zastavárna". Příběhy, které tyto filmy vyprávějí, představují průřez různými aspekty současné italské společnosti, které jsou odkrývány a analyzovány, a to i ironickým a komediálním způsobem. K nim je navíc přiřazen film „Zpovědi" režiséra Roberta Andò, který byl již uveden v předpremiéře na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a který se v těchto dnech v Itálii setkává s velkým úspěchem u publika.


  Filmy budou promítány v původním znění s českými a anglickými titulky. Cena vstupného je 100,- Kč v pražském kině Lucerna a 120,- Kč v brněnském kině Art.
  Letošní festival uzavře 6. prosince 2016 v 19.30 hodin koncert italské filmové hudby Classic & Jazz. Účinkují Alessandro Quarta quintet a Czech virtuosi pod taktovkou Waltera Attanasiho. Koncert se koná ve velkém sálu kina Lucerna. Bližší informace www.mittelcinemafest.cz.

 • Obrázek k novince Český sci-fi horor Jsem brána v Sydney 30.11.2016

  Český sci-fi horor Jsem brána v Sydney

  První český film podle Stephena Kinga, krátký snímek Jsem brána od režiséra Robina Kašpaříka, byl vybrán na prestižní festival sci-fi a hororu A Night of Horror International Film Festival, který se nyní koná v australském Sydney. Film byl promítaný v neděli 27.11. v sekci H.P. Lovecraft Shorts Program, v rámci které je uváděno deset krátkých filmů z celého světa. Ty jsou inspirovány tvorbou legendárního spisovatele Lovecrafta. Tímto klasikem sci-fi, hororu a fantasy je ovlivněna i povídka Stephena Kinga, podle které byl film Jsem brána natočen.


  „Mám z toho velkou radost, protože festival v Sydney patří mezi top žánrové festivaly a je největším festivalem sci-fi a hororu v Austrálii," říká režisér Kašpařík. Krátký snímek Jsem brána byl natáčený přímo z pohledu hlavního hrdiny, kosmonauta v karanténě vesmírné lodi, který je zasažen mimozemským virem. Hlavní roli ztvárnil mim Radim Vizváry, ze kterého ve filmu díky natáčení ze subjektivního pohledu budou vidět jenom ruce. Film je unikátní tím, že byl natočený ve dvou verzích. Jedna pro kina a druhá pro planetária vybavená fulldome technologií, která umožňuje promítání do kupolí. „Přestože Jsem brána je krátký film, neuvěřitelně jsme se na něm nadřeli. Kvůli tomu, že podle smlouvy se Stephenem Kingem nesmí film vydělat ani korunu a může být promítaný pouze na festivalech, jsme měli k dispozici jenom zlomek běžného rozpočtu pro tvorbu filmu. Nedělali jsme ale žádné kompromisy," říká režisér.

   

  Snímek vznikl hlavně díky pomoci sponzorů a štábu, který pracoval buď zadarmo, nebo za symbolickou částku. Režisérovi se podařilo sestavit tým umělců z celého světa. „Hledal jsem ty správné filmové parťáky, kteří stejně jako já milují film a jsou na jedné vlně. Spolupracovat s nimi pro mě byl velký zážitek," říká režisér, jenž má ve štábu třeba českého malíře Jana Gemrota, který namaloval plakát filmu, francouzského kameramana Nicolase Bordiera nebo hollywoodského trikaře Gena Warrena III. (Postradatelní, Hellboy, Resident Evil). „Seznámení s Genem pro mě byl dar z nebes, protože vytvořit náročné počítačové efekty byla ta nejtěžší věc. Chtěl jsem, aby vesmírná mlhovina, která je vidět z okna kosmické lodi, měla zvláštní poetiku. Proto jsme ji dělali netradiční cestou, kdy její základ nebyl vytvořený na počítači, ale pomocí tisíců snímků organických hmot pod mikroskopem. Ty pro film animoval londýnský experimentální umělec Morgan Beringer. Gene potom ve spolupráci s českými a francouzskými trikaři mlhovinu zasazoval do okna lodi. Strávili jsme tím rok a půl, ale teď to vypadá přesně tak, jak jsem si představoval," říká režisér a dodává: „Pro trailer jsem chtěl hudbu, která by odkazovala k atmošce mých oblíbených sci-fi a hororů ze sedmdesátých a osmdesátých let, a tak jsem oslovil francouzského skladatele Mikea Theise, který oprášil legendární synťák MS20 a pustil se do akce."


  V Sydney byla představena verze filmu pro kina. Verzi pro fulldome planetária nyní režisér se svým týmem dokončuje a hledá sponzory, aby ji mohl příští rok představit fanouškům ČSFD. Více informací na www.jsembrana.cz

 • Obrázek k novince Pojďte se bavit o filmech – na rádiu Bubble 29.11.2016

  Pojďte se bavit o filmech – na rádiu Bubble

  O co tady jde? Bubble je unikátní projekt internetového rádia se speciálním posláním. Svým posluchačům totiž zpříjemňuje úklid koupelny. Opravdu to funguje, vyzkoušejte! Kromě porce muziky vás rádio Bubble pobaví i dalším obsahem. A filmy nemohou chybět, tedy jejich recenze od filmového kritika Kamila Fily obohacené o cenné komentáře vás, uživatelů ČSFD.cz. Každý týden rozebereme dvě filmové novinky. Tak vzhůru do Filmové sprchy!


  Filmová sprcha Kamila Fily je jedním z pořadů internetového Rádia Bubble, které vám přináší značka Jika. Můžete si na něm poslechnout hudební Čistotéku plnou hitů napříč žánry (včetně filmové hudby), povídky od „moderního fotra" Dominika Landsmana, populární spisovatelky Radky Třeštíkové nebo Barbary Nesvadbové, autorky knižních předloh pro filmy Bestiář a Pohádkář.


  Mývalovy tipy poradí, jak uklízet co nejefektivněji a s Výletníkem můžete během úklidu plánovat, kam vyrazíte na výlet. Pořad Čas na časák přináší stručný přehled, co nového vás čeká v časopisech Cosmopolitan, Harper's Bazaar nebo Žena a život, včetně celých článků v audio podobě. A další pořady se připravují. Neváhejte a nalaďte se při úklidu nejen na filmové novinky. Kompletní program najdete na radiobubble.cz

 • Obrázek k novince UK/UH aneb „zimní filmová škola“ opět láká 17.11.2016

  UK/UH aneb „zimní filmová škola“ opět láká

  Letos se čtyřdenní přehlídka (24. – 27. listopadu 2016) v Uherském Hradišti zaměří na postkoloniální britský film a britské filmové novinky. Kromě dvou hlavních témat připravuje kino Hvězda poutavý doprovodný program. Přehlídku UK/UH v letošním roce podpořily záštitou jak britská velvyslankyně v Praze, tak český velvyslanec ve Velké Británii a Severním Irsku. Hlavním tématem letošní přehlídky UK/UH je britský postkoloniální film. Komplexní programová sekce bude věnována výsostně aktuálnímu tématu vztahu Evropy a jejích bývalých kolonií, které je v britské kinematografii mimořádně silné a nosné.

   

  Dramaturg Jan Jílek komentuje výběr filmů: „Zastoupeny budou snímky známých (Stephen Frears, James Ivory) i u nás dosud neobjevených (John Akomfrah) režisérů. Kontext a historické i společenské souvislosti sekce rozšíří odborný program sestávající z filmových úvodů, kinolektorátů či přednášek." Chybět v programu UK/UH nebudou ani atraktivní britské filmové novinky – ty nejzajímavější britské filmy, které se neobjevily v české distribuci, ze kterých jmenujme například snímky Sufražetka, London Road nebo High Rise.


  Hlavní host letošního ročníku Claire Chambersová je přední britská odbornice na postkoloniální film a literaturu, konkrétně na otázky spojené s muslimskou menšinou žijící ve Velké Británii a jejím zobrazením v umění, aktuálně působí na University of York. Z hudebního soudku představíme anglického zpěváka a skladatele Alasdaira Bouche. Těšit se mohou diváci také na legendární soubor fotografií Miloně Novotného – Londýn 60. let. Nebude chybět nedělní oběd v anglickém stylu, blešák „special british edition", animační dílna a mnohé další.
  Více informací na www.ukuh.cz.

 • Obrázek k novince Severský filmový podzim zahájí Muž jménem Ove 3.11.2016

  Severský filmový podzim zahájí Muž jménem Ove

  Severský filmový klub přináší tradiční přehlídku severské filmové kinematografie již po sedmé. Uvedeny budou filmové novinky, méně známe snímky staršího data výroby a na přání diváků i vybrané tituly z minulých ročníků. Festival nabídne 32 snímků ze Švédska, Norska, Finska, Dánska, Islandu a Litvy. Festival zavítá do 12 měst od 11. listopadu do 8. prosince 2016. Zahájení festivalu proběhne ve spolupráci s Asociací českých filmových klubů 11. listopadu v kině Lucerna. Součástí bude projekce české premiéry švédského snímku Muž jménem Ove. Dojemná tragikomedie o nečekaném přátelství je natočená na motivy stejnojmenné knihy Fredrika Backmana.

   

  Očekávaným filmovým hitem z dánské dílny je drama Idealista, film o utajované kapitole dánských dějin 20. století s přesahem do nejvyšších politických kruhů Dánska i USA. Švédský Hotel se po úspěchu na Febiofestu zaslouženě vrací na festivalovou scénu a skupinová psychoterapie dostává nevšední rozměr. Za zmínku stojí dva snímky talentovaného norského režiséra Jana Vardøena. Komediální drama Podzim sleduje bouřlivý vztah inspicientky Národního divadla a populárního herce. Srdce lehkosti odkazuje na divadelní hru Henrika Ibsena Paní z moře a nabízí nevšední kulturní zážitek. Příznivci hororu ocení duchařský film z 2. světové války Dům. Finská tvorba přináší komedii Tábor pro dospělé o spletitých cestách k osobnímu růstu, remake úspěšného dánského snímku Třídní sraz po finsku a volné pokračování bláznivé roadmovie Laponská odysea - dámská jízda. Úspěšný debut litevského režiséra Ignase Jonynase Hráč nabídne divákům propojení světa záchranné zdravotní služby a gamblerství. Zařazení islandské filmové tvorby se stává festivalovou tradicí. Do půvabného prostředí Bolungarvíku a na horu Bolafjall v Západních fjordech zavítá komedie Albatros. Severský humor zaručuje komedie o synovi rekordmana v couvání, který se s přáteli chystá projet Island Pozpátku.

   

  Severský filmový podzim přináší také 2 oceňované dokumenty. Filmový počin Kola versus auta popisuje globální krizi, města přeplněná auty a stále se zvyšující dopravní chaos. Expedice Švédsko vypráví o přátelích, kteří se chystají pokořit Kungsleden, 450 km dlouhou stezku Švédských hor. Festival se dlouhodobě snaží vyjít vstříc neslyšícím divákům, všechny filmy jsou opatřeny barevně upravenými titulky. V Praze, Brně a Ostravě budou filmy navíc opatřeny titulky anglickými. Více informací naleznete na www.sfklub.cz.

 • Obrázek k novince Za zvířaty do kina Atlas 30.10.2016

  Za zvířaty do kina Atlas

  Druhý ročník dokumentárního filmového festivalu Zvířata jsou taky lidi nabídne v pražském kině Atlas celkem 12 projekcí ve čtyřech festivalových dnech. Tématem přehlídky, která proběhne od 10. do 13. listopadu, jsou mnohovrstevnaté a mnohdy problematické vztahy lidí a ostatních zvířat. Hlavní sál je zasvěcen zejména zvířatům – a to jak na svobodě v divočině jako slovenské snímky Strážce divočiny a Vlčí hory (oceněný hlavní cenou diváků na Academia Film Olomouc v roce 2014) a francouzský vizuální epos Příběh lesa s kouzelným dabingem Tomáše Hanáka, tak i v interakcích s lidmi, jako český dokument Lovu zdar!, oceňovaný a třaskavý norský dokument V kožešině (uvedený i na letošním festivalu Jeden svět) a konečně portrét izraelského aktivisty Život podle Ohada.

   

  Projekce v malém sále se naopak zaměřují na roli lidí, filosofické aspekty domestikace zvířat (Speciesismus), téma veganství (Veganizovaní, Žij a nech žít, Vegan: Příběhy z každodenního života) a také zdravotní aspekty rostlinného stravování (Raději vidličky než nože, Spojené státy rostlinné). Letošní festival nese pořadové číslo 2. První ročník se uskutečnil na podzim 2014 a představil 7 dokumentů převážně z USA. Druhé pokračování již klade mnohem větší důraz na situaci i dokumentaristiku evropskou, což by pořadatelé rádi uchovali i do budoucna. Stejně jako při prvním ročníku bude na návštěvníky festivalu ve foyer kina čekat i drobné občerstvení v režii cateringu Zelí belí.

   

  Jednotné vstupné na všechny projekce je 99 Kč, předprodej je možný na pokladně kina Atlas. Podrobnosti o jednotlivých promítaných dokumentech najdete na webových stránkách festivalu: www.zviratajsoutakylidi.cz

 • Obrázek k novince QFF Mezipatra: nejlepší filmy i skvělí hosté 29.10.2016

  QFF Mezipatra: nejlepší filmy i skvělí hosté

  To nejzajímavější ze současné queer kinematografie, ale i vynikající retro snímky a bohatý doprovodný program přináší už 17. ročník queer filmového festivalu Mezipatra. V Praze se bude konat od 3. do 10. listopadu, v Brně od 11. do 18. listopadu a navážou ozvěny v Hradci Králové, Olomouci a Ostravě. Letos je na programu 64 hraných i dokumentárních snímků. Vstupenky na jednotlivé projekce si můžete snadno zakoupit na pokladnách pražských kin Lucerna a Světozor, brněnských kin Scala a Art a také na jejich online shopech. Kompletní program i s odkazy na nákup vstupenek najdete ZDE.

   

  Na co vyrazit? V hlavní soutěži celovečerních filmů se utká třeba komorní drama Xaviera Dolana Je to jen konec světa, artové senzace Ornitolog a Stát pevně, americké hity ze Sundance My ostatní a Lovesong nebo švédská pohádka pro dospělé Kluci. V retro sekci pak festival uvede mimo jiné britské noirové drama Oběť nebo kultovní muzikál Hedwiga a Angry Inch. Celovečerní hranou tvorbu doplní bohatá nabídka bloků sestavených z krátkých filmů a také výběr zajímavých dokumentů, jako je sonda do newyorské lesbické komunity Stejně rozdílné nebo Irská královna, portrét populární irské drag aktivistky Panti Bliss. Britský Chemsex se pak věnuje aktuálnímu fenoménu – časté konzumaci drog při sexu, která hraničí se závislostí.

   

  Těšte se i na speciální projekci úspěšného seriálu Transparent, kterou osobně uvede producent Rhys Ernst. Mezi významnými zahraničními hosty budou mimo jiné i rakouský herec a režisér Händl Klaus, který přiveze drama Kocour, nebo legendární kanadský režisér a fotograf Bruce LaBruce. K Mezipatrům tradičně patří i doprovodný program, ze kterého si vyberou úplně všichni: pro diváky jsou přichystané diskuse s odborníky, unikátní performance, výstavy, workshopy pro děti a pro dospělé a samozřejmě stylové večírky. Více informací najdete na webu www.mezipatra.cz.

 • Obrázek k novince 5. ročník Festivalu CINE ARGENTINO 27.10.2016

  5. ročník Festivalu CINE ARGENTINO

  5. ročník festivalu argentinského filmu Cine Argentino proběhne od 27. do 31. října 2016 v pražském paláci Lucerna. Tématicky a žánrově pestrý program nabídne výběr toho nejzajímavějšího z argentinské kinematografie posledních let. Festival zahájí komediální drama Truman, oceněné v roce 2015 hned 5 filmovými cenami Goya, které je především příběhem o přátelství a o svobodě rozhodnutí žít a zemřít podle vlastních představ.

   

  Součástí programu budou i silné lidské příběhy jako je i biografické drama Divoké tango, životní příběh Tanguita inspirované skutečným tragickým osudem Josého Alberta Iglesiase, jednoho z prvních argentinských rockových zpěváků z přelomu 60. a 70. let. Děj filmu Jauja, pozemský ráj se odehrává na konci 19. století a diváka zavede do odlehlých končin Patagonie, kde má argentinská armáda za úkol civilizovat zdejší území a potlačit vzdorující domorodé obyvatelstvo. Psychologické drama Abzurdah je příběhem o posedlosti, ve kterém se středoškolská studentka kvůli destruktivnímu vztahu se starším mužem stává bulimičkou s obsesivními sklony. Hrdinka ve filmu Juana ve 12 letech se bouří proti rodinným konvencím a pravidlům privátní školy, která víc než vlastní zájem dívenky naplňuje ambice jejích rodičů. Dalším výrazným dětským hrdinou festivalu je Ismael, který uprchne z domu a vydává se hledat svého biologického otce, který o jeho existenci neměl nejmenší tušení. V komedii Bezdětný? Gabriel, rozvedený otec osmileté dcery Sofie potkáva svou bývalou platonickou lásku Vicky, která však nesnáší děti. Gabriel se rozhodne před ní existenci vlastního dítěte zatajit, z čehož vznikne celá řada komických situací.

   

  Na programu festivalu nebude ani letos chybět retrospektiva jednoho z významných současných argentinských tvůrců. Na festivalu se představí celkem tři celovečerní snímky režisérky střední generace s vášní pro mezilidské vztahy Pauly Hernández. Jsou to filmy Dědictví (2001), Déšť (2008) a Láska na celý život (2011). Při slavnostním zahájení 27.10. se diváci mohou těšit na ukázku argentinského tanga v Pasáži Paláce Lucerna. Po filmu je pro návštěvníky v Mramorovém sálu Lucerna připraven koncert argentinské hudby, představí se Juan Carlos Vivas (kytara a zpěv), Andrés Ibarburu (violoncelo) a Daniel Bulatkin (piano). V rámci doprovodného programu festivalu proběhne v kavárně Lucerna v neděli 30.10. od 20:00 hod. tradiční argentinská tančírna Milonga. Bližší informace na www.cineargentino.cz.

 • Obrázek k novince Nelítejte za filmem, zůstaňte v Praze! 23.10.2016

  Nelítejte za filmem, zůstaňte v Praze!

  3 kinosály, 4 země, 5 workshopů, 5 dní, 18 hostů, 40 filmů. MFF 3Kino – Praha 2016 proběhne ve dnech 2. až 6. listopadu ve dvou sálech kina Atlas, ale nově i v kině Evald. Festival se i letos zaměřuje na to nejlepší ze současné české, polské, slovenské a maďarské filmové tvorby. Během pěti dní uvedeme více než 40 filmů. Pozvání přijalo mnoho vzácných zahraničních i českých hostů a připraveno je 5 workshopů. Další novinkou jsou dopolední představení pro školy, která jsme doplnili o diskuse se studenty.

   

  Z polských filmů jmenujme film Valpuržina noc (Noc Walpurgi, režie Marcin Bortkiewicz, 2015), který již stihl nasbírat mnoho mezinárodních cen. Další událostí letošního III. ročníku bude film Spravedlivý (Sprawiedliwy, režie Michał Szczerbic, 2016). Festival zakončíme druhým dílem divácky velice úspěšné komedie Listy do M. 2 (Listy do M. 2, 2015) režiséra Macieje Dejczera. V české premiéře uvedeme film Ederly (Ederly, režie Piotr Dumala, 2015) nebo žhavou novinku, a to film Pitbull. Nové pořádky (Pitbull. Nowe porządki, režie Patryk Vega, 2016). Rovněž bude poprvé na českých plátnech uveden film Leszka Dawida Vedlejší účinky, jehož autorem scénáře je známý český tvůrce Petr Zelenka. Intenzivní zážitek slibuje také projekce jednoho z nejlepších polských seriálů Speciální jednotka (Służby specjalne, 2014), opět v režii Patryka Vegy.

   

  Ze slovenské a maďarské kinematografie uvedeme letošní novinky, například road movie Stanko (Stanko, režie Rastislav Boroš) nebo hořkou komedii Takoví normální vozíčkáři (Tiszta Szívvel, režie Attila Till). Filmařskou lahůdkou pak bude hodinové, dosud neznámé pásmo krátkých filmů, které vznikly mezi lety 1984–1989 v režii všestranně nadaného umělce Václava Koubka. Filmy Odjezd, Šatna, Hit a Kára jsou natočeny na 16mm filmový materiál a jedná se o první uvedení na filmovém plátně. Jako speciální projekci chystáme původní 35mm verzi vynikajícího, ale neprávem opomíjeného filmu Juraje Herze Pasáž z roku 1996.

   

  Byl-li loňskou zahraniční superstar festivalu herec Eryk Lubos, oceněný na MFF Karlovy Vary za nejlepší mužský herecký výkon, letos přivítáme filmařských celebrit hned několik. Jmenujme například Krzysztofa Łukaszewicze, režiséra výpravného filmu Karbala, nebo Petra Zelenku a Leszka Dawida, kteří se sešli na společném projektu s názvem Vedlejší účinky. Ze všech významných českých hostů zmiňme renomovaného režiséra Juraje Herze, který doprovodí unikátní projekci filmu Pasáž, a výrazného tvůrce českého filmu v exilu Václava Reischla (filmy Brouk a Pekařův hrobář). Dále jmenujme známého tvůrce mnoha desítek animovaných filmů, držitele několika prestižních filmových ocenění Pavla Koutského. Povede workshop na téma „Český animovaný film v zahraničním kontextu". Dalším milým hostem bude Václav Koubek, který je znám jako písničkář a herec, ale málokdo ví, že je také filmovým tvůrcem. V hodinovém bloku uvedeme jeho čtyři krátké filmy. Očekáváme rovněž delegaci ke slovenskému filmu Stanko v čele s producentkou Barbarou Harumovou Hessovou. Kompletní seznam filmů a hostů na www.3kino.cz nebo na www.facebook.com/3Kino/.

   

 • Obrázek k novince Fenomén ČSFD.cz tento pátek na ČT Art 20.10.2016

  Fenomén ČSFD.cz tento pátek na ČT Art

  Jedinečný cyklus osmi půlhodinových dokumentů od pěti režisérů nabízí originální pohled na české filmové dědictví i péči o něj. Série vznikla v úzké spolupráci s Národním filmovým archivem (NFA). Sedmý díl nazvaný 50 % se od ostatních částí tématicky liší. Využívá sice archivní film Františka Vláčila Holubice a natáčel se v Ponrepu, kině NFA, ale jeho hlavní postavou je zakladatel a majitel Česko-Slovenské filmové databáze Martin Pomothy. Jde o první filmový portrét portálu, který vyvolává kontroverzní reakce.

  "Profesionálové často hovoří o ČSFDizaci uvažování o filmu, čímž mají na mysli zploštění pohledu a vytlačení kritické reflexe na okraj debaty. Zároveň by ale chtěli mít tenhle statisícový kmen fanoušků na své straně," říká o tématu svého dílu jeho režisér a zároveň producent celé série Radim Procházka. V jiném díle Hra na schovávanou televize poprvé odvysílala dosud neznámé záběry části projevu předsedy parlamentu Josefa Smrkovského ze srpna 1968, nebo ošetřování jednoho z Palachových následovníků.

  Téměř padesát let se režisér Karel Vachek domníval, že jsou jeho záběry ztraceny, než byly objeveny v depozitáři NFA. Restaurování němého hororu Příchozí z temnot zase odhalilo, že film byl půlstoletí promítán ve špatném pořadí scén a tudíž s poněkud jiným příběhem. Více se dozvíte ve stejnojmenném dílu cyklu.

  Další části série s podtitulem "Filmy, jak je neznáte" se mimo jiné zabývají manipulací a lží v propagandistických nacistických filmech, poutavým amatérským filmem či aktuálními problémy digitálního restaurování. Již odvysílné části najdete na webu ČT. Své vize budoucnosti, analýzy současnosti i historické vhledy poskytli přední domácí filmoví historici, teoretici, sociologové, filosofové, ale i osobnosti světového formátu: nejcitovanější filmový historik dneška Američan David Bordwell, rakouský nestor experimentálního filmu Peter Kubelka nebo americký autor kultovních filmů Anima Mundi či Koyaanisqatsi Godfrey Reggio.

  Projekt vznikl v koprodukci České televize a Produkce Radim Procházka. Podpořil jej Česko-německý fond budoucnosti. Režiséry dalších dílů jsou Lucie Králová, Adam Oľha, Martin Řezníček a Martin Švoma. Na vizuální koncepci filmů, která hledá nové cesty jak pracovat s archivním materiálem a projekcemi, se podílel scénograf, režisér a lightdesignér Jan Komárek.

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 33 44
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace