Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Mission: Impossible 6 má režiséra 30.11.2015

  Mission: Impossible 6 má režiséra

  Tak máme jasno. Už několik týdnů se spekulovalo o tom, že se Christopher McQuarrie upíše šestému dílu Mission: Impossible, a teď tužka konečně doputovala k papíru. Sám scenárista a režisér pětky na Twitteru potvrdil, že napíše a natočí další. Což z něj dělá prvního tvůrce, který se ujal víc než jednoho celovečeráku s Ethanem Huntem. Po filmech Briana De Palmy, Johna Woo, J. J. Abramse, Brada Birda a právě McQuarrieho se tedy poprvé nedostane ke slovu nováček. A nezbývá než doufat, že se Cruise a McQuarrie nehodlají a opakovat a že nám po špiónském thrilleru s atmosférou šedesátých let nadělí něco zbrusu nového. Natáčení prý začne už příští léto, premiéra je v plánu na rok 2017.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince O čem měl být pátý Vetřelec? 30.11.2015

  O čem měl být pátý Vetřelec?

  U 20th Century Fox nedávno zrušili dva velké filmy. Nejdřív se škrtly plány na Fantastickou čtyřku 2, protože jednička bolestivě neuspěla, a záhy jsme přišli o pátého Vetřelce. Ten je údajně jen pozdržen, protože se chce studio soustředit na pokračování Promethea nazvané Alien: Covenant. Mnoho projektů ale tak dlouhý odklad nepřežilo a Michael Biehn, představitel desátníka Hickse, o něm proto začal otevřeně mluvit. Film měl podle něj navazovat přímo na Cameronovy Vetřelce a jak to tak vypadá, nakonec by opravdu ignoroval třetí a čtvrtý díl. V centru dění totiž měl být Hicks společně s Ripleyovou a nyní sedmadvacetiletou Newt, kteří by se zřejmě zapletli do nového vetřelčího dobrodružství. Režisér Neill Blomkamp podle všeho chystal jakési předávání pochodně mezi Ripleyovou a Newt, jíž by mimochodem hrála jiná herečka (Carrie Henn se po Vetřelcích dala na dráhu učitelky). Nyní je ale dost nejasné, jestli tenhle film někdy dostaneme, protože mají po Alien: Covenant přijít ještě dva další filmy od Ridley Scotta. S Blomkampovou pětkou to tedy moc růžově nevypadá.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Největší propadáky roku 2015 29.11.2015

  Největší propadáky roku 2015

  Člověk občas slýchá zábavný argument, že nemá ten či onen film předem odepisovat, ale má si na něj udělat názor až poté, co ho uvidí. Vzhledem k tomu, že jde do českých kin zhruba 250 filmů ročně (a v Americe jich mají ještě daleko víc), je to samozřejmě jen podivné lákání k tomu, abyste místo návštěvy něčeho "nadějného" utratili peníze za film, který se skoro nikomu nelíbil. Vybírání celovečeráků, za které člověk utratí peníze, zkrátka je a bude velká hra na pravděpodobnost. A jako u každé hry jsou i tady poražení, tedy filmy, o které zkrátka není zájem. Právě po letošních poražených teď zapátral časopis Forbes. A přestože ještě nejsme na konci roku, už nyní se povedlo určit desítku novinek, které zavítaly do více než 2000 kin, ale ve finále mají tristní finanční návratnost. Viděli jste některou z nich? Pokud ne, očividně v tom zdaleka nejste sami.

   

  1) Rock the Kasbah
  2) Gunman: Muž na odstřel
  3) Hacker
  4) Nepovedenej kšeft
  5) Jem and the Holograms
  6) Nesmrtelný
  7) American Ultra
  8) We Are Your Friends
  9) Aloha
  10) Mortdecai: Grandiózní případ

   

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kolik pokračování Promethea dostaneme? 28.11.2015

  Kolik pokračování Promethea dostaneme?

  Nedávno byl sice zrušen pátý Vetřelec od Neilla Blomkampa, Ridley Scott nám to ale hodlá vynahradit prequely vetřelčí ságy, respektive pokračováními Promethea. Doteď jsme věděli o jednom, jehož název se nakonec změnil z Alien: Paradise Lost na Alien: Covenant, a teď jsou tu zprávy o dalších dvou. O čem budou? Kdo ví. Scott ale tvrdí, že nás dovede až těsně před prvního Vetřelce a plně osvětlí vznik a výrobu zákeřných xenomorfů. Kde s tím začne? Na Promethea navazující nový film se má odehrávat na planetě Inženýrů, kam se dostane vesmírná loď Covenant. Její posádka tam nalezne androida Davida (Michael Fassbender), se kterým se vydá na nebezpečný průzkum, a velmi pravděpodobně se jí rychle začnou snižovat stavy. Jak do příběhu zapadne Elizabeth Shaw (Noomi Rapace), která by měla být po Davidově boku? A jaká nás čekají pojítka s prvním Vetřelcem? Spekulace můžou začít, definitivní odpovědi nás čekají 5. října 2017.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Jennifer Lawrence bude režírovat 26.11.2015

  Jennifer Lawrence bude režírovat

  Mít ve 25 letech dva Zlaté glóby a Oscara vůbec není špatná bilance. Jennifer Lawrence k tomu může přihodit ještě dvě úspěšné blockbusterové série, právě končící Hunger Games a X-Meny, a momentálně točí sci-fi romanci Passengers, ve které se objeví po boku Chrise Pratta (Jurský svět) a zřejmě půjde o velký hit. Stačí jí to ke štěstí? Opaku se věří jen těžko, Jennifer ale rozhodně nezpomaluje. Naopak hodlá svoje portfolio ještě rozšířit a stát se režisérkou, po čemž prý touží od svých šestnácti let. Její režijní debut ponese název Project Delirium a má jít o černou komedii, v níž se podíváme na vojenskou základnu v Marylandu. Právě tam se v šedesátých letech testovaly na vojácích nejrůznější typy drog, aby se zjistilo, jestli nemůže některá z nich vyřadit nepřátele "bezpečnou cestou" a ušetřit tak americké životy. Že to zní jako docela vážné téma? Nejste jediní, koho to napadlo. Hollywood se ale u těchhle drogových dýchánků hodlá smát, tak doufejme, že je Jennifer dopraví na plátno v co nejzábavnější podobě.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Tom Cruise a Mumie? 25.11.2015

  Tom Cruise a Mumie?

  Studio Universal pilně pracuje na svém filmovém vesmíru s klasickými monstry. Čím si hodlá pojistit divácký zájem? Zatímco všichni ostatní staví spíš na značce než na hvězdách, tady to bude naopak - Universal totiž shání velká jména. Zaprvé tu máme zvěsti o tom, že je Angelina Jolie lákána do role Frankensteinovy nevěsty. O něco dál je ale Universal s Tomem Cruisem, který prý začal vyjednávat o hlavní roli v nové Mumii. Cruise se kdysi zajímal o Van Helsinga, takže má k monstrům očividně blízko. Teď by se ale mohl stát novým dobrodruhem a hlavní tváří celého filmového vesmíru, který údajně nebude hrát na dobovou dobu a přesune se do současnosti. Scénář nové Mumie mimochodem napsal Jon Spaihts (Prometheus, Doctor Strange), režiséra film zatím hledá. A je docela jasné, že jestli Cruise skočí na palubu, docela rychle ho najde.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Bond a Bourne dostanou další konkurenci 24.11.2015

  Bond a Bourne dostanou další konkurenci

  Momentálně můžete zajít do kina na gangsterku Black Mass: Špinavá hra od Scotta Coopera. Z filmu se nestal kdovíjaký hit, reakce diváků a kritiků jsou ale opatrně spokojené. Není tedy divu, že si studio Warner Bros. hodlá Coopera udržet. A tak mu nabídlo nový projekt, který má přímo konkurovat slavným špiónským sériím. O co se jedná? O thriller White Knight, jehož hlavním hrdinou je tajný agent ve výslužbě, který pracuje jako bodyguard překupníka se zbraněmi. Po jeho klientovi „bohužel" začne jít CIA. Což ústředního drsňáka postaví do situace, v níž bude muset využít svůj kompletní výcvik. Že to nezní příliš originálně? No nezní. Klasických akčňáků je ale čím dál tím méně, tak doufejme, že Cooper z téhle zápletky vyčaruje co nejnapínavější podívanou.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdo se objeví po boku Wonder Woman? 23.11.2015

  Kdo se objeví po boku Wonder Woman?

  Amazonská princezna se nám představí v březnové comicsovce Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti, už nyní se ale pilně maká na svém sólovém filmu. Wonder Woman se začala natáčet před pár dny v Londýně, což studio Warner Bros. využilo k tomu, aby nám konečně představilo obsazení. Koho ve filmu tedy uvidíme? O Chrisi Pineovi, který hraje hrdinného kapitána Stevea Trevora, dávno víme. Nově se ale Wonder Woman upsali Robin Wright (Muži, kteří nenávidí ženy) Danny Huston (Souboj Titánů), David Thewlis (Harry Potter a Vězeň z Azkabanu) nebo Ewen Bremner (Exodus) - samozřejmě v zatím nespecifikovaných rolích. Režisérka Patty Jenkins (Zrůda) tak má pod rukama docela silnou sestavu. A kdekoho by určitě potěšilo, kdyby se 22. června 2017 ukázalo, že ji dokázala parádně využít.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Riddicka čeká pokračování 22.11.2015

  Riddicka čeká pokračování

  Vin Diesel sliboval třetího Riddicka mnoho let. A když jsme ho předloni nakonec dostali, byl z něj téměř stomiliónový hit, u kterého se okamžitě začalo spekulovat o pokračování. Jaká je situace nyní? Diesel právě potvrdil, že se brzy začne psát čtyřka, která ponese název Riddick: Furia. To ale zdaleka není všechno, společně s ní totiž vznikne seriál Merc City, který bude sledovat námezdní lovce z riddickovského vesmíru. To nejspíš znamená, že se Riddick mihne v pilotu a dál budeme putovat s novými postavami. A navíc není vyloučeno, že bude seriál nějak letmo provázaný s chystaným čtvrtým filmem. Ten mimochodem napíše i natočí David Twohy, který má na svědomí Černočernou tmu, Riddicka: Kroniku temna i Riddicka. Fanoušci se tedy nemusí bát o to, že by série ztratila svoji tvář. Diesel má jako vždy všechno pod kontrolou.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Hemsworth předchůdcem Indiana Jonese? 21.11.2015

  Hemsworth předchůdcem Indiana Jonese?

  Jméno Allan Quatermain už jste možná slyšeli. Sean Connery si tohohle dobrodruha zahrál v Lize výjimečných, adaptaci stejnojmenného comicsu Alana Moorea, a posléze se už nikdy nevrátil před kameru. Tahle postava se ale zrodila už v roce 1885 a stala se knižní inspirací Indiana Jonese, jen aby se přesně o 100 let později proměnila v jeho filmovou konkurenci. Celovečeráky Doly krále Šalamouna ani Ztracené Město Zlata, v nichž si Quatermaina zahrál Richard Chamberlain (Tři mušketýři), ale Indymu nakonec příliš nezavařili. A po televizním reparátu z roku 2004 se teď Quatermain konečně dočkal nové pozornosti z Hollywoodu. Studio Sony chce podle scénáře Barnetta Brettlera (20 Mississippi) natočit nový film. A do hlavní role je lákán Chris Hemsworth (Avengers: Age of Ultron), jenž se do 19. století brzy vrátí v dramatu V srdci moře. Bude mít posléze zájem o slavného lovce a dobrodruha? Pokud ano, doufejme, že se bude výsledek mnohem povedenější než všechny předchozí.

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 92 182 273 363

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem 27.11.2015

  Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

  Přímo v den osmdesátých narozenin Woodyho Allena – v úterý 1. prosince – odstartuje pražské kino Aero přehlídku filmů Všechno, co jste kdy chtěli vidět od Woodyho Allena. Od 20.30 uvede Allenův zřejmě nejslavnější film Annie Hallová se čtyřmi Oscary na kontě. Spolu s tlumočnicí a překladatelkou Danou Hábovou, která přijala pozvání Aera a slavnostní projekci uvede, budou mít diváci možnost popřát Allenovi k narozeninám formou společné „allenovské" fotky nebo osobním vzkazem na plachtě v předsálí kina Aero. Dana Hábová na místě také pokřtí knihu esejů (Filmový génius) Woody Allen od Jasona Baileyho, kterou v češtině vydalo nakladatelství Slovart. Během následujících dnů až do 5. prosince pak nabídne Aero výběr celkem 11 titulů z Allenovy téměř padesátileté filmové kariéry.

   

  Diváci v Aeru uvidí jak jeho nejslavnější staré filmy ověnčené Oscary, tak i zástupce jeho aktuální tvorby – celkem půjde o 11 známých titulů. Jedním ze zlatých hřebů programu bude jistě zahajovací film Annie Hallová, který si i po téměř 40 letech své existence před pár dny na konto připsal další ocenění. Scénář k Annie Hallové z pera Woodyho Allena a Marshalla Brickmana byl totiž 11. listopadu zvolen asociací Writers Guild of America (Americkou asociací spisovatelů) číslem jedna mezi těmi nejzábavnějšími filmovými scénáři všech dob.


  Další povinností pro všechny Allenovy fanoušky bude jistě i zástupce jeho rané tvorby Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat. Sedm kultovních skečů na téma otázek ze sexuální výchovy uvede Aero ve středu 2. prosince od 20.30 hodin. Allenovu tvorbu z 80. a raných 90. let budou reprezentovat filmy Zelig, Hana a její sestry, Zločiny a poklesky, Manželé a manželky a v neposlední řadě také krimi komedie Tajemná vražda na Manhattanu.


  Kromě starších titulů budou mít diváci možnost doplnit si mezery i v Allenově nedávné tvorbě. Rozhodně nebude chybět jeho asi nejvýraznější film z poslední doby, Jasmíniny slzy. Snímek uvede Aero v pátek 4. prosince od 20 hodin. Kolekci novějších filmů pak doplní letošní Iracionální muž a Půlnoc v Paříži z roku 2011. Po celou dobu přehlídky bude možné v předsálí kina Aero zakoupit knihu (Filmový génius) Woody Allen od Jasona Baileyho, kterou koncem léta vydalo v češtině nakladatelství Slovart a přímo v Aeru ji nabídne s narozeninovou slevou 35% z běžné prodejní ceny. Vstupenky jsou v prodeji online na www.kinoaero.cz nebo na pokladnách kin Aero, Světozor a Bio Oko.

 • Obrázek k novince Nejlepší studentské filmy na Famufest: Exposed 14.11.2015

  Nejlepší studentské filmy na Famufest: Exposed

  Letošní festival studentů FAMU proběhne ve dnech 18. - 22. listopadu na Letné. Program obohatí i noční koncerty nebo diskuse. Hlavními záchytnými body pro návštěvníky budou Bio Oko, The Chemistry Gallery a AVU. Do letošního 32. ročníku se přihlásilo 95 filmů. Z nich předporota vybrala celkem 18 snímků, které jsou nominovány v devíti soutěžních kategoriích. Nejvíce nominací sesbíral debutový film David režiséra Jana Těšitele, který si vysloužil velkou pozornost již na karlovarském festivalu. ,,O dětech se říká, že jsou solí země. Tak uvidíme, s čím mladí filmaři přijdou," říká Jiří Bartoška, který letos zasedne v hlavní porotě. V rozhodování jej doplní například slovenský kameraman Martin Štrba, umělec Marek Ther nebo francouzský filmový kritik Pierre-Simon Gutman.

   

  Program festivalu netvoří pouze projekce soutěžních a nesoutěžních snímků, ale také večerní koncerty, diskuse či dvě doprovodné výstavy. Vůbec poprvé v historii festivalu organizátoři otevřeli dveře celé FAMU, a návštěvníci se tak mohou těšit na výstavu fotografií nebo expozici experimentální tvorby katedry CAS (Centrum audiovizuálních studií). Jako hlavní host festivalu přijede Guillaume Nicloux. Uznávaný francouzský filmař bude mít veřejnou Masterclass, tedy přednášku formou rozhovoru o tvorbě v evropském filmovém kontextu. Kromě toho uvede v české premiéře svůj nový film Valley of Love, který letos soutěžil o Zlatou palmu v Cannes. Mezinárodní atmosféru podtrhnou i studenti z evropských filmových škol a další pozvaní hosté.

   

  Pro návštěvníky je připravený speciální Festival pass za 150 Kč, který umožní vstup na libovolné filmy, noční koncerty, výstavy, diskuse a navíc poskytne nejrůznější slevy ve vybraných letenských podnicích. Tento pass lze od 10. listopadu zakoupit na pokladně v Bio Oko. Více na www.famufest.cz.

 • Obrázek k novince 41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015 12.11.2015

  41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

  41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní mezinárodní soutěž a doprovodné akce. Festival uvede 90 filmů z celého světa a 20 doprovodných akcí. Mezinárodní filmová soutěž je letos rozdělena do dvou kategorií, kdy každá z nich nabídne 25 snímků. V kategorii Environmentálních filmů patří k velkým favoritům: Above All ElseDamNation, Gambling on Extinction, 10 Billion: What's on Your Plate, ale také ve světové premiéře uvedený film Plastic in My Water.

   

  V druhé soutěžní kategorii Přírodní a kulturní dědictví se objeví neméně atraktivní projekce: La Buena Vida, Love Thy Nature, A Gesar Bards Tale, Amchi, Divoké Slovensko. K vrcholům sekce i festivalu bude patřit první české premiérové uvedení dvou filmů – The Anthropologist a Human, který odborníci i diváci považují za nejlepší dokumentární film roku 2015. Hlavním tématem letošního ročníku filmové přehlídky jsou „Odpady" a „Třídění odpadů", kterým bude věnována i jedna speciální Retro sekce, ve které se objeví i starší filmy (Estamira, Architekt odpadu, Stopy války ...). Na slavnostním zahájení uvedeme skvělý snímek Landfill Harmonic, po kterém bude následovat TRASH-koncert Jiřího Stivína.


  Atraktivní částí festivalu budou i besedy a přednášky festivalových osobností (Václav Bělohradský, Librová, Josef Fanta, Karel Stibral,...). Besedy a další doprovodné akce připravuje Katedra environmentálních studií FSS. Své filmy osobně uvedou i vybraní členové mezinárodní poroty (John Zerzan, Thomas Toivonen, Miroslav Janek ...) a samotní filmoví tvůrci (Mohammad Esani, Elif Tibet, Allard Faas, Jan Gogola ml.). Kromě světových premiér, prvních festivalových uvedení nabídneme divákům i dvě české distribuční předpremiéry – Chlapec a svět a Šedivé město. Filmové fanoušky potěší i speciální uvedení slavných starších environmentálních filmů - Gorily v mlze, Happy FeetPowaqqatsi, Potomci lidí, Svatojánské proudy a řada dalších. Více informací na www.ekofilm.cz.

 • Obrázek k novince 18. Festival francouzského filmu 10.11.2015

  18. Festival francouzského filmu

  18. ročník Festivalu francouzského filmu proběhne v Praze (18.-25.11.), Brně, Českých Budějovicích a Ostravě (19.-25.11.) a Hradci Králové (23.-29.11.). Festival uvede dvanáct předpremiérových titulů, v jejichž čele stojí komedie Zbrusu nový zákon režiséra Jaco Van Dormaela a nový film Arnauda Desplechina Tři vzpomínky. Oba tyto snímky byly uvedeny na letošním festivalu v Cannes. Mezi předpremiérami zazáří také komedie Rodinka Bélierových, jejíž hlavní představitelka Louane Emera získala za svůj výkon Césara pro nejlepší začínající herečku. Diváci se mohou těšit také na komedii Jean-Pierra Amérise Rodina k pronájmu. Nový snímek Benoîta Jacquota Deník komorné vypráví příběh ambiciózní a krásné pokojské. Nejmladší diváky festival potěší slavným příběhem Malého prince v animovaném filmu Marka Osborna.


  Další francouzské filmové novinky, které se setkaly s ohlasem na mezinárodních festivalech a které zatím nemají českého distributora, uvede pražská část festivalu v soutěžní sekci Výběr české kritiky. Tyto snímky se utkají o Cenu diváků TV5MONDE. Výběr české kritiky nabídne například thriller režiséra Vincenta Garenqa Aféra Clearstream, komedii Richarda Berryho Naše ženy, drama Zimní píseň Otara Iosselianiho, drama Zákon trhu režiséra Stéphane Brizého nebo snímek režiséra Philippa Le Guay Florida.


  Ženským ikonám francouzské kinematografie je věnován cyklus ELLE(S), který připomene francouzské filmové hvězdy v dnes již klasických filmech a přiblíží vzájemné prolínání světa filmu a módy v dokumentu o historii časopisu ELLE s názvem A ELLE stvořila ženu režiséra Davida Teboula. Program doplní projekce dalších Teboulových dokumentárních snímků Yves Saint Laurent 5, avenue Marceau a Yves Saint Laurent, jak šel čas. Sekce ELLE(S) dále připomene filmy, ve kterých hlavní role ztvárnily filmové hvězdy 60. a 70. let jako jsou Brigitte Bardot, Catherine Deneuve, Jeanne Moreau, Isabelle Huppert, Fanny Ardant nebo Anna Karina.


  Sekci Filmové hity vévodí film o srílanském přistěhovalci Dheepan od režiséra Jacquese Audiarda, který získal Zlatou palmu, hlavní ocenění pro nejlepší film na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes 2015. Dalším v Cannes oceněným filmem je romantické drama Můj král, cenu pro nejlepší herečku za roli v tomto filmu získala Emmanuelle Bercot. Chybět nebudou ani tituly pro děti jako jsou Pírkovo dobrodružství nebo Mune, strážce měsíce. Diváci se mohou vydat také na Večer krátkých filmů. Program festivalu na: www.festivalff.cz

 • Obrázek k novince Queer Filmový Festival Mezipatra 2.11.2015

  Queer Filmový Festival Mezipatra

  Queer Filmový Festival Mezipatra se letos koná již po šestnácté, pražská část potrvá od 5. do 12. listopadu, brněnská pak od 12. do 18. listopadu. Uvedeny budou hrané i dokumentární filmy z celého světa, které spojuje letošní téma: Dny, které otřásly světem. Celý festival zahájí česká premiéra 54: The Director's Cut. Jedná se o režisérský sestřih dramatu 54 v hlavních rolích s Ryanem Phillipem, Salmou Hayek a Mikem Myersem. Nová verze snímku o vzestupu a pádu ikonického newyorského klubu Studio 54 je odvážnější a divácky zajímavějsí než ta původní z roku 1998.

   

  Životní otřesy hlavních postav diváci uvidí i v dalších hraných filmech. Třeba ve snímku Ejzenštejn v Guanajuatu Petera Greenawaye, který zachycuje mexickou cestu sovětského režiséra Sergeje Ejzenštejna. Vizuálně fascinující podobenství o sexu a smrti sklidilo nadšený divácký i kritický ohlas na letošním Berlinale. Do českých kin ho pak uvede AČFK. Koho Mexiko neláká, může vybírat z dalších oceňovaných snímků, které diváky zavedou do exotických zemí. Tak třeba drama Klub, které získalo Stříbrného medvěda na letošním Berlinale, je přenese na chilské pobřeží, kde poklidný život skupiny katolických duchovních naruší nezvaný host; v Cannes uvedený film Kam padá stín sleduje osud francouzské trans* prostitutky v Kambodži; a na Oscara nominovaná Výhoda posledního tahu nabízí vtipný i dojemný pohled na současnou thajskou společnost.

   

  Životní změny a otřesy se ale promítnou i v životech reálných hrdinů ve vybraných dokumentech, třeba v odvážném a osobním snímku Hříšník v Mekce indického režiséra Parveze Sharmy dokumentujícím jeho pouť do Mekky. Diváci se jeho prostřednictvím podívají na posvátné místo, kam smí vstoupit jen muslimové a kde je oficiálně zakázáno filmovat. Ústředním tématem je konflikt autorovy homosexuality a islámu, který ji zavrhuje. Chorvatský dokument Nemocná zase ukazuje šokující příběh dívky Any, kterou se na tamní psychiatrické klinice pět let pokoušeli "vyléčit" z homosexuality.

   

  Diváci se mohou těšit celkem na 66 snímků z celého světa, uvidí soutěžní sekci celovečerních filmů, filmy ve zvláštním uvedení, těšit se mohou na sekci retrospektivy či dokumentů i na snímek, který v loňském roce zvítězil v kategorii Divácká cena. Mezipatra nabízejí i bohatý doprovodný program, setkání s českými i zahraničními hosty, debaty i večírky. V sobotu 7. 11. večer lákají na velkou festivalovou party s názvem Something must shake, který se koná v klubu NEONE a na kterém vystoupí legendární elektronická hudebnice Plannintorock. Veškeré informace o programu a lístkách a o tom jak a proč adoptovat některý z filmů naleznete na www.mezipatra.cz.

 • Obrázek k novince Macbeth - unikátní filmová projekce v Brně 20.10.2015

  Macbeth - unikátní filmová projekce v Brně

  Evropská předpremiéra filmu Macbeth s Michaelem Fassbenderem a Marion Cotillard se uskuteční v unikátním prostoru brněnského Mahenova divadla už 22.října od 18.00 a 21.00. Nenechte si ujít jedinečnou šanci vidět nejnovější filmové zpracování shakespearovské klasiky v jednom z nejkrásnějších divadel v Evropě. Film Macbeth vstoupí do klasické kinodistribuce 5.listopadu. Lístky jsou nyní v předprodeji za 150Kč.


  Macbeth je příběh neohroženého válečníka, kterého na kolena srazí ambice a touha po moci. Klasické Shakespearovo drama se vrací na plátna v nové verzi, která navazuje na vlnu britských adaptací děl génia alžbětinského divadla, v nichž září současná herecká elita. Macbeth, kterého ztvárnil charismatický Michael Fassbender, je obávaný skotský válečník, který se neleká zuřivých bitev. Když na vřesovišti vyslechne věštbu, že bude příštím králem, uvěří. Netuší, jak velkou cenu bude muset zaplatit. Cestu ke koruně dláždí smrt a úklady, které nakonec pohltí Macbetha i jeho ctižádostivou ženu, držitelku Oscara Marion Cotillard.


  Režisér Justin Kurzel patří k nejpozoruhodnějším talentům „drsné" generace australského filmu, jež po svém navazuje na tamní novou vlnu (Peter Weir, Jane Campion), která rudý kontinent po svém nástupu v průběhu 70. let zapsala na filmovou mapu. Kurzel se ve svém pozoruhodném debutu Snowtown (2011) zaměřil na děsivé morální vákuum, který kolem sebe vytvořil nejslavnější australský sériový vrah John Bunting. Důrazem na lyrické detaily a náročné výpustkové vyprávění na sebe Australan ihned upoutal pozornost. Syrová, virtuózní a intenzivní interpretace Macbetha je jeho prvním krokem do světa „velkého filmu".


  První filmové zpracování Macbetha se promítalo už v roce 1908, jeho nejnovější verze je už sedmnáctá v řadě. Mezi nejzajímavější adaptace patří třeba Macbeth z roku 1948 od Orsona Wellese, který si zahrál i hlavní roli, nebo britská adaptace Macbetha z roku 1978 s Ianem McKellenem a Judi Dench. Více informací: www.filmeurope.cz.

 • Obrázek k novince Festival Das Filmfest chystá filmové hody 19.10.2015

  Festival Das Filmfest chystá filmové hody

  Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina Šrám či vizuálně působivé zpracování Kafkova Doupěte – festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST na oslavu svých 10. narozenin připravil vskutku výběrové menu. V pražských kinech Lucerna, Atlas a Ponrepo proběhne od 21. do 25. října, v plzeňském kině Beseda od 26. do 28. října a od 29. října do 1. listopadu pak uzavře svůj desátý ročník v Brně v kinech Art a Scala.

   

  DAS FILMFEST letos opět nabízí žhavé novinky z oblasti hraného i dokumentárního filmu, ale i poklady z filmových archívů. Jednoznačně nejstarším snímkem, který ve své desetileté historii DAS FILMFEST představí, bude němý film Upír Nosferatu v hlavní roli s Maxem Schreckem z roku 1921, který uvede v rámci doprovodného programu 23. října v kině Ponrepo. Projekci doprovodí živá hudba, kterou speciálně pro tuto příležitost zkomponoval skladatel Jan Rybář. Program nabídne i další klenot filmových archivů, jeden z prvních německých zvukových filmů Vrah mezi námi režiséra Fritze Langa - jedné z klíčových postav filmu noir a režiséra slavného snímku Metropolis. Hvězdné obsazení má černočerná krimikomedie na motivy bestselleru Wolfa Haase Věčný život. V hlavních rolích příběhu komisaře Brennera se představí Josef Hader a Tobias Moretti.

   

  Němečtí, rakouští a švýcarští dokumentaristé se tentokrát vydají po stopách kontroverzního korutanského politika Jörga Haidera a představí osobnost nedávno zesnulého oscarového stvořitele Vetřelce. Nejen hudební fanoušky jistě potěší dokument, díky nimž se alespoň na filmovém plátně setkají s Einstürzende Neubauten, Nickem Cavem, Nenou či Joy Division. Obsáhlý dokument B-Movie: zvuk a rozkoše západního Berlína umožní nahlédnout do zákulisí berlínské hudební scény a přinese i některé dosud nezveřejněné materiály.

   

  Ve festivalovém programu nechybí ani oblíbené krátkometrážní filmy v sekci 300' SHORTS, která každoročně představují nejzajímavější krátké snímky německých, rakouských a švýcarských tvůrců. V letošním roce se diváci mohou těšit i na blok Oscary oceněných studentských filmařů, svůj krátký snímek Vyřízení jedné věci, který obdržel stříbrného studentského Oscara, přijede osobně představit režisér Dustin Loose. Kompletní program na www.dasfilmfest.cz.

 • Obrázek k novince Českem pojede legendární DeLorean 18.10.2015

  Českem pojede legendární DeLorean

  Když se řekne cestování v čase, vybaví se spoustě lidí auto z filmů Návrat do budoucnosti. DeLorean je ocelově šedý kovový stroj, kterého se vyrobilo jen přibližně 8,5 tisíce kusů, a z toho jeden bude už 21. října k vidění v Praze. Přesný název je DeLorean DMC-12 a jde o jediný model, který na začátku 80. let vyrobila britská automobilka DeLorean Motor Company. Auto je známé právě především z filmové trilogie Návrat do budoucnosti, kde byl doplněný o takzvaný proudový kapacitátor a fungovalo jako stroj času. Vyfotit se s ním budete moct u multikin Premiere Cinemas v pražské Hostivaři. Středa 21. října 2015 je pro všechny sci-fi fanoušky přímo magickým datem, je to totiž den, do kterého cestují hrdinové druhého dílu filmu Návrat do budoucnosti. Oslavit ho budou moc všichni nadšenci přímo v kinech. Přesně jeden měsíc počínaje právě 21. říjnem budou na velkém plátně k vidění první dva díly slavné filmové trilogie režiséra Roberta Zemeckise. Spousta kin chystá doprovodný program, kostýmované premiéry, soutěže o nejrůznější ceny a další akce.

   

  Na velkolepé uvedení filmů Návrat do budoucnosti se můžou diváci těšit v síti multikin Premiere Cinemas. Každého, kdo sem přijde v kostýmu čeká dárek, před promítáním se bude losovat tombola, ale hlavně tu bude k vidění legendární auto DeLorean v plné parádě. Fanoušci se s ním budou moct vyfotit a popovídat si s hrdým majitelem. 

   

  Doprovodný program chystají kina po celé republice. Třeba v brněnském kině Art uvidí fanoušci Návrat do budoucnosti jako úplně první, plánují tu totiž půlnoční premiéru už v noci z 20. na 21. října. V pražském kino Bio Oko se pak bude konat benefice na podporu boje s Parkinsonovou chorobou, kterou trpí i představitel hlavní role Michael J. Fox. Ani kina v menších městech nezůstávají pozadu. Třeba v Mnichově Hradišti si dají maraton a dvojprojekce bude navíc kostýmovaná. Personál bude oblečený ve stylu 50. a 80. let a diváci v kostýmech dostanou nápoj zdarma. Doprovodný program mezi projekcemi chystají v kině v Jirkově a velkou high school párty zažijete v Bio Central v Hradci Králové.

 • Obrázek k novince Věčná Ji.hlava objevuje norskou krajinu i Sýrii 17.10.2015

  Věčná Ji.hlava objevuje norskou krajinu i Sýrii

  19. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů do Jihlavy přivede bývalou členku Pussy Riot, legendu arménské kinematografie Artavazda Pelešjana, Tarrova kameramana Freda Kelemena i ruského všestranného režiséra a držitele ji.hlavské Ceny za přínos světové kinematografii z roku 1999 Viktora Kossakovského a mnoho dalších. MFDF Ji.hlava se koná od 27. října do 1. listopadu. Z více než tří a půl tisíc přihlášených titulů zařadili dramaturgové do festivalového programu na 250 snímků. V soutěžních sekcích festival uvede 34 filmů ve světové premiéře.


  Festival vyzývá k objevům norské krajiny i tamních dokumentárních hrdinů. Díky novému partnerství mezi Českem a Norskem nazvaném DOC. STREAM může do Jihlavy osobně přijet norský dokumentarista Thomas A. Østbye, který povede jednu z režisérských masterclass, či televizní producent Thomas Hellum, jenž je zodpovědný za boom kolem žánru Slow TV. „Diváci budou také moci proniknout do tajů tvorby norského filmaře-dobrodruha Thora Heyerdahla, držitele Oscara a průkopníka cestovatelských dokumentů," řekl ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka. Heyerdahlovy filmy do Jihlavy doputují na 35 nebo 16 mm kopiích, včetně oscarového počinu Ve znamení Kon-Tiki.


  V reakci na nedávné události globálního charakteru věnuje festival jednu ze svých programových sekcí dokumentům o životě v Sýrii. Film Syrská love story ze sekce Al Akhbar (v arabštině „zprávy") osobně uvede režisér Sean McAllister. V sekci Work in Progress pak čeští dokumentaristé jako Ivo Bystřičan, Apolena Rychlíková nebo Robin Kvapil představí čerstvé záběry z problematických oblastí Srbska, Makedonie, Iráku či Balkánu. Ivo Bystřičan se například vydal so iráckého Erkilu, kde se v obchodním středisku schovávají desítky křesťanů usilujících o útěk do Německa nebo České republiky.


  To nejlepší ze současného českého dokumentu se již tradičně soustředí v soutěžní sekci Česká radost. Letos se tu sešlo 15 snímků, které reflektují různá témata od xenofobie přes meditaci a historii současnosti až po sociální experiment či kuponovou privatizaci. Mezi nimi najdeme i Wagnerův film RINO o bývalém agentovi Karlu Köcherovi, Foukalovu Ameriku o trampingu, Remundův Blízký daleký východ o názorech obyčejných lidí o Ukrajině nebo film Nebezpečný svět Rajka Dolečka Kristýny Bartošové, která známého českého dietologa konfrontuje s jeho kontroverzními postoji. 19. MFDF Ji.hlava se koná ve dnech 27. října až 1. listopadu 2015. Více na www.dokument-festival.cz.

 • Obrázek k novince 4. ročník Festivalu argentinského filmu 16.10.2015

  4. ročník Festivalu argentinského filmu

  Palác Lucerna v Praze ve spolupráci s Velvyslanectvím Argentinské republiky představují 4. ročník festivalu CINE ARGENTINO - Festivalu argentinského filmu, který proběhne ve dnech 15. – 20.10.2015. Každoročně vznikne v Argentině celá řada zajímavých a kvalitních filmových titulů. Mnohé z nich se pyšní významnými oceněními ze světových festivalů i Oscary za nejlepší filmy. Po úspěchu prvních tří ročníků festival opět připravuje pro diváky to nejlepší ze současné argentinské kinematografie.

   

  Na festivalu se celkem představí 12 filmů. Ústředním tématem je snaha hlavních hrdinů zvrátit nepřízeň osudu ve svůj prospěch. Velice zdařile o tom vypovídá hned příběh zahajovacího filmu Na útěku režiséra a scénáristy Diega Lermana, postava Tita ve filmu Černý kocour či hrdina přezdívaný Medvěd ve snímku Červený medvěd. Novinkou festivalu je projekce filmu ve 3D s názvem Hurá na fotbal. Jedná se o první animovaný film, oscarem oceněného režiséra Juana José Campanelli. Není náhoda, že autor přirozeně sáhl po jednom z téma, které je srdeční záležitostí snad každého Argentince a tím je fotbal.


  Také, jak je již tradicí filmové přehlídky, je i letos zařazena retrospektiva současného filmového tvůrce, jímž je režisérka a scénáristka s vášní pro mezilidské vztahy Celina Murga. Je výraznou postavou argentinské filmové produkce a její filmy zaslouženě vyhrávají ceny na mezinárodních festivalech. Díla Ana a ti druzí, Sami doma, stejně také Třetí břeh si našla oblibu nejen u diváků, ale jsou vysoce hodnocená i filmovými kritiky, jak v Argentině, tak v zahraničí.


  Při slavnostním zahájení 15.10. se diváci mohou těšit na ukázku argentinského tanga v Pasáži Paláce Lucerna. Po filmu je pro návštěvníky v kavárně Lucerna připraven koncert argentinské hudby, představí se Juan Carlos Vivas (kytarista a zpěvák), Marek Štefan (bandoneón), Andres Ibarburu (violoncelo a kontrabas). V rámci doprovodného programu festivalu proběhne v kavárně Lucerna v neděli 18.10. tradiční argentinská tančírna milonga a v pátek 16.10. od 17:30 je pro návštěvníky festivalu v kavárně Lucerna připravena přednáška o rituálu pití maté s degustací tohoto typického jihoamerického nápoje. Bližší informace a program festivalu najdete na stránce www.cineargentino.cz.

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 28 37
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace