Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Indiana Jones 5 bude, ale později 29.4.2017

  Indiana Jones 5 bude, ale později

  Produkční firma Lucasfilm nám 14. prosince 2017 nadělí osmou epizodu Star Wars a 24. května 2018 se dočkáme sólovky Hana Sola s Aldenem Ehrenreichem (Ave, Caesar!). Tím ale nadílka samozřejmě nekončí, 24. května 2019 totiž bude následovat Epizoda IX, jíž má pod palcem Colin Trevorrow (Jurský svět), a 10. července 2020 konečně přijde na řadu i druhá stěžejní série - Indiana Jones. O rok odsunutý pátý díl zatím nemá oficiální název. Steven Spielberg v něm ale bude znovu dohlížet na Harrisona Forda, který 3 dny po premiéře oslaví 78. narozeniny, připravte se tedy na Indyho velkolepý comeback, jenž snad vyvolá méně kontroverze než Království křišťálové lebky.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Bába z ledu vyhrála cenu za nejlepší scénář 28.4.2017

  Bába z ledu vyhrála cenu za nejlepší scénář

  Snímek Bohdana Slámy Bába z ledu vyhrál cenu za nejlepší scénář na festivalu Tribeca v New Yorku v soutěžní sekci International Narrative Competition. Film na festivalu osobně uvedli režisér Bohdan Sláma, představitelka hlavní role Zuzana Kronerová a jeden z producentů filmu Pavel Strnad ze společnosti Negativ. Vítěz kategorie nejlepší scénář získal cenu 2500 dolarů, kterou jménem poroty předali herci Willem Dafoe a Alessandro Nivola. Komentář poroty k oceněnému filmu: "Scénář může vytvořit zcela nový svět. A film Bába z ledu nás se svou hřejivostí a humorem zavádí do specifického a výstředního světa ovládaného nezvyklou love story."

   

  Nejlepším americkým hraným filmem letošního ročníku festivalu Tribeca se stala romantická komedie Keep the Change, která vynesla i cenu za režii pro Rachel Israel a také zvláštní uznání v kategorii ceny Nory Ephron. Nejlepším zahraničním snímkem se stalo řecké drama O Gios tis Sofias. A nejlepším dokumentem byl zvolen film Bobbi Jene, který si odnesl i ceny za nejlepší střih a kameru v dokumentárním filmu. Ostatní vítěze a nominované naleznete v sekci Ocenění.

  (Tuax)
 • Obrázek k novince Vyvolený se konečně dočká pokračování 27.4.2017

  Vyvolený se konečně dočká pokračování

  17 let! Tak dlouho fandové M. Nighta Shyamalana vyhlížejí dvojku Vyvoleného, která se konečně stává realitou. Ve filmu nazvaném Glass se objeví Bruce Willis i Samuel L. Jackson a premiéra nás čeká 18. ledna 2019. To je ale jen půlka téhle novinky, jíž byste neměli dočítat v případě, že jste neviděli Shyamalanova letošního Rozpolceného. Už ho máte za sebou? Výborně. V tom případě dobře víte, že bude Glass vlastně crossoverem Rozpolceného a Vyvoleného, a že se na plátně objeví také Anya Taylor-Joy a James McAvoy. Ano, slavný expert na šokující pointy si zbudoval vlastní "comicsově-thrillerový" vesmír, v němž se střetnou hrdinové (a záporáci) obou filmů. Dokonce už má i hotový scénář, takže zbývá jen vyrazit na plac a natočit další nevyzpytatelnou pecku.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Scorseseho Irishmana zaplatí Netflix 25.4.2017

  Scorseseho Irishmana zaplatí Netflix

  Martin Scorsese se už několik let snaží natočit gangsterku The Irishman, v níž se mají sejít Robert De Niro, Joe Pesci, Al Pacino a Harvey Keitel. Příběh nájemného zabijáka Franka Sheerana dlouho chystalo studio Paramount, které mělo práva na románovou předlohu I Heard You Paint Houses. Vysoký rozpočet ale nakonec neprošel a celý projekt se prodal Netflixu, který za něj hodlá utratit 105 milionů dolarů. Co bude na drsné dobovce tak drahé? Kupodivu triky. Scorsese totiž hodlá De Nira a jeho kolegy digitálně omladit, aby se film mohl odehrávat na ploše čtyřiceti let a odvyprávět tak celou Sheeranovu "kariéru". Testovací záběry s mladým De Nirem prý byly velmi slibné a s premiérou se počítá na rok 2019. Zbývá už tedy jen začít točit, abychom měli definitivní jistotu, že Scorseseho další sen opravdu mění v realitu.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Scorsese chystá film s DiCapriem a De Nirem? 25.4.2017

  Scorsese chystá film s DiCapriem a De Nirem?

  Martin Scorsese natočil 5 filmů s Leonardem DiCapriem a 8 filmů s Robertem De Nirem, zatím ale nespáchal celovečerák s oběma. Nejspíš bylo jen otázkou času, kdy si pánové najdou vyhovující projekt. A teď to vypadá, že jím bude adaptace románu Killers Of The Flower Moon, v němž Eric Roth (Ztracené město Z) popisuje sérii vražd z 20. let 20. století. Oběťmi tehdy byli indiáni z kmene Osage, kteří obrovsky zbohatli na ropných ložiscích. A přestože zpočátku šlo o lokální problém, do případu se nakonec vložil i mladý Edgar Hoover, který jím řádně prověřil schopnosti FBI. Scorsese, DiCaprio a De Niro se zatím ničemu neupsali, jen se o Killers Of The Flower Moon zajímají. Vzhledem k potenciálu látky (a tvůrčího týmu) je ale celkem pravděpodobné, že se jejich sen brzy začne měnit v realitu.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Kdy budou další díly Avatara a Deadpoola? 23.4.2017

  Kdy budou další díly Avatara a Deadpoola?

  Studio 20th Century Fox asi moc neuznává víkendy, protože v sobotu oznámilo data premiér osmi nových filmů. Rovnou půlku přitom zabírají pokračování Avatara, jichž se dočkáme 18. prosince 2020, 17. prosince 2021, 20. prosince 2024 a 19. prosince 2025. Ano, čtyři návraty na Pandoru si dopřejí tříletou pauzu, aby se mohlo točit po dvou filmech. Samotné natáčení přitom právě začalo, tak doufejme, že nás nečekají žádné další odklady. Čím nás Foxové zaměstnají před modrásky? 3. srpna 2018 dorazí nový Predátor od Shanea Blacka, jenž se na léto odsunul z 9. února. No a hlavní nadílku zajistí mutanti, kteří se příští rok podívají do kin hned třikrát. 13. dubna se poprvé setkáme s týmem zvaným The New Mutants, na který dohlíží Josh Boone (Hvězdy nám nepřály), a 1. června proběhne velký comeback samotného Deadpoola, jehož se po odchodu Tima Millera ujal David Leitch (John Wick). To všechno ale bude jen příprava na hlavní chod - epickou podívanou jménem X-Men: Dark Phoenix, která (znovu) zadaptuje slavný comics o proměně Jean Grey. Sophie Turner se do téhle role vrátí 2. listopadu 2018. A přestože film dosud nemá režiséra (a zbývá mu jen rok a půl do premiéry), Foxové určitě dohlédnou na to, aby si vedl o něco lépe než loňská Apokalypsa.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Clint Eastwood a další hrdinové z lidu 21.4.2017

  Clint Eastwood a další hrdinové z lidu

  Kariéra Clinta Eastwooda se v posledních letech stočila k dramatům podle skutečných událostí. Americký sniper nám představil odstřelovače Chrise Kylea, Sully pilota Chesleyho Sullenbergera a teď jsou na řadě Anthony Sadler, Alek Skarlatos a Spencer Stone, tři odvážlivci z vlaku číslo #9364. Že jste o nich v životě neslyšeli? Ale slyšeli. Tihle pánové totiž v roce 2015 zneškodnili teroristu, který chtěl při přejezdu z Bruselu do Paříže postřílet stovky lidí. Jejich příběh shrnula kniha The 15:17 To Paris: The True Story Of A Terrorist, A Train, And Three American Heroes, která teď doputovala až k Eastwoodovi. A protože není na co čekat, v tuhle chvíli už existuje scénář od Dorothy Blyskal, začíná se obsazovat a ještě letos se vyrazí před kamery.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Captain Marvel si našla režisérské duo 20.4.2017

  Captain Marvel si našla režisérské duo

  Přestože existují sólové filmy Supergirl, Catwoman nebo Elektry, půlka internetu na ně dávno zapomněla a pravidelně se řeší, kdy už se dočkáme superhrdinského celovečeráku s ženskou hlavní hrdinkou. Novou etapu samozřejmě vyhrají u DC, jejichž Wonder Woman jde do kin letos v červnu. Stejné studio pak chystá i Batgirl, jíž se ujal Joss Whedon (Firefly, Avengers), konkurence má tedy v tomhle směru co dohánět. Jaká je situace u Marvelu? Hojně skloňovaný film s Black Widow stále nikdo neoznámil. Domov Avengers totiž raději vsadí na pilotku Carol Danvers, jíž mimozemské geny nadělí kupu superschopností a promění ji v mocnou Captain Marvel. Sólovka téhle populární hrdinky dorazí 7. března 2019 a už nějakou dobu víme, že hlavní roli získala oscarová Brie Larson (Room). Teď ale konečně známe i režijní dohled, jenž zajistí Anna Boden a Ryan Fleck (Něco jako komedie, Hazardní hráči), tak pojďme doufat, že nový marvelácký risk dorovná přijetí Ant-Mana nebo Doctora Strange.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Strážci Galaxie 3 mají režiséra 19.4.2017

  Strážci Galaxie 3 mají režiséra

  Ne, žádné překvapení se nekoná. Už v květnu dostaneme pokračování hitových Strážců Galaxie, které (stejně jako jedničku) napsal a natočil James Gunn, a hlavní tvůrčí síla se nezmění ani u trojky. Na Facebooku to potvrdil sám Gunn, jenž slibuje další zábavnou a osobitou sci-fi, která má zakončit příběh některých Strážců, přivézt do hry jiné a nakopnout kosmickou část marveláckého univerza vstříc další desetiletce. Marvel prý s Gunnem počítá i do budoucna – minimálně jako s poradcem. Na tyhle detaily je ale ještě brzy, teď se řeší hlavní prvně nadšené ohlasy na dvojku a její šance na miliardové tržby.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince Leia nebude v deváté epizodě Star Wars 18.4.2017

  Leia nebude v deváté epizodě Star Wars

  Lucasfilm samozřejmě neprozradil (a neprozradí), jaký osud čeká princeznu Leiu. Na letošní Star Wars Celebration nicméně bylo potvrzeno, že se s postavou nepočítá pro Epizodu IX. Na vině je samozřejmě úmrtí Leiiny představitelky Carrie Fisher, která stihla natočit celou Epizodu VIII a chvíli se mluvilo o tom, že by se v devítce objevila její digitální dvojnice. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy ale tyhle plány razantně popřela a tvrdí, že nás čeká spousta Carrie v osmičce a potom její postava příběh „nějak" opustí. Co se mimochodem bude dít po Epizodě IX? Kathleen tvrdí, že žádné konkrétní plány zatím neexistují. Rozhodně se ale pokračování nebrání a je velmi pravděpodobné, že se o něm začne debatovat už příští rok.

  (KarelR)
<< předchozí 1 2 3 4 102 203 304 405

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Probíhá festival budoucnosti AFO 28.4.2017

  Probíhá festival budoucnosti AFO

  V úterý 25. dubna 2017 započala již 52. kapitola příběhu vědy a filmu. Pro festival vědeckých snímků Academia Film Olomouc (AFO) bude srdce moravské metropole tepat až do neděle 25. dubna. Cenu za celoživotní přínos popularizaci vědy si osobně převzala legenda české astronomie Jiří Grygar, o obří dávku pozornost se pak předem hlásí jak profesor robotiky Hiroshi Ishiguro, který si vytvořil vlastního robo-dvojníka, tak americká filozofka Susan Schneider, jež na festivalu přednáší o umělé inteligenci a myšlení budoucnosti. Letošní slogan The Future Is Now! je ostatně burcující výzvou, která rámcuje celou programovou skladbu #AFO52.

   

  Očekávaný dokument z produkce Leonarda DiCapria Je s námi konec? nabízí řešení pro globální oteplování, snímek vyhlášeného režiséra Wernera Herzoga s názvem A hle: Snění o propojeném světě se zamýšlí nad optimistickou i potemnělou stránkou internetové sítě, seriálový Genius se pro změnu vrací do minulosti, aby prozkoumal kořeny všestranné osobnosti, která výrazně ovlivnila naši budoucnost – Alberta Einsteina. Úsvitem moderní robotiky a kolapsem životního prostředí to všem nekončí, AFO se letos také dotýká všech podob rodiny, neplodnosti, virtuální reality, fenoménů štěstí a zvuku, včetně statečných a důvtipných žen, které se svět vědy rozhodl nesmyslně přehlížet. Bližší informace najdete na www.afo.cz.

 • Obrázek k novince Soutěž vertikálního filmu Nespresso Talents 27.4.2017

  Soutěž vertikálního filmu Nespresso Talents

  Společnost Nespresso vyhlásila v letošním roce druhý ročník mezinárodní soutěže krátkých filmů ve vertikálním formátu Nespresso Talents a letos poprvé probíhá také regionální kolo, určené českým amatérským i profesionálním filmařům, jehož vyhlášení se bude konat v rámci 52. ročníku MFF Karlovy Vary. Čeští tvůrci měli možnost přihlašovat své snímky do mezinárodního i lokálního českého kola soutěže, přičemž museli splnit podmínky stopáže do 3 minut, vertikálního formátu 9:16 a tématu Máte tu moc...

   

  V obou kolech soutěže filmy nejdříve posoudila odborná porota. V mezinárodní porotě, která posuzovala všechny přihlášené snímky, zasedla ruská režisérka Lidia Sheinin, britský filmař Will Darbyshire a německý herec Tom Wlaschiha. Porotci vybrali pro postup do finále 15 snímků, z nichž 4 jsou od tvůrců z České republiky. V mezinárodním klání nyní bojují o hlasy veřejnosti filmy Golden Delicious režisérky Veroniky Jelšíkové, Islands režiséra Petra Stodůlky, Perfection režiséra Lukáše Hrdého a To Accept režisérky Darii Kashcheevy. Filmy pro lokální české kolo soutěže posuzovala porota ve složení herečka Martha Issová, režisér Ivan Zachariáš a grafický designér Aleš Najbrt. Do finále lokálního kola byly ve shodě s mezinárodní porotou vybrány filmy Golden Delicious a To Accept a dále snímky Ještě zbývá čas režiséra Lukáše Masnera, We all have the power to change the reality. Use it wisely... režiséra Luboše Vackeho a You have the power... režiséra Luboše Kučery.

   

  Hlasovat o nejúspěšnější film z pohledu veřejnosti je možné jak v lokálním, tak v mezinárodním kole. Hlasující mají možnost dát svůj hlas každému z filmů v obou kolech jedenkrát za den do 2. 5. 2017 včetně. Vyhlášení mezinárodní části soutěže proběhne 19. května na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes, kam budou pozváni dva vítězové, jejichž filmy zvolila mezinárodní porota, a kteří obdrží odměnu ve výši 6 000 Euro. Pozvání obdrží i autoři nejpopulárnějších filmů v hlasování veřejnosti, tři autoři obdrží odměnu 3 000 Euro. Vyhlášení lokální české části soutěže se bude konat v průběhu Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Autor nejpopulárnějšího filmu v lokálním kole získá výhru 3 000 Euro. Autoři druhého a třetího nejoblíbenějšího filmu obdrží každý výhru 1 000 Euro. Více informací o celém projektu a podmínkách hlasování naleznete na www.nespresso.com.

 • Obrázek k novince Filmová ocenění benátského festivalu 26.4.2017

  Filmová ocenění benátského festivalu

  Nejstarší filmový festival a jeho ocenění je nyní už i na ČSFD. Festival v Benátkách patří mezi tzv. "Velkou trojku", kterou tvoří festivaly v Benátkách, Cannes a Berlíně. Založen byl už v roce 1932 a aktuálně má za sebou 73 ročníků. Hlavní cena nesla v prvních ročnících název Musoliniho pohár. Během 2. světové války se festival v prvních letech sice konal, ale díky politickým tlakům a ovlivňování a taky malé účasti mezinárodních filmů, byly tyto ročníky prohlášeny za neplatné. Po válce festival pokračoval s nám již známou hlavní cenou Zlatým lvem. Do historie festivalu se svou účastí zapsaly i mnohé české a slovenské filmy. Ovšem po roce 1994 už naše filmy na tomto festivale chybí...

   

  Česká a Slovenská stopa na festivalu v Benátkách:
  2000 - Předsedou poroty byl Miloš Forman.
  1996 - Bylo uděleno čestné uznání pro film Kolja.
  1994 - V soutěži byl film Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina a na festivalu obdržel Zlatou medaili předsedy italského senátu.
  1990 - V soutěži byl film Marta a já.
  1989 - V soutěži byl film Sedím na konári a je mi dobre.
  1985 - V soutěži byl film Perinbaba.
  1983 - V soutěži byl film Tisícrocná vcela.
  1981 - V soutěži byl film Postřižiny, který si vysloužil Zvláštní uznání za humor a optimismus v něm obsažený.
  1969 - V soutěži byl film Čest a sláva, který si odnesl Italské ocenění pro zahraniční film. Leč festivalového se nedočkal, protože v tomto roce ceny udělovány nebyly.
  1968 - V soutěži byl film Zbehovia a pútnici.
  1967 - V soutěži byl film Noc nevěsty.
  1965 - V soutěži byl film Lásky jedné plavovlásky.
  1963 - V soutěži byly filmy Velká cesta a Zlaté kapradí.
  1961 - V soutěži byl film Kde řeky mají slunce.
  1960 - V soutěži byl film Holubice.
  1958 - V soutěži byl film Vlčí jáma, který získal ocenění FIPRESCI.
  1955 - Václav Krška získal ocenění jako slibný režisér za film Z mého života.
  1947 - Československý film Siréna získal Zlatého lva a také Zlatou Osellu za hudbu.
  1940 - Na neplatném ročníku bylo možno vidět i československý film Muž z neznáma.
  1934 - Festivalu se účastnil i československý film Extase a jeho režisér Gustav Machatý si odnesl cenu za režii.

   

  Letošní ročník se bude konat v termínu 30.8. - 9.9.2017, kdy vám zde přineseme informace o novém vítězi Zlatého lva. Do té doby nás ale čeká už příští měsíc festival v Cannes a v sekci Ocenění už nyní najdete všechny nominované filmy v dvou hlavních soutěžních kategoriích, stejně jako kompletní přehled všech ročníků festivalu v Benátkách.

  (Tuax)
 • Obrázek k novince Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál 24.4.2017

  Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

  Produkční dům Davida Ondříčka Lucky Man Films má za sebou práci na celovečerních trhácích, jako jsou Samotáři, Jedna ruka netleská nebo Anthropoid. Novinkou v už tak pestrém portfoliu je seriál Single lady: Jízda v Óčku, který natočili ve spolupráci s internetovou televizí Playtvak.cz a mladými scenáristkami Veronikou Dostálovou a Terezou Seidlovou.


  „Námět vznikl přímo v kanceláři Playtváka. Od samého počátku jsme cítili, že vznikne výjimečný, svěží a novodobý seriál. Velmi rychle tak došlo na oslovení scénáristů. U procházení scénářů k pilotním dílu nás nejvíce oslovily dámy Dostálová a Seidlová. Lucky Man Films, jako jedni z nejlepších v oboru, byli potom už jasnou volbou," říká Vladimír Mužík, ředitel MAFRA TV, pod kterou spadá internetová televize Playtvak.cz. „Seriál ostrý jako život sám", podtitul, který novinka nese, komentuje i Veronika Dostálová: „Jsem ráda, že jsme se v roce 2017 v seriálové tvorbě posunuli. Už to není Ulice nebo Ordinace, není to o životě, který lidé nežijí. Už je to o životě, který žije většina z nás."


  Studio TV Óčko, kanceláře mediální skupiny MAFRA, pražské restaurace, bary a kavárny, ve kterých se točilo, umocňují realismus příběhu stejně tak jako fakt, že příběh je inspirován skutečnými událostmi. Hlavní postavu drsné ředitelky ztvárňuje hvězda seriálu Kosmo a osmé série StarDance Jana Plodková. Do dalších rolí jsou obsazeni herec Václav Kopta, Tomáš Měcháček, syn Bolka Polívky a Chantal Poullain Vladimír nebo dcera swingera Ondřeje Havelky Rozálie. „Nehrajeme si ale na žádné psychologické, hluboké drama, naopak, je to svižná komedie, která hodně sází na humor, překvapivé zápletky a vtipné dialogy," dodává Seidlová.


  Dva premiérové díly jsou ode dneška zdarma k vidění na Playtvak.cz, další budou potom pravidelně přibývat každé pondělí. „Single Lady: Jízda v Óčku je úplně tím nejlepším, co jsme v Playtvákovi zatím vyprodukovali a to od scénářů, přes produkci a grafiku až po herecké výkony," uzavírá Mužík.

 • Obrázek k novince 19. Kino na hranici = kino pro mě 22.4.2017

  19. Kino na hranici = kino pro mě

  Jarní filmový maratón nad hraniční řekou Olší se blíží. Devatenáctá těšínská mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici, která se každoročně koná na přelomu dubna a května v Českém Těšíně a polském Cieszynie, si pro své návštěvníky připravila mimořádně pestrý a inspirativní program. Nejlepší filmové novinky z oblasti střední Evropy doplní tematické cykly, retrospektivy výrazných osobností a nebude chybět ani bohatý doprovodný program.


  Od 28. dubna do 3. května 2017 se milovníci stříbrného plátna mohou těšit na více než sto dvacet projekcí. Prostor dostanou hlavně nejnovější české, polské a slovenské filmy, které prošly pečlivým dramaturgickým výběrem. Právě kvalita snímků je zásadním hlediskem při jejich výběru do programu. Z polských novinek, z nichž se v české distribuci objeví jen nepatrný zlomek uváděných titulů, by si diváci neměli nechat ujít například letošního laureáta polských filmových cen - historickou fresku „Volyň" režiséra Wojciecha Smarzowského, famózní „Poslední rodinu", debut Jana P. Matuszyńského, který tímto filmem částečně oživuje odkaz kina morálního neklidu, či nejlepší polský dokument „Přijímání" mladé tvůrkyně Anny Zamecké.


  Českým divákům doporučuji z nejnovějších titulů polské produkce například „Vzpomínka na léto" Adama Guzinského, či film „Zákal" Ryszarda Bugajského. Připravena je také celá řada polských předpremiér. Velkou událostí jistě bude uvedení, v Berlíně skvěle přijatého, filmu Grega ZglinskéhoZvířata" a celovečerní debut Rafała KapelińskéhoButterfly Kisses"," říká dramaturg polské části přehlídky Łukasz Maciejewski. Agnieszka Holland přijede osobně uvést svůj poslední film „Přes kosti mrtvých". Z českých a slovenských titulů se mimo jiné bude promítat na Berlinale oceněná „Pátá loď" Ivety Grófové, „Bába z ledu" Bohdana Slámy, „Učitelka" Jana Hřebejka nebo „Svoboda pod nákladem" dokumentaristy Pavla Barabáše.


  Jsem přesvědčen, že velkému zájmu diváků se budou těšit také naše tématické sekce: Rebelové a chuligáni, Emigranti a imigranti či Kostýmní a módní návrháři," láká na přehlídku Maciejewski. Diváky potěší také rozsáhlá retrospektiva pražské FAMU, která je považována za jednu z nejlepších uměleckých škol na světě. Důležitou součást programu představují rovněž retrospektivy významných umělců. V retrospektivách se v tomto roce dostane uznání režiséru Antonínu Mášovi a scénografu Allanu Starskému. Herecké retrospektivy se pak zaměří na filmografii Karoliny Gruszkové, Milana Lasicy a Karla Rodena. Poslední čtyři jmenovaní na letošní filmovou přehlídku do Těšínů také osobně dorazí. O dotvoření správné atmosféry festivalu se v hudebním klubu postarají pražská kapela Prago Union (Live Band), slovenská Chiki Liki Tu-a, polské kapely Tabu, Jakubik & Deriglasoff či XXANAXX. Bližší informace na www.kinonahranici.cz

 • Obrázek k novince Filmový festival Finále Plzeň oslaví třicetiny 14.4.2017

  Filmový festival Finále Plzeň oslaví třicetiny

  Jubilejní třicátý ročník filmového festivalu Finále Plzeň se uskuteční v termínu od 20. do 26. dubna 2017. Hlavním pilířem největší přehlídky českých a slovenských filmů bude i letos soutěž celovečerních hraných a animovaných filmů, dokumentů a televizních a internetových projektů. O vítězích ocenění Zlatý ledňáček rozhodnou tři odborné mezinárodní poroty. Pozvání jako předsedkyně poroty celovečerních filmů přijala makedonská herečka a producentka Labina Mitevska, v Čechách známá díky roli Vesny v kultovní komedii Samotáři režiséra Davida Ondříčka. Mezi dalšími členy poroty se představí například dánská dokumentaristka Ida Grøn, britský novinář Christopher Goodwin či polský herec Andrzej Chyra.


  Filmoví fanoušci se mohou těšit také na české a slovenské premiéry a předpremiéry v sekci s názvem První úlovek. Právě v té bude uveden i zahajovací film festivalu – první film nové trilogie Jana Hřebejka Zahradnictví: Rodinný přítel. V kategorii Na vlně se publikum setká s aktuálními snímky jako jsou Bába z ledu Bohdana Slámy, Špína režisérky Terezy Nvotové nebo Pátá loď od Ivety Grófové, které jsou v distribuci uváděné od ledna do dubna 2017. Své místo v programu si drží i promítání zahraničních filmů. V rámci Festival ZOOM budou uvedeny vítězné filmy z národních filmových přehlídek z Chorvatska, Slovinska a Rakouska, České stopy v mezinárodních koprodukcích představí minoritní české koprodukce a snímky z Číny, Indonésie, Norska, Velké Británie a Německa. Objeví se také nová sekce Německé kino nebo archivní sekce s podtitulem Talent ve vyhnanství.


  Připraven je i doprovodný program v podobě autorských čtení, výstavy, koncertů a srazu s youtubery. Novinkou budou filmová promítání na netradičních místech například projekce sitcomu Kosmo včetně zážitkového odpoledne v prostorách 3D Planetária plzeňské Techmanie. Hlavním festivalovým dějištěm zůstává Měšťanská beseda a DEPO2015 v Plzni. Více informací na www.festivalfinale.cz.

 • Obrázek k novince Startuje první ročník festivalu Na hlavu 13.4.2017

  Startuje první ročník festivalu Na hlavu

  V pražském kině Světozor se 20. - 23. dubna koná první ročník filmového festivalu Na hlavu. Nabídne netradiční spojení projekcí často velice známých filmů s přednáškami, jež filmy představí v novém světle. Kultovní snímky jako Amadeus nebo Trainspotting tak uvidí diváci optikou duševního zdraví a nemoci. Festival zaměřený na téma duševních onemocnění je velice aktuální – tento druh zdravotních obtíží se totiž v současnosti může týkat až čtvrtiny populace.

   

  Duševní onemocnění jsou častým námětem filmů, avšak většinou je jejich obraz na hony vzdálený tomu, jak lidé skutečně tyto nemoci prožívají a překonávají. Filmy tak mohou podporovat předsudky a stereotypy, a tím posilovat společenské stigma. „Právě předsudky a stigmatizaci lidí s duševním onemocněním chceme formou festivalu překonávat. V zahraničí už podobné akce běží řadu let. Stigmatizaci totiž lidé s duševní nemocí mnohdy považují za větší problém než samotnou nemoc," říká Dr. Miroslava Janoušková, vedoucí skupiny zaměřené na výzkum stigmatizace v Národním ústavu duševního zdraví, který festival pořádá společně s Bakala Foundation.

   

  Pokud jde o filmy, zájemci se mohou těšit na Amadea od Miloše Formana, u kterého vztah mezi kreativním géniem a duševní nemocí objasní psychiatr prof. Cyril Höschl. Jako další se představí Dr. Filip Španiel s filmem Ex Machina a tématem umělé inteligence, ke které dodává, že „dříve nebo později to přijde". Dále budou následovat filmy V hlavě na téma emocí s doc. Radvanem Bahbouhem, Dva dny, jedna noc o diskriminaci a stigmatizaci lidí s duševním onemocněním s Dr. Petrem Winklerem, Pořád jsem to já o Alzheimerově nemoci s prof. Pavlem Mohrem, Proti přírodě o sexualitě s Dr. Kateřinou Klapilovou a Mgr. Renátou Androvičovou. Filmový program ukončí prof. Jiří Horáček s filmem Trainspotting o návykových látkách a závislostech. „Kromě samotných filmů a doprovodných přednášek festival nabídne i další možnosti, jak načerpat informace o duševním (ne)zdraví a mysli. Bude možné účastnit se workshopů, které pokrývají celou plejádu témat: od souvislosti jídla s duševním zdravím, přes virtuální realitu až po workshop o tom, jak správně spát," doplňuje hlavní organizátor Jiří Pasz.

   

  V rámci přednášky prof. Höschla bude také pokřtěna unikátní publikace Mozek a jeho člověk, mysl a její nemoc právě od kolektivu autorů Národního ústavu duševního zdraví. „Publikace přináší koncentrovaný pohled na široké spektrum témat, která se týkají nového poznání vztahu mozku a mysli, biologie chování, prožívání a vnímání podstaty sexuality a evolučních kořenů našich partnerských vztahů, mechanismu účinku psychoaktivních látek a problematiky duševních poruch, včetně současných názorů na příčiny jejich vzniku. Pro čtenáře budou asi velmi zajímavé kapitoly věnované nejnovějším poznatkům v oblasti čichu, zpracování času v mozku, evolučním podkladům lidské sexuality a partnerských preferencí, neurobiologii spánku a snů a řada dalších," přibližuje jeden z autorů knihy, prof. Jiří Horáček.

   

  Zájemci o festival si budou moci lístky zabezpečit přes stránky kina Světozor v Praze. Cena lístků za filmy je pro dospělé 119 korun a pro děti/studenty/ZTP 89 korun. Specialitou je, že také držitelé Hate Free Občanky si mohou uplatnit stejnou slevu. Vstupné na workshopy pak představuje pro všechny 79 korun. Více informací na www.festivalnahlavu.cz.

 • Obrázek k novince ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda 4.4.2017

  ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

  Přední skladatel instrumentální filmové hudby James Newton Howard obdržel v neděli 2. dubna z rukou Martina Pomothyho "ČSFD Award" za "Oblíbeného skladatele dobrodružných soundtracků". Průlomovým filmem Howardovy soundtrackové kariéry byla romantická komedie Pretty Woman, a v poslední době pracoval na trilogii Hunger Games nebo Fantastických zvířatech. Skladatel se vyznačuje unikátní multižánrovou schopností pro skládání jak epické dobrodružné hudby (Vodní svět, Dinosaurus, King Kong), tak jemné symfonie pro komorní dramata (Voda pro slony, Slídil, Odpor) nebo napínavých thrillerů - složil hudbu k devítí filmům režiséra M. Night Shyamalana včetně Šestého smyslu, Vyvoleného a Znamení. K vrcholům skladatele, dodnes nominovaného na 8 Oscarů, patří taky spolupráce s Hansem Zimmerem na soundtracích k trhákům Batman začíná a Temný rytíř.

  ČSFD vám brzy přinese rozhovor s Jamesem Newtonem Howardem a také reportážní video z jeho JNH Studios v kalifornské Santa Monice. A srdečně vás zve na skladatelův koncert 19. listopadu 2017 v pražském Kongresovém centru, kde Howard vystoupí s Českým národním symfonickým orchestrem a mnohačlenným pěveckým sborem! Vstupenky na koncert jsou v prodeji zde.

 • Obrázek k novince Najděte si cestu k filmu - Stačí poslat nápad 3.4.2017

  Najděte si cestu k filmu - Stačí poslat nápad

  My Street Films vyzývá širokou veřejnost k zaslání svého nápadu na krátký film. V pořadí čtvrtý ročník projektu rozehrává dokumentaristka Rozálie Kohoutová, která byla v letošním roce se snímkem FC Roma nominována na cenu Český lev za nejlepší dokumentární film. Exkluzivně pro My Street Films natočila krátký film Smíchovská výhodná koupě, ve kterém glosuje kauzu prodeje obřích betonových truhlíků na Praze 5. Internetová filmová mapa na portálu www.mystreetfilms.cz se tak plní příběhy inspirovanými lidmi nebo ulicemi, městy či dalšími místy z bezprostředního okolí tvůrců. V minulosti svůj film na mapu umístili přední čeští dokumentaristé jako Filip Remunda, Bohdan Bláhovec nebo Veronika Lišková a více než dvě stovky amatérských tvůrců z Čech, Slovenska, Polska a Maďarska. Do soutěže se může zapojit kdokoliv, stačí do 20. dubna 2017 poslat krátký námět v rozsahu do 300 slov. Autoři pěti vítězných nápadů natočí film v rámci filmové dílny vedené profesionálními filmaři Violou Ježkovou a Ivem Bystřičanem. Zanechat po sobě stopu na filmové mapě je možné i zasláním vlastního hotového filmu v délce do deseti minut, a to do 15. září 2017.

   

  My Street Films inovativním způsobem propojuje filmové vzdělávání a občanský život. Každý rok jsou inspirací pro začínající tvůrce přední čeští dokumentaristé, kteří se do projektu zapojují a představují příběhy ze svého okolí. Rozálie Kohoutová se v krátkém filmu natočeném k příležitosti zahájení letošního ročníku věnuje kauze obřích betonových květináčů. Ty Praha 5 nakoupila za několik milionů a následně dostala za jejich nevhodné umístění pokutu od památkářů. Truhlíky získaly pozornost řady recesistů i médií a zájem okolo nich vyvrcholil ve chvíli, kdy se je radnice Prahy 5 rozhodla nabídnout otevřenou výzvou k prodeji. A právě tomu se dvouminutový film Kohoutové věnuje. "Na Smíchov jsem se znovu přestěhovala v prosinci a na téhle čtvrti mám úplně nejradši to množství absurdních poloh, které Smíchov má. Nejradši jenom tak nasávám energii Anděla, s jeho pivními nonstopy, uhoněnými byznysmeny, nikdy nekončícími frontami tramvají, svědky Jehovovými, cikánskou kapelou, mexickou kapelou, českou kapelou, co hraje na africké bubny, drogovými dealery a drahými obchody a restauracemi. Betonové květináče, které spíš překáží, než cokoliv jiného, k mé oblíbené čtvrti neodmyslitelně patří. Jen se je teď městská čtvrť rozhodla prodat," říká Rozálie Kohoutová.


  V pořadí čtvrtý ročník soutěže vybízí amatérské tvůrce k zaslání svých nápadů na krátký film. „Autoři nejlepších námětů budou moci své filmy zdarma konzultovat a vyvíjet v rámci filmové dílny, kterou povedou lektoři Viola Ježková a Ivo Bystřičan. Na třech tvůrčích setkáních provedou jednotlivými fázemi filmového natáčení, od teoretického úvodu až po konzultaci hrubého střihu," popisuje vedoucí projektu Diana Tabakov. Další možností, jak po sobě zanechat stopu na filmové mapě, je poslat do 15. září 2017 vlastní hotový film v délce do deseti minut. Vítězné dokumenty budou uvedeny na festivalu MFDF Ji.hlava a získají filmové ceny od společnosti Europe Media Nest a slevu na pronájem filmové techniky. My Street Films současně přináší také otevřený program pro veřejnost v podobě workshopů a přednášek s tvůrci, jako jsou dokumentarista Jan Gogola ml., hudebník a filmař Petr Marek či slovenský režisér Peter Kerekes a další. Náměty do 300 slov zasílejte do 20. dubna 2017 na info@mystreetfilms.cz. Více informací o soutěži a dalších aktivitách naleznete na www.mystreetfilms.cz.

 • Obrázek k novince Začínají 24. Dny evropského filmu 1.4.2017

  Začínají 24. Dny evropského filmu

  24. Dny evropského filmu proběhnou v Praze 6. - 13. 4. (kina Lucerna, Světozor, Royal a Kino Pilotů) a v Brně 14. - 17. 4. (kino Scala). Jejich ozvěny se pak budou konat v Boskovicích (18. - 20. 4.), Jablonci nad Nisou (18. - 23. 4.), Hodoníně (18. - 20. 4.), Semilech (18. - 21. 4.), Hradci Králové (19. - 21. 4.) a Havířově (20. - 23. 4.). DEF jsou jediným festivalem v ČR zaměřeným výhradně na evropské filmy. Téměř čtvrt století nabízí divákům ty nejzajímavější snímky současné evropské kinematografie. Festival zahájí 6. 4. snímek Muž tisíce tváří režiséra Alberta Rodrígueze. Největší španělská korupční aféra 90. let a příběh muže, který oklamal celé Španělsko. Tento napínavý špionážní film, který si odnesl celou řadu cen, přijede na slavnostní zahájení osobně uvést producent Francisco Javier Ramos Quiñones.

   

  Festival představí to nej, co v evropském filmovém průmyslu za poslední dobu vzniklo a promítne na 50 filmů rozdělených do tradičních i nových sekcí. V programu nebudou chybět ani filmy, které vznikly v rámci minoritní české koprodukce. DEF premiérově uvedou film Sibiřský deník scenáristy a režiséra Viesturse Kairišse, který bude spolu s českou producentkou Juliettou Sichel hostem festivalu. Dalším snímkem je Ministerstvo lásky režiséra Pava Marinkoviće. Spolu s ním festival osobně navštíví herec Slobodan Milovanović a zvukaři Ludvik Bohadlo a Jan Paul. Za osobní účasti tvůrců se představí i česko-slovenský film Pátá loď Ivety Grófové, který získal na Berlinale cenu Křišťálový medvěd, udělovanou dětskou porotou. Film osobně uvede režisérka Iveta Grófová a autor hudby, Matěj Hlaváč. Dokumentární film, tentokrát věnovaný alternativní hudební scéně na blízkém východě, Yallah! Underground, představí i režisér Farid Eslam. Mezi další hosty festivalu patří rakouský režisér a producent Arash T. Riahi, který uvede nový dokumentární film Kinders. Dorazí také italský režisér Giancarlo Soldi a osobně představí svůj dokument Pět světů.


  Doprovodný program nabídne spojení filmového a kulinářského zážitku ve speciální sekci Film Flavour. V unikátních prostorách kina Royal opět vznikne pop up restaurace, jejíž menu bude reflektovat téma a prostředí filmu. Diváci se tak mohou těšit na tříchodové menu, víno a film. Filmový zážitek také propojíme s tím hudebním a ve festivalové sekci Film & Music zájemcům nabídneme projekci filmu Životní sólista o legendárním jazzmanovi Günterovi Baby Sommerovi. Následovat bude jeho koncertní vystoupení a nabídka skvělého vína. Více informací na www.dnyevropskehofilmu.cz.

   

<< předchozí 1 2 3 4 13 25 36 48
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace