Záchrana deštného pralesa

(TV film)
  • Německo Brennpunkt Regenwald Klimaschutz in Zentralafrika (více)
Německo, 2021, 50 min (Alternativní 45 min)

Středoafrický deštný prales je pokladnicí přírodního bohatství, které lidé často chrání nepříliš důsledně. Jinak je tomu ale v případě malé africké země – Gabonu... Ochrana klimatu začíná ochranou deštných pralesů. To není žádný nový poznatek. Jenže málokde ho berou v potaz. Deštné pralesy v západní a střední Africe patří k těm, které jsou považovány za plíce celého světa. Ale organizace na ochranu přírody WWF odhaduje, že už do roku 2030 zmizí 30 % pralesů a za pouhých padesát let budou existovat pouze malé osamostatněné zalesněné oblasti. Vyhlídky na budoucnost světa a lidstva nejsou zrovna zářné. Dramatické zprávy o rychlém úbytku deštných pralesů přicházejí ze všech koutů naší planety. Navzdory tomu, že povědomí o tom, jak moc důležité je chránit přírodu a klima, stále vzrůstá. Pokud chceme zachovat život na Zemi, nezbývá nám nic jiného než zabránit úbytku deštných pralesů. Široká veřejnost přesto boj o jejich záchranu nevšímavě přehlíží, jako by se jí vůbec netýkal. Africký Gabon je v tomto ohledu zářnou výjimkou, aspoň na první pohled. Vládní iniciativa se postavila ze vizi „Zeleného Gabonu” ve snaze uchovat deštný prales pro budoucí generace – ale dost možná také se skrytým motivem ještě více zbohatnout na obchodu s emisními povolenkami. Gabon je koneckonců třetím nejbohatším státem Afriky. (TV Prima)

Marze

Destny prales je zde vniman jako zdroj mozneho zisku. Nejvice devastovana je Konzska panev. Chovani stredoafrickych zemi zpomalime kaceni pralesu, kdyz nam to bohate zeme vykompenzuji je v soucasne zmene klimatu silene. V dokumentu se rika, ze hrozi pohyb desetimilionu africkych klimatickych uprchliku. Ale jak rikal na prednasce Vavlav Cilek v Africe kazdy rok pribude 180 milionu obyvatel.Kdyz je v Evrope prijmeme, dalsi rok zde pribude dalsich 180 milionu. Kdyz je opet v Evrope prijeme, co s dalsimi 180 miliony dalsi rok? Napada me kardinalni otazka - vyvedaji na to vyrobci clunu pres stredozemni more,ale nevyrubou nam take nas Zofinsky prales? Takto tento problem nevyresime. ()