Inženýrství starověku - Série 1 (2021) (série)

Tajemství Angkor Vat (S01E06)

(epizoda)
  • USA Secrets of Angkor Wat (více)
USA / Velká Británie, 2021, 50 min

Joann Fletcher

Za vznikem dávných chrámů stojí strhující příběhy. Hluboko uprostřed kambodžské džungle se ovšem ukrývá stavba, která všechny ostatní zastiňuje... Už od doby, kdy na naší planetě začaly vznikat první stavby, spojovala novátorské architekty a stavitele jedna hybná síla. Náboženství. Duchovní inspirace vedla k přelomovým stavebním postupům a posouvala hranice možností. Výsledkem jsou nádherné chrámy k poctě bohů, které se staví dodnes. Jedním z nejvelkolepějších příkladů chrámové architektury je bezpochyby Angkor Vat, 900 let stará svatyně nacházející se v údolní nivě řeky Mekong. Rozkládá se na ploše o rozloze přibližně 160 hektarů. Angkor Vat však neuchvátí jen velikostí. Je to pomník vynikající úrovně řemeslného umu, sochařské výzdoby a samozřejmě stavitelství, v němž se prolínají také perfektní znalosti astronomie. Navíc se komplex nachází v monzunové oblasti plné bažin a bylo tedy zásadní zajistit, aby se nepotopil. Dokončen byl za pouhé tři desítky let. (Česká televize)

gizi

Příliš moderně pojaté zpracování dokumentu. Vše v rychlosti letem světem, divák si nemůže v klidu vychutnat. Je to galimatyáš všeho - Angkor Watu je věnováno tak max. 10 minut, spíš míň, zbytek je o stavbách Egypťanů, Řeků, Římanů, o moderním stavitelství, prostě všehochuť splácaná dohromady, i když jaksi organizovaně. Nezaujalo mě. 60%. ()