Věčný Egypt

Poušť (E04)

(epizoda)
Francie / Německo, 2021, 45 min (Alternativní 52 min)

I tři sta let po prvních archeologických objevech nás Egypt fascinuje a neustále nám odhaluje nové poklady ukryté v písku pouště. Chrámy, pyramidy, nekropole a starověká města, to vše jsou úžas budící skvosty svědčící o zašlé nádheře faraonů a jejich dědiců. Jen málo z těchto skvostů by vzniklo bez pomoci řeky Nil. Mnohé návštěvníky zaujme příkrý kontrast mezi kvetoucími břehy velké řeky a vyprahlou pouští, která je obklopuje. Přesto už od dávných let nekončí snahy rozšířit život i do nehostinných částí Egypta. Důkazem budiž i výstavba nového hlavního města v poušti v blízkosti Káhiry. (Česká televize)

Marze

Prostory pouště působí mysticky až biblicky. Na místě pouště bylo dříve moře, džungle, lesy, pastviny. Líbila se mi zeleň a klid oáz. Nebezpečná Libyjská poušť mě k návštěvě neláká. Stavba nového egyptského hlavního města je děsivá. Každý rok v Egyptě přibývá milion obyvatel, přitom jsou potravinové soběstační ze 40% a nad vodou je drží Američané dodávkami obilí ze středozápadu. Až se zde kvůli změně klimatu neurodí, nahrnou se Egypťané do západní Evropy a odtud k nám. ()