Obzory

• Francie Horizons
všechny plakáty
? %
Francie, 1952, 38 min

Francouzský dokumentární film o historických bojích francouzské dělnické třídy za chléb, svobodu a mír. Líčí nám zejména velký zápas francouzského lidu z r. 1936, v němž dělnická třída zvítězila jenom proto, že ji prostoupilo vědomí, že její síla je v jednotě. Jen jí uchránil francouzský lid svou vlast před nástupem fašismu a jenom jí se může ubránit náporům francouzské reakce, spolčené tentokrát s americkými miliardáři za tím účelem, aby pracující lid Francie byl zahnán ještě do větší bídy a útisku. Snímek nám připomíná nový velký zápas francouzské dělnické třídy, k němuž došlo v srpnu letošního roku. (Filmový přehled)

ripo

Tento snímek nám ukazuje, jak těžce musila bojovat francouzská dělnická třída s francouzskou reakci, a dokazuje, že vždy, když v zápasech na obranu svých práv, svých mezd a svobody Francie vítězila, byl to vždy výsledek jednoty, solidarity všech pracujících. Také letošní boj francouzských dělníků, který se odehrál ve Francii v srpnových dnech, bude zaznamenán v dějinách dělnické třídy na čestném místě, třebaže stávkové boje nedosáhly takových úspěchů, jakých mohlo být dosaženo, nebýt zrady vůdců odborových svazů „Force Ouvriére" a Konfederace křesťanských odborových organisací. Hlavním úspěchem tohoto velkého zápasu je to — jak prohlásil Maurice Thorez — že se ve francouzském lidu šíří přesvědčení, že je nutná dokonalá změna orientace francouzské politiky a že pracující lid Francie chápe, že je jen jeden prostředek k dosažení této změny, a to je jednota a akce, jež z ní vyplyne. Filmový přehled 39/1953 ()