Podarki po telefonu

• Sovětský svaz Подарки по телефону (více)
všechny plakáty

MickeyStuma

Sám proti všem v sovětském filmu o hospodářské kriminalitě. Zaměstnanec železniční dopravy v pozici strojvedoucího Petersen začne dostávat pravidelně peníze a neví, od koho a tajemný muž po telefonu mu nařizuje, aby mlčel. Jiný strojvedoucí tragicky zahyne na kolejích a je u něho nalezena vkladní knížka se stejnými příjmy. Petersen nabyde dojmu, že jsou to peníze za přepravu nákladu nákladním vlakem, a tak se rozhodne zjistit, co za tím stojí. Detektivní snímek sovětské kinematografie se veze na stejné úrovni, jaké my známe z doby normalizace. Je naprosto bez atmosféry a napětí, což jakoby nahrazuje psychologie postav. Kromě pátrání ohledně trestného činu hospodářského rozkrádání se příběh také zajímá o obtížný soukromý život Petersena. Obsahově je to však na stejné úrovni jako ona kriminalistika, takže vlastně ani není poznat, je-li to nějaký psychologické rodinné drama či skutečně detektivka. Je to zkrátka takové půl napůl. Na samém konci už však celá etuda dojde svému žánru a nabídne akční scénu přestřelky a pronásledování na nákladním vlaku a honičku aut. Takže sovětský film z druhé poloviny sedmdesátých let s námětem o bezmoci a boje samotáře se zlem, který za shlédnutí stojí, ale svým vyzněním nijak zvlášť nenadchne. ()