The Monkey's Paw

všechny plakáty
Velká Británie, 1923

Oktavianus

William Wymark Jacobs nebyl z nejlepších spisovatelů světa. Kvůli jeho nejslavnější práci jsem od něj četl víc věcí, ale pokaždé jsem byl nesmírně zklamán. Jednou svou povídkou však vstoupil do literární historie - a to minimálně té hororové. Opičí pracka je nesmírně sugestivní, silné dílo, s mrazivou pointou a nádherně tragickým strašidelným příběhem. Dočkala se celé řady variací v televizi i ve filmu (včetně jednoho strašidelného dílu Simpsonových, kde si z tématem pohráli královsky). Toto je, alespoň kam moje znalosti sahají, první pokus o její filmovou adaptaci. Je po všech stránkách špatná, nakonec jedná se jen o torzo povídky, mizerně zahraná, navíc všichni herci vypadají jako puberťáci, tvůrci malinko upravili závěr. Přesto dávám relativně vysoké hodnocení, protože právě onen poupravený závěr (v němém filmu by pouhé klepání na dveře nemohlo fungovat) je nejsilnějším prvkem snímečku. Strašidelná ruka ve dveřích sice na jedné straně ničí dvojznačnost Jacobsovy povídky, na té druhé ale má nádherný hororový účinek. Jednu chvíli jsem jen za tento moment zvažoval i čtyři hvězdy, nakonec zůstanu u silných třech a půl. ()