Kámen a štětec

Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2021, 27 min

Dokumentem provází poutavý vypravěč, mladý malíř MgA. Adam Kašpar. Provede nás geologickými lokalitami v Jeseníkách, kam se za nimi i s rodinou ze Svitav přestěhoval, a současně jsou obsahem jeho tvorby. Svět kamenů činí pro laika srozumitelným. O geologii říká: „Geologie je věda, která vypráví pohádky. A mě baví těm pohádkám naslouchat. Možná jsou to pohádky, možná to jsou spíš takové velké vznešené krásné mýty o stvoření a chodu světa. A pomáhá mně tomu všemu rozumět na nějaké širší bázi než je můj život a moje osobní zkušenost.“ (Česká televize)

Anianna

Výtvarníka Adama Kašpara neznám a bylo mi ctí ho poznat. Dokument ho představuje jako člověka zapáleného do přírody, zvláště do geologie země. Téma je mi moc blízké, a tak nemohu než fandit cestě mladého kluka, který je mi navíc velmi sympatický svým celostním nastavením, nejen uměleckým, taky životním, filozofickým. Vždy mě potěší setkání s mladým člověkem, který si umí užít život s pokorou k přírodě a svým výtvarným a verbálním sdělením nabízí názorovou vyzrálost, kreativitu a inteligenci. Dokument mě moc potěšil i krásnou přírodou Jeseníků a působivou hudbou. ()