Nihon ansacu hiroku

• Japonsko 日本暗殺秘録 (více)

maldoror16

Vynikající film. Psychologické epické drama v historicko-politických reáliích a se silným sociálně kritickým laděním a vlastně více než to (přišlo mi to tak trochu příbuzné tehdejším evropským neo/realismům...ale tam nejsem úplně znalec:)). Formálně velmi na úrovni, výborná kamera a hudba, režie i scénář, excelentní herecké výkony, a to takřka u všech postav. Dějově se to zabývá kořeny, okolnostmi a souvislostmi tzv. League of Blood incident v r. 1932, tj. spiknutí ultranacionální skupiny Ketsumeidan pod patronátem charismatického kněze Inoue Nissha s cílem zavraždit nejvrcholnější představitele vlády a režimu té doby. A to především z pohledu a s ohledem na životní cestu Sho Onumy, muže, který tehdy zastřelil býv. japonského ministra financí, od jeho zrání v době krize a hospodářské recese až po osudové setkání s Inoue Nisshem a jeho následování. Ještě k hercům - ve filmu se objevuje, často jen v epizodních rolích, velké množství výrazných japonských hereckých osobností té doby (např. Koji Tsuruta, Ken Takakura, Fuji Junko ad.). Pro fanoušky Tomisabura Wakayamy - ten se objeví sice jen na ca 5 min. na začátku filmu, ale má tam perfektní roli a scénu - prozradím jen to, že ihned tasí katanu a je co si vychutnat. Jinak vrcholem filmu jsou Chiezo Kataoka (Inoue Nissho), jehož pozdní herecké role jsou prostě famózní, excelentní a tenhle týpek je prostě herecký génius...; a Sonny Chiba (Sho Onuma), který tady, před svou hvězdnou akční kariérou, vystřihl parádní charakterní roli (zcela ne-akční), kterou bych od něho nečekal, herecky zdaleka jeho nejlepší role, co jsem viděl, a prostě tímto musí každého neochvějně přesvědčit o svých úchvatných hereckých kvalitách. Fanouškům zlaté doby japonské kinematografie mohu vřele doporučit. Fanoušky chambary upozorňuji na úvodních 5 min. s Wakayamou:) ()