Willy Kufalt

Třikrát hurá! Poprvé za to, že se mi to po čase podařilo vůbec sehnat a zhlédnout (ačkoliv jediné dostupné anglické titulky se s jedinou aktuálně volně dostupnou kopií úděsně rozcházely a ani ta kvalita obrazu nebyla zrovna nejlepší). Podruhé za to, že po 3 týdnech vůbec vyřídili moji žádost o přidání tohoto kousku na ČSFD a mohu ho tak dodatečně ohodnotit a okomentovat. Potřetí pak alespoň za další povedený výkon Gösty Ekmana, který se se svým osobitým komickým talentem rozhodně neztratil ani poté, co se po bohaté řadě stylizovaných absurdních komedií z dílny dvojice Danielsson–Alfredson začal od konce 70. let pravidelně přesouvat i k daleko civilněji pojatým humorným postavám (viz. třeba Gräsänklingar nebo Hrášek a vousy). Gösta má zde charisma a vypilovaný projev, nímž tuhle situační komedii úspěšně táhne, bohužel o jeho kolegovi Stenu Ljunggrenovi to už nedokážu říct. Ačkoliv jde namítat, že cílem tvůrců (mezi nimiž se zde oba herci podíleli i autorsky) mohlo být i rozehrání odlišných dvou povah a přístupů k řešení situace – a do jisté míry by šlo tak odpustit i ten rozdíl v hereckých výkonech, nepostřehl jsem žádnou vzájemnou chemii, která by v případě komické dvojice celý film přítomné spolu asi měla fungovat, na Ljunggrenovi pak jediný výrazný záblesk čehokoliv vtipného nebo jinak podmanivého, tohle herecké spojení se mi jednoduše nepozdávalo jako úplně zdařilé. Přesto mě ty trampoty dvou mužů kolem nečekaně objevené mrtvoly v domě bavilo sledovat, díky slušně gradované komické zápletce a hlavně Ekmanovi jsem se tu povětšinou bavil. Celý kousek dýchá až undergroundovým ražením a je znát, že vznikal s hodně nízkým rozpočtem v úzkém kolektivu vzájemně spřízněných tvůrců, činících se hned na několika postech současně. Kdyby se mi podařilo narazit na lepší kopii, časem bych se klidně podíval i znovu, ale v rámci celkového dojmu volím spíše silné 3 hvězdičky. [70%] ()