Izolace - zkouška odolnosti těla i mysli

(TV film)
  • Německo Isolation: Härtetest für Körper und Psyche (více)
všechny plakáty
Německo, 2021, 28 min

Co se s námi děje, když musíme být odloučeni od ostatních... Lidé cestují do nejodlehlejších oblastí Země, a dokonce se vydávají do vesmíru. Tam tráví týdny nebo dokonce roky v izolaci od zbytku lidstva. Co taková extrémní izolace znamená pro tělo a psychiku? Vědci provedli studie a zjistili, že v izolaci se mění určité mozkové struktury, aby se přizpůsobily novému prostředí. Izolace způsobuje stres všem sociálním živočichům. U lidí, myší a dokonce i u ryb se v izolaci objevují problémy s chováním, důsledkem jsou deprese, úzkost nebo hyperaktivita. Stres způsobený izolací také oslabuje imunitní systém. V sérii pokusů byly testovaným osobám odebírány sliny, moč a vlasy. Vzorky ukázaly, že hladina stresového hormonu kortizolu se zvýšila, pokud testované osoby izolaci zažily. Během celosvětové pandemie koronaviru, kdy vlády nařídily výluky a omezení kontaktů, se výzkum izolace dostal do centra pozornosti. Jaké účinky mají tyto výjimečné situace na lidské tělo a mysl? A jaké máme k dispozici prostředky, které nám pomohou přežít fáze izolace? (Česká televize)