Během roku 1942 začali nacisté poprvé pročesávat země západní Evropy při realizaci svého „konečného řešení“, vyhlazení Židů. Ale jak v Osvětimi a dalších táborech v okupovaném Polsku nacisté zjistili, plánovat masové vraždy v obrovském měřítku byla jedna věc, ale uskutečnit je bylo něco zcela jiného. To, jak tento vražedný problém vyřešili, vypovídá mnohé o jejich mentalitě. V roce 1942, hrůznou metodou pokusu a omylu, nacisté vytvořili něco nového v dějinách – továrny na smrt schopné zavraždit miliony. (Česká televize)

Arsenal83

Fokus je zo začiatku orientovaný na francúzskych židov. Tu máme aj svedectvo Oskara Groeninga o tom, ako nacisti nemali problém odvážané a kričiace deti len tak otrieskať v nahom stave o okraj nákladiaka. V iných výpovediach sa ale vyslovil aj takto: „Keď sme zabíjali deti, my sme v nich nevideli nepriateľov, ale kolovala v nich krv nepriateľa a nepriateľské teda bolo to, že by raz vyrástli v žida, ktorý bol potenciálne nebezpečný.“ Najdramatickejší bol ale popísaný príbeh o úteku z tábora, kedy sa väzni prezliekli do nacistických uniforiem a podarilo sa im ufujazdiť. Nasleduje popis Treblinky, kde ľudia zomierali takmer okamžite, no keďže spočiatku neexistoval systém vysporiadania sa s mŕtvolami, tie sa povaľovali a rozkladali len tak na kope či pri ceste a zápach bol cítiť na kilometre ďaleko. Ukázaný je tu aj dobrý nácek Albert Battel, ktorý židom pomohol (na čo sa žiaľ prišlo až takmer 30 rokov po jeho smrti). ()