Hráči z Indiany

Basketbalový trenér Norman Dale byl v padesátých letech minulého století hvězda. A každý tým pod jeho vedením byl předurčený k vítězství. Každý hráč, který byl ochotný podvolit se jeho mnohdy drsným a nesmlouvavým metodám, měl šanci dotáhnout to opravdu vysoko. Ale našli se i tací, kteří chtěli jít vlastní cestou. A proto má také Norman Dale nyní poslední šanci, jak po útoku na vlastního hráče zachránit svoji téměř mrtvou koučovskou kariéru. Jeho novým a možná posledním týmem se stává družstvo ze zapadlé lokální střední školy v Indianě, které se vždy potácelo na chvostu tabulek a nikdy neokusilo, jak vlastně vypadá opravdová košíková, což se nejvíc projevuje na jeho hráčích, hejskovitých dlouhánech s minimální herní morálkou a ještě menším citem pro zodpovědnost. A Daleovi je jasné, že v tomto družstvu se bude muset mnohé změnit. Otázka ale zní, zda tentokrát nezmůže víc než autorita obyčejná lidskost. Svoje hráče z Indiany dovede ke hvězdám v legendárním sportovním dramatu režiséra Davida Anspaugha držitel dvou Oscarů Gene Hackman. (oficiální text distributora)

Stinger78

Téma cesty outsiderů na samotný vrchol se dá pojmout různě. Od povedených záležitostí až po naprosté hovadiny. Tenhle film patří k té první skupině. Výborně natočené sportovní scény, kdy se opravdu hraje basketbal a nevidíme herce, kteří neumí chytit míč a vystřelit na koš. K tomuto snímku se vždy milerád vrátím. ()

Johgas

Výborný film, který jsem zhlédla na doporučení, jinak by mě minul. Ne, není to žádná limonádová/testosteronová story ze střední školy. Je to film o tom, že když podáte outsiderovi ruku, on se vám velmi odmění...až překvapivou vděčností a nezklame vás. Tudy vede cesta kupředu - ne nadávkami a hrubostí, ale za pomoci laskavosti a podpory. Tenhle film by měli vidět někteří čeští rádoby manažeři - lidé se dají vést i jinak, než jak to dělají oni... Skvělý Denis Hopper a hudba Jerryho Goldsmitha. ()

durkes

Športové filmy a ešte o basketbale môžem vždy (Glory Road, Kouč Carter, Lanári, Láska a basketbal). Hráči z Indiany patria k mojej retro klasike. Aj keď je trochu naivný a asi na začiatku už vieme, kto zvíťazí, vždy ma dostane. Keďže trénujem basketbal tak problematika filmu mi je veľmi blízka a každé víťazstvo si vždy emotívne užívam. Gene Hackman je tu skvelý. ()

kodwin

Můj nejoblíbenější sportovní film dětství mě nezklame ani v dospělosti. Velmi snesitelná klišé s výborným Hackmanem. Líbili se mi i herci vedlejších rolí, celé to bylo civilně a vkusně natočeno. ()

Duston_Movie

Na college v Indiane príde nový kouč, ktorý má úplne odlišné taktiky (zonovú a osobnú obranu), preto ho miestni "fans" basketbalového tímu začnú znevažovať, dostane sa to až k odvolaniu, lenže práve vtedy sa na jeho stranu pridá nádejný talent a miestny hero, ktorý dovtedy odmietal hrať, no zastane sa kouča a znovu hrá, čo nakopne tím, ktorý si začne raziť cestu k víťazstvu Film bol o baskete, ktorý je naj naj naj a pekný z šestdesiatych rokov, 4 hviezdy nahoru .. ()

joffreydepeyrac

Před spoustou let jsem se řítil na koš v posledních sekundách zápasu. Prohrávali jsme o bod, já vystřelil přesně se závěrečným hvizdem a byl u toho faulován. Utkání osmáků proti sedmákům bylo každoročně vyhecovanou záležitostí a my jako sedmáci hráli tehdy proti nepoměrně lepšímu manšaftu, prostě outsideři jako vyšití. Už to, že to těsně před koncem bylo o bod, byl celkem šok, prostě nám to tenkrát nějak vyšlo. No a já házel dvě šestky s nulovým časem po té druhé: kdybych dal jednu, prodlužovalo by se a mohlo se stát leccos, kdybych proměnil obě, znamenalo by to výhru, o které by se patrně mluvilo několik dalších týdnů, nebo aspoň dnů - prostě minimálně do prázdnin. Vzal jsem balón a hádejte - ....... modří už vědí, správně, nedal jsem ani jednu. Někdy v té době jsem viděl film Hráči z Indiany a jako kluk jsem si ho prostě zamiloval. Je to klasická sportovní záležitost s "nečekaně" šťastným koncem. Pro škarohlídy, kteří tvrdí, že je to "rádoby" podle pravdy, doporučuji dohledat si tu sezonu na internetu. Jasně, nebylo to úplně takhle, filmy potřebují nějakou tu licenci, ale poslední koš padl opravdu s konečným hvizdem - jako se to málem stalo mně :-) Příběhy, kdy totální outsideři sem tam šokují a vyhrají, prostě existují i v reálu (hokej na OH v Lake Placid) a ve filmu je mám moc rád (Kokosy na sněhu, Rocky, Zelený svět (i když zrovna u těchto třech to nakonec o chlup nevyšlo) a mnoho dalších) ()

roller

Film o basketbalu takřka bez černochů. Film plný emocí. Přenést atmosféru jakékoliv hry na plátna kin, je velmi těžké. Spousta filmů ze sportovního prostředí na tom vyhořela. Ne tak Hráči z Indiany. Hackman i Hopper jsou třída. Vytknout se dá snad jen příšerný překlad basketbalové terminologie, již aktéři používají a chlapec házející trestné hody spodem. ()

Stoupik

Poctivý retro snímek o mém oblíbeném sportu, který táhne skvělý trenér Gene Hackman a tragikomický ožrala Dennis Hopper. Sám jsem bohužel Hráče z Indiany nevědomky znevýhodnil tím, že jsem se k nim dostal až po všech těch novějších basket-filmech. Tím pádem jsem si tam už nenašel nic moc nového (např. rebelujícího hráče vyhozeného z tréninku jsme viděli několikrát) a nebýt zmíněných dvou pánů, tak by mě ty téměř dvě hodiny asi trochu nudily. Za moji blbou chronologii ale film nemůže a rozhodně si aspoň 3 hvězdy zaslouží. ()