České počasí

David Sís

Scénář:

David Sís

Petr Hradil (průvodce)

Vítr ovlivňuje životy lidí i zvířat, ale také podobu celé země. Přenáší semena rostlin, písek ze Sahary i balóny statečných aviatiků. Může být laskavý jako vítr Safián, nebo smrtící ve formě tornád a hurikánů. Je skvělý sluha pohánějící lodě a větrné elektrárny a zároveň i zlý pán ničící a bořící střechy, domy a beroucí životy. Ale než ho začneme soudit, či nadávat na jeho nestálost a překvapivost, měli bychom si uvědomit, že ho ze všech planet Sluneční soustavy a možná i ze všech planet celého Vesmíru máme v jeho životaschopné podobě pouze my. A nezapomeňme, že když porozumíme větru, pochopíme i to naše proměnlivé české počasí. (Česká televize)

Marze

O meterologii se zajímám a tak jsem se trochu nudil. Na pražské Přírodovědě jsem chodil na Úvod do meteorologie a na Nebezpečné klimatické jevy. Ale zopakoval jsem si, že výčnělky izobarů se u nízkého tlaku nazývají brázda a u vysokého tlaku hřeben a že u tlakové výše je proudění po hodinových ručičkách a ve středu klesá a u tlakové níže opačně.   https://www.ceskatelevize.cz/porady/14219773949-ceske-pocasi/421235100181002/ ()