Hitler na vzestupu

(TV film)
  • Francie Avant la catastrophe (více)
Francie, 2022, 54 min

Režie:

Jean Bulot

Co vedlo k vzestupu nacistické strany v Německu v první polovině 20. století? Okolnosti, za jakých se dostal k moci Adolf Hitler, z pohledu zahraničních zpravodajů odhaluje tento fascinující a jedinečný historický film. Dokument vypráví mrazivý příběh o tom, jak se v období od roku 1930 do roku 1933 v Německu dostala k moci Národně socialistická strana – a to z pohledu a vlastními slovy mezinárodních zahraničních reportérů. Jaké zprávy podávali novináři o slabostech německé demokracie, důsledcích hospodářského pádu země nebo střetech mezi nacisty, komunisty a sociálními demokraty? Jaký byl jejich pohled na neutuchající mizérii a nekonečné násilí, šílenství a přesvědčení panující mezi podporovateli každého z politických táborů? A co by nám tito zasvěcení svědci mohli prozradit o letech, ve kterých zasáhl Německo zhoubný nacistický mor? (TV Prima)

Marze

Dokument se zabývá převážně tehdejší politikou a nebojí se nazvat předvolební situaci v Německu občanskou válkou. A přestože na toto téma bylo natočeno velké množství dokumentů, přináší nové postřehy a detaily. Třeba to, že německý průmysl racionalizoval, propouštěl muže jako hlavy rodiny a na jejich místa byly přijímány lacinější ženy. Nezaměstnaní muži chodili do barů popíjet, diskutovat o politice a mnozí pak volili Hitlera (měl celkem 13 miionů hlasů). Nebo že spojenci zpočátku protinacističtí nebyli, protože Hitler neměl rád komunisty. Divák musí mít po shlédnutí prvního dílu dojem, že Hitlera volili hlavně protestanti na venkově. ()