S Ježíšem je kříž

Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2023, 19 min

Scénář:

Jakub Slomiany

Mluvit o rozdělené či rozpolcené společnosti je zejména v posledních desetiletích hodně trendy. Lidé spolu přestali diskutovat, aby se dobrali k nějakému rozumnému cíli, a základním prvkem výměny názorů se stala negace čehokoli a za jakýchkoli okolností. A pak už stačí banální podnět, který neschopnost komunikace, a od ní se odvíjející netoleranci, zobrazí v celé její nahotě. Přednedávnem byl na Ondřejníku vztyčen čtyřmetrový kříž s „levitujícím“ Kristem, jenž má rozevřenou náruč podobně jako jeho daleko známější a robustnější kolegové z brazilského Ria či polského Swiebodzinu. Netradičně ztvárněný Kristus rozdělil společnost na dva nesmiřitelné tábory, a dokonce ještě před požehnáním sochy vznikla petice za její odstranění. (Česká televize)

ostravak30

Mě naprosto fascinuje, kolik lidí si najde čas, aby podepisovali petice a uváděli do diskuzí svůj negativní názor na obyčejný kříž. Zřejmě lidé pořád nemají moc starostí, když se mohou zabývat takovými pitomostmi. Nedávno jsem na Ondřejníku byl a žádný kříž jsem tam neviděl, takže bůhví kde přesně stojí, tudíž další důvod jej ignorovat. Nutno ovšem vzít v potaz, že z vyjádření autora vyplynulo, že i on sám není s tímto vypodobněním spokojený a takto jej nenavrhl, což by asi pan podnikatel a ostatní v pořadu se vyjadřující měli vzít v potaz. Nevezmu, protože je s tímto faktem nikdo nekonfrontuje. Navíc se tvůrci ani neobtěžují, aby zazněl i jiný než kladný názor. Komentáře jsou jedna věc, ale možná by někdo chtěl promluvit i na kameru nebo by nějaká osobnost dala své vyjádření a jasné argumenty proč ne. Zkrátka objektivita opět nula. ()