Zloděj spánku

(studentský film)

Dříve bývala v noci tma a ve dne světlo, což nyní už zdaleka neplatí. Světelné znečištění a nadužívání světla zejména ve městech negativně ovlivňuje zdraví nejen člověka, ale i hmyzu, zvířat a rostlin... Hlavním tématem dokumentárního filmu Zloději spánku je problematika světelného znečištění a působení světla na spánek. Filmem nás provází dva hlavní odborníci, chronobioložka, přispívající hlavně znalostmi o spánku a působení světla na spánek a světlař, který nás seznámí se špatným a správným svícením. Další část je věnována např. vysvětlení cirkadiánních rytmů, hormonů spojených se spánkem, důležitosti střídání světla a tmy, vlivu světla na spánek, problematice světelného znečištění a správnému a špatnému svícení jak venku, tak v interiéru. (TV Prima)

Marze

Tyto informace jsem již většinou snal, ale dokument výborně funguje jako osvěta. Zaujalo mě, že před 300 lety stála v noci hodina vícení ekvivalent tři hodiny práce, takže byla tma. A nové přísloví doplňující přísloví "Kam nemůže slunce, tam musí lékař" na "Kde není v noci tma, tam musí lékař". Dokument jsem shlédl na televizi Prima Zoom. ()