Zbyisek

Film “Pohlednice ze Země” je potřeba hodnotit ve spojitosti s jediným kinosálem, ve kterém ho můžete vidět, a pro který byl na míru vyroben. Největší “kino” světa zvané Sphere má podobu 112 metrů vysoké svítící koule tyčící se v Las Vegas. Samotná budova je monumentální. Takže i audiovizuální zážitek, který tato "koule" a film nabízejí, je dechberoucí.  Že tohle bude stát za to naznačil už jen samotný vstup do sálu. Z té výšky hlediště a velikosti celé kupole se mi lehce podlomila kolena. Inu, 17 tisíc sedadel něco zabere. A i když naše místa byla někde v polovině hlediště, stejně jsme byli možná pár desítek metrů vysoko nad pódiem a spodní hranou displejů. A když konečně film začal ve své plné, takřka 360° parádě, oněměl jsem úžasem. Velkolepá podívaná servíruje krásné dokumentární záběry z celého světa. Připadal jsem si jako bych na daných místech přímo byl. Jen to všechno na plátně  (tedy vlastně na 16K+ displeji) bylo tak nějak větší.  A když příběh gradoval, přicházelo více a více intenzivních 4D efektů a všech 168 tisíc reproduktorů se mohutně rozeznělo. Závěrečná grandiózní scéna se tak díky všem vjemům a efektům stala doslova fyzickou podívanou. Z největší sférické stavby světa jsem odcházel s nejúžasnějším filmově-zabavním zážitkem mého života. Nečekal jsem, že to někdy řeknu, ale: IMAX 70 mm je poražen. ()