Záhadné obrazce na planině Nazca

(TV film)
  • Francie Nazca : Le mystère des lignes du désert (více)

Je to jedna z největších záhad moderní archeologie. Objev, který po celé století podněcoval nejrůznější teorie o vzniku a smyslu záhadných linií a který ještě neodhalil všechna svá tajemství... V Peru, 350 km jižně od hlavního města Limy, lze na planině Nazca z nebe spatřit gigantické geoglyfy. Obrazce představující stylizovaná zvířata – kolibříka, opici, pavouka, velrybu –, stejně jako spirály a čáry dlouhé několik kilometrů. Kdo tyto linie nakreslil? Jak a proč? Co kresby představují a jaký je jejich význam? A jsou opravdu dílem kultury Nazca, kterou si s jejich vznikem spojujeme, nebo mají původ v ranějším období latinskoamerických dějin? (Česká televize)

ostravak30

Obrazce na planině Nazca jsou jednou z těch typů záhad, kterou zná obrovské množství lidí na světě. Pohled na ně a nové vědecké výzkumy přinášejí jisté odpovědi, ale jak já říkám, dokud nebude vynalezen stroj času nebudeme nikdy nic vědět na 100 %. Už jen pohled na ně je fascinující a zajímavý. Peru je ostatně domov starých civilizací a i jiných zajímavých míst. Škoda jen, že na konci vlastně zjistíme, že jsme pořád na začátku, nevíme nic jistě a existuje jen mnoho různých teorií. ()