Válka proti farmářům: Budeme jíst brouky?

• USA No Farmers No Food: Will You Eat the Bugs?
USA, 2023, 69 min

Režie:

Scénář:

Roman Balmakov

Dokumentární snímek natočený deníkem The Epoch Times a televizí NTD sleduje osudy farmářů po celém světě – v Nizozemí, na Srí Lance nebo v Kalifornii. Jak se vypořádávají s novými vládními regulacemi, které mají údajně snižovat produkci CO2 a bojovat proti globálnímu oteplování? Reportér Roman Balmakov pátrá po tom kolik farmářů v důsledku regulací zkrachovalo a jak to ovlivňuje nedostatek potravin a ceny potravin v celosvětovém měřítku. Sleduje původ a kořeny politické agendy, která stojí v pozadí regulací a nabídku alternativních zdrojů výživy v podobě červů a kobylek, které mají podle agendy nahradit zvířecí maso. (Moco)

Moco

Zajímavé souvislosti mezi desetiletí připravovanou politickou agendou, stoupajícími cenami potravin, krachováním malých farmářů a nabídkou "nových forem lidské výživy" v podobě výrobků z červů a kobylek. Nemyslitelné se stává skutečností a otázkou je, proč jsou nuceny ke krachu malé farmy a velkochovy zůstávají nedotčeny nebo jak může u všech všudy chov krav ovlivňovat globální oteplování? Nejprve to nedává smysl, ale poté začínají jednotlivé události zapadat do celkového obrazu, který se spíše začíná jevit jako dlouhodobě připravovaný plán. A jaký má být cíl a výsledek plánu? No to ať si každý promyslí po shlédnutí snímku a vlastním výzkumu sám. Závěry jsou za mě zajímavé. ()

• „Uprostřed této nejisté situace (kterou způsobila válka na Ukrajině) v oblasti potravinové bezpečnosti vlády mnoha zemí zaváděly ‚zelené politiky‘, které zemědělce fakticky spoutávaly a nutily je opouštět jejich půdu,“ vysvětluje režisér Roman Balmakov, proč se rozhodl natočit dokument Válka proti farmářům. (Moco)