Ušimicu no mura

• Japonsko 丑三つの村 (více)

Flipnic

Pro mne naprosto neznámý (a v této chvíli asi i pro drtivou většinu uživatelů csfd ...) japonský exploitaition-drama nářez mne naprosto odrovnal!!! Něco takového se mnou již hodně dlouho žádný film neudělal ... Bál jsem se nejdříve dlouhé stopáže, ale ta vůbec není na škodu, film mne zaujal od začátku a rozhodně bavil. Hixploitační téma na japonském venkově (připomnělo mi nedávno shlédnutý Bedevilled (2010) z Koreje ...), bylo rozhodně zajímavé, vhodně vsazené do období 2. sv. války. Naprosto celý film hraje hlavní neduživý hrdina, který je sice génius, ale kvůli TBC a naprosto nevyhovující fyzické kondici není odveden do války. Tohle v něm začne způsobovat mindráky, ktré ho vnitřně sžírají. Ale není to jen toho, ženy odvedených mužů ho svádějí k sexu, on jako mladý adolescent ani neví, na co "ho" má ... Je dostatečně zaučen od těchto ženštin (řada sexuálních scén nezadajících si s kvalitou ztvárnění s řadou pinku-sexploiterů), ale po návratů mužů z války okamžitě odkopnut. Jeho vnitřní nevyrovnanost v něm roste a roste, až se doslova změní v démona. A tady pozor, nejen svým uvažováním (z vesnice si udělá válečnou mapu, nad kterou přemítá o jejím vyhlazení), ale i vzhledem a vizáží se tento hrdina a herec jej hrající Masato Furuoya změní opravdu v démona/ďábla!! Jednoho večera uprostřed noci zrealizuje svůj plán, který se divákovi stále její jen jako dětská hra na vojáky, chabý pokus na sebe upozornit a vybít ze sebe stres, napětí a agresivitu. Jaké je pak šokující překvapení a rána mezi oči, když se tento po zuby ozbrojený šílenec ("pumpshot"-brokovnice, dlouhá ostrá kvalitní katana a krátký ostrý samurajský nůž) vydá na noční přepad vesnice, sekerou zabije svoji starou matku a rozpoutá jatka a peklo trvající asi 30 minut a které nemá v kinematografii hned tak obdoby!!!! Nikdo není ušetřen!!! Ženy, muži, starci, děti!!!! V přímým záběrech vidíme vyvražďování mnohačetných rodin, děti jsou stříleny brokovnicí jako zvěř!!! Scény doslova OVER THE TOP!!!! Úžasná práce kamery, atmosféra, surovost, syrovost, děs v očích obětí, strašný řev, muži schovávající se za své děti, chaos - absolutní exploitační peklo!!!! Nemám slov, opravdu jeden z nejlepších exploiterů, jaké jsem kdy v životě viděl!!!! ()

stub

Decentní, smysluplná exploatace, již lze hodnotit podle standardních, tvrdých kritérií, aniž by člověk bral v potaz žánrová specifika (mmch drama snad, ale krimi opravdu ne, viz záhlaví). Mimořádnou inteligencí a plicní tuberkulózou vybavený Tsugio žije v malé vísce a díky probíhající 2. sv. v. zažívá různé avantýry s čekajícími manželkami odvedenců. Při jednom z takových nočních výletů se stane svědkem nemilosrdného lynče a má důvody domnívat se, že podobný osud čeká i jeho. Vše navíc graduje návratem rekrutů z fronty, což učiní záletům přítrž a vyústí v sérii reakcí a problémů. Čím dál zoufalejší Tsugio se rozhodne vzít osud do vlastních rukou. Problematika je zřetelná a bytostně existenční, přenosná z prostředí malé vesnické komunity až na celospolečenskou úroveň. Snad nejlepší "exploiťák", se kterým jsem měl tu čest (snad s výjimkou některých kousků, které tvořil Koji Wakamatsu). V hlavní roli se představí Masato Furuoya, který bohužel v r. 2003 spáchal sebevraždu; režie: Noboru Tanaka ()