Světem na kole

Lesothem, zemí s jednou hranicí (E02)

(epizoda)
Česko, 2024, 27 min

Režie:

Jana Škopková

Roman Kalabus (průvodce), Tomáš Toth (průvodce)

Dva špičkoví bajkeři, Roman a Tomáš se tentokrát vydávají do Jižní Afriky, kde na pomezí JAR a Lesotha hledají nejen originální místa pro sjezd na kole, ale také stopy evropských kolonizátorů, kteří zdejší krajinu ovlivnili nejvíce... Budeme se pohybovat na území tří států, kterými prochází Drakensbergské pohoří neboli Dračí hory. Tento pás hor se pyšní výjimečnými místy chráněnými UNESCO, leží tady tři národní parky a mnoho přírodních rezervací. Navštívíme městečko Memel, ležící ve výšce 1650 m n. m., tedy asi jako naše Sněžka. Ochutnáme biltong, kořeněné sušené hovězí, antilopí nebo pštrosí maso, které se tady suší vcelku ve velkých kusech. Uvidíme jedno ze dvou lyžařských středisek Jižní Afriky, které se v létě mění v slavný bikepark Kapoko. (Česká televize)

Marze

Jako vášnivý cyklista musím dát hvězdu navíc. Krajina jsou jen šutry v lepším případě porostlá chudou travou. Zajímalo by mě, jestli negříci stromy spálili na přípravu obědů, nebo je to přirozené bezlesí. Ke shlédnutí na  https://www.ceskatelevize.cz/porady/13840668435-svetem-na-kole/221562260440002/ ()