Evropský koncert 2024

(koncert)
  • Německo Europakonzert 2024 aus Tsinandali - Georgien: Mit den Berliner Philharmonikern und Lisa Batiashvili
Hudební
Německo, 2024, 90 min

Už více než tři desetiletí Berlínští filharmonikové unikátním vystoupením slaví výročí svého založení, které připadá na 1. května 1882. Když tradici putovních Evropských koncertů v roce 1991 zakládali, vybrali si jako první sál Smetanovu síň Obecního domu v Praze. Pro rok 2024 bylo pro hudební oslavu vybráno městečko Tsinandali. Jedná se o první návštěvu Berlínských filharmoniků v Gruzii. V amfiteátru v Tsinandali zazní pod taktovkou Daniela Barenboima díla Franze Schuberta, Johannese Brahmse a Ludwiga van Beethovena. Sólový part v Brahmsově "Koncertu pro housle a orchestr D dur" zahraje houslistka s gruzínskými kořeny Lisa Batiashvili, která v této sezoně s orchestrem spolupracuje. (Česká televize)

GeusX

Koncert z 1.května 2024 z Gruzie. Z mého pohledu ubíralo na zážitku (pominuli nereprodukovatelnost emocí živého koncertu přes obrazovku) předlouhá stopáž některých hudebních děl, která mne občas uspávala. "Druhý, beethovenský, poločas" byl živější. ()