Willy Kufalt

„We want peace, that´s all...“ Protiválečné poselství explicitně dýchající z každé druhé scény je mi sice velmi sympatické, ale otázkou zůstává, zda na vysoké hodnocení postačí... alespoň tedy z dnešního pohledu. Film obsahuje několik velmi silných scén, z nichž by určitě samostatně vypíchl tu, kterou bych (bez větších spoilerů) nazval „muž odchází s kufrem“ + několikanásobně působivý závěr s hořce smutnou pointou v poslední replice. Nicméně až na těch pár silných scén mě to zas navzdory stejně tak silnému tématu moc neoslovilo. Sborovým voláním, v jedné scéně přímo s písní na rtech, a nepřehlednutelným patetickým tónem nemá tahle Válka občas svým stylem daleko od socialistických agitek (a nepomůže jí při pokusu o zbavování se toho dojmu ani to, že je celá přemluvena do angličtiny), v první polovině jsem si navíc připadal, jako kdybych sledoval spíše nějakou pamětnickou komedii, které ovšem většinou scházel funkční humor... a do sci-fi bych tohle navzdory rozehrání fiktivního nového válečného konfliktu snad ani nezařazoval. V první řadě jde o válečné drama a na mnohdy špičkovou tvorbu v tomto žánru ve východním bloku (ve stejném roce byl v Československu natočen Vyšší princip, o rok později v Maďarsku Dva poločasy v pekle atd. atd...) se tohle prostě nechytá a víc, než průměrný zážitek z částečně již zestárlého filmu se pro mě nekonal. I tak jsem rád, že jsem měl možnost tento jugoslavský snímek vidět. [65%] ()

Oktavianus

Malý, levný a nenápadný, ale o to působivěji vyznívající film. Koho by nenaštvalo, kdyby v den jeho svatby vypukla válka a on musel narukovat, absolvovat výcvik, účastnit se protivládních nepokojů, být málem zastřelen u zdi a nakonec - v nádherně depresivním závěru - zažít to, co slibuje název, tedy atomovou bombu? Tento film je důležitý především v protiválečném poselství (jakkoli je z dnešního pohledu problematické), které v sobě nese, a zajímavý hlavně v tom, že jej natočili Jugoslávci, tedy země z Východu, která ale zase tak moc východní nebyla. Pravda, film koluje on-line, ovšem v pozměněné verzi - s anglickým dabingem (nebo to už původně bylo anglicky? Nevím) a hlavní postavy se jmenují John Johnson nebo Andy Anderson, což moc jugoslávsky nezní. Onen "východní vliv" je ale nezpochybnitelný, už třeba jen tím, jak soudružsky se přátelé-muži na přivítanou líbají :-) Jasně, film to dokonalý není, zvlášť prostřední část - armádní výcvik a podobně - jsou sice zábavné s takovou tou nostalgií studené války a paranoiou atomového výbuchu, ale dějové se nikam moc neposouvá, ani herci nejsou právě prvotřídní, nízký rozpočet se taky musel někde projevit... Ale ten nádherně bezútěšný závěr mě donutil v hodnocení nadsadit alespoň o hvězdu a půl. To bylo po "vyhlášení míru" jako rána pěstí. ()