Tom žije se svými prarodiči v městečku poblíž Mnichova. Evropu napadne virus, takzvaný "kalkatský mor". Nejprve postihne staré lidi, ale časem jsou oběti stále mladší. U postižených dochází k urychlenému procesu stárnutí a nemoc končí smrtí. Po skonu svých blízkých a většiny lidí z městečka se Tom vydává na cestu do liduprázdného velkoměsta. Předlohou k filmu byl román britského spisovatele Johna Christophera „Empty World“ z roku 1977. (wero1000)

emma53

Sci fi si vždy přehazuji jak horký brambor z ruky do ruky, takže babo raď. Leere Welt mě něčím fascinoval, skoro jsem si připadala, že je to jen jeden z těch hrůzostrašných snů, které se občas vynoří i v mé mysli. Něco jako konec světa, kde Tom hledá alespoň někoho, s kým by tuhle hrůzu mohl sdílet a když už někoho najde, tak to není tak jednoduché, jak se zdá. Na ty roky, kdy to bylo natočené, je to celkem dobrý počin. ()

radektejkal

Wolfgang Panzer to asi daleko nedotáhne, jeho režie nemá grády. Epidemicko-katastrofální film o Tomově projížďce krajinou mizejících lidí je příkladem režijně méně zvládnutých. Pokud se dá z filmu něco vyčíst, pak je to asi jen stručný obsah knihy. Je těžko nahlédnout, jak se ze zaraženého Toma (v důsledku smrti rodičů při autonehodě) stane samostaný dobrodruh, stejně tak jako logiku jeho náhodných setkání i jeho zázračné přežívání se stejně náhodně nalezenou spolužačkou (postiženou podobným šokem). ()

Willy Kufalt

„Ještě včera se tvrdilo, že se k nám syndrom nedostane. Ale věřte mi, všichni politici lžou! Podívejte se na mě, je to tady!“ U tohoto zajímavého televizního sci-fi snímku mě napadlo: jaká škoda, že se dnes snad již vůbec netočí ve filmu či televizi podobenství se společenským přesahem! Zřejmě je to silně ovliněné dobou, kdy už dávno padla cenzura, vše se teď smí včetně závažných problémů a kritiky společnosti říkat nahlas a asi není potřeba případné sdělení skrývat do umělecké fikce naplněné sofistikovanými narážky na reálné události. Ačkoliv třeba mě nejednou právě podobné snímky z minulosti přinášejí zajímavé zážitky. Ještě o to pozoruhodnější pak bylo narazit na tohle sci-fi, který může současník dnes jako podobenství na aktuální pandemickou situaci z velké části klidně i vnímat (úplně se mi při sledování vybavovalo loňské jaro 2020 a vypuknutí koronavirové pandemie), což také dokazuje nadčasovou hodnotu této inscenace. Působivý vizionářský příběh oplývající tísnivou atmosférou vypuklé pandemie a rostoucího strachu nejdříve o nejstarší příbuzné a postupně i o nás, o všechny, zaostává jen poněkud nevýraznou televizní režií a možná že do něj tvůrci vložili až příliš stěží uvěřitelných náhod? Nicméně dobrodružné putování přeživších po „mrtvém“ městě mělo v sobě taky působivé kouzlo a tvůrci dokázali z minimálního televizního rozpočtu vytěžit určitě hodně na to, aby tento Prázdný svět i po 34 letech od svého vzniku stál za zhlédnutí. [75%] ()

honajz2

SPOILERY To je snad poprvé, kdybych za konec "byl to jen sen" byl radši, jelikož by všemu dal aspoň nějaký smysl. Ono to totiž vypadá jako horečnatý sen, ale bohužel asi nebyl... Ale víc to rozvedu. Mladá německá verze Leonarda Hofstadtera jménem Tom nastupuje na novou školu, kterou mu představuje jakýsi Fergas. Jeho jméno tam zazní stokrát, ale pak už se ve filmu vůbec neobjeví. Tomovi umřeli rodiče a teď žije s prarodiči, na což se ho snaží sbalit spolužačka Helen. Ta totiž při prvním setkání s Tomem div nevzdychá, že by taky chtěla zažít smrt svých rodičů. A světe div se, Toma na to fakt sbalí! V tu chvíli mě upoutala určitá drzost tvůrců a docela napnutě jsem čekal, kam se bude vyvíjet dál. Pak se začne šířit smrtící virus, vysvětlí se nám dost podrobně jeho pravidla (která se pak milionkrát poruší a ze všeho následujícího udělají stupiditu) a všichni se nakazí až umřou. Až na chudáka Toma. Následuje asi nejlepší část celého filmu - road movie postapokalyptickým světem, kde sice je jedna debilita v podobě hluchoněmé holčičky ležící jen tak na silnici, ale taky zajímavá sekvence s návštěvou továrny (která je ze všeho nejlepší) a potkání prvního přeživšího (což skončí naprosto nepochopitelně, ale pořád to patří mezi to lepší, co tenhle film předvede). No a jelikož Tom jede za svojí debilní láskou Helenou, dojede až do města, kde má být a světe div se - ona přežila! A je na Toma z nějakého důvodu strašně naštvaná, bo ji znásilnil nějaký přeživší ksindl s několika agresivními psy. Dál už bych spoileroval až moc, ale vše se tu děje tak nahodile a postavy jednají tak neskutečně hloupě, že jsem opravdu doufal v sen. A dalo by se argumentovat, že se nedá říct, jak by se kdo choval při apokalypse, ale fakt si nemyslím, že by někomu bylo naprosto jedno, že všichni umřeli a jediným jeho cílem bylo dokončit divadelní hru a obnovit televizní vysílání. Ono to totiž má na televizní film zručnou a chytrou filmařskou stránku (hlavně co se týče kamery), ale scénář je stupidní jak kdyby ho psal Olda Kmínků. Zbytečné odbočky, hloupé dialogy, postavy bez emocí a co je úplně nejhorší, nedává absolutně žádný smysl, proč přežili zrovna oni a hlavně proč na některé i po tom všem může pořád dolehnout nákaza. Kontaminované je všechno jídlo a voda až na konzervy, ale vodu tam pijí z flašek a nikomu nic není. S jídlem je to podobné. Hluchoněmá holčička hned noc na to umře, ale Tom jde dál, ačkoli je starší a postupně se to přenáší na stále mladší. A že by v tom Panzer se Schwammem měli nějaký záměr, to se mi objevit nepovedlo - snad jen kdyby to byla představa, jak by vypadal svět, kdyby v něm přežili jen naprostí idioti. Ale vzhledem k tomu, že mi mělo být Toma a dokonce i Heleny i líto, tak se to tak interpretovat asi nedá, co... A nijaký konec je jen krásnou tlustou tečkou za tím vším. Doufám, že předloha takhle bezradná není, ale pokud ano, pak nechápu, proč se vůbec dočkala adaptace. Ale možná je jen Panzer neschopný režisér, protože tohle mělo takový potenciál a vylezla z toho taková slátanina. 2* () (méně) (více)