Vlci a ovce

• Sovětský svaz Volki i ovtsy (více)
všechny plakáty

Zfilmované divadelní představení komedie Alexandru Nikolajeviče Ostrovského v inscenaci souboru Státního akademického Malého divadla, vyznamenaného Leninovým řádem. Statkářka Murzavecká hodlá zachránit upadající hospodářství sňatkem svého zchudlého synovce Apollona se zámožnou vdovou Kupavinovou; aby toho dosáhla, je odhodlána použít i padělaných dokladů a směnek. Glafira, příbuzná Murzavecké, chce zase dosáhnout bezstarostného života sňatkem s bohatým statkářem Lyňajevem, třebaže je o něm známo, že je zapřísáhlý starý mládenec. Glafiře se tento plán zdaří, intriky Murzavecké však překazí Lyňajevův přítel Berkutov, který sám získává statek Kupavinovové tím, že si ji vezme za manželku. (Filmový přehled)

ripo

Po zfilmovaném divadelním představení hry „I chytrák se spálí" má náš filmový divák příležitost poznat další dílo největšího ruského dramatika A. N. Ostrovského, komedii „Vlci a ovce", rovněž v podání souboru moskevského Státního akademického Malého divadla. Ostrovskij, všestranný znalec ruského života v druhé polovině minulého století, který jedinečným způsobem zobrazil ve svých dílech především svět městských a venkovských kupců, dává nám nahlédnout v této hře do života statkářů a zchudlých šlechticů, jejichž jediným denním zaměstnáním je opatřit si nutnou částku peněz k prodloužení svého lenošného a mnohdy přepyšného způsobu života; ukazuje, že za tímto cílem jdou bezohledně, neštítíce se podvody a intrikami zničit třeba nejlepší přátele, jestliže se tito ukáží pro svou neprůbojnost snadnou kořistí, jakou jsou ovce pro vlky. Ostrovskij však nelíčí tyto intriky nijak schematicky — jako zápolení pouze mezi statkářskými „vlky a ovcemi"; dá svým postavám v rušném a spletitém ději rozehrát celou škálu rafinovaných podvodů i menších intrik a úskoků, z nichž nakonec vycházejí jako vítězové ti nejrafinovanější, v daném případě vychytralá Glafira a energický podnikavec Berkutov, oba chladně podřizující vlastní city a tužby svým plánům na pohodlný, hmotnými statky oplývající život. — Zfilmované představení komedie „Vlci a ovce", u nás téměř neznámé, je novým důkazem uměleckého mistrovství jak autorova, tak jeho zasvěcených interpretů — režiséra a herců Malého divadla. Filmový přehled 40/1953 ()