The River

všechny plakáty
Krátkometrážní / Dokumentární
USA, 1938, 31 min

Dokument natočený pre vládnu organizáciu Farm Security Administration. V centre je Tennessee Valley Authority, ktorý bol zriadený za účelom vyriešenia problémov s povodňami, úpadkom ekonomiky a nedostatočným pokrytím elektrifikácie v miestnych oblastiach. Jedná sa o dielo propagujúce politiku prezidenta Roosevelta, ktorého vláda vytvorila verejné pracovné programy, ktoré mali odstraňovať nezamestnanosť po hospodárskej kríze zo začiatku 30. rokov 20. storočia a zároveň vyriešiť spoločenské problémy. (Biopler)

Biopler

Ťažká propaganda s mohutným hlasom moderátora, ktorý nás prevedie históriou USA od pestovania bavlny až k práci na poliach a drancovaniu lesov, a na riešenie súčasnej situácie, o ktorej by mal byť dokument, zostane tak 5-6 minút. Zaujímavé v určitých využitiach filmovej reči, no megalomanský záver je ako vystrihnutý z týždenníka, ktorým nás kŕmili bratia z vtedajšieho Sovietskeho zväzu. ()

• Lorentz pri popise problému, o ktorom pojednáva dokument, volí cestu upozornenia skrz kontrasty. Pri prvotnom vyrátavaní stromov volí v záverečnej tretine dokumentu tiež ich zobrazenie, no už len pahýľov zobrazených dokonca v hmle. Slovne zopakuje nadšenie zo stavby mestečiek a veľkomiest, no s dodatkom „ale za akú cenu“. Zábery nás upozorňujú na eróziu pôdy, ktoré sú podporené vyčerpaním pôdy na Juhu po občianskej vojne. (Biopler)
  • Pri zobrazení robotníkov nakladajúcich balíky bavlny používa Lorentz naklonené rámovanie obrazu sprevádzané melódiou hranou na bendže. Celé to má evokovať ľahkosť doby, že sa prakticky balíky bavlny spúšťajú akoby bez námahy. (Biopler)
  • Silnejúce povodne, zábery na blesky strihnuté na besniacu vodu, dramatická hudba podporená dokonca sirénou podčiarkujú prechod od krás prírody k jej katastrofe. Podporené mohutným hlasom rozprávača, hudby a strihu vytvára Lorentz štylistickú voľbu príznačnú pre rétorickú formu dokumentu. (Biopler)