Život savců

Potrava a myšlení (E10)

(epizoda)
  • Velká Británie Food for Thought
Velká Británie, 2003, 59 min

Schopnosti napodobovat druhé a používat nástroje se poprvé objevily už u vyšších primátů. Ale až u lidoopů se rozvinuly na nejvyšší úroveň. Tyto dvě vlohy nakonec změnily celou naši planetu. V Leakeyho výzkumném středisku na Kalimantanu žije zvláštní skupina orangutanů. Jde o zvířata, která byla zachráněna ze zajetí a vrácena zpět do volné přírody. Protože část svého života žila v našem světě a druhou část ve svém, mohla by nám pomoci zjistit, co máme společného. Je to úžasný pocit – sedět vedle orangutanů a vidět, jak jsou nám, lidem, podobní. Však také společně patříme mezi velké lidoopy. Když si uvědomíte, jak lidsky vypadají ruce samice. Jak šikovně bere věci do ruky a jak v nich drží nástroje. Jak používá mozek, aby napodobila to, co viděla dělat druhé. (Česká televize)

whack

„Nejúspěšnější ze všech savců se díky své prudce se vyvíjející inteligenci naučil využívat přírodu, aby mu dávala dostatek potravy pro neustále rostoucí populaci. Navzdory zhroucení civilizací, které se rozvíjely příliš prudce, tento proces pokračoval dál, a v poslední době se dokonce ještě zrychluje. To platí i v době, kdy lidstvu tato planeta už nestačí a začíná se poohlížet po dalších. Možná ale přišel čas, kdybychom měli tento proces zvrátit. Místo regulace přírody v náš prospěch bychom měli spíše regulovat lidskou populaci, protože příroda by stále se zvyšující nároky člověka nemusela přežít.“ (David Attenborough) Riešenia existujú. ()