Tajemství 2. světové války

Jonathan Martin

Scénář:

Robin Cross

Robert Powell (vypravěč)

V dnešní epizodě cyklu se zaměříme na jednu z nejvražednějších zbraní: námořní miny. Ty během 2. světové války ohrožovaly vojáky v Atlantickém oceánu i v Tichomoří. Jednalo se o kontaktní i nekontaktní nálože, proti nimž existovala jen malá možnost ochrany. Jednou z nich bylo nasadit speciálně upravené lodě, které byly na přídi či zádi vybaveny magnetem, s jehož pomocí miny z mořského dna vyzvedly. Tato metoda, stejně jako přímé ničení na mořském dně, však byla velmi nebezpečná. Při výzkumu obrany byly využity důmyslné systémy a principy včetně tam-tamu. (Česká televize)

kroton

Výhodou tohoto britského seriálu je fakt, že nás vždy provede konkrétním vybraným tématem poměrně podrobně a zároveň ho zasadí do kontextu dalších válečných událostí. Rozhodně doporučuji všem, kteří jsou teprve na cestě seznamování se s historií 2. světové války. Typy min-kontaktní, akustické, magnetické, tlakové- způsob jejich kladení i odstraňování, to vše je přiblíženo divákům jak formou dobových filmových dokumentů, tak formou hraného dokumentu. ()