Marco Libero !

Dokumentární / Krátkometrážní
Belgie, 2015, 19 min

Marco Camenisch (a.z.)

whack

Marco Camenisch je švajčiarsky politický aktivista a radikálny environmentalista a tento dokument je jeho životopis. Vo videu sú zábery z rôznych akcií skupín ako RAF a podobne. Povedal by som, že dosť propagandistický dokument. ()

Radko

Marco Libero! je typická anarcho propaganda: jednostranná, radikálna, amatérska. Forma je nedôležitá, dôležité je posolstvo. A to ukazuje chlapíka, čo je pomaly dlhšie vo väzení ako na slobode. Pretože v súvislosti s útekom z iného väzenia zastrelil pohraničníka. A ešte predtým vyhodil do vzduchu niekoľko stĺpov vysokého vedenia a elektrocentrál v rámci boja proti jadrovej energetike. Udáva sa, že počas pobytu v base nestratil svoj radikálny ekoanarcho zápal, o čom svedčia obrazy z monitorov, kde sú nejaké články. Atď. Je to presne tak únavné a jednostranné, ako by ste čakali. A predsa pár pozitív to v sebe má. Tie sa týkajú všeobecne informovanosti o spôsobe vyrovnania sa spoločnosti s elementami odmietajúcimi systém v súčasnej podobe a zároveň aktívne voči systému vystupujúcimi. Zároveň vyvstáva otázka (tak častá a zásadná aj vo svete umenia): či osobný zločin jednotlivca (tu ide o zabitie) je natoľko závažný, že popiera jeho aktivisticko- ideologickú stránku. Podobná otázka vyvstáva napríklad pri bratoch Mašínovcoch. ()