Děti ze Síria

• Česko Děti psí hvězdy (více)
všechny plakáty
Rodinný / Sci-Fi / Mysteriózní
Nový Zéland, 1984, 2 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Epizody(6)

Čtrnáctiletá Gretchen se zajímá o astronomii a mechaniku, a proto není divu, že její pozornosti neunikne zvláštní měděná korouhvička umístěná na střeše strýčkovy farmy. Společně s kamarády Ronnym a Bevisem přijdou na to, že korouhvička je klíčem k tajemství, které k nám přišlo před mnoha tisíci let ze vzdálené hvězdy Sirius. (mibara)

Recenze uživatele javlapippi k tomuto seriálu (7)

Děti ze Síria (1984)

"Máme tady návštevníky z hvězd, ale tihle jsou z hvězdy psí a na člověka nejdou." Trojica decák na dočasnom pobyte v novozélandskom zapadákove sa nenudí, Gretchen je technický talent so záujmom o astronómiu, Ronnymu približuje domorodý strýc históriu a zvyky ich ľudu a Bevis zhotovuje zvukové záznamy vtáčieho spevu. K tomu sa pridá postupne odhaľované tajomstvo nepozemského pôvodu aj s nadprirodzenými prejavmi. Celkom zaujímavé detské mysteriózne sci-fi s dobrou tajomnou atmosférou, s trikmi zodpovedajúcim televíznemu rozpočtu 80. rokov a príbehom zodpovedajúcim cieľovému publiku. Herecky ma asi najviac zaujala ústredná dievčina Sarah Dunn, pre ktorú to prekvapivo bola jediná úloha v živote. Nie je to nesmrteľný extra počin, ale oplatí sa to pozrieť, obzvlášť pre vybranú vekovú kategóriu túžiacu si na moment pripomenúť detstvo. Viac v komentároch k jednotlivým epizódam. ()

The Brass Daisy (1984) (E01)

Mladá budúca vedátorka Gretchen zavíta na prázdniny k príbuzným na novozélandský vidiek, kde ju privítajú hrste blata od lokálnej maorskej menšiny a záhadná bronzová ružica neznámeho pôvodu a účelu. Trochu astronómie a trochu somnambulizmu. Príbeh aj herecké výkony na seriál pre mládež obstojné, aby som mal nostalgický Magion/Vega pocit (keď už som nezohnal slovenský dabing s nesmrteľnou hláškou "Gréééétka"), pozeral som to s dobovým českým dabingom, ktorý som si sem-tam prepol do originálneho znenia (jedna z drobných úchyliek, ktorú som si užíval už od prvých dvdčiek) a k prekvapeniu som zistil, že niektoré dialógy boli preložené veľmi voľne, napríklad dialóg Ronnyho so strýkom o pôvode jazvy na ruke je v češtine o tom či sa mu páči Gretchen a rybolove, prípadne pri nadšenom rozprávaní o letoch do vesmíru je výraz "explorer"  preložený ako "konštruktér". Zatiaľ dobré. ()

Power Stop (1984) (E02)

Domorodému mladíkovi je upierané odreagovanie sa prostredníctvom videohry. Gretchen s ružicou deaktivuje technológiu. Močiarne tabu porušené, tajomné artefakty na svetlo sveta vytiahnuté, spevy vtáctva nahraté, záhadospytný tým založený, prekladateľské nezrovnalosti nezistené. Mysterióznosti pribúda, stále dobré. ()

Swamp Light (1984) (E03)

Gretchen s Ronnym svorne skúmajú záhadný artefakt, ten prevádza neprirodzené úkony, hokynári kujú pikle, Maori si pripomínajú históriu a mladý ornitológ vyráža do tabuizovaného močiara. Zase o trochu viac tajomna a svetielok rôznej farby. ()

Alien Summons (1984) (E04)

Záchrana ornitológov a artefaktov z močiara, pri nedostupnosti motorizácie sa uplatní aj konská sila. Zotavujúci sa Bevis je taktiež zasvätený. Záver mysteriózny a svetielkujúci. ()

Kolob (1984) (E05)

Hokynári prichytení pri páchaní. Močiarne artefakty aj s bronzovou ružicou poskladané dohromady a trojka mladých bádateľov sa s ním pokúša komunikovať, čo je energeticky náročné, takže si entita zvaná Kolob požičiava obecnú šťavu a obyvatelia tým pádom nemôžu variť kávu, píliť ani mangľovať. Dohováranie má nečakané následky. Zaujímavé, som zvedavý na pointu. ()

Alien Contact (1984) (E06)

Kolob presedlal na bioenergiu a tak je nutné s ním skoncovať. Zjavení emzáci vyzerajú ako SPOILER ošklbané sovy KONIEC SPOILERU a navrhnú radikálne riešenie. Gretchen sa cuká, ale nakoniec prijme realitu. Močiar všetko vyrieši. Záver trochu rozpačitý. ()