Kedysi a dnes

všechny plakáty
? %
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1951, 5 min

Krátky slovenský film, ktorý nám na práci starého tkáča a dnešných tkáčok ukazuje rozdiel medzi starými tzv. zlatými časmi a dnešnou dobou. Snímka v úvode predstavuje starého tkáča v jeho úbohej dielni, za jeho primitívnym tkáčskym stavom, aby sme s ním potom mohli porovnať strojové zariadenie a prostredie dnešných moderných textilných závodov i ostatných podmienok, pri ktorých naše tkáčky dosahujú svoje krásne výkony. Je to síce veľmi krátky, ale o to výstižnejší film. (Filmový přehled)

ripo

Jaký do oči bijící rozdíl se zračí mezi prací, a vůbec celým životem, takového starého tkalce, jejž nám, za jeho primitivním stavem, předvádí tento snímek a mezi našimi textilačkami v jejich moderním továrním prostředí, z nichž už mnohá dosáhla za svou práci nejvyššího uznání. Vyšší, pokrokovější, socialistické způsoby výroby provází stálý růst společenského bohatství, neustálé stoupání všeobecné životní úrovně i stálé zvyšování pracovní schopnosti, jakož i kvalifikace a kultury pracujících lidí. Socialistické budování vyznačuje se takovým růstem výrobních sil, o jakém se nikomu za kapitalismu ani nesnilo. Filmový přehled 4/1952 ()