V týlu nepřítele

• Česko Mladí partyzáni (festivalový název) (více)
všechny plakáty
Severní Korea, 1951, 102 min

Film "V týlu nepřítele'' je prvním celovečerním korejským filmem u nás promítaným. Vypráví o hrdinství korejského lidu v jeho boji za svobodu proti imperialistickým agresorům. Tři korejští chlapci, pionýři založí vlastní partyzánskou skupinu, která přerušuje nepřátelské telefonní spoje, opatřuje zbraně pro partyzány v horách a povzbuzuje letáky korejský lid v jeho víře v konečné vítězství hrdinné armády. Při jedné akci malých partyzánů je chycen Son Ven. Ale ani mučení jej nedonutí, aby prozradil své spolupracovníky. Je proto zastřelen. Dalšímu řádění okupantů zabrání příchod korejské lidové armády, která přemůže nepřátelskou jednotku a osvobodí korejské vlastence, kteří měli být postříleni. Film "V týlu nepřítele" byl vyznamenán na VI. MFF v Karlových Varech, kde byl promítán pod názvem "Mladí partyzáni", Cenou boje za svobodu. (Filmový přehled)

ripo

Celovečerní hraný film „V týlu nepřítele" je prvním filmem, seznamujícím naše diváky s korejskou uměleckou filmovou tvorbou. V příběhu o třech malých partyzánech dokumentuje statečnost korejského lidu a jeho odhodlání vyhnat agresory z Koreje a vybojovat své zemi mír. Film zároveň seznamuje diváka s methodami a bezohledným vedením války imperialistickými agresory, které mají zlomit odolnost korejského národa. V této válce však nerozhodují lepší zbraně a technické vybavení. Korejský lid ví, zač bojuje a svým nadšením a obětavostí vyrovnává technickou i početní nepřítelovu převahu a způsobuje agresorům nejtěžší ztráty. Film má dobrou fotografii. Svou thematikou přispívá k odhalování válečných paličů a k boji za světový mír. Filmový přehled 24/1952 ()