Altajským krajem

? %
Sovětský svaz, 1950, 53 min

Režie:

Lev Saakov

Sovětský barevný středometrážní film vypráví o krásách Altaje, rozsáhlého území, rozprostírajícího se v jižní části západní Sibiře. Sovětským lidem se podařilo změnit altajské stepi v úrodné lány, proniknout rozsáhlou tajgou a využit jejího bohatství. Vyrostla nová města, průmyslová střediska kraje. Altajský kraj si zachoval svou svéráznou krásu zejména v nepřístupných horských hřebenech. Film byl natočen jako část sborníku pohledových a dokumentárních filmů o Sovětské Sibiři.(FILMOVÝ PŘEHLED 40 / 1952) (oficiální text distributora)

ripo

V serii filmů o jednotlivých sovětských republikách bylo také pamatováno na jedno z nejrozlehlejších území Sovětského svazu, na Sovětskou Sibiř. Bohatství a krásu této části Sovětského svazu není možno shrnout do jednoho středometrážního filmu. Proto je věnován Sovětské Sibiři sborník dokumentárních filmů. Film „Altajským krajem" nás zavádí do jižní části Západní Sibiře, která je na jihu ohraničena horami a která přechází na sever do rovin dříve charakterisován tajgou a rozlehlou stepí. To, o čem se přesvědčujeme ve většině sovětských dokumentárních filmů, je i v tomto filmu jasně vyjádřeno: sovětský člověk úspěšně přemáhá přírodu. Ve stepích buduje rozsáhlé zavodňovací sítě, staví větrolamy; proniká tajgou a ovládá její bohatství; svou znalostí přírodních zákonů a svou vůlí podrobit si je dokazuje i nemožné: v mrazivé Sibiři vypěstuje jižní ovoce. Sovětský člověk se však dovede také radovat z krásy přírody, která jej obklopuje. Film „Altajským krajem" informuje dokonale o Altaji, jednom z nejkrásnějších krajů Sovětského svazu a o lidech, kteří přetvářejí jeho divokou přírodu k svému užitku a k užitku své krásné vlasti. Filmový přehled 40/1952 ()