Pěvci moře

všechny plakáty
? %
Dokumentární / Krátkometrážní
Sovětský svaz, 1951, 10 min

Krátký barevný sovětský film o ruských a sovětských malířích moře a námořnictva. Seznamuje nás s dílem romantiků Ajvazovského a Boholjubova, kteří většinu svých pláten věnovali thematu moře a námořních bitev starého ruského námořnictva. K význačným malířům tohoto thematu náleží i realista Beggrov. Nového významu nabývá thema moře v dílech malířů sovětských, kteří zachytili historický výstřel křižníku Aurory i bitvy za intervenční a Velké vlastenecké války. Film je dokladem vysokého mistrovství klasických ruských i sovětských malířů tohoto thematu.(FILMOVÝ PŘEHLED 48-49 / 1952) (oficiální text distributora)

ripo

Západní kosmopolitní orientace naší buržoasie od konce devatenáctého století úmyslně přervala onen úzký svazek s ruskou kulturou a uměním, jaký měli naši buditelé a demokraté ještě v polovině 19. století. My dnes musíme tyto zpřetrhané svazky s klasickým ruským uměním obnovovat a rozvíjet. Zvláště proto, že ruské klasické umění nabývá v umění sovětském nových kvalitativních hodnot a stává se svým socialistickým obsahem posilou našemu lidu a velkým vzorem našich umělců. Proto tento film má svou velkou aktuální hodnotu, že rozšiřuje do širokých mas našeho diváctva plody ruské a sovětské kultury, skvělá malířská díla klasických ruských a sovětských malířů věnovaná thematům moře a ruského námořnictva. Filmový přehled 48-49/1952 ()