Pestovanie ľanu

Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1952, 18 min

Režie:

Štefan Orth

Slovenský instrukční film o pěstování důležité průmyslové rostliny lnu. Seznamuje nás s celým postupem prací: s vyhledáním půdy po vhodné předplodině, její přípravou pro setí, hnojením, dále se sklizní lnu, jeho rosením a máčením i jeho strukturou před průmyslovým zpracováním. Je to film, který se snaží ukázat správný způsob pěstování lnu při využijí všech agrotechnických novinek, aby se tato rostlina ještě víc rozšířila a přinášela našemu textilnímu průmyslu daleko širší surovinové zdroje. (Filmový přehled)

ripo

Se zvýšením životní úrovně našich pracujících stoupá úměrně jejich spotřeba, tedy i spotřeba textilu. Je jasné, že dosavadní domácí zdroje lněného vlákna, které v minulosti byly ještě z velké části doplňovány dovozem ze zahraničí, nemohou zdaleka stačit. Je třeba pěstování lnu rozšířit a zvýšit jeho výnosy. Máme k tomu již podmínky neustále rozšiřovanou zemědělskou velkovýrobu, a dík pomoci Sovětského svazu, i agrotechniku na značné výši. Jedině zvýšení výnosů lnu pomocí moderních způsobů jeho pěstování a samotné jeho rozšíření mohou zaručit, že naši textiláci budou moci vyrábět stále více a více lněného textilu. Proto bylo třeba naše zemědělce, družstevníky a pracovníky státních statků upozornit na důležitost lnu, na nové způsoby jeho pěstování. Tento vážný a důležitý úkol si vybrali autoři tohoto filmu a splnili jej se zdarem. Filmový přehled 50-51/1952 ()