Příběh jedné dílny

všechny plakáty
? %
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1952, 27 min

Krátký český instrukční film o organisaci práce v našich dílnách a závodech. Ukazuje na příkladě mistra Poštolky, jaké následky má nedokonalé organizování práce, a naproti tomu, jak dílně prospívá, dovede-li její práci někdo organisovat tak dobře, jak to na příklad umí mistr Horák z hrabovské strojírny. Když to pochopí i mistr Poštolka, stane se také on dobrým organisátorem radostné, nové práce. Poučný a zajímavý snímek je doprovázen svěžím, výstižným komentářem. (Filmový přehled)

ripo

Náš president soudruh Gottwald nás učí, že každá továrna je složitý mechanismus, kde zoubek zapadá do zoubku, kde dobrou organisací se dá dosáhnout mnoho, a naopak, kde špatná organisace práce, špatně organisovaný přísun materiálu a nástrojů brzdí nebo úplně znehodnocuje úsilí jednotlivců, úderníků i soutěžících. Také tento snímek ukazuje, že ani nejlepší stroje, nejlepší kvalifikace a dobrá vůle pracovníků nezmůže mnoho tam, kde práce není dobře organisována, což je velmi často hlavni příčinou nízké produktivity práce v dílně nebo v celém závodě. Proto je třeba, aby mistři byli v neustálém živém styku se svými spolupracovníky, aby dbali jejich zlapšovatelských bávrhů, dovedli se postarat o řádný přísun materiálu i včasnou přípravu nářadí a aby dovedli odtsranit mrtvé časy i šturmovštinu. I tu je nám velkým vzorem Sovětský svaz. U jeho stachanovců se učili lepší organisaci práce všichni naši úderníci a novátoři. Už Lenin nás učil, že jako je velkým uměním přesvědčovat, právě tak velkým uměním je i organisovat. Filmový přehled 50-51/1952 ()