Thematem maďarského filmu "Plnou parou" je úsilí maďarských železničářů o zvýšení zastaralých přepravních norem. Strojvůdce Pongrácz začíná s nákladem 1300 tun v jedné vlakové soupravě a po několika úspěšných jízdách se pokouší o přepravu 1700 tun. Vrchní inženýr stanice, domnělý příznivec tohoto pokusu, ve skutečnosti však placený agent imperialistů, zosnuje atentát na vlak, při němž Pongrácz zahyne. Na místo Pongrácze nastupuje jeho přítel, strojvůdce Szabó, který nakonec uskuteční Pongráczův sen, přepravu 2000 tun. (FILMOVÝ PŘEHLED 35 / 1952) (oficiální text distributora)

ripo

György Szinetár, jeden z autorů filmu, napsal o své práci: „Film ,Plnou parou' vypravuje o boji těch poctivých a uvědomělých strojvůdců, pracovníků výtopny a ostatních železničářů, kteří v roce 1949 rozvinuli soutěž, která byla nazvána ,hnutí za 2000 tun', a úspěšně uskutečnili tuto akci za pomoci využití zkušeností sovětských novátorů. Iniciátory tohoto hnutí byli jak strojvůdci, tak i železniční správa. Strana od prvního okamžiku bedlivě sledovala přípravy této akce. Návrh byl uskutečněn na konferenci, která je ústředním bodem filmu. Proces biskupa Jozséfa Gesze, který se nedávno v Maďarsku konal, stal se novým důkazem toho, jaký význam přikládá nepřítel znemožnění každé pokrokové akce na železnici. Snižování norem, sabotážní akce, ničení zařízení, zdržování přepravy a podobně, to jsou methody, kterých používají nepřátelé na železnici. V našem filmu jsme chtěli ukázat, jak naši soudruzi, uvědomělí pracovníci, zdolávají především své vlastní pochybnosti a pak zasazují rozhodné rány nepříteli, který chce znemožnit náš rozvoj. Chtěli jsme napsat nikoliv samoúčelný dobrodružný scénář vzrušujícího filmu, nýbrž snažili jsme se o to, abychom podali obraz zrození úspěchů v průběhu velkého, nelítostného a nesmiřitelného zápasu, který vede ke konečnému vítězství dělnické třídy a k uskutečnění komunismu." Filmový přehled 35/1952 ()