Přítel talentů

• Sovětský svaz Bělinskij (více)

Sovětský životopisný film o velkém ruském filosofu, literárnímu kritiku a žurnalistovi Vissarionu Grigorjeviči Bělinském. Film nás seznamuje s Ruskem v 30. a 40. letech minulého století, kdy po celém Rusku planuly selské vzpoury, a kdy se i do literatury dostává silný revoluční tón. Ukazuje celé hlavní období literárně kritické činnosti Bělinského, kdy pod jeho vlivem vyrůstají skvělí umělci jako byli Lermontov, Gogol, Někrasov a Turgeněv. (Filmový přehled)

ripo

Vissarion Grigorjevič Bělinskij (1811—1848) byl jedním z prvých příslušníků nešlechtické inteligence, která ve 40. letech minulého století přijala revoluční prapor šlechticů revolucionářů děkabristů. Lenin napsal, že „Bělinskij je ještě za nevolnictví předchůdcem plného zatlačení šlechty v osvobozeneckém hnutí raznočinci", t. j. Černyševským, Dobroljubovem a Někrasovem. — Belinskij prošel dlouhým myšlenkovým vývojem od mystického snílka až po politického bojovníka. Těžiště myslitelského přínosu Bělinského není přímo ve filosofii, ale v estetice a literární kritice, kde mohly snadněji projít carskou censurou demokratické a revoluční myšlenky. Přitom se Bělinského články o literatuře staly základem estetiky realistického a lidu blízkého umění. Požaduje od umění důsledně pravdivé zobrazování životní skutečnosti a vcítění v potřeby a touhy lidu. Bělinským vybudované základy materialistické estetiky obohatily celou světovou kulturu. — Škoda, že tvůrčí pracovníci filmu, zvláště jeho scénáristé, se nedrželi do důsledků všech zásad, které hlásal sám Bělinskij. Nemohlo pak dojít k tomu, že se ve filmu sice ideově naprosto správně, ale příliš deklarativně vysvětluje celý život a dílo Bělinského a že Bělinského postava zůstává od prvého metru filmu neproměnná. Filmový přehled 10/1954 ()