Alexandrie... New York

• USA Alexandria... New York

Willy Kufalt

Spočátku jsem si říkal, že poslední díl Šahínovy alexandrijské série je holt slabší, ale v druhé polovině mě ten pocit naplno opustil. Možná jsem se jen potřeboval trochu zorientovat v zmatku, který mi Júsuf Šahín způsobil, když oproti druhému a hlavně třetímu dílu, kde jsme sledovali samotného Šahína v roli sebe sama (a prvnímu, kdy jsme sledovali jeho alter ego Ibrahima), si tu v rámci své postavy pozměnil jméno, je z něj Yehia Shoukry (přičemž tohle jméno se objeví i na upravených plakátech jeho starších snímků) a jeho postavu ve dvou různých obdobích ztvárnili tentokrát zase dva úplně odlišní herci. Během posledních scén jsem však nabyl dojmu, že Šahínovým záměrům začínám rozumět, že si ve svém stáří uvědomoval jistou pominutelnost, a že mu to u jedné sentimentálněji laděné scény pomohlo získat patřičný nadhled nad svou osobností. Také nejsem zrovna velkým milovníkem baletu, ač uznávám, že ho Šahín víckrát použil zajímavým způsobem. Děj filmu se tentokrát hodně točí kolem Šahínova syna Alexandra, který studuje na umělecké škole, stává se baletním tanečníkem a zažívá úspěch v New Yorku. Zároveň se tato linka prolíná s různými okamihy Šahínova života, který kdysi prožíval jako student herectví některé podobné mílniky života, jen cesty do USA během studené války (zvláště po jedné účasti na sovětském festivalu) bývaly pro něj v odlišném období mnohem náročnější. Celý ten proud vzpomínek, myšlenek, událostí ve dvou příbězích s prolínáním uměleckého a osobního života mě v Šahínově podání opět hodně bavilo sledovat, vše je zase podáno nesmírně poutavě. Osobitě mě zaujalo, když se zde Šahín po sérii pobytů v Americe ohlíží nad tím, jak se tamnější filmový průmysl od dávné galance Freda Astaira (kterého sám kdysi v jedném filmu imitoval) posunul s léty do éry brutality akčních hrdinů a v novém století již i komiksových superhrdinů. Stále mě dokáže překvapit, kolik dějových linek, myšlenek, postřehů a odkazů dokáže Šahín do těchto filmů vložit i nakolik měl promyšlenou formu sdělení, včetně propojení s podnětným obsahem. [80%] ()

• Rovnako ako dej filmu, aj jeho natáčanie prebiehalo na autentických lokáciách v New Yorku. Natáčalo sa aj v štúdiu Nahas v egyptskom meste Al-Džíza. (Real Tom Hardy)