Pořádek dělá přátele

všechny plakáty
Československo, 1952, 20 min

Krátký instrukční zemědělský film o účetnictví v jednotných zemědělských družstvech. Na konkretním příkladě účetního Ambrože z družstva v Drahánkách nám ukazuje práci vzorného účetního, od evidence a propočítávání pracovních jednotek jednotlivých družstevníků, přes vedení skladu, evidenci živočišné výroby, strojního zařízení a inventáře, až po kontrolu výrobního plánu. Film je názorným příkladem, jak možno zlepšit účetnictví v každém družstvu.(FILMOVÝ PŘEHLED 24 / 1953) (oficiální text distributora)

ripo

Na prvý pohled by se zdálo, že účetnictví v jednotných zemědělských družstvech není žádným závažným problémem. Ale přesto je dobře vedené účetnictví jedním se základů dobré práce a prosperity družstva. Neboť mnohá roztrpčení družstevníků nad nízkými pracovními jednotkami, která se často projevují i poklesem pracovní morálky, mají svůj původ právě ve špatně vedeném účetnictví. Stejně tak různé ztráty na materiálových hodnotách. Proto film, který ukazuje vzornou práci účetního v družstvu, je nad jiné potřebný. Film „Pořádek dělá přátelé" má navíc tu přednost, že toto závažné thema dovede vyjádřit nejen instruktivně, ale i poutavě a srozumitelně každému. Je důležité, aby každý viděl v účetním JZD ne byrokrata, který žije na konto družstevníků, ale soudruha, jenž se ze všech sil stará o to, aby hospodářství družstva bylo co nejlepší, což se projeví i na příjmech družstevníků samých. Filmový přehled 24/1953 ()