Země naše planeta

Dokumentární / Krátkometrážní
Polsko, 1952, 23 min

Režie:

Maciej Sieński

Polský populárně vědecký film o vzniku Země. Naše země byla na počátku plynovou koulí, zvolna vychládáním přecházející do tekutého stavu. V tomto údobí dým, stoupající z jediného oceánu hořících kovů zabránil přístupu slunečních paprsků. Země nyní vychládá rychleji, vznikaly vodní páry. Nastalo období dešťů, které měly za následek vytvoření jezer, moří a oceánů. Na povrchu tekutého jádra se vytvářela skořápka. Pevniny byly původně v jednom celku, teprve později se působením rotace jádra roztrhly a nabyly dnešního tvaru. Rotace Země, pohyb pevnin a výbuchy rozžhavené hmoty spolupůsobily při vzniku hornin. Podobné úkazy jako na naší zeměkouli se vyskytovaly i na jiných planetách. Zásluhu o poznání tajemství Vesmíru má neúnavná práce badatelů, kteří tak význačným podílem přispívají k odhalení tajemství vzniku života. (Filmový přehled)

ripo

Polský populárně vědecký film „Země naše planeta" diváka velmi důkladně a přitom neobyčejně poutavě seznamuje s theoriemi o vzniku slunečních soustav i naší planety. Velkou přednosti tohoto filmu je, že autoři scénáře, režisér, kameraman i pracovníci trikového oddělení využili všech technických možností, které se filmu nabízejí, aby alespoň v náznacích před zrakem diváka odhalili dosud záhadami obestřené procesy, které byly prvotní podmínkou vzniku života. Za zmínku stojí především záběry zachycující první „dny" naší planety, kdy v maketových snímcích dokonale fotografovaných jsme svědky postupné proměny plynů v jedinou hladinu tekutých, rozžhavených kovů a křemíků, neustále vybuchujících sopečnou činnosti, i postupného ochládání povrchu země, vytváření skořápky, údobí věčného deště atd. Filmový přehled 33/1953 ()