Polabí

všechny plakáty
? %
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1952, 18 min

Český krátký film, snažící se o vystižení krajinných krás Polabí. Třebaže má film jednu zásadní chybu, že totiž líčí krásy krajiny odtrženě od života lidí, kteří tam žijí, přece se v něm podařilo podat dobrou serii komposičně i barevně výtečných pohlednic na jedno z malebných území naší vlasti. (Filmový přehled)

ripo

O tom, že naše filmové umění je povinno zachycovat krásy naší vlasti, nemůže být nejmenších pochyb. A zrovna tak je jisté, že právě úkolem dokumentárního filmu bude, aby vytvořil celou galerii filmů, v nichž by našla krása jednotlivých krajů a oblastí naší země své vyjádření. Několik pokusů o filmy takového druhu už máme. Autoři každého z nich šli na věc z jiného konce. Třeba v „Jiráskově kraji" byla česká země zachycena a vyjádřena prostřednictvím velkého spisovatele, který, inspirován historií mnohých míst svého rodného kraje i jejich krásou, zasadil tam děj svých románů. To je jistě jedna ze správných cest. Jiným způsobem už Jsou dělány „Beskydy", v nichž je krajinná krása zachycena za pomoci lidí, jejich života a práce. To je rovněž další správný způsob. Třetího možného způsobu bylo použito právě v „Polabí". V tomto případě se autoři omezili čistě jen na básnicko-malířské znázornění jedněch z nejmalebnějších koutů země. Na zkušenosti filmu „Polabí" je však vidět, že krása, malebnost země sama o sobě ještě nestačí, aby byl vytvořen film, který by diváka nepřestal zajímat po několika prvních záběrech. Skutečná krása země může ve filmu opravdově vyniknout jenom tehdy, vidíme-li zároveň, jací lidé v ní žijí a pracují, máme-li možnost zároveň s charakterem země poznat i charakter lidu. Ve filmu „Polabí" Je třeba ocenit zejména fotografii; podařilo se dobře vystihnout (komposičně i barevně) jedinečnost Polabí. Filmový přehled 36/1953 ()