Zatmění slunce

• Sovětský svaz Solnečnoje zatmenije 1952 goda
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Sovětský svaz, 1952, 20 min

Sovětský populárně-vědecký film o úplném zatmění Slunce, které bylo možno pozorovat v některých krajích Sovětského svazu dne 25. února 1952. Zaznamenává podrobně nejen úkaz sám, ale i přípravné práce vědeckých výprav, a srozumitelnou formou objasňuje příčiny tohoto vzácného zjevu. (Filmový přehled)

ripo

Sovětští filmoví pracovníci v oboru populárně vědeckého filmu měli již častokrát příležitost přesvědčit naše diváky nejen o znamenité úrovni své filmové práce, ale především o pečlivém, přehledném a srozumitelném seznámení diváka s často složitými problémy přírodních věd, technologických procesů atd. Tentokrát si sovětští filmaři vybrali úkol neobyčejně zajímavý: seznámit diváky s ojedinělým zjevem, s nímž se obyvatelé naší planety jen zřídka setkávají, s úplným zatměním Slunce. Popudem k natočení tohoto filmu bylo očekávané úplné zatmění Slunce, k němuž mělo na území Sovětského svazu dojít 25. února 1952. Filmoví pracovníci vyrazili zároveň s pracovníky vědeckými, aby na své výpravě zachytili nejen samotné zatmění, ale aby rovněž seznámili diváky s těžkou a odpovědnou prací badatelů. Tento úkol se jim zdařil plnou měrou. Divák pozná na plátně řadu vynikajících astronomů, meteorologů, geofysiků i jiných vědeckých pracovníků v přípravách k pozorování zatmění i posléze při pozorování samém. Zároveň se divák při stručném výkladu o pohybu nebeských těles poučí o principu zatmění i celém pohybu naší sluneční soustavy. Můžeme směle říci, že sovětští krátkaři vyrobili tentokrát film, který je nejen potvrzením vysokého mistrovství sovětských tvůrců populárně vědeckého filmu, ale který je novým důkazem vyspělosti sovětských vědeckých pracovníků a svědectvím o péci, již sovětská vláda věnuje jejich záslužné práci. Filmový přehled 37/1953 ()