Strážci lesů

Sovětský svaz, 1954, 69 min

Režie:

Boris Dolin

Boris Tolmazov

Sovětský dlouhý barevný populárně vědecký film vypráví o práci ornithologa Fjodora Ivanoviče a jeho mladých pomocníků Péti, Vasji a Sevy. Pozorují život ptáků starají se o ně, a na základě svých pozorování vybírají některé druhy k přesídlení do jiných krajů, osazených mladými lesy, v nichž je zatím málo ptactva. Výklad o životě ptáků a o práci ornithologů je zasazen do hraného příběhu, který mladým divákům, jimž je především film určen, problematiku více přibližuje. - Film byl natočen na Zveningorodské biologické stanici Lomonosovovy státní university v Moskvě. Je uváděn v českém znění. (FILMOVÝ PŘEHLED 40 / 1955) (oficiální text distributora)

ripo

Autorem tohoto filmu je známý sovětský režisér populárně vědeckých filmů B. Dolin, který má v sovětském populárně vědeckém filmu asi podobné postavení jako u nás dr Staněk. Je znám hlavně vynikajícími snímky ze života zvířat, z nichž mnohé jsou známy a oblíbeny i u nás — jako na př. „Zákon velké lásky", „Zvířecí stopou" či „Příběh ptačí rodiny" (o svých zkušenostech filmového lovce vypráví Dolin v poutavé knížce vzpomínek z natáčení „Na lovu s kamerou", která vyšla v Orbisu). Ve svém novém snímku „Strážci lesů" použil Dolin nové metody. Populárně vědecké vyprávění o práci ornithologů, kteří pozorují ptáky a na základě těchto pozorování je přesidlují do krajů s mladými lesy, v nichž je ptactva dosud málo, zasadil tentokrát do hraného dějového příběhu. Metoda v jádře není nesprávná, protože dokumentarista, ať pracuje v kterémkoliv druhu filmového dokumentu, se nemusí obávat užití vymyšleného hraného příběhu — za toho předpokladu, že použití příběhu si vynucuje z určitého důvodu sama látka a že vědecká seriosnost snímku neutrpí. Tentokrát byl příběh na místě, protože Dolinovi šlo zřejmě o to, aby pro pomoc zkušeným ornithologům získal další mladé nadšené pracovníky. Ve filmu „Strážci lesů" najdou mladí i dospělí diváci zajímavé pohledy a nevšední poznatky o životě ptáků. Filmový přehled 40/1955 ()