Ráno v Bronxu

USA, 1932, 11 min

Režie:

Jay Leyda

Radko

Leyda akoby prorocky vytušil chaotickosť a urýchlenosť nastupujúcich časov a ako akýsi náprotivok budúcnosti vytvoril spomalenú reflexiu vtedajšieho života v uliciach newyorského Bronxu. Nevzrušivé promenádovanie sa pred výkladmi lákajúcimi na najrôznejšie zľavy, posedávajúce či hrajúce sa deti priamo na chodníkoch a v blízkosti smetných košov, občasné auto a psy a mačky. Všetko lemované bytovkami s príznačnými, do ulice trčiacimi, požiarnymi schodiskami. To všetko zachytené s polovičnou rýchlosťou skutočného pohybu v sprievode dobovej hudby dotvárajúcej tempo doby, ktorá nespôsobovala smrteľné stresy a hekticky nutné zrýchlené vnímanie sveta naokolo. Na druhej strane je zvolená forma miestami ukolísavajúca myseľ do alfa hladiny príjemnej fázy začínajúceho podriemkavania. 68% ()

Trevor

Ktovie ako by sa vtedy 22 ročný režisér cítil v dnešnej uponáhľanej dobe...(pripúšťam že v čase písania komentára sa aj v 21.storočí pre niekoho zastavil čas, pre tých ktorí zabezpečujú fungovanie štátu a spoločnosti sa však zrýchlil ešte o niečo viac). Vo filme sa na svoju dobu objaví niekoľko nadčasových snímkov )mnoho záberov sa zameriava na obyčajnú koženú obuv detí v danej dobe, dnes by za to Vans zaplatili majland) ale vo svojej podstate možno tvrdiť že v roku 1932 už bolo možné natočiť aj o niečo lepší dokumentárny film. ()

kedluben

umělecká stránka filmu? o tom mi nepřísluší debatovat. tomu nerozumím (a jak to teda vlastně opravdu je, že?).... ale tenhle film má určitě velikou hodnotu jako obrázek doby, ve které vzniknul. a ne nadarmo byl zařazen do national film registry. ()