Listí

• Sovětský svaz Listja
všechny plakáty
Sovětský svaz, 1952, 30 min

Naučný film "Listí", vyrobený pro ministerstvo polního hospodářství SSSR, seznamuje diváka s důležitou funkcí, kterou v životě rostlin listí má. Listí je zprostředkovatelem, který pomáhá uchovat sluneční energii v nejrůznějších jejích formách. Sluneční energie je ztajena a přeměněna v ústrojných látkách, v cukrech a škrobovinách rostlin i tkáni živočichů, je obsažena v uhlí, rašelinách, hořlavých břidlicích. Listí má ještě jeden důležitý úkol: absorbuje kysličník uhličitý a obnovuje zásoby kyslíku v atmosféře. S touto úlohou listí seznamuje nás film na vědeckém základě a před zrakem diváka pomocí trikových snímků, zpomaleného filmu a mikroskopických pohledů do života rostlin odhaluje mnohé ze záhad života.(FILMOVÝ PŘEHLED 46 / 1953) (oficiální text distributora)

ripo

Listí není jen ozdobným šatem rostliny, ale hraje velikou roli v jejím životě. Listí zachycuje sluneční světlo a ve svých buňkách pomáhá při procesu fotosynthesy přeměnit světelnou energii v ústrojné látky. Rovněž velkou roli hraje listí při výměně plynů a vypařování vody. Poznání těchto zákonitostí slavným ruským vědcem Timirjazevem umožňuje pěstování rostlin i v podmínkách nevyhovujících. Sluneční energie může být nahrazena umělým osvětlením a přece rostlina může žít a produkovat ústrojné látky v neztenčené míře. K tomu je však třeba ještě vhodné teploty, minerálních látek a především vody. — Film je částí „Filmového kursu botaniky", z něhož u nás byly dosud uváděny filmy „Buňky a tkáně rostlin", „Jak kořeny živi rostlinu" a „Výhonky a stonky". Filmový přehled 46/1953 ()