Neil Young: Silver and Gold

Režie:

L.A. Johnson

Neil Young

Themyth

Veľmi cenný dokument o sile nového materiálu, ktorý mal Neil Young pripravený ku koncu deviatej dekády. Stačí sa len zbežne pozrieť na track list tohoto koncertu a zainteresovaný človek ihneď pochopí : Intro, Looking Forward, Out Of Control, Buffalo Springfield Again, Philadelphia, Daddy Went Walkin', Distant Camera, Red Sun, Long May You Run, Harvest Moon, The Great Divide, Slowpoke, Good To See You, Silver & Gold. Všetky sklaby, okrem poslednej boli natočené na koncerte v Austine na jeho Solo acoustic tour v roku 1999. Gro repertoáru tvoria piesne, ktoré následne zaradil na album Silver and Gold. Niektoré boli už skomponované v roku 1997, krátko po vydaní dokumentu Year of Horse. Niektoré v roku nasledujúcom. Pozorný fanúšik si všimne, že Silver and Gold začal nahrávať v roku 1998 a pravdepodobne by bol vydaný ešte v tom roku. Ale Neil dostal ponuku participovať na novom albume CSNY, tak prácu prerušil a začal energiu sústrediť týmto smerom. Na ich album Looking Forward zaradil tri skladby. Okrem titulnej sú to Out of Control a Slowpoke. Všetky sú tu zaradené a každá z nich je perla. Prečo bol ich album Looking Forward umelecký a komerčný Flop ? Ťažko povedať. Môžeme si byť ale istý že nie kvôli Neilovy. Po tomto projekte vyrazil na Solo acoustic tour prezentované v tomto dokumente. A rozhodol sa dokončiť pôvodne zamýšlaný sólo projekt. Preto bola v tomto období najdlhšia pauza medzi dvoma jeho radovkami. Trvala až 4 roky. Nikdy predtým ani potom už takúto dlhú pauzu nemal. Okrem spomínaných pesničiek sú tu legendárne Harvest moon, Long may you run a Philadelphia. Je to prakticky titulná pieseň z rovnomenného filmu, ale zostala v tieni slávnejšej Streets of Philadelphia. Podľa mňa neprávom. Je ešte lepšia a krajšia. ()