Omítání

všechny plakáty
? %
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1951, 16 min

Česky krátký instrukční film o omítání vysvětluje důležitost správně provedené omítky budovy a ukazuje celý pracovní postup od míchání malty až po konečnou úpravu štukování. Film vyzvedá kolektivní způsob omítání, který je daleko produktivnější než způsob individuální, a ukazuje i práci omítacích strojů, které zkonstruovali naši zlepšovatelé. (FILMOVÝ PŘEHLED 50 / 1953) (oficiální text distributora)

ripo

Omítání je při stavbě budovy důležitou prací. Zrovna tak jako strom, jehož dřevo bylo zbaveno kůry, zvolna tlí a zahnívá, tak i dům, jehož omítka byla nesprávně provedena a opadává, je vystavena na pospas povětrnostním vlivům a jeho zdivo rychle chátrá a drolí se . Protože domy nestavíme jen pro dnešek e pro zítřek, ale na dlouhá desetiletí, je třeba věnovat správné omítce velkou pozornost. Nejde však jen o správnost omítky, která z velké části závisí na dobře zhotovené maltě a zručnosti zedníků; jde také o to, aby tato práce byla zproduktivněna a pokud možno i zmechanisována, jako se o to snažíme u všech pracovních procesů ve stavebnictví. Tento film ukazuje celý pracovní postup při omítaní. Vysvětluje, jak má být smíchaná malta a dále ukazuje kolektivní způsob omítání, který je dnes na staveništích zaváděn. Kolektivní způsob omítání, při kterém se ušetří mnoho pracovního času i námahy, je zde názorně srovnán se starým, individuálním způsobem. V závěru film ukazuje práci s dvěma typy omítacích strojů, které zkonstruovali naši zlepšovatelé a které budou brzy zavedeny na všechna staveniště. Celkem podává film methodicky a věcně správný výklad daného thematu a stane se jistě dobrým pomocníkem našich stavařů. Filmový přehled 50/1953 ()